![]() |
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
A szabadságot az Mt. rendelkezése szerint az ún. akadályoztatás megszűnése után kell kiadni. Akadályoztatva addig voltál, amíg otthon babáztál. Amióta a gyes nem feltétlenül jelent akadályoztatást, mert lehet mellette dolgozni, azóta a két kategória elválik egymástól - ez az, ami a kolléganő tudatáig még nem jutott el -, ha dolgozol gyes mellett, akkor már nincs akadályoztatás, mert nem nem otthon babázol és így minden további nélkül ki lehet adni a felhalmozódott szabadságot.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Amit kapsz, az egy adójóváírás nélküli maximális gyed. Ha benne lenne az adójóváírás, akkor 9.000-rel több lenne. Év elején nyilván nem igényelted az adójóváírást, mert a 175.000-es bér mellett nem jár, de utána az év nagy részében ennek a 70%-a volt a jövedelmed, ennyi után meg bőven jár. A bevallásban igénybe tudod majd venni, ami havonta nem lett figyelembe véve, jövőre pedig kérd és akkor nem kell az igénybe vétellel következő évig várni.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Egyik ellátás soha nem alapja a másiknak. Akár a gyedbe, akár a gyesbe szülnél bele, a következő tgyás és gyed alapja - a jelenlegi szabályok szerinti - az aktuális szerződés szerinti bér, de legeljebb a minimálbér kétszerese, úgyhogy akár egyetlen nap munka nélkül is lehet megint maximális gyeded. A tgyásod viszont csak ugyanennyi lesz bruttóban, nem lesz megint korlátlan, ahhoz már legalább 180 bérezett nap kéne.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Ekhóhoz nem értek, az a kevés, amit tudok róla, nem elég ahhoz, hogy megmondjam, 2008-ban induló ellátás alapja mennyi lenne. Csak az időszakot tudom mondani, hogy a 2007.01.01-2007.12.31 közötti jövedelem az alapja. A gyed biztosan 2008-ban indul, úgyhogy annál ez így lesz. 2006-ban még nem ekhóztál, hogyha a tgyást még 2007-ben kezded, és ezt megteheted, mert már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól kérheted, akkor annak még a 2006-os bér lesz az alapja, ebbe a 2006-ban kifizetett, 2005-re vonatkozó bónusz is beletartozik. Hogy mikor mész táppénzre, mész-e, annak a tgyásnál semmi jelentősége, annak - nálad - mindig a kezdetét megelőző naptári év az alapja.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Az előzetes biztosítás jogosultsági feltételével mindenképpen rendelkezel, ha aktuális biztosításod is lesz szüléskor, akkor a tgyást és a gyedet is igényelheted. Idén induló táppénz alapja az utolsó 180 bérezett nap, jövőre indulóé a 2007. április-december közötti jövedelem, egyformán keresel, úgyhogy mindkét esetben a 150.000 Ft-os bér az alap. 2 év folyamatos biztosítás hiányában a táppénz ennek csak a 60%-a, a tgyás 70%, a gyed pedig maximális. A nettó összegek - adójóváírással -, amikre számíthatsz az előző sorrend szerint: 82.000, 95.000, 80.000. A táppénz nem számít bele az átlagba, úgyhogy nincs jelentősége, hogy mikor mész, mész-e táppénzre.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Ha nem lennél terhes, akkor az előző felmondási tilalom, a gyes valóban csak a végét követő 30 napig jelentene felmondási tilalmat. De terhes vagy, ami egy újabb felmondási tilalom, ezt egy felszámolónak tudnia kell. A hitelezőknek meg tudja mutogatni a jogszabályt, ahol ez feketén-fehéren le van írva. Inkább ezt mutogassa, mint egy bírósági ítéletet, amiben egyértelműen jogszerűtlen munkaviszony megszüntetés miatt kötelezik több havi béred kamatos és ügyvédi költséggel növelt megfizetésére, előbbiért