Kérdezz-felelek
Szeretnék segítséget/tanácsot kérni Öntől. 2004. okt. 1-jétől van folyamatos munkaviszonyom (8 órás szellemi alkalmazott). 2008. január 31-én született első kislányunk, vele 2 éves koráig tgyás-on, majd gyeden voltam, majd 2010. február 1-28-ig gyesen. Ekkor már kismama voltam a ketteskével. 2010. március 1-16-ig szabadságot vettem ki, majd 2010. márc. 17-től 2010. szeptember 29-ig táppénzen voltam. 2010. szeptember 30-án született második kislányunk, vele újraindult a tgyás és a gyed, majd szeptember 30-tól a gyes kezdődik. Úgy terveztem a hármaska születése előtt visszamegyek dolgozni, viszont úgy néz ki, nem fognak tudni foglalkoztatni. Mivel nem szeretném, ha megszűnne a munkaviszonyom, ezért inkább most vállalnánk be a harmadik babát. Annó azért javasolták a szabadság + táppénz kombinációt, hogy a max gyedet kaphassam a második gyermekkel, + apa igényelte a gyest. (Bár szerintem nem a max gyedet kaptam.)
275.000 Ft a bruttó bérem, most gyedként 106.330 Ft a bruttóm a bérpapíromon. Azt szeretném megtudni, ha most vállalnánk a 3. babát, kb mekkora összegre számíthatunk. Ha most nem akarnak szabadságra engedni, táppénzre el tudok menni ha visszamondom a gyest (persze ha már kismama lennék)? Apa még mindig igényelheti a gyest a szülésig ha táppénzen leszek?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget.
Apuka lehet gyesen, ha legfeljebb heti 30 órában dolgozik. Ha teljes munkaidős, akkor esetleg egy nagyszülő gyest kell megpróbálni, bár ennek van egy olyan érdekessége, hogy egyes megyékben - tévesen - nem állapítják meg az anya táppénze mellett, olyankor harcolni kell érte egy kicsit.
A gyeded egyébként valóban nincs rendben, de nem kevesebb, hanem több, mint amennyinek lennie kéne. Csak a 31 napos hónapokban és csak bruttó 3.430 Ft-tal kapsz többet, visszakövetelni pedig csak a 90 napon belüli túlfizetést lehet, ha erre rájön a kifizetőhely.
2011-től csak a legalább 180 bérezett napból megállapított gyedek emelkednek az újévi maximumra, az ennél kevesebből megállapított marad annyi, amennyi volt. Tavaly a 31 napos hónapban még lehetett több egy 1 napnyival, idén már ez sincs, mert pontosítottak egy részletet. Szakbarbár 2012. 08. 28. 14:17
A következő kérdésben kérem tanácsát:
2001-től folyamatos a munkaviszonyom. 2011.08.07-ig ténylegesen dolgoztam, majd 08.14-én szültem. Így 2011.08.08-tól 2012.01.22-ig TGYÁS-ban részesültem, majd 2011.01.23-tól Gyedben, amit 2013.08.14. napig állapítottak meg. Mivel 2012.02.29-én lejárt a határozott idejú munkaszerződésem, a gyed-et passziválták.
2012.08.01-től újra munkába álltam, a Gyedet visszamondtam és mivel részmunkaidőben (heti 30 óra) dolgozok, így megigényeltem a Gyes-t. Tehát a passzív gyed időtartama esetemben 5 hónap.
Közben terveznénk a második babát és örülnénk neki, ha születését követően nem Gyes-ben, hanem újra Tgyás-ban és Gyed-ben részesülhetnék. Kérdéseim a következők ehhez kapcsolódóan:
