Kérdezz-felelek
Kérdésem a következő: Jelenleg munkaviszonyban állok, de mellette kapom a GYES-t 8 éves kislányomra, mivel tartósan beteg. Júniusban másik gyermekem születik, a kérdésem, hogy majd a TGYÁS, ill. GYED mellett kaphatom-e továbbra is beteg gyermekem után a GYES-t ? Amennyiben nem leszek rá jogosult, nyugdíjas édesanyám kaphatja-e azt ?
Tisztelettel : Marika
Először is nagyon boldog új évet kívánok, egészségben és energiában gazdagot, hogy egész évben szorgalmasan tudj válaszolni a felmerülő kérdésekre (természetesen ezt teljesen önzetlenül kívánom :)).
A kérdésem: Harmadik gyermekemmel vagyok itthon, ő 2011 szept. 3-án született, a tgyás 2012 február 17-ig tart (ha jól számoltam). A fizetésem magas, 650000 körüli, ebből számítódott a tgyás. Utána gyed-en szeretnék lenni. A férjem fizetésébeő két gyerek utáni adókedvezmény érvényesíthető, azt szeretném megtudni, hogy mit tudsz az idei gyed maximumról. Az adójóváírás megszüntetése hatott-e erre, mit érdemes tennünk, tudom-e érvényesíteni a harmadik gyerekre járó adókedvezményt a nekem járó gyedből, vagy van-e valami bevételmaximalizáló ötleted, ami mindig szokott neked lenni és amire én laikusként esetleg nem gondolok?
Segítségedet előre is köszönöm és BUÉK:
Zsuzsa
Ha apukának 2 gyermek utáni kedvezménynél több, de 3 utáninál kevesebb adója van, akkor meg lehet tenni azt is, hogy a kedvezményt úgy osztjátok meg, hogy Te kereken 20.832 Ft-ot kérsz, ő meg a többit, mert ilyet is lehet, nem csak egész gyerekeket lehet itt vagy ott figyelembe venni. Szakbarbár 2012. 01. 02. 14:35
Az lenne a kérdésem, hogy az álláskeresési segély összegét vehetik-e a TGYÁS alapjául? Ugyanis engem így tájékoztatott az OEP, vagyis, hogy igényeljem inkább a GYES-t, mivel az kedvezőbb lenne számomra. Jelenleg álláskeresési segélyben részesülök, és azt veszik alapul, illetve annak 30-ad részének a 70 %-a lesz a napi összege a TGYÁS-nak. Ez azért lenne így, mert a biztosítási időmben van egy megszakítás, ami 32 nap, és ezért az ezt megelőző jövedelmemet (ami jóval kedvezőbb) nem vehetik figyelembe. Úgy tudtam, hogy ilyenkor a minimálbért kell alapul venni, de azt írták, hogy ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelmem azt nem éri el, akkor azt veszik alapul. Tudomásom szerint csak olyan jövedelmet vehetnek alapul, ami egészségbiztosítási járulékalapot képez. Vagy ez nem így van? Az álláskeresési segély jövedelemnek számít egyáltalán?
Kérem segítsen, mert nem vagyok biztos abban, hogy jó tájékoztatást kaptam az OEP-től.
Tisztelettel: kicsilau
Vhr. 26. § (2) Annak, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt, vagy ezek megszűnését követő 42 napon belül szül, és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi-gyermekágyi segély összegét az Ebtv. 42. § (3) bekezdése szerint, a gyermekgondozási díj összegét pedig az Ebtv. 48. § (4) bekezdése szerint kell megállapítani, azonban a pénzbeli ellátás alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék ALAPJÁT KÉPEZŐ ÁTLAGKERESET harmincad részét.
Szakbarbár 2012. 01. 02. 14:31
Jelenlegi munkáltatómnál három éve dolgozom, minimálbérrel voltam bejelentve a többi jövedelmem EKHO-s. 2011. júniusától babát várok és hogy majd a tgyás, gyed magasabb legyen munkáltatóm a teljes jövedelmemmel bejelentett. Sajnos ezt a bért így sohasem kaptam meg, mert veszélyeztetett terhesként betegállományba kerültem, jelenleg is táppénzt kapok. A táppénz a szabályoknak megfelelően az előző évi jövedelmem alapján vagyis a minimálbér alapján kapom. A szülés várható ideje 2012. február. Az lenne a kérdésem milyen tgyás ill. gyed összegre számíthatom, mi lesz az ellátosok számításának alapja.
