Kérdezz-felelek
Létezik olyan, hogy települési támogatás, ennek egyik jogcíme az, amikor gyógyszerköltségek viseléséhez kérik. Meg kell nézni, hogy az adott településen mik ennek a feltételei, de nem biztos, hogy aki közgyógyellátásban részesül, az erre jogosult lehet. Biztosat akár erről, akár más más, szóba jöhető ellátásról a helyi önkormányzatnál tudnak mondani. Szakbarbár 2017. 06. 06. 06:52
2018. februárjára várom 3. gyermekemet, jelenleg a br. bérem 130.000, de hat órás munkaviszonyban. Befolyásol ez valamit a CSED összegében?
Köszönöm
6 hetes terhes vagyok és 2014.02.18 óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen. 2017.01.01-től a fizetésem 129.000 Ft-ról 218.600 Ft-ra emelkedett. Az lenne a kérdésem, hogy ha veszélyeztetett terhesként keresőképtelen állományba kerülnék (június vagy július hónapban), akkor mi alapján számolnának nekem táppénzt, később csed-et és gyedet? (A szülés várható időpontja: 2018 január 24.) Erre az évre még 23 nap szabadságom van. Mikor lenne érdemes azt kivennem ahhoz, hogy az nekem a legkedvezőbb legyen? Az ellátások összegének megállapításánál, mindegy hogy 120 vagy 180 bérezett nappal rendelkezem? Segítségét nagyon köszönöm!
Főszabályként minden ellátáshoz a kezdetét megelőző 3. hónap végéhez visszafelé a legközelebb eső 180 bérezett napod keressük - csak a bérezett napokat, tehát a csedhez a táppénz, a gyedhez pedig a csed és a táppénz nem érdekes, ezeket a napokat átugorjuk. Ha nem lenne 180 nap, akkor azt néznénk, hogy van-e 120 (ha annyi sincs, akkor van még két másik szabály is), de Neked az 1. szabály alapján, a 180 napból meg lehet állapítani a táppénzt, úgyhogy nem kezdünk el további szabályokat alkalmazni.
Júniusban induló táppénznél az átlag a 2016.10.03-2017.03.31 közötti bérből számolódik - feltéve, hogy itt nem voltál táppénzen, mert ha igen, akkor az eleje hátrébb tolódik. Júliusban induló táppénznél a számítási időszak 2016.1.02-2017.04.30, az előző kitétellel.
A jobb táppénz érdekében azt tudod tenni, június végéig dolgozol (ennek egy része szabadság is lehet, de valamennyi maradjon), majd aug. végén megszakítod a táppénzt és pár nap szabadság után szeptemberben újraindítod. Így már csak 2017-es bér lesz az alapjában, mert 2017.06.30 lesz a számítási időszak vége. Szakbarbár 2017. 05. 29. 11:58
2016. augusztusában született 1. gyermekem, azóta voltam csed-en, majd jelenleg GYED-en. Szeretnénk valamikor 2. gyermeket, ezzel kapcsolatos lenne a kérdésem, hogy mikor járnék jobban:
Magas, 600.000 Ft körüli bruttó bérrel rendelkezem munkahelyemen (határozatlan szerződéssel). Terveztem 2018 szeptemberében visszamenni 6 órában dolgozni (gyermek 2 éves kora körül) (nyilván a 6 órás bruttó bérem arányosan kevesebb lenne), de felmerült benne, hogy esetleg jobban járnék anyagilag ha nem mennék vissza.
Jól gondolom, hogy ha visszamegyek, akkor az új 6 órás fizetésem után kapnám majd a csed-et a 2. gyermek után? Ha pedig nem mennék vissza, akkor a régi alap alapján számolnák a csed-et, azaz a nemrég kapott csed összegével egyezne meg a 2.gyermek utáni csed-em?
Hogyan járnék jobban ha visszamegyek dolgozni 6 órába vagy ha előbb vállalok gyermeket és még a GYED alatt teherbeesnék?
(A csed összege a kérdés csak, hiszen GYED összegét tekintve így is úgy is a maximális összeget kapnám, ha jól tudom)
Nagyon szépen köszönöm a segítségét!