1. Jól tudom-e, hogy min. 180 napot kell legalább dolgoznom?
2. A szülés időpontjában munkaviszonyban kell állnom?
3. Az ellátás igénylését megelőző 2 évet nézik vissza és abban min. 1 év biztosítási idővel kell rendelkeznem?
4. A biztosítási időbe a Tgyás, az aktív gyed ideje beleszámít a munkaviszony mellett?
5. Csak annyi napra fog járni a Gyed, amennyi biztosítási napom lesz az ellátást igénylését megelőző 2 évben?
6. Elegendő-e a heti 30 órás munkaviszony?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Katalin
180 bérezett napnak nem feltétlenül kell lennie, legalábbis ettől még jogosult vagy az ellátásokra, a 180-as szám akkor fontos, ha magas a béred, mert akkor a tgyás alapja a tényleges magas bér is lehet. Minimálbér kétszeresét el nem érő bérrel a bérezett napok száma nem érdekes, mert 180-nál kevesebb bérezett nappal a tgyás alapja a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
A 30 órás munkaviszony teljes értékű biztosítás - még a heti 1 óra is az lenne. Az ellátások a járulékköteles jövedelem arányában járnak, így a részmunkaidőnek csak az a hátránya, hogy a kevesebb bér után kevesebb a tgyás és - minimálbér kétszeresét el nem érő bérnél - a gyed, de a kevesebb ugyanannyi ideig és ugyanolyan szabályok alapján jár. Szakbarbár 2012. 08. 20. 23:39
A történetem a következő: 2010 decemberében megszületett a kisfiunk. 2010 december 31-én megszűnt a munkaviszonyom. (hat. idejű szerződésem volt) A baba után megkaptam amit lehetett,(egyszeri anyasági, TGYÁS, GYED-jelenleg is azon vagyok) a bedolgozott időm megvolt. A kérdésem a következő: ha most teherbe esnék milyen juttatások járnának nekem?
Segítségét előre is köszönöm
4-5 napja már egyszer elküldtem a kérdésem és azóta nem kaptam rá választ, ezért bátorkodom újra feltenni. Nem tudom, hogy nem kapták-e meg, v. még nem volt ideje válaszolni rá, gondoltam inkább újra elküldöm, mert sürgős lenne a választ megtudnom.
2006. áprilistól-szeptemberig volt az első munkahelyem. 2006. szeptembertől-2009. szeptemberig egy másik munkahelyen voltam, amikor elmentem táppénzre. 2009. november 5.-én született meg a kisfiam, aki után TGYÁS-t, gyedet kaptam, jelenleg még november 5-ig gyesen vagyok.
Sajnos sokat váratott magára a kistesó (is), így 2013. január 30.-ára várjuk őt.
2010. szeptemberben kaptam a cégemtől egy levelet, hogy felszámolás alá került, azóta semmi infót nem kaptam tőlük. Annyit tudok, hogy még mindig működnek jogutóddal, más címen és pici névváltoztatással.
Kérdésem az lenne, hogy akkor én még mindig alkalmazott vagyok-e náluk, és milyen ellátásokra leszek jogosult a kistesóval? Mit érdemes tennem, táppénzre menni, szabadságaimat kivenni? Ha ezeket tenném jogosult lennék-e még esetleg TGYÁS-ra v. gyedre?
Köszönettel:
Nóra
Többféleképpen utána tudsz nézni, hogy van-e élő biztosítási jogviszonyod: nyilván a legkézenfekvőbb megkérdezni a cégnél, de bemehetsz az egészségbiztosítóhoz vagy ha bármelyik okmányirodában regisztrálsz az ügyfélkapuhoz, akkor a neten meg tudod nézni. Érdemes még utánanézni, hogy egyáltalán létezik-e a cég és ki a felszámoló, mert vele kell majd intézned mindent, ezek egyszerűen kideríthetőek az e-cegjegyzek.hu oldalon. Ha megvan a felszámoló, érdemes felvenni vele a kapcsolatot, hogy tudjon Rólad. Az összes majdni ellátáshoz neki kell majd az ún. foglalkoztatói igazolást kiadnia.
Azt feltételezve, hogy a munkaviszonyod él és legalább a tgyás 1. napján is fennáll még, jogosult leszel tgyásra és gyedre, ezek alapja, összege gyakorlatilag nem függ attól, hogy mit csinálsz a gyes vége után, mert mindennek, amit tudnál tenni, ugyanaz lesz a vége. Vagyis akár rögtön táppénzre mész, akár előbb kiveszed a szabidat és utána mész táppénzre, a tgyás és a gyed alapja a a most aktuális béred, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Ha lesz szabadság is, akkor ugyan lesz pár bérezett napod és akkor az ebből számított átlagból számolnak, de mivel erre a szerződés szerinti béredet kaptad, ugyanott vagyunk, mintha rögtön táppénzre mennél és 0 bérezett nappal csak a szerződés szerinti bért néznék, tehát a kétféle esetben a kétféle számítás vége megegyezik. Emiatt nem értelmezhető az a kérdés, hogy mit érdemes tennim, mivel bármit teszel, ugyanannyit kapsz.
