|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Tgyás jogosultsággal kapcsolatban kérdeznék. Április 19-re várom 2. gyermekemet. A korábbi munkaviszonyom nincs meg. Az elmúlt időszakokban a következő juttatásokat kaptam:
2012. november 17-től (jelenleg is): gyes.
2011. április 14-től 2012. november 16-ig: gyed.
2010. október 22-től 2011. április 07-ig: tgyás (passzív).
2010. augusztus 24-től 2010. október 21-ig: álláskeresési segély.
Előtte: álláskeresési járadék (9 hónap).
Szülés előtt és szülés idejére ismét vissza tudok jelentkezni álláskeresési segélyre a biztosítási jogviszony miatt, maximum 31 naptári napra.
A kérdésem az, hogy ezek alapján jogosult lehetek-e tgyásra?
Ha igen, akkor lényeges-e, hogy szülés előtt minimum hány napot kell biztosítottnak lennem?
Másik kérdésem, hogy mely jövedelem lesz a tgyás alapja? Az álláskeresési segély alapját képező jövedelem, ami az akkori minimálbér (73.500.- Ft) volt, annak 40%-át kaptam a munkaügyi központtól. (Ez az összeg most sem változik, ha visszajelentkezem.) Vagy az azt megelőzően folyósított álláskeresési járadék alapját képező jövedelem lesz a tgyás alapja?
Válaszodat előre is köszönöm.
Üdv.
Anikó
Az összeg az nem egy egyszerű kérdés, az összes ilyen esetnél nem az, itt meg aztán különösen nem, mert annó nagyon sok probléma volt abból, hogy még a járadékról igényelt ellátást csak-csak egységesen kezelték, de a segélyről igényeltnél volt megye, aki a 40% után állapított (volna) meg tgyást. Ismerek kismamát, aki ezután pert nyert az egészségbiztosító ellen, de csak töredékük vállalta fel a pereskedést.
Azt javaslom, hogy mindenképpen igényeld meg, mert ha olyan alacsony összeget állapítanának meg, amivel nem jársz, akkor még mindig válthatsz az ellátások között - anélkül, hogy az első havi különbözetet buknád. Jó esetben pedig akár a járadék alapját képező átlagkereset lesz az alap, ami egy magas bérnél akár a minimálbér kétszeresét jelenti. Én mindig így értelmeztem, hogy így kell eljárni, egy konkrét ítélet pedig megerősített ebben.
Sajnos ennél konkrétabban, minthogy akár 4-szeres különbség is lehet a tgyás összege között, nem tudok mondani, de járadékról igényelt ellátást kizárólag az egészségbiztosító állapít meg, így a kifizetőhelyi tapasztalatommal és jogértelmezésemmel ebben a kérdésben nem érsz semmit. Esetleg annyit, hogy ha a 40% után állapítják meg, akkor át tudok küldeni egy ítéletet, amiben elkaszálták az így eljáró egészségbiztosítót.
Érdeklődni szeretnék: 2012 december 1-el kezdtem egy új munkahelyen 4 órásként dolgozni, havi bruttó 55.000 Ft-ért. 6 évig itthon voltam gyesen 2 gyermekemmel, de az egyik gyermekem tartósan beteg, tehát így még utána kapom a gyes-t most is munka mellett. Kiváltottam a Start Bónusz kártyát, melyet kért a munkáltató még munkába állás előtt. Ezen felül most még kért egy igazolást a gyesről, hogy ő igénybe tudja venni ezen kívül szociális hozzájárulási adókedvezményt. Decemberi fizetésem nettó 44.000 Ft, a januári fizetésem pedig csak nettó 37.000 Ft. Januárban 2 nap fizetett szabadságon voltam összesen, decemberben egyáltalán nem voltam. Ezen felül minden 8 órás dolgozó kap 8000 Ft étkezési utalványt, én 4 órásként egyedül nem kapok semmit. Kérdésem: Miért ennyire kevés a fizetésem januárban? Hogy lehet hogy decemberen 7000 Ft-al többet kaptam mint most? És mennyibe vagyok én a cégnek ha Start Bónusz kártyával is rendelkezem mint gyes mellett dolgozó, és még a szociális hozzájárulási adókedvezményt is igénybe veszi utánam? És az étkezési utalványt annak adja csak akinek akarja? Én nem olyan dogozó vagyok mint a többi? És miért csak 24 nap (már csak 22) nap van a bérpapíron, mikor 2 gyermekem van? Utánuk 4 nap pótszabadság jár, vagy rosszul tudom?
