Kérdezz-felelek
Kérdésem a harmadik gyerekkel kapcsolatos: 4 éve vagyok itthon (nagy 4 éves, kicsi 2 éves), előtte 1993óta folyamatos munkaviszonyom volt több munkahelyen. Most max. gyedet kapok. Ha a közeljövőben jönne a 3.gyerek, milyen és mennyi ellátást kapnék az új rendszer szerint? Pl. ha még a gyes alatt terhes lennék, vagy csak utána a szabi alatt, mert oda visszamenni dolgozni nem szeretnék… Van pénzbeli különbség a 2 verzió között? Vagy min.1évet kellene dolgozni előbb? Tehát táppénz, tgyás, gyed, gyes… Mire lehet számítani mostanság? Illetményem: 178.000 + 15.100,-Ft. Kérlek vázolj egy ideális, jól fizető verziót!
Köszi: Juci
Ha 2 éven belül gyedre voltál jogosult, akkor nyilvánvalóan nem volt 100%-os esélyed újabb biztosítást szerezni, mert ebből valamennyit otthon voltál. Ezért azt mondja a jogszabály, hogy ebben az esetben a következő babával is annyi idő a gyedjogosultság, amennyi biztosítási időt az előző baba előtt szereztél, feltéve, hogy az ott legalább 365 nap volt. Plusz ehhez hozzájön az az idő, amit esetlegesen szereztél a két baba között.
Ezt a szabályt még nem alkalmazzuk, hiszen csak a jövő év május 1. után született babák után igényelt ellátásoknál lesz majd aktuális. Ezért még nem tudjuk, hogy a gyakorlatban hogyan működik majd és milyen értelmezési problémákat vet fel. Illetve lehet tudni, hogy pl. ilyeneket is, mint a Te kérdésed, mert 2. babánál még viszonylag egyszerű a helyzet, de például hogy mi van ilyenkor, amikor a 3. vagy többedik baba születik, szerintem senki nem biztos még. Én legalábbis nem vagyok az, butaságot meg nem akarok mondani, úgyhogy most csak ennyit tudok válaszolni, hogy elmondtam az általánosságokat.
Szakbarbár 2009. 10. 03. 10:23
33 hétben lévő kismama vagyok. 2009.november 20-ára vagyok kiírva. Jelenleg határozott idejű munkaviszonyom van ami 2009.11.18-án jár le. Munkaviszonyom kezdete: 2009.05.18. Közcélú foglalkoztatott vagyok.
Kérdésem: Milyen juttatásokra vagyok jogosult, ha a munkaviszony lejárta előtt születik meg a gyermekem. a 180 napnak meg kell e lennie a közvetlen szülés előtt folyamatossan, vagy az elmúlt két évben kell e meglennie (esetleg)megszakításokkal a 180 napnak. Fel kell e mondanom a munkahelyemen közös megegyezéssel akkor ha a munkaszerződés lejárta előtt szülnék?
Válaszát előre is köszönöm.
Ha a tgyás 1.napján még van munkaviszonyod, akkor utána passzív jogon jár végig a tgyás és a gyed is, úgyhogy mindenképpen kezdd meg a tgyást november 18-ig. A tgyást már a szülés várható időpontját megelőző 28. naptól tudod igényelni, tehát simán megteheted a határozott idő lejárta előtt (utána teljesen mindegy, hogy ténylegesen mikor szülsz).
A határozott idejű szerződés mindentől függetlenül addig tart, ameddig eredetileg köttetett. Úgyhogy semmit nem befolyásol, hogy szülsz közben és még megszüntetni sem kell, mert magától lejár. (A közös megegyezés a megszüntetés és nem megszünés egyik lehetséges jogcíme, úgyhogy ez itt már csak emiatt sem merül fel.) Szakbarbár 2009. 10. 03. 10:08
A jelenlegi munkahelyemről mentem el szülni.2007.09.18-án megszületett a kislányom aki után járt a tgyás és a gyed is.A gyed lejárt és a gyes-t igényeltem 2009.09.19-től.A kistesóval 2009.12.08-ra vagyok kiírva.Az órabérem 501Ft/óra,12 órás munkarendben dolgoztam 3 munkanap,3 pedig itthon.A felhalmozott szabik 43 nap.A kérdésem:A munkáltatótól kérhetem a felhalmozodott szabik kiadását?A munkáltató megtagadhatja a szabik kiadását?Szabi alatt védetséget élvezek?A szülést megelöző 28 nappal elmehetek tgyás-ra? Mennyi tgyás és gyedre számíthatok?
