Kérdezz-felelek
Tisztelt Szakértő!
2008.02.01-től 2011.02.01ig gyesen voltam a fiammal.
2010.09.13-tól 2012.05.31 ig dolgoztam.Megszünt a munkaviszonyom.
Ezután ugyanezen a helyen társadalmi gondozóként van szerződésem havi 21.000 ft-ért EZ MEGBÍZÁSI SZERZŐDÉS .2012.06.01-től jelenleg is.
2012.06.01-től 2012.08.06 ig jár az álláskeresési járadék.(2 hónapig )
1 hete tudtam meg hogy babát várok.
A kérdésem az lenne hogy én nem számíthatok semmilyen esetben sem tgyás-ra csak szülés után méltányossági gyesre.?
Mi a teendő ilyenkor? a munkaügyi központban ha jelzem a folyósitás lejárta után hova forduljak.
Kérem legyen szives tanácsot adni.
Szívélyes üdvözlettel:Zsófia
Az előzményeid jók, mert az előzetes biztosításod rendben megvan és ez jó hír, mert ez a nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétel. Viszont ez csak fél siker, kéne még egy aktuális biztosítási jogviszony is, a megbízás pedig ugye nem ilyen.
Valami rendes munkaviszony kellene, vagy lehetne egyéni vállalkozni és akkor lesz tgyásod és gyeded. Ha nem léped meg valamelyiket, akkor csak az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult. Szakbarbár 2012. 07. 18. 15:05
2008.02.01-től 2011.02.01ig gyesen voltam a fiammal.
2010.09.13-tól 2012.05.31 ig dolgoztam.Megszünt a munkaviszonyom.
Ezután ugyanezen a helyen társadalmi gondozóként van szerződésem havi 21.000 ft-ért.2012.06.01-től jelenleg is.
2012.06.01-től 2012.08.06 ig jár az álláskeresési járadék.(2 hónapig )
1 hete tudtam meg hogy babát várok.
A kérdésem az lenne hogy én nem számíthatok semmilyen esetben sem tgyás-ra csak szülés után méltányossági gyesre.?
Mi a teendő ilyenkor? a munkaügyi központban ha jelzem a folyósitás lejárta után hova forduljak.
Kérem legyen szives tanácsot adni.
Szívélyes üdvözlettel:Zsófia
Fáradozásodat köszönve: M
Ha 8 órás vagy, akkor 8 óra munka után írd be magad a jelenléti ívre vagy blokkolj ki és menj haza, ennyi. Ha nem tetszik a munkáltatónak, hogy nem túlórázol ingyen heti 20 órát és emiatt valamilyen mondvacsinált okkal felmond, akkor bírósághoz kell fordulni. Szakbarbár 2012. 07. 18. 14:35
Köszönöm válaszodat, megnyugtató, hogy ha mégis kirúgnak és az új cég nem vesz át akkor is menthető valamennyire az ellátás.
Amennyiben a jelenlegi gyed alatt születne meg a testvér, ami 2013.07.02-ig tart akkor a tgyás és gyed összege nagyobb lenne, mintha a gyes alatt jönne a kistesó?
az alábbi kérdések megválaszolásában szeretném a segítségét kérni:
2010. augusztusban született a lányom és 2013 márciusra várjuk a következő babánkat. Idén augusztusban jár le a GYED-em. Ön szerint utána érdemes GYES-re mennem vagy inkább vegyem ki a szabadságomat, majd menjek táppénzre? Jelenleg határozatlan idejű szerződésem van, elbocsájthatnak a táppénz ideje alatt?
Második gyerekünknél miből fogják számolni a TGYÁS-t? Van különbség ennek összegében, attól függően, hogy előtte táppénzen vagy GYED-en voltam.
Válaszát előre is nagyon köszönöm, Zsófi
Ami a felmondást illeti, a terhesség felmondási tilalom, de csak akkor, ha bejelented. A táppénz pedig duplán az. Szakbarbár 2012. 07. 17. 14:40
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz:
Jelenleg második gyermekemet várom, aki várhatóan 2013. januárjában fog megszületni. Most Gyeden vagyok ez év szeptemberéig. A kérdésem az lenne, hogy megérné-e a Gyed utáni időszakban kivenni a szabadságomat és betegszabadságra/táppénzre menni Gyes helyett? Ez hogyan befolyásolná a második gyerek után járó Tgyást/Gyedet?
