Kérdezz-felelek
Szegedre járok az onkológiára kezelésre. Három havonta kell mennem. Ott műtöttek pár éve.
Tavaly még a bajai onkológián adtak gépkocsira utiköltségpapírt most már azt mondják, hogy nem adhatnak. A háziorvosom is azt mondja hoggy nem adhat.Ő azt mondta hogy kérjek a szegedi klinikán. Ezt a varriációt végképp nem értem.
Tulajdonképpen ezt a dolgot szeretném megkérdezni Öntől hogy hogy működik.
Bajai lakos vagyok, szegedre járok ellenőrzésre akkor ki adhat nekem utköltségpapírt gépkocsira??
köszönöm a válaszát
Szeretném tudni, hogy jár e nekem gyed, vagy tgyás, vagy szülés elötti szabadság. Ugyanis már több mint négy éve ennél a cégnél dolgozom, de van egy kis bibi. Engem háromhavonta hosszabbítanak. Én úgy tudom, hogy max.gyest kaphatok. Ha mégis jár a gyed stb. mennyire számithatok, a havi bruttó bérem 150 e felett van. Pontosat azért nem irtam mert ez változó. De átlagban felette van. Gondolkodunk a harmadik babán, de nem szeretném "elveszteni" ezeket az éveket. Ha kell inkább állást váltok, bár sajnálnám, mert jó hely. Válaszodat előre is köszönöm.
Ajánlom a figyelmedbe, de inkább a munkáltató figyelmébe a témában a Legfelsőbb Bíróság Munkaügyi Kollégiumának állásfoglalását:
MK 6. szám
A határozott időre létesített munkaviszony megszűnésével a felek megállapodhatnak újabb, hasonló jellegű munkaviszony létesítésében. Az első és az újabb határozott idejű munkaviszonyok együttes időtartama azonban - a törvényben meghatározott kivétellel - az öt évet nem haladhatja meg.
Érvénytelen azonban az újabb határozott időre szóló megállapodás, ha a munkáltató jogos érdekének csorbítására vezetne. Ilyen esetben a határozott időre kötött újabb munkaviszonyt határozatlan időre létesítettnek kell tekinteni.
Többször előfordul, hogy a munkáltató és a munkavállaló határozott időre köt munkaszerződést. A határozott időre létesített munkaszerződés tartamának letelte után újabb határozott időre szóló munkaszerződést kötnek, esetleg újból megismételve.
A második és az esetleg ezt követő újabb határozott időre szóló munkaszerződésekkel kapcsolatosan, a munkaszerződés érvényességét illetően egységes gyakorlat nem alakult ki.
A határozott időre szóló második és az esetleg ezt követő újabb munkaszerződések jogi megítélésénél abból kell kiindulni, hogy az Mt.-nek a határozott idejű munkaviszonyról szóló rendelkezései [Mt. 79. §-ának (2)-(3) bekezdése] nem tartalmaznak olyan tiltó rendelkezést, hogy a határozott időre létesített munkaviszony megszűnése után [Mt. 86. §-ának c) pontja] újabb határozott időre szóló munkaszerződés nem köthető, illetőleg a szerződés nem hosszabbítható meg. Ilyen tilalmat az Mt.-nek egyéb rendelkezései sem tartalmaznak. Ellenkezőleg, a törvény kifejezetten utal a határozott idejű munkaviszony meghosszabbíthatóságára azzal, hogy az ilyen munkaviszony megengedett ötévi leghosszabb időtartamát az első és az azt követő határozott idejű munkaviszonyokra együttesen rendeli alkalmazni [Mt. 79. §-ának (2) bekezdése]. Ennélfogva pedig a második és az esetleg ezt követő újabb határozott időre szóló munkaszerződések megkötésének nincs akadálya. Az első és az újabb határozott időre szóló munkaviszonyok együttes időtartama azonban az öt évet nem haladhatja meg; ettől érvényesen eltérni csak a vezető állású munkavállaló tekintetében lehet [Mt. 79. §-ának (2) bekezdése, 190. §-ának (1) bekezdése].