Válaszát előre is köszönöm:Andrea
A terhesség és a gyes külön-külön is felmondási tilalom.
Az ellátások összege attól függ, hogy milyen előzményekkel - lesz-e szabadság - és mikor - novemberben vagy decemberben - kezded meg a tgyást. Ez 3*2 variáció, ezzel már a személyes tanácsadást javaslom. Ott van idő végigszámolni és végiggondolni azt, ami most épp csak felötlött bennem, hogy akár 20% különbség is lehet 1-1 verzió között. Szakbarbár 2009. 10. 03. 09:51
Végre újra itt!!!!
Remélem érthetően írom le a dilemmámat: Novemberben lejár a gyedem, jön a gyes. Bírósági tisztviselő vagyok, megkérdezték, nem megyek vissza dolgozni. De mi lesz, ha kevésnek bizonyul a 28ezer forint…?? Több havi szabadságom gyűlt össze, ki lehet-e venni, ha kellene a pénz? A munkáltató jóindulatán múlik ez? Meg kell beszélni, hogy tulajdonképp nem akarok dolgozni, csak a szabikat kivenni, aztán mehet tovább a fizetés nélküli szab., amíg gyes jár? Vagy ilyet nem lehet csinálni? Vagy azt kell „hazudnom”, hogy dolgozni akarok, de aztán mégse megyek a szabi után? Ilyenkor megtagadhatja-e a fizetés nélkülit aztán? Vagy köteles kérésre is kiadni a szabit, nem csak visszatéréskor? (Nem jó a kapcsolat a főnökkel.)Várom megnyugtató válaszod!
Köszönettel: Ani
A fizetés nélküli szabadság igénybe vétele a Te kizárólagos döntésd, a munkáltató csak asszisztál hozzá azzal, hogy tudomásul veszi. Bármikor dönthetsz úgy, hogy mégis dolgoznál vagy hogy mégsem. Ha azt mondod, dolgoznál, a munkáltatónak kutya kötelessége a szabadságot kiadni. Ha még nem állnál munkába, akkor csak ha rugalmas, akkor fogja ezt tenni.
A jogokat viszont a rendeltetésüknek megfelelően kell gyakorolni, tehát nem célszerű hülyének nézni a munkáltatót meg esetleg valakinek a munkahelyét elvenni... (Ebből simán lehet az, hogy egy határozott időre felvett kolléganővel közlik, hogy akkor eddig tartott a határozott idő, mert jössz vissza, kiléptetik, aztán kiderül, hogy nem is dolgozni akarsz, csak némi pénzt felmarkolni.)
Szakbarbár 2009. 10. 02. 10:15
Kérdésem, hogy kaphatok én az emelt fizetésem után tgyást vagy ne reménykedjek? Az majd a 2006-os bérből számolják? Biztosított napom ugyan megvan a 180, hiszen 9 éve ugyan annál a cégnél vagyok alkalmazásban, de a bérezett közel sem. Az alig másfél hónap, ami szabi volt, ha úgy vesszük. Tehát akkor ne számítsak a jövedelem utáni tgyásra, csak a tv-ben meghatározott minimálbér kétszerese után járóra? ... és mi lesz a helyzet majd ha gyed-et igénylek? Az miként alakul majd? Az már 2010-ben lesz, azt már az emelt bérből számítják majd? Tudnál segíteni ezügyben? Köszönöm szépen!