Korábbi tanácsait megfogadva pénzügyi szempontból jelentősen könnyebbé vált harmadik gyermekünk várása, ezeket ezúton is köszönöm. Ami miatt most segítségét kérem, az az, hogy (TB-kifizetőhely) munkáltatómmal nem sikerül dűlőre jutnom a táppénz és a családi adókedvezménnyel növelt gyed összegével kapcsolatban.
Br. bérem 400e fölötti, tehát az én értelmezésem szerint a maximum táppénzre lennék jogosult + maximum GYED-re, és 3 gyermekből egyre veszem igénybe én a családi adókedvezményt (a másik kettő után a férjem).
Ebből én úgy számoltam, hogy a GYED 166 875 Ft az adókedvezménnyel, a táppénz pedig a naptári napok számától függően 8500- szja.
Jól számolok, ha ebből azt gondolom, hogy a nettó utalásnak márciusban: 202 300 táppénz + 166 875 GYED
áprilisban : 223 975 táppénz + 166 875 GYED
és így tovább kellett volna lennie?
Előre is köszönöm!
Kriszta
Az össz bruttó ismeretében Te is ki tudod számolni, hogy jól volt-e figyelembe véve a kedvezmény, a számolás módszertanilag ebben a formában többszörösen sem helyes, de egyszerűen és jó végeredményre vezet: bruttó gyed 75%-a plusz bruttó táppénz 85%-a plusz 33.000 családi kedvezmény. Ha ennyit kaptál, akkor rendben van. Ha nem, akkor a bruttó és a nettó ismeretében talán rá lehet jönni, hogy mi a gond. Szakbarbár 2017. 05. 26. 07:42
Munkahelyemen határozatlan idejű szerződésem van, és december óta táppénzen vagyok egy betegség miatt. Úgy tűnik gyógyultnak vagyok mondható.
Viszont kiderült, hogy babát várok, kb 2 hónapos terhes lehetek.
Egész évre jár nekem 50 nap szabadság, plusz tavalyról maradt 7 nap.
A kérdésem az lenne, hogy
-akkor is meg kell jelennem szakértői bizottság előtt, hogy mennyiben károsodott az egészségem, ha a fentmaradó táppénzt, mint veszélyeztetett terhes veszem ki.
-ha nem károsodott az egészségem, akkor nem is kapok ellátást?
-jobb-e, ha folyamatos a táppénz, vagy az a jobb ha kiveszem részarányosan a szabadságomat?
-felmondhat-e nekem a munkáltató, csak azért mert beteg voltam? Kell-e neki a döntését indokolnia?Kell-e végkielégítést fizetnie?
-Jobb lenne-e, ha én mondanék föl a gyermek megszületése után?
Válaszát köszönöm!
Vagy most, vagy később, de muszáj lesz valamennyi szabadságot kivenni, mert táppénz legfeljebb 365 napig jár (ha van ennyi az előzetes biztosítás és a mostani táppénz kezdete előtti 1 évben nem voltál táppénzen), így nem fog kitartani a táppénzjogosultság a csed kezdetéig.
A táppénz nem felmondási ok. Terhesen pedig felmondási tilalom is véd. Nem értem, miért akarnál Te felmondani szülés után. Szakbarbár 2017. 05. 25. 21:51
Édesapám tavaly nyár elején stroke-ot kapott, azóta van folyamatos táppénzen. Mivel állapota nem javult (az orvos szigorú fizikai kíméletet rendelt), így fel kell mondania a munkahelyén. Ez így is lesz május 31-én. Kérdésem az lenne, hogy a tavalyi bent maradt szabadság mellett (27 nap), az idei évre időarányosan jogosult-e szabadnapokra? Ha igen, akkor azt is ki kell fizetnie a munkáltatónak jól tudom?
Válaszát előre is köszönöm,
Mónika
A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni:
2014. novembere óra dolgozok a munkahelyemen határozatlan idejű szerződéssel. 2016 áprilisában született meg a kisfiam. 2017. március 1-től határozott idejű egy éves szerződéssel dolgozok GYED mellett. a munkahelyemen azt mondták, hogy ettől függetlenül az első, htározatlan idejű szerződésem "él".
A kérdésem az lenne, hogy ha tervezünk kistesót, akkor a kedvezményszabály vonatkozik-e ránk (ha a megfelelő idő alatt születne), vagy a határozott idejű szerződés miatt nem?
Válaszát előre is köszönöm!