ugyanis legfeljebb morognak, utóbbi miatt viszont leszedik a fejét a nyakáról, mert az ő kárukra szüntetné meg a munkaviszonyodat jogszerűtlenül. A perrel ugyanis tolódik az idő, amíg a felszámolás nem tud befejeződni és a bérjellegű tartozás megelőzi az ő tartozásaikat. Állj a sarkadra és mondd, hogy nem vagy hülye, tisztában vagy az előírásokkal, be fogja látni, hogy neki is egyszerűbb, ha betartja ezeket. Esetleg menj hozzá rögtön egy ügyvéddel, aki sokkal szebben és részletesebben kifejti neki azt, amit feljebb írtam arról, hogy miért pont az lenne a hitelezőkkel és magával is kitolás, ha jogszerűtlenül megszüntetné a munkaviszonyodat.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Mindenképpen jogosult leszel tgyásra és gyedre, mert mindkét jogosultsági feltétellel rendelkezni fogsz. A tgyást már érdemes lesz a -28. naptól igényelni, mert több, mint az álláskeresési járadék - ezt majd szüneteltetni kell ettől az időponttól. Alapja viszont csak a 80.000 Ft lesz, ha nem csinálsz semmit. Ha 1 hétre lenne egy munkaviszonyod havi bruttó 138.000-nél magasabb bérrel, aztán innen vissza munkanélkülire és így tgyásra, majd gyedre, akkor mindkét ellátás alapja a minimálbér kétszerese lenne.
Szakbarbár 2007. 12. 10. 11:18Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyesbe vagy a gyedbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az ezek első napján érvényes aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ezt csak be kell írni a foglalkoztatói igazolásba és akkor ennyi után számolják. 120.000-ről nem olyan nagy, nem életszerűtlen egy legalább minimálbér kétszeresére - jövőre 138.000 - emelés, úgyhogy be lehet írni egy ennél nagyobb bért. Ha valami miatt mégis ódzkodnátok tőle, pl. hogy akkor legalább ennyivel kell majd szabadságot megváltani a munkaviszony megszűnésekor, akkor a fizetős szolgáltatásom a 120.000-ből is tud egy minimálbér kétszeresénél magasabb átlagot produkálni.
Szakbarbár 2007. 12. 03. 09:40Munkanélküliről el lehet menni gyesre, ahhoz még munkanélküli sem kell, mert alanyi jogon, az álláskeresési járadék vagy segély adta biztosítási háttér nélkül is jár. Tgyásra és gyedre is jogosult lennél, ha a járadék vagy utána a segély folyósítása alatt szülnél, de a bejelentett béred után olyan kevés lenne, hogy annál az alanyi jogon járó gyes is több lenne, tehát nem lenne érdemes igényelni. Nézzük meg, mennyi munkaviszonyod van az utóbbi 4 évben - ami után még nem voltál munkanélkülin, ha voltál, akkor ezt is kérem - és ettől függően kitalálunk valamit, amihez mindenképpen fog kelleni szerencsés esetben csak egy nagyon rövid időre egy együttműködő munkáltató. Ha tudod - ha még időben olvasod az elég késői válaszomat - , akkor húzd az időt azzal, hogy dec. 3-tól elmész legfeljebb 45 nap passzív táppénzre, annál is inkább, mert a megoldás érdekében munkanélkülire egyelőre nem lenne célszerű bejelentkezni.
Szakbarbár 2007. 12. 03. 09:40A járadék vagy segély szünetelése mellett kapott tgyás, gyed, gyes 2007 végéig beleszámít az előzetes biztosításba, maga a járadék/segély pedig biztosítás, úgyhogy mindkét jogosultsági feltétellel rendelkezel ahhoz, hogy megint tgyást és gyedet kapj. Alapja az az átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz, amit a határozat mellé megállapítottak. Ha ez a 2009-es minimálbér kétszeresénél több - a gyeded már valószínűleg 2009-ben indul - és a jogszabály addig nem változik, akkor akár maximális gyeded is lehet. Nem tudjuk, mennyi lesz a 2009-es minimálbér kétszerese, jövőre 138.000 lesz.