A maximális gyednek is a minimálbér kétszerese az alapja, úgyhogy a gyeded így is maximális lesz. A tgyás csak 5.5 hónapra és csak egy nettó kb. 7-9.000 Ft-nyi összeggel kevesebb így, hogy a kevés bérezett nap miatt nem a teljes bérből, csak a minimálbér kétszereséből számolódik. Szakbarbár 2009. 09. 30. 19:22
November 28-ára vagyok kiírva szülésre és úgy terveztem, hogy október 5-tól kiveszem a hátramaradt szabadságomat (addig dolgozok), 14-től a hónap végéig elmegyek táppénzre (ami tulajdonképpen betegszabadság lesz, mivel még 12 napra jogosult vagyok ebben az évben) és novemeber 1-től igénybe venném a tgyást.
2007 július 2-tól van folyamatos munkaviszonyom. 2008-ban a bruttó fizetésem 200.000 Ft. volt, 2009 január 1-től pedig 220.000 Ft.
A kérdésem az lenne, hogy pénzügyi szempontból jó-e ez az elgondolás, vagy lenne más, kedvezőbb megoldás számunkra? Mennyi táppénzre, tgyásra és gyedre számíthatok?
Segítségét előre is köszönöm!
(Nem elírás vagy elszámolás, hogy ennyi, a 200.000 ezek nélkül önmagában is egy érdekes összeg volt, mert ennél kb annyi most nettóban a 70%-os tgyás, mint a 100%-os bér, köszönhetően a jobb adóterhelésnek és annak, hogy nem jön le belőle 17% ilyen-olyan járulék. Jövőre ehhez még hozzájön a kisebb adókulcs és a magasabb adójóváírás.)
A gyed mindenképpen maximális, ez a minimálbér emelkedésétől függ, erről még nem tudunk semmit. A mostani nettó 84.000-nél valamivel több lesz várhatóan a maximális gyed.
Minél később kezded meg a tgyást (minél tovább maradsz táppénzen), annál tovább járnak a felső határ nélküli ellátások és annál később kezdődik csak el a maximált gyed. Szakbarbár 2009. 09. 30. 19:11
Ahogy olvasgatom válaszait egyre több kérdés merül fel....
Kisfiam 2007.12.18-án született. 2007.11.16-tól voltam otthon táppénzen. Tudom, hogy a TGYÁS és GYED megállapításánál a 2006-os jövedelmem volt irányadó ami 2006 januártól júliusig 250e majd attól 470e Ft volt (nem említve itt a kifizetett túlórákat). A GYED amit kapok ebben az évben 72.575 Ft amit most kezdek igazán keveselni hogy látom mások példáit a neten. Reális ez az összeg Ön szerint? és ha nem akkor kinél lehet megreklamálni? (A cégem TB kifizetőhely)
Eredeti kérdésem: a nyáron kaptam egy levelet a cégtől, hogy megszüntetik a részlegemet és így a GYES lejárat +30 nap után rendes felmondást kapok kézhez. Én mindenképp szeretnék januártól visszamenni dolgozni. Kisfiam dec. 18-án lesz 2.
Remélem jól tudom és vissza kell venniük vagy állásidőt kell fizetniük.
Mikor kell igényelnem a GYEST? december végére szabadságot kell már kivennem?mennyi jár?
Tegyük fel hogy a nagyon közeli jövőben teherbe esem vagy legalábbis a felmondási védelem alatt akkor is megszüntethetik a munkaviszonyomat ? Milyen családtámogatási összegre számíthatok ebben az esetben. A fizetésem a TGYÁS előtt 520 e Ft volt (mindenhol bruttó érték)
A választ előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel
Ha nem tudnak foglalkoztatni, akkor állásidőre járó bért kell fizetni, de azért alapesetben napi 8 órát bent kell malmozni.
A gyest lehet már kb. 1 hónappal a 2 éves születésnap előtt igényelni, utólag pedig 2 hónapig tudod beadni az igényt.