Válaszát megköszönve, üdvözlettel: Ica
Nem tudom, hogy ekhósnál minimálbér vagy garantált bérminimum adózik és járulékol az általános szabályok szerint, ha megmondod, hogy melyik volt tavaly, akkor tudok nettó ellátásokat mondani. Szakbarbár 2012. 01. 02. 14:26
Két gyermekes pedagógus anyuka vagyok. Első gyermekemmel veszélyeztetett terhesség miatt 2007.09. 05- től 2008.05.19-ig táppénzen voltam. 2008.05.20-án született meg az első kisfiam. Ekkortól Tgyást majd Gyedet kaptam 2010.05.20-ig. Második kisfiam 2010.06.15-én született, a Tgyást már születése előtt igénybe vettem 2010.05.21-től, majd ennek letelte óta ismét Gyeden vagyok. Nem tudom erre az időszakra mennyi szabadság jár, és mikortól kellene a szabadságomat kivenni, hogy tanévkezdésre (szeptember 1.) munkába állhassak?
Másik kérdésem a Gyessel kapcsolatos. Hány órát lehet dolgozni hetente, hogy a fizetésem mellé kapjam a Gyest is? (A kötelező heti óraszámom korábban 20 és 30 között volt.) A gyerek járhat bölcsibe, ameddig én dolgozom? Ha én nem tudom igénybe venni a gyest, akkor anyukám kérheti, hogy ő legyen Gyesen? Ő nyugdíjas, és velünk egy településen lakik.
Segítségét előre is megköszönve:
Csilla
Szabadság a tgyásra és a gyed 1. évére járt mindkét gyermekkel. Tanároknak valami iszonyat mennyiségű szabadságuk tud lenni, mivel ehhez nem értek, ennél többre nem vállalkozom. Szakbarbár 2012. 01. 02. 13:14
Jelenleg munkaviszonyban állok 2011.09.01-től előtte gyed-en voltam de passzív jogon mert a céget ahol dolgoztam felszámolták/2010.05.10/. Azt tudom, hogy 365 biztosított napnak kell lenni, hogy jogosult legyek az ellátásokra.
A kérdésem a következő, ha újra teherbe esnék ténylegesen ledolgozott 365 napnak/próbaidő is beleszámít/ kell lenni vagy lehet az is, hogy táppénzre megyek. Mert szeretnénk minnél hamarabb kistestvért a kisfiúnk mellé,meddig kellene dolgoznom dátum szerint, hogy jogosult legyek az ellátásokra.
Előre is köszönöm: Timea
Néhány napja már küldtem Önnek egy levelet,de nem vagyok benne biztos,hogy megérkezett,ezért újra írok. első gyermekemmel vagyok itthon GYED-en 2011.01-től 2012.07.07-ig,előtte TGYÁS-on voltam. A bruttó fizetésem 118500 Ft. Tervezzük a második babát és az lenne a kérdésem,hogy Ön szerint mivel járnék a legjobban anyagilag,ha GYES alatt szülök?Amint lejár a GYED-em menjek el táppénzre vagy érdemes ekkora fizetés mellett kivenni a szabadságomat utána pedig menjek táppénzre, a nagyszülő pedig igényeljen GYES-t?Próbálnám kisakkozni,hogy anyagilag hogy járnék jobban,kaphatom-e ugyanazt a TGYÁS-t és GYED-et mint az első babával.Kétműszakos voltam,de a GYED-et az alapbérem után kaptam,ez várható a második gyereknél is?Azt szeretném elkerülni,hogy csak a fizetésem 70%-a után kapjak GYED-et. Válaszát előre is köszönöm.
Ha valamennyit szabadságon vagy a következő baba előtt, akkor arra a távolléti díjadat kapod, ami - hacsak Nálatok nincs kedvezőbb szabály - a 2 műszakra tekintettel az átlagos műszakpótlékkal, 7,5%-kal növelt alapbér. Tehát van különbség, de nagyon minimális a különbség, hogy 0 bérezett napod lesz vagy lesz egy pár - lényegtelen, hogy mennyi - szabadságból.