A 2 verzió miatt azért javaslom mégis a táppénzt, mert azt legalább tuti megkapod, míg szabadságot fizetni nem biztos, hogy van pénze a cégnek. A cég megszűnésekor a Bérgarancia Alapból megkapod a szabadságmegváltást és az egyéb járandóságokat.
Ha az derülne ki, hogy már rég megszűnt a munkaviszonyod, vagy olyan közel van a felszámolás vége, hogy nem húzza a cég a tgyás elejéig, akkor a munkaviszony megszűnése dátumának függvényében megbeszéljük a továbbiakat. Szakbarbár 2012. 08. 18. 08:47
Segítséget szeretnék kérni.2012.december 31-re,vagy január 1-re vagyok kiírva a második babánkkal.Jelenleg veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok.2009 november óta van munkaviszonyom,előtte gyesen/gyeden voltam.
Tavaly össze vissza voltam bejelentve,mindig ugyanahhoz a céghez csak másik néven futott,ráadásul 8,6,5 órára voltam bejelentve.December 23-án megszűnt a munkaviszonyom,rendkívüli felmondással az én részemről,mert nem fizették ki a béremet.2012.01.01-től ismét van munkaviszonyom Bruttó 108 ezer forintért.Azóta voltam már sajnos táppénzen:
2012.05.09-2012.05.18-ig és 2012.06.06-2012.06.08-ig GYÁP-on.
2012.06.11-től veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok itthon.Amit persze még mindig nem kaptam meg mert mindenféle papírt bekérnek..
Szeptembertől szeretnék visszamenni dolgozni,mert ebben az évben nincsen meg a 180 napom,amiből a GYEDET számolnák.Ha esetleg idén szülök akkor ugye a TGYÁSt a tavalyi bérből számolják,viszont a GYEDEt már az ideiből ha jól tudom.A kérdésem az lenne,hogy a 180 napba mi tartozik bele.Hétvége is,Ünnepnap is?Van még 18 nap szabadságom,és ha az ünnepnap és a hétvége is beleszámít akkor ha jól számoltam körülbelül 20 napot kellene dolgoznom hogy meglegyen a 180 napom,ha megvan a 180 nap mennyi gyedre számíthatok jövőre,hogy tudom kiszámolni?
Válaszát előre is köszönöm :)
Judit
Szakképzett minimálbérrel - és általánosságban a sima minimálbér kétszerese alatti bérrel - a 180 bérezett nap megléte nem izgalmas, ez csak ahhoz kell, hogy - ennél magasabb bére esetén - a tgyás korlátlan lehessen, mert magas bérrel, 180-nál kevesebb nappal csak a minimálbér kétszerese a tgyás alapja. Úgyhogy semmi bajod nem lesz belőle, ha maradsz táppénzen, 160 és 180 napi, bruttó 108.000-es átlagból is ugyanannyi gyed lesz: idei adózással, családi kedvezmény nélkül nettó 55.000. A tgyás ha az idei átlagból számolódik (ha jövőre szülsz), akkor kb. nettó 63.000, ha a tavalyiból, akkor lényegesen kevesebb, hogy konkrétan mennyi, ahhoz nincs elég adat. Szakbarbár 2012. 08. 16. 23:17
Első gyermekemmel 2011.december 31-ig voltam gyesen, majd a volt munkahelyem közös megegyezéssel 2012. január 30-al megszüntette a munkaviszonyomat. Ezután 2 hónapig regisztrált álláskeresőként álláskeresési járulékot kaptam, majd találtam egy részmunkaidős állást, ahol egy hónapig külsősként otthonról, de bejelentés nélkül dolgoztam. Ahogy kiderült, hogy ismét babát várok, az új munkaadóm 2012. május 1-től hajlandó volt bejelenteni, amennyiben a járulékok terhét magamra vállalom. Szülésre 2012. november végére vagyok kiírva.