Abban most bizonytalan vagyok, hogy a felmondási tilalom a gyes végéig tart, vagy ha közben úgy alakult, hogy lesz egy új - mondjuk így, normál esetben - felmondási tilalmra okot adó körülmény, akkor ennek a tartamáig. De inkább afelé hajlok, hogy a felmondás akkor tud elkezdődni, ha már semmilyen tilalom nem véd. Ebben az esetben ketteskével is járni fog a tgyás és a gyed, alapja a minimálbér kétszerese lesz, ha esetleg lenne állásidőre járó bérből vagy munkabérből 180 bérezett nap, akkor a tgyás korlátlan lehet. Szakbarbár 2009. 09. 29. 22:08
Egyszer már segített, így bízom benne, most is lesz 1-2 jó híre, vagy ötlete. Alapszitu, h a feleségem letelepedési engedéllyel rendelkező román állampolgár (én magyar). Sajnos nem volt olyan szerencsénk, h valaha is bejelentették volna, pont a macerás „külföldi” státusza miatt, így „0 napos”…
2004.05.21-én megszülte első gyermekünket, semmit nem kaptunk az államtól, ill. az Ön tanácsára én el tudtam menni munka mellett gyesre(?), talán 2006-tól jött az a jogi vátozás ami azt lehetővé tette anno. Rég volt, nem emlékszem. Ezenkívűl kezdettől fogva az én számlámra jön a családi pótlék – de ez lehet, h csak technikai okból.
Most gondoltunk egy merészet, szeretnénk még egy babát, de jó lenne tudni, hogy anyagilag mire számíthatunk.
Általam „eltartott hozzátartozó”státuszú volt (OEP szempontból), ameddig ez meg nem szűnt – figyelmünket elkerülve, és most fizetjük be visszamenőleg az alap „elmaradásunkat”. Nem tudom, h ez számít-e egyáltalán, hogy legalább a tb-t rendeztük, hamár most valószínű megszívjuk, h nem jelentették be egyik munkahelyén se.
Talán októbertől lesz egy bejelentett munkahelye, ami nem tudom változtat-e későbbi, „gyerekes bevételeinken” (gyed, gyes, tgyás) vagy sem, de jövő nyárra, őszre már szeretnénk kezünkben fogni „ketteskét”. Még csak tervezzük a babát, de ha van valami ötlete, hogy lehetne kihozni ebből a nem rózsás helyzetből valamit, akkor nagyon örülnénk. Az októberi „legális állással” kellene kezdeni valamit?
Állampolgárságit most intézzük, ami jövő őszre lesz meg, ha esetleg bármit is befolyásol a más állampolgárság ténye a különböző állami juttatásoknál. A megelőlegező szocpolunk jövő augusztusban jár le, tehát a szülés időpontját nem tudjuk a végletekig tolni, de amúgy sem nagyon szeretnénk.
Ha októbertől hivatalosan is dolgozna, mennyi ideig kellene munkában lennie ahhoz, hogy kapjunk állami juttatásokat? Legrosszabb esetben ő, mint román állampolgár el tud menni gyesre, vagy csak én munka mellett? (én 12 órában dolgozom, de a havi 168 óránál nem többet)
Várom a legjobb és a legrosszabb esetre vonatkozó válaszát, hogy mit tegyünk, mire számíthatunk!
Előre is nagyon köszönöm: Krisztián
Románia EU tagállammá válásával bizonyára egyszerűbb a munkavállalás és az itt tartózkodás, ennek érdemes lenne még utánanézni. A gyesre jogosultságon ez nem tudom, hogy mennyire változtat, szerintem letelepedési engedéllyel arra eddig is jogosult lett volna. Szakbarbár 2009. 09. 29. 22:00
A következő dologban kérném a segítségüket.
Jelenleg gyeden vagyok 2010 január végéig.Szeretnénk még egy kisbabát.Kérdésem az lenne,hogy ha még a gyed lejárta előtt terhes lennék akkor mehetnék- e táppénzre,illetve mennyi pénzt kapnék és mi alapján számolják?Jobb lenne-e egyből táppénzre menni ,mint gyeden maradni még?Hogy alakulna a Tgyás és a gyed a 2.babával?Férjem vagy én igényelhetnénk -e ez mellett a gyest az 1.gyerek után?2005.május óta dolgoztam a munkahelyemen és 2007.aug.1-től mentem táppénzre.A fizetésem bruttó 123ezer ft volt.Most 76ezer gyedet kapok.
Előre is köszönöm a választ.