Válaszát előre is köszönöm.
Béren kívüli juttatásokra az egyetlen szabály, hogy a munkáltató belső szabályzatában úgy rendelkezik róla, hogy akar. Megteheti, hogy pl. 6 óránál húzza meg a határt, hogy annál rövidebb munkaidő esetén egyáltalán nem ad, vagy mondhatja, hogy próbaidősnek nem ad.
Talán itt tudnál azzal lobbizni, hogy kedvezményt vesz igénybe utánad, emiatt lehetne olyan jó fej, hogy egy fele összegű étkezési jegyet adjon.
Start bónusz kártyával egyelőre nemcsak hogy 0 szociális hozzájárulási adót fizet, de még negatív is lesz az összeg a bérkompenzáció miatt (-8.800 Ft). A közterhe tehát jelenleg -8.800 Ft, illetve van egy másik adónem, amire 825 Ft-ot fizet.
A gyes melletti munka utáni kedvezményt a Start bónusz kártya érvényessége alatt nem tudja érvényesíteni, mert 3 féle kedvezményt már nem lehet halmozni, sőt az új kedvezmények feltételrendszere szigorúbb is. Ezért miután a Start kártyád lejárt, választhat, hogy a bérkompenzációt veszi igénybe vagy a gyes melletti kedvezményt. Előbbit írtam, hogy mennyi, utóbbi 7.975 Ft, tehát valószínűleg nem ezt fogja választani. Ezek a kedvezmények a 14.850 Ft-os szociális hozzájárulási adóból jönnek le, ezen kívül van még a bruttó után a 1,5%-os közteher, amit minden esetben meg kell fizetnie.
A szabadság korfüggő, a korodat nem írtad meg. 25 év alatt rendben lenne a 20+4 nap. Ha ennél idősebb vagy, akkor vagy adott ki nyomtatványt a pótszbihoz és 1 gyerekről tud, 1-et vett figyelembe, vagy kiadott, Te beírtad a 2-t, de vagy rosszul tudta, hogy ezután 4 nap jár, vagy el lett rögzítve, esetleg van életkor alapján járó pótszabadságod, de úgy tudja, hogy ez a munkáltató döntésétől függ - lehetnek ilyen esetek, de kizárólag ott, ahol szakszervezet vagy üzemi tanács (egyéb kedvezményekért cserébe) ilyen megállapodás kötött.
Válaszoltam a kérdéseidre, de a problémádat nem tudom megoldani, ezzel a munkáltatóhoz kell fordulni. Nem mindig rosszindulatról és kizsákmányolásról van szó, ebben a történetben lehet lustaság, pontatlanság, információhiány, egyéb más is, úgyhogy nem kell nagyon támadni - próbaidősként végképp nem.
Amit nem kérdeztél, de érdekes lehet: ha szakképzettséget vagy középfokú végzettséget igénylő munkakörben dolgozol, akkor ott a 4 órás garantált bérminimum 57.000 Ft.