Nagyszülő elmehet gyesre, ha nyugdíjas vagy max. heti 30 órás, ha a címeitek vannak annyira közel, hogy vélelmezhető, hogy a szülők lakásában gondozza az unokát, aki nem lehet bölcsis ilyenkor. Szakbarbár 2011. 12. 30. 14:19
Két számomra nagyon fontos kérdésem lenne:
- Egy időben lehet az apa az első gyermekkel gyesen, az anya pedig a második gyermekkel tgyáson?
-Első gyermekével gyesen lévő anya a gyes ideje alatt teherbe esik a második gyermekkel. Megoldható az, hogy az anya elmenjen gyesről közvetlenül táppénzre, anélkül hogy vissza menne dolgozni és onnan menne előbb betegszabadságra, majd táppénzre? (mindez annak elkerülése végett, hogy a munkáltató meg ne szüntesse a munkaviszonyt az idő alatt amíg az anya kiveszi az első gyermekével otthon töltött időre járó szabadságát) Ha igen, mi ennek a pontos menete? Csak annyi a különbség, hogy a táppénzes papírt nem a munkáltatónak kell benyújtani, hanem a MÁK-nak? Várom mielőbbi válaszát! Köszönettel
2. Gyesről minden további nélkül lehet táppénzre menni, de veszélyeztetett terhességnél már nincs betegszabadság, az 1. naptól táppnénz jár. Táppénz intézés csak a munkáltatón keresztül történik, mert minden egyes táppénzes papír mellé igazolást, illetve a folyamatosakhoz egy kísérő nyomtatványt kell kiállítania.
Ha táppénzen vagy, akkor emellett egyeskével lehet valaki gyesen, ha tud, hiszen a táppénz nem gyermek utáni ellátás, hogy csak egyet lehessen választani. A terhesség önmagában is felmondási tilalom. Szakbarbár 2011. 12. 30. 10:40
Elnézést,hogy ennyit zaklatom de még mindíg nem világos számomra. Az világos.hogy az az időszak amikor fizettem a TB-met nem számít bele.
A szülés előtti 2 évet veszik alapul?
Naptári napot v. munkanapot kell nézni?
Azért nem értem,mert 2010-ben 9,5 hónap van amikor munkanélkülin voltam,
2011-ben 3,5 hónap amit dolgoztam /dolgozom/. Ha napokra lebontom a hónapokat és összeadom akkor nekem 366 nap jön ki,bár lehet, hogy rosszul értek valami és nem így kell számolni?
Üdvözlettel:Réka
Még egy kérdést szeretnék feltenni.
Nem értem, hogy ha előbb szülök miért nem jár a tgyás és a gyes?
Üdvözlettel: Réka
Bár most, hogy így leírtam, ha hamarabb szülsz, akkor kitolódik a 2 év eleje is, ahol megint rendben vagy a járadékkal/segéllyel. Akkor viszont nincs gond. A fentit azért meghagyom, mert a gondolatmenet az másnak érdekes lehet. Szakbarbár 2011. 12. 29. 18:36
2009 09.18-2010 09.15-ig Munkanélküli ellátásban részesültem. Ezután magamnak fizettem a TB-met egészen 2011 09.14-ig. 2011 09.15-től munkaviszonyban állok alapbérem 79oooft/hó, közben terhes lettem 2012 07. 06-ra vagyok kiírva szülésre. Elég nehéz fizikai munkát végzek ezért nem tudom, hogy meddig birok majd dolgozni. szeretném tudni ha január végén eljövök táppénzre jogosult leszek -e tgyásra,gyedre. Ha igen milyen összeg alapján számolják ki ill. meddig tudok táppénzen lenni mert ha csak annyi ideig amennyi munkában töltött időm lessz akkor, ha január végén már nem dolgozok 2 hónap kiesésem lessz. A táppénzes papírt a munkáltatónak kell majd leadnom v. én is beküldhetem mert ilyen szempontból elég megbízhatatlan a munkahelyem. Kinek kell intézni a tgyás, gyedet ha jár?
Elnézést ha hosszúra sikerültek a kérdéseim.
Előre is köszönöm szépen a segítséget.