Tudom, hogy a Tgyás és a Gyed érdekében 180 bérezett napnak meg kell lennie a szülésig, ez meg is lesz szeptember végéig. Azonban mivel anyagilag sajnos sokkal jobban járok, ha továbbra is bejelentés nélkül, feketén dolgozom (esetlegesen majd a kisbaba mellett is), érdeklődnék, hogy a TB szempontjából meddig célszerű bejelentve maradnom? Mennyire gyanús, ha mondjuk szülés előtt 1 hónappal, vagy szülés után közös megegyezéssel felbontjuk a munkaszerződést? (A valódi munkavégzést amúgy emailekkel, az elvégzett munka felmutatásával, bérlapokkal, ill. jelenléti ívekkel is igazolni tudom.)
Illetve, ha még lehetséges kérdezni, az is érdekelne, hogy mennyi Tgyásra és Gyedre számíthatok, ha az előző munkahelyemen bruttó 500.000 Ft-ra voltam bejelentve (Innen 1 hónapom van, 2012 január 30-ig), a jelenlegi munkaadóm pedig bruttó 110.000 Ft-ra (2012.május.1-től) jelentett be?
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Lívia
A kutya sem foglalkozik vele, hogy szülés után mikor szűnik meg a munkaviszonyod, ez a Ti belügyetek, egyébként az is lehet, hogy eleve határozott időre jött létre, a terhesség tényétől függetlenül. Legalább a tgyás elejéig mindenképpen maradjon a munkaviszony, de ha tervezel még több babát, akkor egyáltalán ne szűnjön meg, mert egy fillérbe sem kerül fenntartani - a szabadságmegváltást el lehet felejteni - , és így semmit sem kell csinálni egy következő jogosultsághoz, ellenkező esetben 1 évet kell majd dolgozni hármaska előtt. Ami most a legegyszerűbb: minél hamarabb menj el táppénzre, akkor csak a - minimálbér alapú - táppénz harmadát kell fizetni, ami kb. 17.000 Ft és ezt is a megkapott táppénzből fizetheted, a többit meg úgy rendezitek, ahogy akarjátok. Szakbarbár 2012. 08. 16. 21:13
A balesetitáppénz hosszabbítás ügyében adott érthető válaszod nagyon szépen köszönöm!A doktornőm már be is adta a papírokat .(a kezelőorvos szakvéleményét most megyek intézni) Közben utánna néztem és találtam egy másik lehetőséget is amit leírok hátha még valkinek segíthet a későbbiekben. Tehát a másik lehetőség:az egy év letelte után ha keresőképes leszek de 180 napon belül ugyan abbol az üzemi baleset következtéből újra keresőképtelenné válok akkor újból baleseti táppénz jár és a táppénz összege nem lehet kevesebb mint az előző b.táppénz összege.Vagy is az én esetemben (mint kiderűlt azért nem javasolták a hosszabbítást mert nem biztos ,h. a hosszabbítás ideje alatt teljesen meggyógyulok) az egy év után visszamegyek a munkahelyemre és kiveszem a tavalyról maradt szabim majd utánna táppénzre megyek (már a műtétek miatt is) és újból baleseti táppénzt kell kapnom.Gyógyulás után meg vissza dolgozni mert már hiányzik a muka is és a kolektíva is!!!!
Mégegyszer nagyon szépen köszönöm a válaszod és a segítséged!!! Üd:Géza
Már kértem tanácsot öntől és meg is fogadtam.Most is nagy szükségem lenne a tanácsára.
Leírnám az előzményeket :
2006.02.15.-2007.01.26. dolgoztam
2007.01.27.-2007.09.17. Táppénz
2007.09.18.-2008.03.04. Tgyás
2008.03.04.-2009.09.18. Gyed
2009.09.19.-2009.11.11.Gyes
2009.11.12.-13 szabi (a szabadság 2 hét lett volna,de a kisfiam hamarabb született.)
2009.11.14.-2010.04.30. Tgyás
2010.05.01-2011.11.14 Gyed
2011.11.15-2012.02.02 Gyes
1 nap szabi (5840Ft) mert csak ennyit engedett a munkahelyem.
2012.02.04-2012.07.13. táppénz
2012.07.14- Tgyás 28 nappal korábban kezdtem,mert 08.11-re voltam kiírva.