Más jogi megítélés alá esik természetesen a határozott időre szóló második és esetleg ezt követő munkaszerződés, ha a határozott időtartam kikötése a munkáltató részéről törvényes érdek nélkül történik, és ezáltal a munkavállaló jogos érdeke csorbítására vezetne (pl. a terhes nő az őt megillető védelemtől elesne). A jogoknak ilyen, nem rendeltetésszerű gyakorlása az Mt. 4. §-a értelmében nem megengedett, s a munkavállalót, akinek a terhére ez az intézkedés történt, hátrány nem érheti. A megállapodásnak ez a része érvénytelen, s a munkaviszonyt határozatlan időre létesítettnek kell tekinteni. Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
Valószínű az előző levelem nem ment el,ezért elküldöm újra.
Már tavaly váltottunk pár levelet,azóta még felmerült bennem néhány kérdés!
Előzményeim:1997.szeptembertől-2003.máj. 31-ig folyamatos munkaviszony,2003.júni.1-től –dec.6-ig táppénz.2003.dec.7.szülés.Majd TGYÁS,GYED-bruttó 100 000.-ből-2005.szept 8. második fiam megszülettett a GYED alatt.Ekkor szept. 30.-án megszűnt a határozott idejű munkaszerződésem,amit csak amiatt hosszabbítottak meg,-igen korrekten,hogy GYED-et kapjak!2005.szept.18 után TGYÁS,GYED,jelenlkeg GYES.Félidős kismama vagyok,szülés várható ideje 2008.júli.12.
2007.dec.17-től be vagyok jelentve bruttó 130 000.-re. Start kártyával ez havi 60 000 –be kerül nekem.
1.Meddig „dolgozzak” még,hogy ne legyen gond az OEP-nél?
2.Számít-e,hogy fél hónappal kezdtem?Ront-e pénzemen,mint a betegszabi?
3.Honnan tudom,hogy meddig leszek táppénzre jogosult?Gond-e,ha a végén csak GYES-en leszek?
4.Érdemes-e apára átiratni a GYES-t,41 000 Ft-nál?
Előre is köszönöm a segítségét!
Tisztelettel:
A táppénzjog lejártáról kapsz egy értesítést, de Te enélkül is tudod, hogy 06.13-ig leszel csak táppénzen, mert akkor van meg a 180 nap előzetes biztosításod és pont a következő naptól tudod már igényelni a tgyást.
Ha most rögtön elmész táppénzre, akkor is kitart a táppénzre jogosultságod a tgyás kezdetéig - ezt majd a -28. naptól érdemes lesz igényelni, mert a táppénzzel szemben ennek nem a minimálbér az alapja, hanem a 130.000-es átlagod, nem 60%, hanem 70% a mértéke és nincs munkáltatót terhelő 1/3-a, amivel számolni kellene. A -28. napra egyébként pont meglesz a 180 nap előzetes biztosításod.
A betegszabadság beleszámít az átlagba, de elhanyagolható mértékben ront csak rajta, a táppénz nem számít bele. Törthónapnak semmi jelentősége, fél hónapra fél havi bért kaptál, átlagban ez ugyanúgy 130.000, mintha egy teljes hónapra kapnál teljes havi bért.
Mindegy, hogy ki kapja a gyest, éves szinten nem kavar be az adózásba, de aki kapja, az feltételenül mondja le 06.14 előtt, mert visszamenőleg nincs variálás azzal, hogy nem gyest igényletek egyeskével, hanem tgyást ketteskével, csak a bejelentés napjától lehet váltani. Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
Segítségét és ötleteit nagyon megköszönve: egy Anyuka
Viszont nem várható el a munkáltatótól, hogy egyik napról a másikra úgy szervezze az életét és a költségeit, ahogyan Te szeretnéd, tehát időben be kell azért ezt jelenteni.
0 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. 1-179 bérezett nappal az 1-179 napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap. Vagyis nincs különbség a tgyás és a gyed összegében akkor, ha szabadságra mész és akkor, ha csak gyesen vagy. 180.000-es bérrel akkor sem lenne különbség, ha a szabadság után keresőképtelenségre tekintettel táppénzre mennél, mert a táppénz nem számít bele semmibe, a 80%-os betegszabi meg nem viszi minimálbér kétszerese alá az átlagot. A táppénz annyi lenne, mint a tgyás
volt egyeskével.