Kislányom 2012. 02.25.-én született, most lesz egy éves. Előtte határozatlan idejű 8 órás munkaviszonyban dolgoztam évek óta, bruttó 240 E Ft fizetéssel, így két évig (tehát még egy évig) kapok maximális gyedet. A szülés előtt 2011. november végétől műtét miatt már nem dolgoztam, betegállományban, majd letelte után 2011 év végéig táppénzen, majd 2012 év elején ismét betegállományban, majd táppénzen voltam. Szülés előtt kivettem a 2012-es éves szabadságomat, majd ennek letelte után, március 7.-től számolták a TGYÁS-t, majd ezt követően a gyedet.
Azt szeretném megkérdezni, hogyan járnánk a legoptimálisabban, ha mikorra terveznénk a kistestvért? Sajnos időközben az intézet, ahol dolgoztam, megszűnt (bár a munkáltatóm, felsőokt. intézmény nem, tehát jelenleg is alkalmazásban állok), de sanszos, ha visszamennék dolgozni, ki is rúgnának. Hogyan számolódik a következő gyerek után - ha jár egyáltalán a fenti előzményekkel - a TGYÁS, gyed? Mi a helyzet, ha még azalatt megszületne, hogy nem telt le az első gyed, és mi, ha már gyes-ről szülök? Lehetséges-e, hogy jogosult legyek gyed-re és tgyás-ra is anélkül, hogy vissza kelljen mennem dolgozni (ahonnan szinte biztosan kirúgnának)? Mennyi lenne ezeknek az összege? Érdemes már terhesen a gyed-et, gyes-t megszakítani, és táppénzre menni, vagy kivenni a szabadságot, s ha igen, mikortól? Ez esetben mennyi lenne a táppénz összege?
Nagyon köszönöm a segítségét!
Gabriella
Akár a gyedbe, akár a gyesbe szülsz bele, egyetlen nap munka (szabadság) nélkül is jogosult leszel tgyásra és gyedre. A tgyás alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese (hacsak ez nem lesz több a bérednél, de ezt nem hiszem), a gyedé pedig a dátumoktól függően vagy ugyanennyi, vagy az egyszeres minimálbér. Utóbbira kb. 5% esélyed van és ha ebbe esnél bele, akkor azt előre lehet látni és lehet ellene tenni, 2 hét szabadság vagy táppénz megoldja ezt a problémát, mert ezek után már semmiképpen sem jöhet be a minimálbér alapú gyed.
Hogy a minimálbér kétszereséből számított gyed mennyi, azt tudod, mert ezt kapod most, a tgyás ugyanebből a bruttóból családi kedvezmény nélkül kb. 117.000.
Ha táppénzre mennél, az nem befolyásol semmit hátrányosan, mert a táppénz nem számít bele az átlagba. Korlátlan (nem minimálbér kétszereséből, hanem teljes bérből számolódó) tgyáshoz legalább 180 naptári napot kellene dolgozni.
A kérdésem a következő volna,3 gyermekünk van a férjem múlt évi keresete bruttó 1094727 Ft.A könyvelő év közben az érvényesített családi adókedvezményt nem vette figyelembe.A kérdésem az volna,hogy adózáskor a 3 gyerek utáni adókedvezményt igénybe lehet e venni és ha igen akkor milyen módon?Segítő számdékát előre is köszönöm!
Tisztelettel:Kriszta
A 1253-as SZJA bevallás 21. sorába - összevont adóalapot csökkentő családi kedvezmény - kell beírni az 1.094.727 Ft-ot, azért csak ennyit, mert hiába lehetne több is a kedvezmény, csak nulláig lehet csökkenteni a jövedelmet. Ha ezután az 55. sorba beírjátok, hogy mennyi adó lett levonva év közben, akkor a 70. sorban ugyanezt a számot fogjátok látni, mert az egész visszajár. Ennek a kiutalását az 1. oldalon külön kérni kell, mert egyébként csak felkönyvelik a folyószámlára, ahol látszik, hogy "van pénzetek a rendszerben", de nem utalják ki. Ha esetleg van valamilyen adótartozás, akkor azt visszatartják belőle.