A táppénz összege az előző ellátásom(gyed) alapja volt ami 147 000 Ft.Így napi táppénz 2940 Ft-ra jött ki.
A kérdésem pedig az lenne,hogy a Tgyás-nak mi az alapja?
Az előző ellátásom mint a táppénznél vagy az 1 bérezett napom?
Azért kérdezem mert az OEP 18 nap Tgyás-ra 53 285Ft küldött és én ezt keveslem.Azt beszéltük önnel,hogy a szabadság lesz a Tgyás és a Gyed alapja ami napi tgyás 4088Ft és az 18 napra felszorozva 73 854 Ft.
Mivel a 3. babáról van szó a családi adókedvezmény 1 gyermek után igénylem(206 250Ft).
Elnézést kérek a hosszú levélért és remélem tud nekem megfelelő válasszal szolgálni.
Válaszát előre is köszönöm : Ancsa
Az összeg, amit kaptál teljesen rendben van. Az 1 napi béredet átszámolták 5/2-es munkarend szerint egy teljes havira, 5.840*21 februári munkanap=122.640, és ennek az 1 naptári napra jutó összege, 122.640/29=4.229 Ft lett a tgyás alapja. Az 1 napi tgyás ennek a 70%-a, 2.960 Ft, 18 napra ennek a 18-szorosát kaptad. Szakbarbár 2012. 08. 15. 21:30
Segítségét szeretném kérni az alábbi ügyben: 2011.08.25-én üzemi baleset ért a munkahelyemen melynek következtében a jobb bokám eltört kivűl és belül is.Azóta is bennem vannak a rögzítő fémek: kivül lemet hat csavarral,belül tűződrótok és húzóhurok.Ez év junius 26-án kellett mennem bizotság elé ahol elmondtam ,hogy csak részben hajlik a bokám és fáj de nem akarok leszázalékolt lenni csak a baleseti táppénzt szeretném meghosszabítatni mert megfogok gyógyulni csak még idő kell hozzá.Akkor az orvos azt mondta: 10%-os a károsodása bokámnak de a táppénz hosszabításhoz másik kérelmet kell beadni.Ez megtörtént és julius 26-án ismét mennem kellett orvosszakértői bizotság elé ahol az elöbbi orvos fogadott,most nem vizsgált meg csak áthívta a másik orvost aki megnézte a lában ,kérdezte benne vannak a fémek? mondtam igen de ha minden jól alakul akkor most összel-télen elkezdik kiszedni mivel a belső húzó hurok pont a cípő szélénél van és így nem tudok huzamosabb ideig cipőt viselnicsak megvárják amíg a gyógytornának vége lesz ( szeptember végén).Az az orvos azt mondta :ez a boka kb 25%-an gyógyult.Megkaptam a határozatott a házi orvosét is és kértek ,hogy azt adjam át a házi orvosnak és ha valamit nem ért akkor telefonáljon. A határozatban az áll,hogy a boka izület mozgása 50%-ban beszűkűlt és hajlításnál fáj ,jelenleg keresőképtelen vagyok és javasolják a tápénzes állományban tartásomat a táppénzes év végéig.
A háziorvos és én sem tudom ,hogy ez mit jelent.A h.orvos szerint azt jelenti,hogy most aug. 23-ig javasolják a táppénzen tartásomat de mondta ,hogy nem az első évre tesznek javaslatott hanem a hosszabításról és amúgy is ilyen bokával nem tudok még dolgozni emelni.A háziorvos telefonon érdeklődött a vizsgáló orvosnál de csak az orvos ügyintézőjével sikerűlt beszélnie aki szintén nem tudta megmondani ,hogy akkor most ez mit jelent azóta , az orvostól azóta még nem kapott visszajelzést.Felhívtam a NRSZH-t ahol a kirendelségvezető helyettes azt mondta :Az orvos jövöhét keddig szabin van.De szerinte nem hosszabították meg a táppénzemet.Kérdeztem tőle akkor most hogy járjak gyógytornára és hogy dolgozzam ilyen lábbal ,hogy menjek majd a műtétekre? Azt felelte azt Ő nem tudja.Akkor mondtam nincs más ,fellebbezek! Mire Ő azt nem lehet!