Szakbarbár 2007. 12. 03. 09:40A "másodállású" vállakozónak normál esetben azért nem kell járulélkot fizetnie, mert van egy +36 órás munkaviszonya, ahol ezt megteszi. Ha itt nem dolgozik, akkor nincs ami mentesítsen. Ha dolgozol a vállalkozásodban, akkor a járulékot meg kellene fizetni. Ez biztos, hogy utána mi van, hogy beleszámít-e ez valahova akkor, ha egyébként a másik jogviszonyodból igényelsz tgyást és gyedet azt elnézést, de nem tudom megmondani. Ami biztos, hogy mi nem lesz: a gyes nem alap és a számlaösszeg sem alap, a vállalkozásból ami alapot képezHET, az a járulékfizetésedet képező összeg lehet, ez legalább a minimálbér, de igazából az elvárt járulékalap, a minimálbér kétszerese után várja a Tbj. a befizetéseket, ami egy horribilis összeg. De nagyon valószínű, hogyha hallgatsz róla a munkahelyeden, akkor senki nem foglalkozik az egésszel - legfeljebb a járulékfizetésért vesz elő az APEH később - és az általános, munkaviszonyos szabályok alapján állapítják meg a következő tgyást és gyedet.
Ajánlom figyelmedbe az APEH állásfoglalását, amiben ne zavarjon, hogy amikor kiadták, akkor a gyes mellett még csak 4 órában lehetett dolgozni. Itt találod: http://www.apeh.hu/adoinfo/jarulek/gyesgyet.html
Szakbarbár 2007. 12. 03. 09:40Téged egyelőre tripla felmondási tilalom véd. Gyest kapsz, keresőképtelen vagy és terhes vagy. Úgyhogy Te ide be vagy betonozva addig, amíg a cég meg nem szűnik. Az nem megy egyik percről a másikra, hosszú hónapokig, de inkább évekig tart. Ha legalább a tgyás 1. napján még lesz munkaviszonyod, akkor végig jár a tgyás és a gyed, csak passzív jogon. Ha hamarabb törölnék a céget a cégnyilvántartásból, mint ahogy a tgyást elkezdhetnéd, akkor a köztes időre álláskeresési járadékot tudsz igényelni és ezt szüneltetve kérheted a tgyást és a gyedet.
Szakbarbár 2007. 12. 03. 09:40Vagy úgy tudsz gyedet igényelni, hogy az utolsó munkanaptól kéred, mert akkor még biztosított vagy és akkor a munkáltató által kitöltött foglalkoztatói igazolással a székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztárnál tudod a gyedet megigényelni, vagy ha ez nem jönne össze bármi miatt, akkor a munkaviszony megszűnése után pár napra álláskeresési járadékot tudsz igényelni és ezt szüneltetve kérheted a gyedet, ebben az esetben a munkaügyi központ által kitöltött foglalkoztatói igazolással a lakhely szerinti egészségbiztosítási pénztárnál. A gyest előbb le kell mondani, mert ellátások között nem lehet visszamenőleg választani.
Szakbarbár 2007. 12. 03. 09:40A gyed, a gyes, a terhesség és a keresőképtelenség külön-külön is felmondási tilalom, úgyhogy egyszerre legalább 2 felmondási tilalom véd. Ha keresőképtelen vagy, akkor jár a táppénz. Ha a béred nem lenne legalább bruttó 170.000, akkor viszont célszerű lenne szabadságon is lenni, nem csak táppénzen, hogy az önmagában semmit nem befolyásoló táppénz előtt az átlagba számító, betegszabadságra kapott 80%-os bér ne eredményezzen egy alacsonyabb átlagot, amiből majd a tgyást és a gyedet számolják. Ha szabadságon is vagy, akkor az erre kapott teljes bér a 80%-os betegszabival együtt magasabb átlagot ad.