Zsófia
Ha nem kifizetőhely a cég, akkor legfeljebb annyi probléma lehet belőle, hogy csúszhat az elbírálás, ha még be is jelentették a 2. jogviszonyt, mert ezt baromira nem fogja érteni a kormányhivatal. Szakbarbár 2017. 05. 24. 16:59
2008.07.15 -óta vagyok alkalmazott egy cégnél. A fiam 2014.07.11-én született. 2017.10.26-ra várom a második gyermekemet. 2017.04.26-tól vagyok táppénzen, gyes mellett. Előtte a bentlévő 11 nap szabadságomat kiadták. Arra lennék kíváncsi, hogy tényleges jövedelem hiányában mi lesz a táppénzszámítás alapja, ill jól gondolom-e, hogy a plafon a minimálbér? A majdani csed és gyed számításnál fogják-e az elsőként született gyermek jogán a kedvezményt szabályt alkalmazni? Munkában töltött napom a gyes és a táppénz között ténylegesen nincs, csak a szabadságom. Köszönettel, várom válaszát.
Csed és gyed alapja a mostani szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb - feltéve, hogy annak az alapjában csak a jelenlegi helyen szerzett jövedelem volt. Ha nem, akkor a mondat 2. fele nincs. Szakbarbár 2017. 05. 24. 16:55
Információra lenne szükségem az apagyedről. Vázolom a helyzetünket. Van egy 20 hónapos (2015.09.24) illetve egy 3 hónapos (2017.02.04) gyermekünk. A nagyobbikkal passzív Gyeden vagyok (szülés után megszűnt a munkaviszonyom) emiatt a kissebbikre Gyest kapok. A Gyedem szeptember 24-én jár le. Innentől mindkét gyerekkel Gyesre vagyok jogosult. Ami nem túl sok. Hallottunk arról, hogy az apa is igényelheti a Gyedet, ha az gyermek betöltötte a 6hónapot. (neki meg vannak a feltételek a Gyed igénylésére.) Igyekeztem minél szélessebb körben utána olvasni. De van pár kérdés ami felmerült.
-Gyed mellett folytathatná a munkát teljes munkaidőben? (12 órában dolgozik, váltott műszakban, tehát éjszakázik is.)
- Ha én visszamondom a kicsire járó Gyest, hogy ő megkapja a gyedet, ha a kicsi betölti a 2 évet ismét járni fog a Gyes?
- Ha megigényli a kicsire a Gyedet, az 6 hónapra visszamenőleg kifizetik?
- Van még a 60 napos várakozási idő a kifizetés előtt?
- Ebben az esetben nekem semmilyen jogviszonyom nem lesz. Azt tudom, hogy fizetem magam után a TB-t. De munkanélkülibe regisztrálhatok? Álláskeresési járadékot kaphatok?
Válaszát előre is köszönöm!
2. Apuka kaphat egyszerre 2 ellátást is a két gyermek után. Lesz egy rövid időszak, amikor ketteske már elmúlt 169 napos, egyeske pedig még nincs 2 éves, ott 2 gyedet fog kapni, utána pedig gyedet és gyest, majd csak gyedet ketteskével. Utána a gyest már célszerű lenne Neked megigényelni.
3. Alapvetően igen, de egyeske 169 napos koráig visszamenőleg sincs utána semmi és mivel az ellátások csak egy kézben lehetnek, ez ott elég bonyolult, elnézést, de ehhez nincs türelmem, hogy végiggondoljam.
4. Nincs már az a 60 napos szabály.
5. Kaphatsz álláskeresési járadékot, de ez azzal jár, hogy ha ajánlanak egy jó kis közfoglalkoztatást és nem fogadod el, akkor ugrik a járadék. Szakbarbár 2017. 05. 24. 16:52
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Jelenleg a 10 éves kislányomra kapom az emelt összegű családi pótlékot és a GYES-t, mert tartósan beteg. A GYES szep.2-án szűnik majd meg, akkor betölti a 10-et. Közben pedagógusként dolgozom, de szerződéssel, amit július 1-vel hosszabbítanának meg. Közben kiderült, hogy babát várok, ami november végén fog megszületni. Ha a munkahelyemről elengednek, és szep. 2. után jelentkeznék álláskeresőnek a munkaügyi központnál, akkor jogosult vagyok a mostani ellátásokra? A jelenlegi munkahelyemen 3 és fél éve vagyok közalkalmazott, de folyamatosan 6 éve dolgozom. Előre is köszönöm a választ!