Kérem segítsenek ,mit lehet tenni?Harmadik hete nem tudjuk ,hogy hosszabítottak-e vagy nem és ha nem akkor mi lesz mert ezzel a lábbal nem tudok még dolgozni nem beszélve a még rám váró műtétről.
Válaszukat előre is köszönöm!
A balaeseti táppénzt folyósító szervnek hivatalból meg kell keresnie az NRSZH-t a táppénzfolyósítás 240.napját elérve, ennek az a célja, hogyha valamilyen rokkantsági ellátásra lenne jogosult - az lesz az, akinek nem várható változás az állapotában - a balesetet szenvedett biztosított, akkor ne legyen hónapokig ellátatlan az 1 év kimerítése után, hiszen ha csak akkor kezdődne az eljárás, amikor lejárt a táppénz, akkor az ügyintézés időtartamára semmilyen pénzt nem kapna az ember. A 240. napot követő felülvizsgálaton vagy azt állapítják meg, hogy ebből rokkantsági ellátás lesz - és akkor erre el lehet kezdeni felkészülni - , vagy azt, hogy nem. Nálad utóbbiról van szó, tehát gyakorlatilag semmi nem történt. Annak a megjegyzése, hogy az 1 éves jogosultság végéig folyósítható a táppénz, tulajdonképpen irreleváns részlet volt, mert ezt senki nem kérdezte és a keresőképtelenségedet sem vitatta senki, hogy felül kellett volna véleményezniük.
Ha úgy látod az orvosoddal, hogy a keresőképességed helyre fog állni, de ehhez még idő kell, akkor kezdeményezni kell a baleseti táppénz meghosszabbítását, mert az orvos csak erről szóló határozat birtokában igazolhatja tovább a keresőképteleséget. A hosszabbítás kérelmezéséhez a háziorvosnak egy 4 oldalas beutalót kell kitöltenie, ugyanazt, amelyiket vitatott keresőképtelenség és "leszázalékolás" esetén is kitölt. Emellé még csatolni kell a leleteket és a szakorvosi véleményt, ami arra legyen kiélezve, hogy belátható időn belül helyre fog állni a keresőképesség. Tehát ahhoz, hogy azt mondják ki, amit szeretnél, konkrétan ezt kell kérni. A legutóbbi vizsgálat nem kérésre indult, hanem egy alapvetően másról szóló, automatikus eljárás volt. Szakbarbár 2012. 08. 15. 08:17
Kedves Szakbarbár!
Egy hónapja (2012. 07. 03. 19:57, 2012. 07. 06. 23:12) kérdezgettelek arról, hogy kell-e járulékokat fizetnem magam után a Bt-mben, ha tartósan beteg a fiam, akit egyedül nevelek, és megkaptam a magasabb összegű családi pótlékot és a GYES-t, és közben tevékenységet végzek a cégemben. Azt javasoltad, hogy érdemes lenne bejelenteni valakit legalább néhány órában. Ezt javasolta egyébként a könyvelőm is.
Néhány helyen azonban azt olvasom, hogy "Tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermek esetében nincs változás, a gyermek 1 éves kora után továbbra is időkorlátozás nélkül folytatható keresőtevékenység."
Ez azt eredményezné számomra, hogy végezhetek tevékenységet a cégemben, és nem kell járulékokat fizetnem magam után? Vagy rosszul értelmezem, és mégis javaslod valaki bejelentését?
Két külön dologról van itt szó. Lehet dolgozni gyes, gyet mellett bizonyos feltételekkel az ellátás elveszítése nélkül - ez az egyik - , de ha valaki dolgozik, akkor aztuán bizony járulékolni kell, saját cégben mindkét oldalról Neked - ez meg a másik.
Társas vállalkozóként a TELJES minimálbér/garanált bérminimum meghatározott %-ai után kell járulékolni, mert itt nincs olyan, hogy részmunkaidő, itt vagy kell és akkor a teljes után, vagy nem kell. Ha bejelentesz valakit, akkor ő munkaviszonyosként lehet részmunkaidős és akkor kevesebbet kell fizetni.