Adrienn
Gyedet fogok igényelni. Az OEP weboldalán az ehhez beadandó dokumentumoknál nem szerepel a Jövedelemigazolás, viszont nekem tavalyi formanyomtatványom van az OEP-től, annak a hátoldalán rajta van, hogy "Jövedelemigazolás egészségbiztosítási ellátás megállapításához" nyomatványt kell csatolni a Foglalkoztatói igazoláshoz. Szerinted kell-e jövedelemigazolást csatolni a mostani szabályok szerint? Köszönöm!
De ha szükség van rá, akkor már kellett a tgyásnál is kellett, úgyhogy már rendelkezésre áll a repnél.
Egyébként alapesetben a dolgozó leadja belépéskor az új helyen és utána a munkáltató az, aki tudja, hogy mit kell, pl. ezt is kell csatolni a foglalkoztatói igazoláshoz, nem a kismama szokott ezen filozofálni, kismama része a gyedigénylésnél csak az igénybejelentő kitöltése. Szakbarbár 2009. 09. 28. 07:52
A kérdésem az lenne, hogy anyagilag hogyan jönnénk ki a legjobban? A munkáltató nem nagyon tud nekem ebben segíteni.
A helyzet a következő:
2003-tól van folyamatos munkaviszonyom. 2007. augusztusában született első gyermekem. A fizetésem kb. bruttó 240.000,- ft volt. A szülés előtt 3 hónappal eljöttem táppénzre, majd tgyás-t kaptam, majd maximális gyedet. Jelenleg gyesen vagyok és 6 hetes terhes.
A kérdésem az lenne, hogy ebben a helyzetben, ha elmegyek táppénzre a férjem elmehet e gyesre? A táppénz nem fog e rontani a második gyerek után járó ellátáson? A második baba után mennyi lesz kb. a járandóság illetve mi alapján számolják?
Válaszát előre is köszönöm!
Apuka lehet gyesen, amíg táppénzen vagy, de le kell mondania időben ahhoz, hogy tgyást tudj igényelni. Szakbarbár 2009. 09. 27. 10:50
Nagyon örülök, hogy újból fordulhatunk Önhöz a tanácsaiért. Szeretnék is élni a lehetőséggel:
Jelenleg GYED-en vagyok az első gyermekemmel, aki 2008. áprilisában született. A munkaviszonyom 2002 óta folyamatos. 2010. februárjától tervezem a munkahelyemre való visszatérést. Fizetésem a szülés előtt bruttó 265.000 Ft volt.
Szeretnénk még egy gyermeket vállalni, nem túl nagy korkülönbséggel. Viszont a maximális lehetőségek kihasználásával.
A közelmúltban történt változásokat nem tudtam nyomon követni, így a kérdéseim is ezzel kapcsolatosak:
Mennyi ideig kéne dolgoznom, hogy a maximális juttatást megkapjam? Ezt az időt szabadsággal, esetleg betegszabadsággal lehet-e csökkenteni? Ha időközi terhesség miatt nem lenne elegendő a munkában töltött napok száma, akkor mi lenne a TGYÁS és GYED számítási alapja?
Illetve történtek-e változások a TGYÁS, a GYED és a GYES folyósításának időtartamában és számításának módjában?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
2010. május 1. után született babával csak 2 éves koráig jár gyed vagy gyes, előbbihez pedig több előzetes biztosítás kell, de a Te előzményeiddel nincs gond.
Összeggel kapcsolatban annyi változott, hogy a gyed nem alapból jár egy magas bérrel a minimálbér kétszerese után minden helyzetben. Ha valaki 0 bérezett nappal szül a gyesbe, akkor ha nagyon szerencsétlenül jönnek ki a dátumok és alapból csak az egyszeres minimálbér után járna, akkor 2 hét szabi, vagy - a Te bérednél ez is veszélytelen - betegszabi kell ahhoz, hogy a minimálbér kétszerese legyen az alapja, mert a tgyás 168 napja mellé 12 nap még ahhoz, hogy 180 nap "méltányolható előzménnyel" ne az egyszeres, hanem a kétszeres minimálbér legyen a gyed alapja. Szakbarbár 2009. 09. 27. 10:46
Az alábbi kérdésem lenne:
1978-ban születettem. 2007. 09.03-tól voltam szülési szabadságon, és 2008. 02.18-tól GYED-en. 2009.09.12-től dolgozom.2007-ről nem maradt szabim.