Köszönettel, Szilvi
Ha (gyesen) és szabadságon és táppénzen leszel, akkor a (gyes és a) táppénz nem befolyásol semmit, mert az ellátások alapja csak a szabadságra kapott bérből számított átlag. Mivel a szabadságra - hacsak nem vagy többműszakos - a szerződés szerinti béredet kapod, az ebből számított átlag, ha nem is fillérre pontosan, de nagyjából ugyanott lesz, mint a besorolási béred, úgyhogy mindkét verzió esetén ugyanannyi a tgyás és a gyed. Addig is viszont a táppénz lényegesen több... Szakbarbár 2012. 07. 17. 14:38
Segítségedet szeretném kérni. 2011.07.02-án született meg a kislányom, jelenleg gyeden vagyok vele. Kistestvért szeretnénk, de sajnos nagyban függ az anyagiaktól. A jelenlegi munkáltatómnál 10éve dolgozom, a tgyás és a gyed összege bruttó 122000.-. Az akkori besorolási bérem bruttó131000.-, a gyed ideje alatt megemelték bruttó 145000.-re, de a fizetési lapon továbbra is a bruttó 122000ből számolnak, miért?
A kérdésem az lenne, hogy anyagilag hogyan járnék jobban, hogy a tesó gyed vagy gyes ideje alatt születne?
A helyzetemet bonyolítja az is, hogy a cég ahol dolgoztam jelenleg eladó, így én csak \"lógok a levegőben\", nem tudni, hogy felmondanak e nekem vagy esetleg a vevő átvesz e? Amennyiben megszűnik a cég és én passzív gyedet fogok kapni, de időközben teherbe esek, akkor mik a lehetőségeim? Ha ezt bejelentem a munkáltatómnak, míg van még (az új munkatörvény szerint nem rúghat ki, miután tudomást szerez a terhességről- vagy rosszul tudom?), de ha már a cég elkelt, akkor mi lesz velem?
Hallottam, hogy el lehet menni munkanélküli segélyre 2-3napra a szülést megelőző időben és így jogosult leszek tgyásra,gyedre ez mennyiben igaz? És ekkor miből számítják ki az összeget, illetve ha a tesó a gyed alatt születne meg, akkor a gyedet le kell mondanom a munkanélküli segély idejére? Hogy működik ez?
Az oep-ben csak azt a tájékoztatást kaptam, hogy amennyiben a második gyermek születése időpontjában nincs munkaviszonyom, úgy utána csak a gyes összege jár 3éven keresztül.
Kérlek segíts, mert nem tudok kiigazodni a jogi útvesztőkön és nem tudnak vagy akarnak a hivatalokban a kérdéseimre válaszolni.
Segítségedet köszönöm
Szilvi
Egyelőre van munkaviszonyod. Egy felszámolás évekig is eltart, ha pedig más cég működtetné tovább a jelenlegi céget, akkor annak át kell vennie változatlan feltételekkel. Úgyhogy nemigen tud olyan történni, ami miatt egyszerre csak nem lesz jogviszonyod, emiatt szerintem jelenleg korai azon agyalni, hogy mit, mikor, hogyan kéne. Ha mégis így alakulna, a munkaviszony utolsó napjához képest 1 évvel későbbi szülésnél még menthető a helyzet. Sőt a munkanélkülivel - annak a jó időzítésével - ez 1 év 3 hónap is lehet.
A munkanélkülire menetel annak megoldás, akinek az előzetes biztosítása rendben van, de ninsc neki aktuális, mert a járadékkal biztosítottá válik és innen lehet tgyást és gyedet igényelni. Az összeg leginkább a konkrét dátumoktól és ha az irányadó időszakban volt valamennyi bér, akkor ennek az összegétől függ, tehát számtalan variáció van, így nem lehet erre általánosságban válaszolni. Szakbarbár 2012. 07. 17. 14:29
10 éves a munkaviszonyom, jelenleg fizetés nélküli szabin vagyok. Még nem jeleztem semmilyen szándékot a jelenlegi munkáltatóm felé, így a munkáltató konkrét elképzeléseit nem ismerem, de a hírek szerint a kilátásaim nem jók a munkába állás tekintetében.