2010. november 31-ig volt munkaviszonyom, decemberben passzív tápénzen voltam végig, majd januártól májusig, a Kisfiam születéséi álláskeresési támogatásban részesültem. A gyermek születése után a Tgyást és a Gyedet megkaptam, illetve jelenleg is Gyeden vagyok. Az lenne a kérdésem, hogy ha szeretnék vállalni egy második gyermeket is, akkor ilyen esetben, ha mondjuk még a harmadik évben (Gyes alatt) esem ujra teherbe, akkor mi alapján számítanák nekem a második gyermek után a Tgyast és a Gyedet??Válaszát előre is köszönöm, Margó
Munkába való visszatéréssel, vagyis nem visszatéréssel kapcsolatban szeretném feltenni a kérdésemet.
Mire számíthatok anyagilag, ha a munkáltatóm GYED lejárta után nem tud visszavenni dolgozni finanszírozási okokra való hivatkozással. 2012. aug. 30-án lejár a GYED-em, és 2005. februárban kezdtem a cégnél dolgozni. Azt tudom, hogy 2 hónap végkielégítés jár, de mennyi a felmondási idő, illetve alapbérrel, vagy vezetői pótlékkal együtt számolják ki a végkielégítést. Állítólag bérkompenzáció is volt a cégnél, azt milyen összegben állapítják meg, és a kismamákra vonatkozik-e?
Előre is köszönöm a válaszát:
DIA
Ezek alapján kell a jelenlegi béredet megállapítani és az új bérrel kell elszámolni mindent, ami a gyed utolsó napja után esedékes. Ez 45 nap felmondási idő, 2 hónap végkielégítés és a szabadságmegváltás. Ha a szerződésed vagy valamilyen szabályzat tartalmaz ilyen-olyan pótlékot, akkor az is megillet.
Szakbarbár 2012. 08. 14. 21:59
Ha gyes-ről elmegyek dolgozni (heti 30 órában) és a gyerekemet óvodába adom, holott még nem töltötte a 3 évet és így a gyes még járna 5 hónapig, akkor le kell mondanom a gyest?
Vagy kaphatom munka mellett úgy, hogy a gyerek napközbeni ellátást nyújtó intézményben van?
Esetleg ha én nem kaphatom: édesanyám rokkant nyugdíjas, ő igényelhetné?
Válaszodat előre is köszönve: Gabi
Ha nagyszülő igényli a gyest, akkor 3 éves kor alatt nem lehet bölcsiben, oviban a gyermek, így ez csak beteg vagy ikerbabánál opció. De Nálad nincs is szükség arra, hogy ezzel bonyolítsátok. Szakbarbár 2012. 08. 14. 21:53
Köszönöm a válaszodat, abban tudsz segíteni, hogy mit tehetek azért, hogy mégis jogosult legyek? Létezik erre megoldás?
Ha egy céghez bejelentkezem szept.-től (akkortól oviban, iskolában vannak a nagy gyerekeim), nem lehet valahogy igazolni, hogy valós munkát végzek? Rögtön csalásra gondol a TB? Nagyon bízom Benned, ha Te nem tudsz erre tanácsot adni, akkor senki...
(Nem tudom, látod-e előző levelemet, a lényeg, hogy megfelelő bizt. idővel, de munka nélkül várom gyemekemet nov. elejére.)
Köszönöm!
Edit
Esetleg tudok még lépni valamit,hogy ne csak a gyesre legyek jogosult?
Köszönöm válaszát,Orsi
Kismamás kérdésem lenne.. :)
2005.szept.-ben született első gyermekem,majd 2008.szept.-től,hogy a biztosításom megmaradjon álláskeresőként reg.magam.2009.szept.-ben megszületett a kislányom,aki után a gyes 2012 szept.-ben jár le.Jelenleg kismama vagyok,2012.október 31-re vagyok kiírva és a kérdésem az lenne,h mit vesznek figyelembe a Tgyás és a Gyed megállapításakor?2005 előtt bejelentett munkahelyem volt,ami azóta megszűnt.
A másik kérdésem pedig az lenne,hogy amikor álláskeresőként voltam regisztrálva,volt egy olyan lehetőség,hogy a hátralévő időre megillető járadék egy bizonyos részét egy összegben fel lehetett venni,nem havonta folyósítják.Nekem elvileg 5 hónap még lenne amit letölthetnék az akkori szabályok értelmében vagy felvehetném az erre az időre járó összeg egy részét.Van erre még lehetőségem vagy rám is az aktuális törv-i szabályozások érvényesek már?