Üdvözlettel Réka
A táppénz biztosításban töltött idő, de táppénzre annyi naptári napra vagy jogosult, amennyit a jelenlegi munkaviszonyodban dolgoztál. Legalább február 7-ig ki kéne húzni, ha másnaptól táppénzen vagy, akkor az pont a szülés várható ideje előtti napig tart ki. Ha korábban szülsz, az azért baj, mert akkor nem vagy jogosult tgyásra és gyedre, ha később, az meg azért, mert akkor lejár a táppénzjogod. Igaz, ebben az esetben indíthatod a tgyást, csak egy plusz ügyintézés. Drukkolj, hogy ne szülj hamarabb, ebben az esetben a munkaviszony kezdete és a táppénz kezdete közötti átlag után kapod az ellátásokat.
Nem mondok összeget, mert a béred jövőre horribilisen emelkedik - mindenkié horribilisen emelkedik ebben a kategóriában az adójóváírás megszűnése miatt, kár, hogy pont emiatt nem lesz több a kapott ellátás. Viszont a bizonytalanság az garantáltan több - minimálbérig emel a munkáltató vagy az elvárt mértékre - , emiatt van az, hogy most nem tudok konkrét számokat írni.
Minden ellátást a munkáltatón keresztül tudsz igényelni, hivatalosan neki kell beadnia az igényt, ezt ki lehet éppen kerülni és akkor nem ülnek rajta, de mindenképpen kell tőlük is egy 4 oldalas igazolás hozzá. Azt lehet csinálni, hogy apukát beküldöd érte a munkahelyre és utána intézitek magatoknak tovább. Ha lebeszélt időpontban bemegy, akkor csak megcsinálják, ha előtte nem is, de amikor éppen ott van, akkor biztosan. Az Ebtv. egyébként bírsággal fenyegeti a munkáltatót, aki nem működik közre az igénylésben, mert ez kötelező feladata. Szakbarbár 2011. 12. 29. 17:04
Lassan őrölnek a malmok a hivatalokban. Ha 2011 valamikortól jogosult vagy rá, akkor visszamenőleg is meg fogod kapni, akár 2012-ben folyósítva is. Az más kérdés, hogy lehet, hogy jövőre csak 2011. végéig kapod meg utólag, mert januártól mást kapsz, (ha egyáltalán jogosult leszel valamilyen ellátásra az új rendszerben) de amennyire én tudom, az év végéig megállapított rehab járadékok még kifutnak addig, ameddig tartanak. Szakbarbár 2011. 12. 29. 11:15
Második gyermekem 2012 március 25-én tölti be a második életévét onnantól gyes járna amiből a megélhetésünk se, megoldható pláne a sok hitel gyermekeimet nem vették fel oviba bölcsibe visszamennék dolgozni de csak 4 órába tudnám a gyerekeket más felügyeletére bízni a cégemnél nincs 4 órás munkaidő. Úgy tudom fizetés nélküli szabadságot adnak ki a gyes idejére ebben az esetben más munkahelyre el lehet helyezkedni 4 órában a gyes mellett vagy csak akkor ha megszüntetik a munkaviszonyomat? A szabadság ha kiadnák is nem tart ki a szeptemberig (csak május végéig) és akkor sem biztos hogy a kicsit bölcsibe felveszik (sőt szinte lehetetlen nincs ismerősöm az önkormányzatnál illetve a bölcsibe).
Válaszát előre is köszönöm(egy kétségbeesett anyuka)
Ismeretség nélkül is szokott menni a felvétel. Pl. ha a bölcsiben ha van várólista, íratkozzatok fel rá vagy vannak más, gyesből kijövő lehetőségek is, ha körülnézel (családi napközi). Szakbarbár 2011. 12. 29. 10:51
Szeretném a segítségét kérni.
2005 júniustól 2010májusáig dolgoztam egy cégnél. (5év) min.bér.
2010 júnistól novemberig munkanélküli voltam, kaptam minden ellátást. (6hó)
2010 decembertől egyéni vállalkozó vagyok (1év) min.bér.
Most 2012 januártól szüneteltetném a vállalkozásomat(mert már nem éri meg), de fizetném magam után a TB-t, hogy biztosított legyek.
Férjemmel gyereket szeretnénk és ha mondjuk 3-4hónap múlva terhes leszek, majd vissszaállítom (szintén min.bérrel) és úgy dolgozom 2-3 hónapot (sajnos valószínű veszélyeztetett terhes leszek) akkor utána elmehetek táppénzre a szülésig? Ill.milyen összegre számíthatok a későbbiekben(táppénz,tgyás,gyed...)