Részmunkaidőt nem engedélyeznek úgy tudom, napi 12 órát kell dolgozni rendszeresen a kollégáknak. Szerintem pont emiatt nem tartanának igényt a munkámra,mert ezt én nem tudom vállalni. Így úgy döntöttem kivárok míg lejár a gyes, ha a kicsikém betölti a 3 évet, és ha tényleg nem tudok munkába állni akkor a 10 év után végkielégítés, felmondási idő stb. megilletne.
Közben viszont volna lehetőségem egy másik helyen akár részmunkaidőbe is elhelyezkedni, (de ehhez biztos, hogy a jelenlegi munkahelyem nem fog hozzájárulni, mivel u.a a tevékenységük és ez kizáró ok a munkaszerződésem szerint)
Szeretném, ha az új munkahelyen dolgozni is tudnék részmunkaidőbe, viszont a régi munkahelyről a járandóságokat is megkaphatnám. (tekintve hogy kb.4-5 m Ft van szó, mindenképp mérlegelni kell a lehetőségeket) Az lenne a kérdésem, hogy hogy kezdeményezzem az igényemet, a tárgyalást, vagy van-e valami lehetőségem a jelenlegi munkahelyem felé, pl. ha jelezném a visszatérési szándékomat, de konkrétan tudatnám azt is, hogy napi 8 órán felül nem tudok többet dolgozni,(ez szabályos, vagy lehet?) és esetleg egy közös megegyezést is aláírnék, -természetesen, ha abban az én igényem is benne volna- így a munkáltató is megmenekülne egy gyes utáni munkáltatói felmondástól.
Segítségét várva,
Válaszát köszönve: M
Ha a munkáltatói felmondás esetén járó juttatásokra pályázol, akkor el kell játszanod, vagy egy ideig nem csak eljátszani, hogy minden vágyad a 12 órás munkarendben munkábaállás. Akkor - ha tényleg nincs Rád szükség - fordul a helyzet, mert akkor Te vagy az, aki továbbra is fenn akarod tartani a munkaviszonyt az eredeti paraméterekkel és ő az, aki ezt nem szeretné, úgyhogy ilyenkor ő mond fel. Szakbarbár 2012. 07. 17. 14:21
a következő kérdéssel fordulok Önhöz.
Kisifam 2010.augban született,jelenleg 2012.októberére várom a második kisfiam. A tervem az volt hogy a mostani gyed/következő tgyás közötti időszakot a bentlevő szabadságaim kivételével oldom meg,és ez időszakra(2 hónap)édesanyám nevére igénylem a gyest kisfiamra.Utána is jártam mivel ő rokkantsági ellátásban részesül,hogy megjár neki a gyes. Azonban ma az igénylőlap alján azt olvastam,hogy kizáró tényező az özvegyi ellátás,ha kap valaki,az ő rokkantsági ellátásának egy része azonban 2 éve elhunyt édesapám után járó 30% özvegyi nyugdij ami ugye élete végégi jár.
Anyósom pedig munkanélkülin van. Ezek szerint akkor mégsem igényelhetem rájuk a gyest?(férjem dolgozik 8 órában)
Illetve még egy kérdés.Munkaviszonyom határozatlan szerződés formájában 2007 óta áll fent a jelenlegi munkahelyemen,a második gyermekre is megjár ugye a 2 év gyed?