Gyest akár Te, akár apuka vagy nagyszülő igényelhet, akik jogosultak rá, azok akárhányszor megigényelhetik a jogosultság tartama alatt, csak aki korábban kapta,annak le kell mondania előtte. Ha táppénzre mennél, akkor ne Te igényeld, mert ebben az esetben nem a gyed előtti átlagkereset, hanem a minimálbér lenne az alapja. Bárki igényli is, nagyon fontos, hogy a tgyás kezdete előtt legyen lemondva, mert visszamenőleg nincs variálás azzal, hogy ki és milyen ellátást igényel a több gyerek után.
A tgyásra és a gyed 1. évére jár a szabadság, ez nagyjából másfél havi szabadságot jelent. Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
A következő ügyben kérném a segítséged!
Kisfiam 2006. március 8-án született. Előtte 4 évig volt munkaviszonyom egy kft-nél, ahol 80 ezer bruttó bért + jutalékot kaptam. 2005 december 31-ig dolgoztam, onnantól a gyeremek születéséig táppénzen voltam. A tgyást és a gyedet is a jutalékos bruttó(átlag125 ezer) után kaptam. Jelenleg gyesen vagyok, viszont ez év március 18-tól elhelyezkedtem egy másik munkáltatónál 128 ezer bruttó bérért, az előzőt közös megegyezéssel felbontottam. Most viszont már tervezzük a második babát és remélem, mihamarabb sikerül is. A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy amennyiben a gyes folyósítása alatt esek teherbe, mennyi lesz a ketteske után járó tgyásom és gyedem, illetve érdemes 180 napot bedolgoznom, vagy ha jövő hónapban már terhes lennék, akkor eljöhetek e betegállományba és akkor le kell e mondanom a gyest? Nyilván a legjobb megoldást szeretném, mindenképp szeretnék jól járni anyagilag.
Válaszát előre is nagyon megköszönöm!
Abban sem vagyok biztos, ezért inkább nem válaszolok rá, hogyha egyetlen jogviszonyból, a régi munkaviszonyból jár csak a tgyás és a gyed, akkor ott mennyire számít bele, hogy közben máshonnan volt járulékköteles jövedelmed.
Ami biztos: ha keresőképtelen vagy, akkor erre tekintettel igényelhetsz táppénzt és ahhoz, hogy az eredeti munkaviszonyból járjon a tgyás és a gyed, nem kell 180 napot dolgozni, hiszen ebben a jogviszonyban már bőven
teljesítetted az előzetes biztosítás jogosultsági feltételét. Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
Segítségét szeretném kérni, de a konkrét kérdéseim előtt felvázolnám a szükséges előzményeket. Általános isk.i tanár vagyok, szerződéssel dolgoztam a munkahelyemen, jelenleg gyeden vagyok.
munkám időtartama:2003. aug.21.-2006. ápr. 18.
táppénz: 2006. ápr.19.-jún. 1.
kisfiam születése:2006.jún.02.
szerződésem lejárta: 2006.aug.31.
tgyás lejárta/gyed kezdete:2006.nov.16.
Jelenleg a második gyermekünket várom, a baba várhatóan november elején születik meg. Mivel a tgyás ideje alatt lejárt a szerződésem, ezért jelenleg passzív gyeden vagyok (ha jól vagyok tisztában helyzetemmel), és emiatt a második babánál nem kezdődik elölről a tgyás, gyed, hanem 3 évig a gyes járna. Jól tudom, hogy ezek a dolgok vonatkoznak rám?Ha valóban ez a helyzet áll fenn, akkor van-e valamiféle megoldás azt tekintve, hogy újra kapjak tgyást, gyedet? Esetleg munkaviszonyba kellene újra kerülnöm, ha igen, mennyi időre?
Válaszát előre is köszönöm!