Elnézést ha kicsit bonyolultan fogalmaztam.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Czakóné Tímea
Minimálbér alapú, 50%-os táppénz családi kedvezmény nélkül nettóban havi 39.000 Ft, de nem fogod annyinak érezni, mert legfeljebb 28 napnyit adsz majd le egyszerre, de inkább csak 1 db kutyanyelvet, ami 14 nap. Tgyást, gyedet azért nem mondom, mert ott már van jelentősége, hogy a főtevékenységed szerint a minimálbér vagy a garantált bérminimum (legalább középfokú végzettségű minimálbér) után kell járulékolni, illetve mert ehelyett más megoldást javasolnék, amiből akár maximális gyed is lehet, ilyen sok számmal meg nem kavarnálak meg. Szakbarbár 2011. 12. 29. 10:44
A kisfiam 2011 október 29.-én töltötte be a 3. életévét.Addig otthon voltam vele.Október 30.-tól december 20.-ig szabin voltam.December 21.-én elkezdtem dolgozni,jelenleg 13 hetes terhes vagyok.2012.Július 6.-ára vagyok kiirva.
Az lenne a kérdésem ha Október 30.-tól kezdve meglesz a 180 napom akkor számíthatok-e ugyanolyan összegre kb. mint az első gyerköccel?
Vagy ennél kevesebbet is elég lenne dolgoznom?
Ha jól számolom szerintem Április 26.-án telik le a 180 nap.
Köszönöm előre is.Aranka
Novemberben lejárt a GYES-em, régi munkahelyemre visszamennék dolgozni 6 órában, előzőleg 8 órában dolgoztam. Az összegűlt szabadság egy részét kiadják, más részét kifizetik. A cég azt akarja, hogy már most módosítsuk a munkaszerződést, mert - ezt nyiltan bevallotta - a szabadság kifizetésénél a 6 órás bért akarja figyelembe venni. Kérdésem: Ha már most módosítjuk a szerződést akkor tényleg csak 6 órás bérrel kell a szabadságot fizetnie? Azt tudom, hogy a szerződés módosítás előtt még a 8 órás szerint kell kifizetni a szabadságot, de hát a szerződés módosításával pont ezt akarja a cég kikerülni.
Köszönettel: Zsuzsa
A korrekt eljárás ilyenkor az szokot lenni, hogy attól a naptól változik a munkaidő és a munkabér, amikortól ténylegesen munkába áll a kismama. Csak akkor találkoztam ettől eltérő megoldással, amikor olyan kicsi volt a bér (minimálbér körüli), hogy a 6 órás bér és a gyes együtt többre jött ki, mint a 8 órás bér, ami mellett nem kaphatta volna a gyest és nem volt senki, akinek át lehetett volna adni. Szakbarbár 2011. 12. 22. 20:40
Ha viszont bármit ajánlanának, hogy ezt előmozdítsák, akkor ha nem tervezel több babát, fogadd el gyorsan, mert előbb-utóbb rájönnek, hogy - a minden verzióban felmerülő szabadságmegváltáson kívül - semmit nem kéne fizetniük, ha ők boldogan alkalmaznának, Te vagy az, akinek ez nem felel meg a távolság miatt.
Amíg tart a munkaviszonyod, és utána 45 napig, illetve ha hamarabb megszűnne, akkor a gyes idejére jár az egészségügyi szolgáltatás. Ezt követeően ha nem mész álláskeresési járadékra, vagy mész, de ez lejár és nincs új munkaviszony 45 nap múltán, akkor ott már bejön az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetés. Szakbarbár 2011. 12. 22. 20:23
2012.12.12.-én született gyermekem. Számításom szerint a tgyás 2012. 05. 27.-én jár le. A kérdésem az lenne, hogy a tgyás lejárta után milyen feltételekkel tudok visszamenni dolgozni, lehetőségem van-e részmunkaidőben dolgozni.A fizetésem mellett részmunkaidőben milyen juttatásokat tudok még igénybe venni?Mivel a tavalyi év során nem vettem ki szabaságot, táppénzre mentem, ezért 30 nap szabadságom maradt, valamint a 2012-es évben is ennyi van. Ha ezeket a szabadságokat a tgyás után kiveszem, akkor a tényleges 60 napot számolhatom, akkor még elvileg 3 hónapot itthon maradhatok?
Sajnos a mostani anyagi feltételek mellett vissza kell mennem dolgozni, azonban nem tudom, hogy erre milyen törvényes lehetőségem lenne, hogy pénzügyileg ne járjak rosszul.