válaszát köszönöm,
Éva
Cst. 27. § (1) Nem jár gyermekgondozási támogatás annak a személynek, aki
a)az Szt. 4. §-a (1) bekezdésének i) pontjában megjelölt rendszeres pénzellátás valamelyikében részesül, IDE NEM ÉRTVE
ab)a gyermekgondozási segélyre való jogosultság esetében a társadalombiztosítási nyugellátást, a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény szerint társadalombiztosítási nyugellátással egy tekintet alá eső ellátást,
Ketteskével 2 éves korig vagy jogosult gyedre. Szakbarbár 2012. 07. 16. 12:14
8.5 éve vagyok egy vállalkozásnál de sajnos most családi okok miatt el kell jönnöm a cégtől. A céggel megegyeztünk hogy közös megegyezéssel szüntetjük meg a munkaviszonyt, azonban a cég elém rakta az új munkatörvényt és azt mondta hogy a 8,5 év után 50 nap felmondási időt le kell töltenem. Ezt viszont már én nem tudom kitölteni. Kérdésem a következő: Lehet közös megegyezéssel való megszüntetésnél felmondási időt kikötni a munkáltató részéről? Továbbá ha én mondok fel akkor jár valamilyen támogatás?
köszönettel:
Alexa
Ha nem tudtok megegyezni, akkor a munkavállalói felmondás forgatókönyvét kell alkalmazni, ami a munkaviszony hosszától függetlenül 30 napos felmondási idő letöltését írja elő. A június végéig hatályos Mt-ben a munkaviszony hosszától függően hosszabbodott meg a 30 napos felmondási idő bármelyik fél felmondása esetén, mostmár csak akkor több a felmondási idő, ha a munkáltató mond fel.
2012. évi I. törvény
a munka törvénykönyvéről
69. § (1) A felmondási idő harminc nap.
(2) A MUNKÁLTATÓ FELMONDÁSA ESETÉN a felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött
c) nyolc év után húsz nappal,
meghosszabbodik.
Szakbarbár 2012. 07. 16. 11:10
Egy kedves ismerősöm ajánlotta Önt, akinek már többször segített. A következő kérdéssel fordulnék Önhöz:
Én 2010 júniustól 2011 december végéig dolgoztam folyamatosan, itt minimálbérre voltam bejelentve (2010:73500ft 2011:78000ft). Majd megszűnt a munkahelyem és 2012 április 23-tól dolgozom újból. Jelenleg 126 000ft bruttó bérre vagyok bejelentve. Viszont 3 hónap próbaidőm van, ami most fog letelni júliusban. Jelenleg 12 hetes terhes vagyok, 2013 január 22.-re vagyok kiírva. Az lenne a kérdésem, hogy mekkora összegű gyest illetve gyedet fogok így kapni. Illetve, ha még a próbaidőm alatt kirúgnának, akkor milyen mértékben változnának ezek az összegek?
Segítségét előre is köszönöm.
Ha nem lenne biztosítási jogviszonyod a tgyás kezdetén (ami a szülés várható idejét megelőző 28. nap és a szülés tényleges időpontja között indítható), akkor hiába van sok előzetes biztosításod, aktuális hiányában csak gyesre leszel jogosult. Az álláskeresési járadék már csak legeljebb 90 nap, ha arra kerülne a sor, hogy megszűnik a munkaviszonyod, időzítsd úgy az igénylést, hogy a tgyás kezdetén még tartson a folyósítás, mert innen tudsz tgyást és gyedet igényelni. Nem lesz ugyanolyan összegű - sokmindentől függ, hogy mennyi lesz, amihez nincs elég infóm - , a tgyás valamivel kevesebb, a gyed pedig minimálbér alapú, de még ez is többszöröse a gyesnek. Szakbarbár 2012. 07. 16. 10:52
Gyedet folytatni azt simán lehet: a munkaviszony utolsó napján anélkül, hogy a gyedet megszakítottad volna, a szabimegváltást ilyen jogcímen,minden mást pedig megegyezéses bér jogcímen kapsz meg és a következő naptól ún. passzív jogon folytatódik a gyed. Ha beékelődik bérezett nap, mert mondjuk felmondási időt fizetnének, akkor vagy az utolsó naptól megint kérj - arra az 1 napra - fizetés nélküli szabadságot és ettől a naptól meg tudod igényelni megint a gyedet, vagy álláskeresési járadékot igényelve, innan igényelve tudod kérni a gyedet.