2-3 hónapot kéne dolgozni legkésőbb májustól indítva - ehhez a gyedet le kell mondani, de a gyest meg lehet igényelni -, bruttó 150.000-et elérő bérrel, utána lehet táppénz is vagy vissza gyedre a tgyás kezdetéig. A munkaviszony legalább a tgyás 1.napjáig tartson. Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
A problémám a következő. 2001. október 01-től 2007. augusztus 31-ig volt munkaviszonyom a honvédségnél. Átlagbérem 2007-ben 163.000.- Ft. 2007. szeptember 01-től október 15-ig passzív táppénzen voltam. 2007. október 18-tól munkanélküli segélyt kapok. 2008. június 21-re várjuk gyermekünk megszületését. Tegnap a munkaügyi központban tájékoztattak arról, hogy január 01-től nem jár nekem a gyed, a tgyás után csak gyest kaphatok, ez elég rosszul érinti a családunkat, nem erre számítottunk.
A kérdésem, hogy megoldás-e ha találok egy céget aki hajlandó lenne bejelenteni engem, és ha igen milyen időponttól, illetve elég -e ha határozott idejű szerződéssel foglalkoztatnak (mikortól-meddig?)
Ha nem sikerül ilyen munkáltatót találnom, megtehetjük-e, hogy a férjem aki egyéni vállalkozó (villanyszerelő) esetleg alkalmaz valamilyen adminisztratív munkakörben.
Válaszát köszönöm.
2008.04.09-ig vagyok otthon gyeden. Mivel a fiam 2 éves lesz, így visszamegyek dolgozni, de szeretném igényelni továbbra is a gyes-t.
Vállalkozó vagyok, a bérem minimálbér, így ezután kaptam a gyedet is.
Kérdésem: amennyiben munka mellett igénylem a gyes-t, a második gyermek ( mégcsak tervben van) után kapott gyás illetve gyed összegét befolyásolja-e?
Köszönettel
Első gyermekünk 2006.január 13-án született. 2008. Január 13-ig kaptuk az utána járó GYED-et (előtte 4 évig közalkalmazottként dolgoztam, bruttó 128 000 Ft után kaptuk a GYED-et). 2008. Január 14-től GYES-t igényeltünk. Második gyermekünk várható születési időpontja 2008. Április 16.
A következő kérdésekre szeretnénk választ kapni:
1. Második gyermekünk után járó GYED összegét mi alapján számolják? Mekkora lesz ez az összeg?
2. 2008. Március 20-tól igényelhetem-e a terhességi gyermekágyi segélyt születendő gyermekem után? (nagyobbik gyermekünkről igénybe vett GYES-t lemondom ettől fogva)
3. A férjem felveheti-e 2008. Március 20-tól nagyobbik gyermekünk utáni GYES-t?
Segítségét előre is köszönjük!
A tgyást már a -28.naptól, március 19-től igényelheted. A gyest előtte legyen lemondva, mert ezzel nincs visszamenőleg variálás.
Egyszerre egy szülő, egy gyerek után egyféle ellátást igényelhet, úgyhogy ha ketteskével vagy tgyáson, akkor apuka nem kaphat egyeskével gyest. Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
Jelenlegi gyedemet megszakítom március 16-al, visszamegyek dolgozni, hogy második gyermekem születéséig meglegyen a 180 bérezett napom. Őt október 4-re várjuk. Első gyermekem márcus 29-én tölti be az 1. életévét. A kérdésem az lenne, hogy van-e jelentősége annak, hogy ki igényli a gyest első gyermekem után. Apa, nagyi vagy én?
Válaszát köszönöm
Enikő
De akárki igényli is, március 30-nál korábban nem igényelheti, mert munka mellett és nagyszülőnek igényelni is csak 1 éves kor után lehet.