Ki tudja számolni, hogy hány nap szabi jár az elmúlt 2 évre, illetve ez év hátralevő részére? (A munkáltatóm kiszámolt 26 napot, ami szerintem kevés.)
Válaszát előre is köszönöm: Kriszti78
2008-ra a teljes éves 22 nap jár, 2009.01.01-02.19-re pedig az évi 23 nap 49/365-öd rész, ami csak 3 nap, úgyhogy ha 26-ot számoltak, akkor az 1-gyel még több is annál, mint a mi jár. Azért ilyen kevés, mert a 2007-est teljesen elfogyasztottad a tgyás előtt.
Ha 09.12-től dolgozol, akkor innen az év végéig megint jár arányosan a szabadság, ez 111/365*23=7 nap. Szakbarbár 2009. 09. 27. 10:37
Utolsó munkahelyemen 2004-től dolgoztam magas bérre bejelentve. 2008 novemberében szültem, előtte néhány hétig táppénzen voltam, a szülést követően fél évig tgyást kaptam, jelenleg gyeden vagyok. 2010 szeptemberétől szeretnék majd visszamenni dolgozni, kivéve, ha addigra már útban lesz ketteske…
Kérdéseim a következők lennének (előre is elnézést kérek, kicsit sok…):
1.,Munkáltatóm köteles-e visszavenni, ha igen, mennyi idővel a bejelentésem után, hogy vissza szeretnék menni? Ha nem, akkor rendes felmondással, normál végkielégítéssel el kell küldenie? Mivel az én pozíciómat betöltötték, akármilyen pozíciót felajánlhat, de fizetnie ugyanannyit kell, mint korábban? Ha nem fogadom el a felajánlott pozíciót, akkor az olyan, mintha én mondanék fel? Ha visszavesz, mennyi idő múlva mondhat fel, ha pl. nem is volt szükség rám, csak kötelességből vett vissza? Mi van akkor, ha a gyed alatt megszűnik a munkahely? Ez esetben jár végkielégítés?
2.,Ha jól tudom, a gyedet meg lehet szakítani. Megtehetem, hogy nem akarok még visszamenni dolgozni, csak az ezévi szabadságom terhére szakítanám meg a gyedet decemberben azzal a céllal, hogy teljes fizetést kapjak egy hónapig? Ha jogilag meg is tehetem, ezt a munkahelyem vélhetőleg rossz néven venné? Ha így szakítanám meg a gyedet csak a szabim idejére, akkor a korábbi teljes fizetésemet kapnám erre az időre, vagy ha nem, mi alapján számítanák ki a pénzemet? Pl. más összeg járna idén decemberben, mint pl. jövő januárban, mert más a bázis év, vagy ilyenkor ez nem számít?
3.,Gyed mellett csinálhatunk-e a férjemmel közösen egy kft-t (amiben a gyed ideje alatt értelemszerűen nem dolgozom papíron), és ha igen, kell-e fizetnem ide bármilyen (EÜ, TB, nyugdíj) járulékot, vagy ezt fedezi a gyed? Gyes alatt, gondolom, már kell. Gyes mellett mennyit lehet dolgozni?
Előre is hálásan köszönöm válaszát!
Szeretnék Öntől segítséget kérni a következőkben: második kisbabánkat tervezzük és elgondolkodtam,hogy vajon mely feltételek lennének számomra a legkedvezőbbek úgy,hogyha fizikailag nem mennék vissza dolgozni. a két gyerek között. Mikor "kéne" úgymond a második babának érkeznie ebben az esetben?
Valamint, hogyan kapnék GYED-et (esetleg TGYÁS-t) ha a 2. baba még a kisfiúnk második szülinapja előtt érkezne, tehát mielőtt lejárna a GYEDem az elsővel.