Szakbarbár 2007. 12. 03. 09:40Az álláskeresési járadék alapja a bér, vagy ha az nem volt az utolsó 1 évben, és Neked nem volt, akkor a munkakör szerinti országos átlag. Kb. 140.000-es átlag fölött mindegy, hogy mennyivel több, mert a járadéknak van egy felső határa, ami jövőre kb. nettó 72.000 Ft a folyósítás első felében, de legfeljebb 90 napig. Utána bruttóban a fele, nettóban a felénél egy kicsivel több az ellátás összege. Nagyszülő akkor igényelhet gyest, ha a szülők háztartásában gondozza a gyermeket, de emellé csak az unoka 3 éves kora után - úgyhogy ez is csak ikrekkel vagy beteg gyerekkel otthon lévő nagyszülőnél van így - és csak legfeljebb napi 4 órában dolgozhat, bölcsi vagy ovi is csak napi 5 órában lehet.
Szakbarbár 2007. 12. 03. 09:40Előzetes biztosításod egy járadék végét követő 1.5 éven belüli szülésig rendben, terhes még nem vagy, ha leszel és szükség lesz rá, akkor egy cég, ahol biztosításba tudsz kerülni, rendelkezésre áll, úgyhogy nem kell itt semmitől sem félni, mert ezek biztos alapok bármihez és nem is kell most a munkakeresésenkívül kívül semmit sem tenni, mert annál akutabb probléma most nincs. Javaslom, térjünk vissza akkor a kérdésre, ha terhes leszel.
Szakbarbár 2007. 12. 03. 09:40A táppénz nem befolyásol semmit, egyrészt mert nincs az irányadó időszakban - 2007-es év lesz az alap - másrészt mert nem számít bele az átlagba. A szabadság kivételénél azt mérlegeld, hogy a valamivel több pénz, amit a szabadságra kapsz (táppénz helyett), az ér-e annyit, hogy később ezeket a napokat nem kapod meg. Tgyás kezdetével kapcsolatban mivel bért nem írtál, általánosságban tudom azt mondani, hogy minimálbér kétszerese fölötti bérrel érdemes egészen szülésig táppénzen lenni, hogy a korlátlan ellátások, a táppénz és a tgyás a lehető legtovább járjanak. 2010-es dolgokról most hadd ne beszéljünk.
Szakbarbár 2007. 11. 23. 21:39A tgyás és a gyed alapja ugyanúgy a 2006-os év, ennek ellenére két okból sem lesz egyforma a kézhez kapott tgyás és gyed. Az egyik ok, hogy a tgyással ellentétben a gyednek van egy felső határa, a másik pedig, hogy a gyedet 8.5% nyugdíjjárulék terheli, ami a tgyásból nem jött le. A munkanélküli szüneteltetése mellett megállapított gyednek is ugyanaz az irányadó időszaka és onnan ugyanúgy számolódik, tehát nincs különbség az összegben attól függően, hogy passzívként kapod vagy biztosításból. Viszont most már nincs jelentősége az egésznek és mindegy, hogy melyik megoldást választod, mert közben jövőre úgy változik a jogszabály, hogy a szüneteltetés melletti ellátás nem számít biztosításban töltött időnek, tehát pénzbeli ellátásokhoz nem jó. (A természetbeli egészségügyi szolgáltatás az ettől függetlenül "jár" mellé. )
Szakbarbár 2007. 11. 23. 21:39Idén induló maximális gyed adójóváírással nettó 76.399 Ft, adójóváírás nélkül 9.000-rel kevesebb. Adójóváírás évi 1,5 millióig jár, 2,1 millióig pedig arányosan csökkentve érvényesíthető. Fullgyedes évben nyugodtan kérheted. Családi pótlék idén 1 gyerek után nem egyedülállónak 11.700 Ft, egyedülállónak 12.700 Ft.
Szakbarbár 2007. 11. 23. 21:39