Ha 2007-ben volt valahány bérezett napod, akkor annyival kevesebbet kell most dolgozni, mert a 180-ba ez is beleszámít (tehát összejöhet pl. 2007-ból 2 hónap + 2008-as 4 hónapból). Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
El sem hiszem, hogy végre bejutok egy kérdéssel ide!:)
Gyorsan írom is: jelenleg itthon vagyok gyed-en az első szülött gyerekemmel. Júliusra várjuk a következő Babát, de időközben megszűnt a munkahelyem (közös megegyezéssel, mert a cserébe felajánlott pénz jól jött). Az lenne a kérdésem, hogy így is jogosult leszek-e a Tgyás-ra, vagy ahhoz kellene a munkáltató megléte?
Előre is köszönöm,
2006. 10. 04-től 2008.03.31-ig tartó határozott idejű munkaszerződésem van, melyet a foglalkoztató még nem tudom, hogy meg kíván-e hosszabbítani.
A munkaviszonyom folyamatos volt ez idő alatt. Semmilyen biztosítással összefüggõ „esemény” (táppénz, fizetés nélküli szabadság) nem történt ez idő alatt, más jövedelmem nem volt emellett.
2006-ban 125.000,- Ft, 2007-ben 131.000,- Ft, 2008-ban 138.000,- Ft volt a bejelentett bruttó bérem.
Jelenleg 17. hetes terhes vagyok, amikor lejár a szerződésem 20. hétben leszek. A szülés várható időpontja: 2008.08.13.
Ha nem hosszabbítják meg a szerződésem, akkor 03.31. után mit célszerű tennem, hogy tgyás-t, gyed-et is kapjak, vagyis anyagilag a legjobban jöjjek ki?
Amennyiben meghosszabbítják, akkor is max. 2008.07.31-ig várható újabb határozott idejű szerződés, mert addig tart a projekt, amelynek munkatársa vagyok. Ha ez idő alatt hosszabb időre táppénzre kerülök, akkor ez mennyiben befolyásolja a tgyás, gyed összegét?
Köszönöm előre is segítségedet!
Üdvözlettel:
Ha nem hosszabbítják meg, akkor ha keresőképtelen vagy, elmehetsz 45 nap passzív táppénzre, egyébként meg rögtön álláskeresési járadékra. Ha ebbe szülsz bele, akkor tgyásra mindenképpen jogosult vagy, hogy a gyeddel mi lesz, arról még nincs OEP álláspont, ez idén egy megváltozott jogszabály miatt nem egyértelmű. Pár hét múlva többet tudunk. Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
1998 óta van folyamatos munkaviszonyom. Kisfiammal TGYS-t 2005. november közepétől igényeltem. Sajnos 2004-ben minimálbére voltam bejelentve, így az elég kevés összeg volt. 2005-ben 100.000 ft/hó volt a bérem, a GYED-et ez alapján kaptam. Jelenleg is ez a besorolási bérem, a munkaszerződésem határozatlan.
Kérdésem az, hogy hosszabb távon hogy járok jobban?
Elmegyek táppénzre, de a betegszabadság bérnek minősül, így a TGYS és GYED is kevesebb lesz?
Vegyek ki szabadságot, és utána menjek el táppénzre?
Vagy, esetleg ha a munkáltató belemenne, hogy papíron vegyen vissza egy hétre dolgozni, és utána táppénz? Hátha még a béremet is megemelné? -Persze erre nincs garancia.-
Bármilyen lépést is teszek, a GYES-t vissza kell mondanom. Olvastam, hogy esetleg átadhatom valamelyik nagyszülőnek. Mi ennek a feltétele?
Előre is köszönöm segítségét! Tisztelettel:
A táppénzre azért mondom, hogy tiszta haszon, mert ha átadod apukának vagy nagyszülőnek, akkor ez a pénz másnál ugyanúgy jelentkezik, Te pedig ezen felül kapod a táppénzt, aminek a 2005-ös béred az alapja. A gyest azért célszerű átadni - ez abból áll, hogy Te lemondod, a nagyi meg beadja rá az igényt -, mert ha együtt igényelnéd a gyest és a táppénzt, akkor a táppénzt kedvezőtlen szabályok alapján állapítanák meg.
Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
Feleségem TB szempontból sok éve (biztosan több mint 2) folyamatosan biztosított. 2007.01.01-től bruttó 131.000 Ft-ra van bejelentve egy egyéni vállalkozó családtagunknál. Ez azt jelenti, hogy saját magunk saját zsebből fizetjük meg ennek a bérnek a járulékait és adóit. Ezt az első gyerekünk vállalására tekintettel szándékosan intéztük így (habár most utólag nézve nem biztos, hogy pontosan ez volt a legkedvezőbb döntés - de most már mindegy). Most derült ki, hogy a babánk előreláthatóan 2008. novemberben fog megszületni. Azt tervezzük, hogy amilyen hamar csak lehet, a feleségem elmegy táppénzre a szülésig, onnan indítjuk a tgyás-t, majd azt követően a gyed-et. Időközben a szerződés szerinti bruttó bérét papíron felvisszük idén 138.000 Ft-ra, jövő év elején pedig a jövő évi minimálbér kétszeresére.
Kérdéseim:
1, A vázolt forgatókönyv ön szerint anyagi szempontból a legoptimálisabb, vagy tud-e ennél kedvezőbb egyenlegű megoldást?
2, Ha a folyamatból kihagyjuk a táppénzt (egyáltalán nem megy a feleségem táppénzre, mert nem tudjuk vagy nem akarjuk ezt megoldani), akkor ön mit tenne a [kapott_pénzek - betett_pénz] egyenleg maximalizálása érdekében?
(Elnézést, ha túl száraz vagy tudományos-szerű a megfogalmazásom, csak próbálok minél egyszerűbben, de szabatosan fogalmazni.)
jelenlegi munkahelyemen aprilisba lesz 2 eves a munkaviszonyom.
most januarba emeltek a fizetesemet igy most 120000 forinttal
vagyok bejelentve. a kerdesem az lenne hogy ha terhessegem eleg korai szakaszatol tappenzen lennek, mivel eleggge megterhelo fizikailag a munkam, akkor mi alapjan szamoljak majd a gyest ki.
a bejelntett fizetesemet veszik alapul vagy majd amit a tappenz alatt kapok fizetesbol szamitjak?a baba meg nincs uton , ugyhogy egyre
nagyobb az eselye hogy csak 2009-be fog megszuleni...
elore is koszonom a valaszod
A táppénz nem számít bele az alapba, sem az összege, sem az ideje, enélkül számítják az átlagot. Tehát ha pl. augusztusig dolgozol, szeptembertől októberig táppénz,novembertől áprilist tgyás, akkor egy 2009-ben induló gyed alapját a 2008-as 8 havi bér képezi. Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20
Én most e hónap végén- március 28-án leszek pont egy éve bejelentve egy cégnél. A szerződésem nem határozatlan időtartamra szól, hanem mindig havonta, vagy 3 havonta hosszabították. A bruttó jövedelmem: 74800 Ft. 2007. október elejétől vagyok táppénzen, mert veszélyeztetett terhes vagyok. A nettó táppénzem: 40800 Ft. Június 17-re van kiírva a szülés időpontja. Most március végéig biztos a szerződésem, de a továbbiakat még nem tudom. Az lenne a kérdésem, hogy ha lejár a szerződésem, akkor mire számíthatok? Vagy ha esetleg passzív táppénz alatt megyek szülni, akkor is kapni fogok gyedet? Ha igen, mennyit? Vagy másfajta juttatást kapok? Kérlek tájékoztass erről!
Előre is köszönöm:
Ha nem hosszabbítják meg, akkor 45 napig passzív jogon jár a táppénz, ezután álláskeresési járadékot tudsz igényelni. Ha ebbe szülsz bele, akkor tgyásra mindenképpen jogosult vagy, hogy a gyeddel mi lesz, arról még nincs OEP álláspont, ez idén egy megváltozott jogszabály miatt nem egyértelmű. Pár hét múlva többet tudunk.
Meg kéne beszélni a céggel, hogy - a táppénz 1/3 fizetése mellett, ha ez nekik szempont - legalább május végéig hosszabbítsák meg, a tgyást már a -28.naptól tudod igényelni és akkor 2 évre meg lenne oldva minden.
Szakbarbár 2008. 03. 18. 10:20