Azt gondolom, hogy nagyon nem szerencsés, amire készülsz, helyettem inkább egy pénzügyekhez értő szakemberrel és a bankkal kéne beszélni, biztosan van valamilyen javaslatuk. Azért beáldozni egy munkahelyet, hogy néhány hónapra meglegyen a törlesztőrészlet, aztán ugyanott legyetek, de már munkahely nélkül (ahonnan később több pénz járna felmondás esetén, de az is lehet, hogy vissza tudnál menni) ez nem jó megoldás. A passzív gyeddel ha szeretnétek testvért, újabb 1 évet kell majd dolgozni és akkor is csak 1,5 évig lenne tgyás és gyed, míg ha marad a munkaviszony, akkor egyetlen nap munka nélkül szülhetsz megint. Szakbarbár 2012. 07. 16. 10:41
2010.03.10-én született kisfiam. Előtte br 450 e Ft-ra voltam bejelentve. Születésétől TGYÁS-on voltam, majd GYEDen, 2 éves kora óta GYESen vagyok. Terveztünk kistesót, de sajnos nem jött össze, így vissza kell szeptembertől mennem dolgozni.
Kérdésem:
- ha 4 órára visszavesznek, az a következő babánál milyen hátránnyal fog járni?
- a TGYÁSt a 4 órás fizetésemből fogják számolni? Ha teherbeesés után táppénzre megyek, akkor mi lesz az alapja a TGYÁSnak?
- 4 órás bejelentéssel kaphatok majd max GYED-et?
- Mit kéne tennem ahhoz, hogy a jelenlegi jogszabályok mellett a legjobban járjunk?
Köszönettel,
Viktória
Ami a jobban járást illeti, egyedül egy magasabb tgyásra lehetne gyúrni, ha magasabb óraszámban dolgozol, akkor az több lesz. Illetve mint írtam, ha még idén táppénzre mész, akkor az több, mint ha jövőre tennéd. Szakbarbár 2012. 07. 16. 10:28
Szeretném a segítségét kérni, hogy az én esetemben TGYÁS vagy GYED igénylését javasolja-e, melyikkel járok jobban anyagilag. Sajnos nem találtam Interneten olyan kalkulátort, aminek segítségével dönteni tudnék.
2012. szeptemberére várom a 2. gyermekemet.
A 2011-es évben végig GYED-en voltam, a családi pótlékot is én kaptam, egyéb jövedelmem nem volt.
2012. áprilisában újra munkába álltam, várhatóan augusztus végéig dolgozom (nem lesz meg a 180 nap bérezett nap). Ilyen esetben mi a TGYÁS illetve a GYED számítás alapja? Hogyan tudom kiszámolni, hogy ha TGYÁS-t vagy GYED-et igényelnék, az melyik mekkora összeget jelentene.
Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel:
"Biankacica"
imsét én(szerződés szerinti bér,szabadságból számítás...)végülis a 40 nap szabadságom alapja is a besorolási bérem(170e ft)lesz tehát a két összeg gyakorlatilag ugyanaz,ugye?
Azért is kérdem mert ha esetleg kevesebb akkor inkább maradok egy hónapot gyesen és indítom a tgyást 4 héttel előbb,minthogy kiveszem a 40 nap szabit és 2 éven át 20-30ezerrel kevesebb gyedet kapjak :(
Tgyásom indul októberben,gyed pedig jövő áprilisban az eddigi felállás szerint.
az előző kérdés volt az enyém,a szerződés szerinti bérről stb.
Húha ez nem jó hír,akkor a szabadságból hogy számolnak átlag bért?Hiszen az csak 40 nap..? Az akkor sokkal kevesebb pénz lenne mint a szerződés szerinti!!Mit tegyek?..Éva
Azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz,hogy szeptember végén lejár a Gyes-em.A munkahelyemre visszavesznek ugyan,de csak 4 órás munkaidőben.Írattak velem egy kérvényt,hogy én kérem a 4 órát, a gyes lejárta után. A kérdésem az lenne hogy így a felgyülemlett szabadságom,4 vagy 8 órába fizetik ki,én 8 órás bejelentett munkaviszonyban voltam a szülés előtt.