Segítségét előre is köszönöm.
Ha béren kívüli juttatásokra gondoltál, hogy ezek hogyan járnak részmunkaidő esetén, akkor ezt a munkáltató belső szabályzata dönti el, jogszabályi előírás nincs erre, illetve csak annyi, hogy egységesnek kell lennie a szabályozásnak, tehát minden részmunkaidősre ugyanaz vonatkozzon.
Gyest majd a baba 1 éves korától tudsz igényelni, és csak legfeljebb heti 30 órás munka mellé, teljes munkaidő mellé nem.
A táppénz és a tgyás alatt nem lehetett szabadságot kiadni, most, hogy elhárult az ún. akadályoztatás, a munkáltatónak ki kell adnia a felhalmozódott szabadságot, de ez csak az előző évire vonatkozott. A tárgyévinek a 3/4-ed részét akkor adja ki, amikor akarja, Te csak az egynegyedét kérheted az általad meghatározott időpontban, tehát pl. most. Szakbarbár 2011. 12. 22. 09:51
10 éve dolgozom ugyan annál a cégnél. 2010. májusában megszületett az első gyermekem. A cég (egy multi) ahol dolgozom, meg fog szűnni és tevékenységét ( ugyanazon multi) egy másik országban lévő tagja vette át, itteni M.o.-i képviselettel. Az új cég a legtöbb kollegámat átvette, ( a ledolgozott évek száma, munkakörök, fizetések megmaradtak), és nekem is van egy aláírt szerződésem az új céggel. Az átvétellel kapcsolatos egyeztetések már 2010 év elején megkezdődtek a cégen belül, de a tényleges szerződődés aláírása 2010. júniusában volt, amikor én már tgyáson voltam a gyermekünkkel. most a cég azt mondja, hogy ez az új szerződésem nem érvényes, mert tgyás alatt passzív munkaviszonyban nem lehet szerintük munkahelyet váltani, és így nem akarnak visszavenni dolgozni az új cégbe. Kérdésem az lenne, hogy ez valóban így van? nem érvényes az új szerződésem amiatt, hogy már tgyáson voltam az aláírásakor? Azóta nem is jelentettek át egyik cégből a másikba. Amennyiben érvényes a szerződésem akkor mire tudok hivatkozni, van-e valami törvényi háttér ami segítségemre lehet?
köszönöm segítségüket.
Ha erről van szó, akkor ez munkáltatói jogutódlás és még csak új szerződést sem kell írni, mindössze értesíteni kell róla a munkavállalókat, hogy ez történt. Külön szerződés nélkül is fennáll a munkaviszony az új munkáltatónál pontosan ugyanazokkal a paraméterekkel, mint a réginél. Nem kell ténylegesen munkába lépni ahhoz, hogy a biztosítási jogviszony létrejöjjön az új munkáltatóval.
Mt. 85/A. § (1) A munkáltató személyében bekövetkező jogutódlásnak (a továbbiakban: jogutódlás) minősül
a) a jogszabályon alapuló jogutódlás, valamint
b) a munkáltató anyagi, illetve nem anyagi erőforrásai elkülönített, szervezett csoportjának (például gazdasági egység, üzem, üzlet, telephely, munkahely, illetve ezek része) a további működtetés, illetve az újbóli beindítás céljából, e törvény hatálya alá tartozó szervezet vagy személy számára történő, megállapodáson alapuló átadása és átvétele, így különösen adásvétel, csere, bérlet, haszonbérlet, illetve gazdasági társaságba való belépés vagyonbevitel révén.
(2) Jogutódlás esetén
a) az annak időpontjában fennálló munkaviszonyból származó, továbbá
b) amennyiben a jogutódlással a jogelőd megszűnik, az a) pontban foglaltakon túlmenően a már megszűnt munkaviszonyból származó
jogok és kötelességek a jogutódlás időpontjában a jogelődről a jogutód munkáltatóra szállnak át.
(3) A jogelőd munkáltató a jogutódlást megelőzően köteles tájékoztatni a jogutód munkáltatót a (2) bekezdésben meghatározott jogokról és kötelezettségekről. A tájékoztatás elmaradása a jogutódlásból eredő jogkövetkezmények alkalmazását és a munkavállaló igényérvényesítési jogát nem érinti.