További szép napot!
2017.március óta Gyesen vagyok a kisfiammal és közben kiderült,hogy ismét babát várok. Azután szeretnék érdeklődni,hogy Gyes mellett jár-e táppénz úgy,hogy nem megyek vissza dolgozni?
Ha igen, akkor vmi jogszabályi hivatkozást meg tudnának adni
Köszönettel: BHM
Ebtv. 39. § (1)Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2)Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult. Szakbarbár 2017. 05. 24. 16:39
Tartósan beteg gyermekkel vagyok itthon,aki most 2,5éves. Tíz éves koráig fogom kapni a gyest a jelen jogszabály szerint,és a munkahelyemre nem megyek addig vissza dolgozni.Azt szeretném megkérdezni,hogy a munkahelyemen ezen időszak alatt kirúghatnak-e vagy jár a gyesen lévők védelme az én esetemben is,amíg a gyest kapom?
Köszönettel,Mónika
Mt. 65. § (3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
tartama alatt.
130. § A munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében – a 128. §-ban foglaltakon túl – fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély, gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt. Szakbarbár 2017. 05. 24. 16:36
Kérdésem, hogy a másodállásom, ahol csak 1 hónapja dolgozom, ha jövő hónaptól táppénzen lennék, az után is járna szülésig (7 hónapig) a táppénz?
Köszönöm!
Jelenleg GYED-en vagyok és a tegnapi nappal táppénzen is 9-es kóddal, ugyanazon a munkahelyen (multicég, tb-kifizetőhely). Amikor megkérdeztem a tb-seket, hogy hogyan tudnék kismamaként (nem mentem vissza dolgozni) táppénzre menni gyed mellett, nem mondták nekem ezt az 1 nap szabi dolgot a táppénz előtt, így enélkül írták át a státuszomat táppénzesre, illetve a háziorvos is így írt ki (bár említette, hogy van valami probléma az OEP-nél, de végül megoldotta).
Az lenne a kérdésem, hogy származhat ebből a jövőben valami problémám? Vagy így is meg fogom kapni a GYED mellett az eredeti fizetésem alapján a táppénzt? (Ha lehet nem szeretném hónapok múltán visszafizetni az összeget egy ilyen tévedés miatt.)
Válaszod előre is köszönöm.
Ha mindkettőt folyósítják és később úgy gondolják, hogy ez nem volt így helyes, akkor a 90 napon belül folyósított ellátás - ne kérdezted, hogy ilyenkor melyik - visszakövetelhető. Az ezen túli nem, hogyha a kifizetőhely hibája miatt történt. Amit visszakövetelnek, azellen lehet fellebbezni és akkor végre ki fog derülni, hogy a munkáltató megyéje hogy vélekedik erről - ő fogja elbírálni.
A legegyszerűbb lenne még most gyorsan rákérdezni, hogy jogosult vagy-e mindkét ellátásra a kifizetőhely szerint, ha nem, akkor jelezd, hogy 1 nap szabira mennél, ezzel mindenképpen az leszel, ha igen, akkor pedig mondják meg, hogy szabadság nélkül hogy jön ez össze az Ebtv. 9. § (1) és (2)-vel. Szakbarbár 2017. 05. 24. 16:30
Szeretnék egy kis segítséget kérni.
Jelenlegi munkahelyemen 3 és fél éve pedagógusként dolgozom szerződéssel (amit fél évenként hosszabbítanak), közben a 9 és fél éves kislányomra kapom az emelt összegű családi pótlékot és a gyest ( mert tejérzékeny). Közben kiderült, hogy kisbabát várok, aki november 20-a körül fog megszületni. Ha a munkahelyem megtudja, nem fogja a szerződésemet meghosszabbítani, ami június 30-án jár le. Kislányomra a GYES szeptember 2-án szűnik meg, mert akkor betölti a 10 évet.
A kérdésem az lenne, ha elengednek a munkahelyemről, és szeptemberben megszűnik a GYES, akkor ha bejelentkezek álláskeresési segélyre a munkanélkülibe, ami 3 hónap és ezalatt megszületik a második baba, akkor jogosult vagyok igényelni a CSED-et és a TGYÁS-t?
Az átlagkeresetem kb 220.000 ft bruttó.
Köszönöm előre is a választ!
Szeretnék egy kis segítséget kérni.