Adatok ehhez: Kisfiam 2008.09.07.-én született, jelenleg otthon vagyok vele GYED-en.
A munkahelyemen 2007.07.02.-a óta dolgozom, rendesen biztosítva vagyok. Bruttó jövedelmem 289.000 HUF.
Segítségét nagyon köszönöm!
Gabriella
A gyed alapja dátumoktól függően az egyszeres vagy a kétszeres minimálbér, ha szerencsétlenül alakulnának a dátumok, akkor is 2 hét szabadsággal el lehet érni, hogy a kétszeres legyen az alapja. Szakbarbár 2009. 09. 23. 08:36
A következő kérdéssel fordulok önhöz. Szeretném megtudni vajon jól számolták-e ki nekem TGYS-t és a GYED-et.
Az adatok a következők: 2007.01.22-én született meg a fiam. Az előtte lévő négy évben folyamatosan ugyanazon a munkahelyen dolgoztam, de úgy hogy volt egy négy órás határozatlan idejű állásom, és egy négy órás határozott idejű állásom, amit lejártakor mindig meghosszabbítottak. Ez a határozott idejű szerződés a szülés előtt 2006.12.31-én szűnt meg. 2006.11.17-től táppénzen voltam.
A határozatlan idejű állásomból havi bruttó 77.485 Ft volt a jövedelmem.
A határozott idejűből havi bruttó 65.300 Ft.
TGYS-t bruttó 59.795 Ft kaptam 31 napra.
GYED-et bruttó 59.751 Ft-t 31 napra.
Szóval az egyik kérdésem az, hogy tényleg jól számolták-e ki ezeket a juttatásokat, a másik pedig hogy ha várhatóan 2009.11.30-a körül megszületik a második gyermekem, akkor milyen összegű TGYS-re ill. GYED-re számíthatok. Az előző GYED-em lejárta óta itthon vagyok GYES-en.
Válaszát előre is köszönöm.
Edina
Ha a másik jogviszonyban rendben volt az előzetes biztosítás, akkor gyedre is jogosult lehettél volna 2 helyről, ha elkezdted volna a tgyást 2006.12.31-ig, így azonban a gyed nem vitás, hogy csak egy helyről jár.
Egyébként ha bármi miatt, mert rosszul értettem vagy feltételeztem valamit, emiatt nem jár 2 jogviszonyból a tgyás, akkor meg valamilyen módon beszámított volna a 2007-ben induló ellátások alapjába a 2006-os irányadó időszakban megszűnt jogviszonyból származó jövedelem.
Ha az előzőek alapján úgy látod (ha úgy volt, ahogy írtam), hogy 2 jogviszonyból járt volna a tgyás, akkor ezt írd meg annak, aki folyósította az ellátosokat, a kifizetőhelynek vagy a REP-nek. Ha valóban tévedés történt - és szeretném hangsúlyozni, hogy ez 100%-osan nem állapítható meg abból, amit és ahogy írtál - akkor az 5 éven belül feltárt hiba esetén kamatostul kifizetik a különbözetet.
Ami a ketteske utáni ellátásokat illeti: 0 bérezett nappal szülsz a gyesbe, ilyenkor a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha még mindig 77.485 Ft a béred, akkor abból nettó 54.000 körüli tgyás és 49.000 körüli gyed várható. (Az előző azért lehetett több, mert ott valami munka esetén járó "extra" is benne lehetett az átlagban az alapbéren kívül, ilyen most nincs.) Szakbarbár 2009. 09. 23. 08:10
Azt szeretném kérdezni, hogy főállású anyaként mennyi munkát lehet vállalni? Lehetséges-e, hogy félállásban (heti 20 óra) vagyok, valamint heti 16 órát dolgozom a saját Bt-mben? Túlmunkára (ügyelet) kötelezhetnek-e, illetve vállalhatok-e? Orvos vagyok egy kórházban, decemberben fog lejárni a GYES, és szeretnék dolgozni, de úgy, hogy egyelőre még a gyerekeim szempontjai a legfontosabbak számomra.