(4) A jogelőd munkáltató a munkavállalóval szemben, a jogutódlás időpontját megelőzően keletkezett kötelezettségekért – az igénynek a jogutódlás időpontját követő egy éven belüli érvényesítése esetén – a jogutód munkáltatóval egyetemlegesen felelős.
(5) A munkaviszonynak a jogutód munkáltató által a jogutódlás időpontjától számított egy éven belül közölt,
a) a munkáltató működésével összefüggő okra alapított rendes felmondással, illetve
b) a 88. § (2) bekezdése szerinti munkáltatói intézkedéssel
történő megszüntetése esetén a munkavállalót a munkaviszony megszüntetésekor megillető járandóságokért a jogelőd munkáltató kezesként felel.
(6) Az (5) bekezdésben előírt kezesi felelősség feltétele, hogy
a) a jogelőd munkáltató,
b) a jogelőd munkáltató többségi tulajdonában álló másik társaság,
c) a jogelőd munkáltató többségi tulajdonosa, vagy
d) a c) pontban megjelölt szervezet többségi tulajdonában álló másik társaság
a jogutód munkáltató legfőbb szervében a szavazatok több mint ötven százalékával rendelkezzen.
85/B. § (1) Jogutódlás esetén a jogelőd és jogutód munkáltató – legkésőbb a jogutódlást megelőzően tizenöt nappal – köteles tájékoztatni a munkáltatónál képviselettel rendelkező szakszervezetet, szakszervezet hiányában az üzemi tanácsot, üzemi tanács hiányában a nem szervezett munkavállalók képviselőiből létrehozott bizottságot a jogutódlás
a) időpontjáról vagy tervezett időpontjáról,
b) okáról,
c) a munkavállalókat érintő jogi, gazdasági és szociális következményeiről,
továbbá – a megállapodás érdekében – köteles konzultációt kezdeményezni a munkavállalókat érintő tervbe vett egyéb intézkedésekről.
(2) A konzultációnak ki kell terjednie az intézkedések elveire, a hátrányos következmények elkerülésének módjára, illetve eszközére, továbbá e következmények enyhítését célzó eszközökre.
(3) A jogelőd és a jogutód munkáltató akkor is köteles a tájékoztatási és konzultációs kötelezettségét teljesíteni, ha a jogutódlást megalapozó döntést a jogelőd munkáltatót ellenőrző szervezet vagy személy hozta meg. A jogelőd és a jogutód munkáltató nem hivatkozhat arra, hogy a konzultációs és tájékoztatási kötelezettséget azért nem teljesítette, mert az ellenőrző szervezet vagy személy a jogutódlásról szóló döntéséről a tájékoztatást elmulasztotta.
(4) A jogutódlásra vonatkozó rendelkezésekből eredő – e § szerinti – kötelezettségek a jogutód nélkül megszűnő munkáltató esetén a munkáltató felszámolóját, illetve végelszámolóját terhelik.
(5) Ha a munkáltató eljárása során megsérti az üzemi tanács vagy a szakszervezet jogait, az üzemi tanács, illetve a szakszervezet ennek megállapítása iránt bírósághoz fordulhat.
Szakbarbár 2011. 12. 21. 18:17
Az lenne a kérdésem, hogy ha nagypapa megigényelte a gyest 2,5 éves kisfiamra, én pedig elmegyek második babával 1 nap szabadság kivétele után veszélyeztetett terhesként (9-es kóddal táppénzre), akkor az államkincstárnál mit tudnak variálni, hogy jogosult-lesz-e a nagyapa és én passzív vagy aktív (itt nem tudom, hogy a táppénzre gondol, vagy hogy a munkáltatónál passzív vagy aktív viszony) vagyok-e? Lehetséges-e hogy valami gondunk lesz ebből a megoldásból? (pénzvisszafizetés, büntetés)
Bruttó 150e Ft-os bérnél kb. mekkora táppénz összegre számolhatok egy hónapban?
Várom kedves válaszod, türelmed megköszönve: Éva
Kellemes Ünnepeket Kívánok!
Bruttó 150.000-es átlagból, ha valóban ez az alapja, +2 év folyamatos biztosítás esetén, családi kedvezmény nélkül és adójóváírás nélkül (mert utóbbi nincs jövőre) nettó 75.000 körüli táppénz lesz. Szakbarbár 2011. 12. 20. 20:24