Jelenlegi munkahelyemen 3 és fél éve pedagógusként dolgozom szerződéssel (amit fél évenként hosszabbítanak), közben a 9 és fél éves kislányomra kapom az emelt összegű családi pótlékot és a gyest ( mert tejérzékeny). Közben kiderült, hogy kisbabát várok, aki november 20-a körül fog megszületni. Ha a munkahelyem megtudja, nem fogja a szerződésemet meghosszabbítani, ami június 30-án jár le. Kislányomra a GYES szeptember 2-án szűnik meg, mert akkor betölti a 10 évet.
A kérdésem az lenne, ha elengednek a munkahelyemről, és szeptemberben megszűnik a GYES, akkor ha bejelentkezek álláskeresési segélyre a munkanélkülibe, ami 3 hónap és ezalatt megszületik a második baba, akkor jogosult vagyok igényelni a CSED-et és a TGYÁS-t? A fizetésem lesz az alap a számításnál?
Az átlagkeresetem kb 220.000 ft bruttó.
Köszönöm előre is a választ!
Szeretnék egy kis segítséget kérni.
Jelenlegi munkahelyemen 3 és fél éve pedagógusként dolgozom szerződéssel (amit fél évenként hosszabbítanak), közben a 9 és fél éves kislányomra kapom az emelt összegű családi pótlékot és a gyest ( mert tejérzékeny). Közben kiderült, hogy kisbabát várok, aki november 20-a körül fog megszületni. Ha a munkahelyem megtudja, nem fogja a szerződésemet meghosszabbítani, ami június 30-án jár le. Kislányomra a GYES szeptember 2-án szűnik meg, mert akkor betölti a 10 évet.
A kérdésem az lenne, ha elengednek a munkahelyemről, és szeptemberben megszűnik a GYES, akkor ha bejelentkezek álláskeresési segélyre a munkanélkülibe, ami 3 hónap és ezalatt megszületik a második baba, akkor jogosult vagyok igényelni a CSED-et és a TGYÁS-t?
Az átlagkeresetem kb 220.000 ft bruttó.
Köszönöm előre is a választ!
Ha egyéni vállalkozó leszel, akkor némi befektetés árán pont a duplájára. Érdemes rajta elgondolkodni. Szakbarbár 2017. 05. 24. 16:21
2014. november 3-a óta dolgozom határozott munkaszerződéssel mely 2017 december 31-én fog lejárni. Bérem bruttó 220.000 HUF volt 2015.12.31-ig majd 2016.01.01-től 235.000 HUF illetve 2017.01.01-től 270.000 HUF.
Jelenleg 9 hetes terhes vagyok. A picit 2017.12.22-re várjuk a párommal.
Bármiben befolyásolja-e a nekem járó juttatásokat az a tény, hogy a határozott idejű szerződéses munkaviszonyom 2017.12.31-én megszűnik?
Hogyan lehet az adott helyzetből a jogszabályokban biztosított lehetőségeket maximálisan kihasználni?
Köszönettel!
Anna
De csak ezzel a babával, egy következővel, aki valamilyen ellátásba születik úgy, hogy közben nem dolgozol, a gyed az teljesen kizárt, a csed pedig a korkülönbségtől függően opcionális.
Ha azt akarod, hogy a csed alapja az emelt béred legyen - ne pedig egy részben ideiből, részben tavalyiból számolt átlag - , akkor legalább 06.29-ig kéne dolgozni és csak ezután táppénzre menni. Hogy konkrétan mikor, az nem érdekes. A táppénz nem befolyásol semmit hátrányosan. Szakbarbár 2017. 05. 24. 16:19
Jelenleg GYED-en vagyok. A GYED folyósítása 2018.03.09.-én szűnik meg. Budapesten dolgoztam, és leköltöztünk vidékre, 200 km-re.
Szeretnénk második gyermeket, és ha jól tudnánk időzíteni, akkor úgy, hogy GYED után tudjak táppénzre menni.
Tudna segíteni, hogy mi lenne ennek a folyamata? Mikor kellene teherbe esnem és hogyan igényelhetem a táppénzt?
Visszamenni oda dolgozni semmiképp nem tudok a távolság miatt.
Ha mégsem jön össze a baba időben és a GYES elindul, akkor lehet még táppénzre menni, ha a GYES alatt teherbe esek?
Köszönöm válaszát.