Köszönöm válaszát: T. Tünde
Viszont amikor - nem otthoni munkával kapcsolatban - azt mondja a jogszabály, hogy napi 4 órát lehet, akkor egyetlen kivétellel úgy érti a 4 órát, hogy minden nap 4 óra, tehát heti 20 óra más elosztásban, pl. minden második munkanap 8 óra, vagy heti 2*10 óra, az már nem fér bele. Az egyetlen kivétel, amikor szombaton és vasárnap dolgozik a kismama, ebben az esetben lehet a 2 nap alatt összevontan 20 órát dolgozni. A 20 órába a túlórák is beletartoznak.
A munkáltató a Kjt vagy ha van ilyen, akkor kollektív szerződés rendelkezései szerint kötelezhet túlmunkára. Szakbarbár 2009. 09. 22. 10:40
2oo9 júliusában járt le a GYED-em, jelenleg GYES-t kapok. Ha most lennék terhes, és a munkahelyemen kivenném a felhalmozott szabadságokat, illetve azután táppénzre mennék akkor kb. mekkora GYED-re számíthatnék? A br. fizetésem 150.000.- Ft. A másik kérdésem: a táppénzes állomány alatt a GYES-t is fogom kapni az első gyermek után? Tehát ugyanolyan munkaviszonynak minősül?
Köszönettel: Gabriella
Ha az új szabályok szerint jogosult leszel tgyásra és gyedre - egyeske előtti munka, táppénz és egyeske meg ketteske közötti munka és táppénz együtt megvan legalább 365 nap - akkor annak alapja a szabadságból és a táppénz előtti betegszabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Órási a különbség attól függően, hogy mennyi volt a táppénz előtt a szabadság, ráadásul a fizetésed is emelkedhetett, úgyhogy nem mondanék összeget. Majd ha konkrétak lesznek az adatok, akkor. Szakbarbár 2009. 09. 22. 10:27
a következő kérdésekre szeretnék választ kapni öntöl:
1. 100.000ft a bruttó bérem 2009. 08-1-ig 2009. augusztus 1-től 200.000Ft 2006 óta folyamatos a munkaviszonyom ha jövőre szülök milyen nettó összegű tgyást és gyest kapok?
2. Tgyás mennyi ideig jár a kismamának?
3. Ha a terhesség alatt táppénzre kell mennem a szülésig milyen összeget kapok?
Azt feltételezve, hogy legalább év végéig dolgozol (ezzel kapcsolatban olvasd el az eggyel alább lévő választ), már a jövő évi - a mostaninál jobb - adótáblával számolva a tgyás nettó 97.000 körüli, a gyed pedig 87.000 körüli a 30 és 31 napos hónapok átlagában.
Tgyás 168 napig jár, ez legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. naptól és legkésőbb a szülés tényleges időpontjától indul. Ahonnan indult, onnan jár 168 napig, ha szülést megelőző időponttól indult, akkor nincs jelentősége, hogy végül mikor született meg a baba. Szakbarbár 2009. 09. 21. 10:00
2005.szeptemberében szültem első gyermekemet. Két évig otthon voltam GYED-en. 2007.október elsején GYES mellett 4 órában Bruttó 95.000.- Ft.-os fizetésért elkezdtem újra dolgozni. Idén július 1-től munkáltatóm átvett 8 órába Bruttó 190.000.- Ft.-os fizetéssel.
Jövő májusra várjuk 2. babánkat. Szeretném megkérdezni, hogy mekkora GYED-re számíthatok. Szeretném ezt az évet végigdolgozni. Viszont ha nem sikerül és táppénzre kellene mennem akkor ez változtatna e valamit a helyzeten? Válaszát előre is nagyon köszönöm!!! Üdvözlettel: Melinda
Azért lenne mégis jó év végéig vagy legalábbis idén minél tovább dolgozni, hogy a dupla bér minél nagyobb súllyal legyen benne az átlagban. Könnyen belátható, hogy mennyivel jobb pl. 6 hónap 95.000-es bérből és 6 hónap 190.000-es bérből számított átlag annál, mintha csak 2-3 havi magasabb bér lenne az első félévi feleannyi mellett az átlagban. Szakbarbár 2009. 09. 21. 08:50