Köszönöm válaszát,Orsi
Érdeklődnék, hogy milyen ellátás(ok)ra számíthatok jelenlegi helyzetemben:
30 hetes kismama vagyok, a szülés várható ideje: 2012. 10. 18.
Munkaviszonnyal rendelkezem: 2000. 12. 10-2011.06.13.
Táppénz: 2011.03.09-2011.06.10.
2011.06.14-2011.07.25: semmilyen biztosítási jogviszony
2011.07.26-2012.04.20: álláskeresési járadék
2012. 04. 23-: foglalkoztatást helyettesítő támogatás
Ha most kezdenék vállalkozásba, az segítség lenne számomra?
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Kata
Első gyermekem 2010. szept. 28-án született. 2010. szept. 4-ig dolgoztam, a kisfiam születéséig szabadságon és 4 nap táppénzen voltam. 2006. szept.1-től állok folyamatos munkaviszonyban a jelenlegi munkahelyemen is, ahol azonban jövő évtől leépítések lesznek, majd 2015-től a cég meg is fog szűnni. Az első leépítési hullámba az én osztályom is beleesik. Szeptemberben lejár a GYED-em, szerettem volna vissza menni dolgozni a kistesó vállalása előtt, de pár hónapot tudnék csak dolgozni a jelenlegi helyemen, utána utcára kerülnék és úgy érzem hátrányba kerülnék a munkaerő piacon, mivel gyakorlatom a kiesett 2 év miatt nem nagyon lenne. Ezért úgy döntöttünk a férjemmel, hogy vállaljuk hamarabb a kistesót.
A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy ilyen esetben milyen ellátások járnának nekem? Azt tudom, hogy mivel a munkahelyem nem szűnik meg, így nem mondhatnak fel és járna TGYÁS és GYED is ugyanúgy, ahogy a kisfiammal jár(t), csak az a kérdés, hogy milyen összeggel, ha GYES-be szülök bele? Illetve ha megszakítom a fizetés nélküli szabadságomat a kisfiam 2 éves korában és onnantól kiveszem a szabadságaimat, akkor ez idő alatt felmondhatnak-e ha még nem vagyok terhes a kistesóval? Ha jól tudom, akkor ha terhes vagyok és ezt bejelentem, akkor megint él a védettségem. Ha terhes leszek a szabadság kivétele előtt és ezzel egy időben bejelentem a terhességet, akkor a szabadságok lejárta után elmehetek táppénzre, hogy ne GYES-ről menjek szülni? A táppénz összege ilyen esetben hogy számítódik? Ilyenkor mi lenne a TGYÁS ill. GYED alapja a kistesónál? A kollektív szerződésnek köszönhetően míg GYED-en voltam kaptam fizetésemelést is 2012. január 1-től, nem tudom ez számít-e valamit.
Természetesen a számunkra legjobb megoldást szeretném, úgyhogy ha van ezektől jobb ötlete, akkor szívesen veszem.
Köszönettel
Juci
Amint vége a gyednek, gyesnek, másnaptól, bármi is van aznap, az új bér az érvényes.
Ha a gyed vagy a gyes helyett táppénzre mész, annak az alapja annyi lesz, mint amennyi a gyedé volt, vagyis a 2010-es átlag. Egy következő tgyás alapja 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, ha van néhány bérezett napod szabadságból, akkor pedig az abból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A gyed elméletileg kétesélyes, gyakorlatilag ezrelékekben mérhető az esély arra, hogy az alapja nem ugyanennyi, hanem a minimálbér. Ha legalább 12 naptári nap szabadság vagy táppénz van ketteske előtt, akkor nem tud olyan szerencsétlenül alakulni a helyzet, hogy a minimálbér legyen a gyed alapja.
Szakbarbár 2012. 08. 09. 21:02
Szabis kérdésem van megint:
A gyes lejárt, jún.12-től vagyok szabin kb. szept.közepéig. Az ezévi időarányos szabit a gyes lejárta utáni naptól, vagyis jún. 12-től, vagy csak a munkába állástól számolják?