Segítségét Köszönöm.
A szabadságra a szabadság idején érvényes bér jár, úgyhogy ha aláírod a módosítást, akkor a dátum dönt el mindent, hogy mikortól hatályos a 4 órás munkaidő. Ha a gyes utáni 1. naptól, akkor a szabadságot 4 órával fogják fizetni.
Legyél óvatos, nincs kizárva, hogy arra megy ki az egész, hogy nagyon hamar kirúgnak, de addig is spórolni akarnak, mindent a felével akarnak fizetni. Ha jó a későbbiekben a 4 órás munka, akkor kérd, hogy a szabadság lejártát követő naptól módosítsátok a szerződést. Ha nem jó a 4 óra, akkor inkább ne írd alá, vagy ha már aláírtad, akkor fordulj ügyvédhez, mert elképzelhető, hogy még meg lehet támadni. Szakbarbár 2012. 07. 13. 08:48
kérdésem a következő.Kisfiam 2010 augusztusában született,az azóta kapott tgyást és gyedet a 2009-es bérem alapján számolták ugye. Most második gyermekemet 2012.októberére várom,mivel 180 nap bérezett napom nem volt(a szülésig a gyed lejárta után szabadságon leszek de az csak 42 nap) ezért a következő tgyás és gyed ugye a szerződés szerinti bérből számolódik?
Ez kicsit nehezen érthető,mert a szerződésemen nincs bér...van egy besorolási illetmény(közalkalmazott)amin az áll hogy,
alapbére 130 e ft
munkahelyi pótlék 20 ezer forint
intenzives keigészitő pótlék 20 ezer forint
tehát besorolási illetménye összesen 170 e ft.
Tehát,akkor helyes tájékoztatást kaptam és ebből fognak számolni?
A kérdésem a következő: én hematológiai beteg vagyok,túl vagyok már a 7.kemoterápián.Jelenleg dolgozom és a kérdésem az lenne,hogy ha elmennék táppénzre akkor táppénz alatt elküldhetnek-e a munkahelyemről vagy nem. Hallottam már azt is,hogy állitólag nem,de szeretném egy szakértő véleményét kikérni.
Üdvözlettel:Adrienn
Lányom 2004-től állt közalkalmazottként munkaviszonyban 2010. december 31-ig, mint háziorvos. Sajnos a legutolsó munkáltatója minden évben csak határozott idejű, 1 éves munkaviszonyban volt hajlandó foglalkoztatni, így a fenti időpontban munkaviszonya automatikusan megszűnt. 2010. július 15-én szült. Most lesz a gyermek két éves, így néhány napon belül lejár a GYED. Most úgy tapasztalja, hogy újból anyai örömök elé fog nézni. Kérdésem ezzel kapcsolatos: Mivel jelenleg nincs munkaviszonya, 2013. márciusától (a szülés várható időpontjától) újból kap majd GYED-et, vagy az a második szülés után az Ő esetében már nem jár csak a GYES? Ha nem jár neki a GYED, akkor mennyi ideig volna szükséges a GYES mellett biztosítási jogviszonyt létesítenie, hogy GYED-re újból jogosulttá váljon 2013 márciusától?
Lányomnak van egy BT.-je (beltag), amelyben jelenleg nem végez gazdasági tevékenységet, csak a "nullás" 1208-as bevallásokat küldi be havonta a NAV-nak. Ha szükséges a jövő évi GYED-hez biztosítási jogviszony, bejelenthető-e a saját Bt.-jében ez a jogviszony? (természetesen a havi járulékbefizetéseket bevállalva).
Kérdéseimre a válaszokat előre is köszönöm: Matula József
Nézzünk utána enne a Bt-s jogviszonynak, hogy pontosan miket jelentenek a 08-asban róla. Ha 30-as alkalmazási minőséggel szerepel benne, akkor nyert ügyetek van, mert akkor a jogosultság kipipálva, az alapból minimálbér utáni ellátások ellen pedig lehet tenni. Szakbarbár 2012. 07. 12. 21:32