Első gyermekem 2010. 06. 23-án született. Előtte 6 évig folyamatos munkaviszonyom volt, bruttó 220.000 ft bejelentett fizetéssel, így utána max. gyedet kaptam.
A tgyást csak a születése után kezdték számolni. Így tgyáson 2010. decemberig voltam, a gyed 2010. decembertől 2012. június 23-ig tartott.
2012.06.24-től (jelenleg is) gyesen vagyok.
Második babánkat 2013. szeptemberre várjuk. Kérdésem az lenne, ahhoz, hogy a legjobban járjak, és másodszor is a max gyedet kapjam, hogy kellene eljárnom? Vegyem ki a felhalmozódott szabadságokat és írassam ki magam táppénzre minél előbb?
Ha továbbra is gyesen maradnék, akkor milyen összegű gyedet kapnék másodszorra?
Válaszát előre is köszönöm! Szilvi
Legalább 12 napot mindenképpen produkálj szabadságból és/vagy táppénzből, ellenkező esetben a gyed alapja csak a minimálbér lenne. Ha összehozod a minimum 12 napot, akkor a gyed alapja is a 2013-as minimálbér kétszerese, akkor is, ha csak 2014-ben indul, mert az alpaja a tgyáséval fog megegyezni.
Idei minimálbér kétszereséből számított tgyás és gyed a 30 és 31 napos hónapok átlagában, családi kedvezmény nélkül nettó 117.000 illetve 101.000 Ft.
Korlátlan tgyáshoz és minimálbér kétszeresének emelkedésével lépést tartó gyedhez legalább 180 bérezett naptári nap kéne, amibe csak a szabadság és a munka tartozik bele.
Gyemekek után járó pótszabadságról érdeklődnék, ugyanis eddig sehol nem tudtak választ adni kérdésemre.
gyermekem asztmás, tehát tartósan beteg. Kérdésem, utána is jár-e a plusz 2 nap pótszabadság, vagy csak a fogyatékos gyermekek után. Ezt is jár mindkét szülőnek? S ha igen, mikortól, mert tudomásom szerint a fogyatékos gyermekek után 2012-ben is igénybe vehető volt.
Válaszát köszönöm.
Lina
Mt. 118. §
(2) Az (1) bekezdés szerinti pótszabadság fogyatékos gyermekenként két munkanappal nő, ha a munkavállaló gyermeke fogyatékos
294. § (1) E törvény alkalmazásában
c) fogyatékos gyermek: az a gyermek, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra
Köszönöm a tegnapi választ! Elnézést, hogy ismét írok, de valószínű nem volt egyértelmű a kérdésem.
Azzal természetesen én is tisztában vagyok, hogy fizetés nélküli szabin nincs fizetés. Az ápolási díjjal kapcsolatban annyit hallottam, hogyha azt veszem igénybe, megszűnne a munkaviszonyom(ez igaz?), amit nagyon nem szeretnék. Az új munka törvénykönyv szerint a tiz év gyes lejárta után igényelhető még max.két év fizetetlen szabadság, aki a hozzátartozója ápolására kéri. Azt kérdezném, hogy erre az időszakra van e valami lehetőség valamilyen pénzhez jutáshoz? Persze nem fizetésre gondolok most sem, hanem más egyéb(pl.önkormányzat által vagy a MÁK által)jövedelemre, a családi pótlékon kivül. És ezen időszak alatt felmondhat e a munkavállalóm?
Előre is köszönöm a választ!
Mt. 131. § (1) A munkavállalónak hozzátartozója tartós - előreláthatólag harminc napot meghaladó - személyes ápolása céljából, az ápolás idejére, de legfeljebb két évre fizetés nélküli szabadság jár.
Ezalatt nem lehet felmondani.
68. § (1) A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.
(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban az alábbiakban meghatározott tartam lejártát követő napon kezdődik:
c) a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság.
Miből gondolod, hogy meg kéne megszüntetni a munkaviszonyt az ápolási díj miatt? Olyannyira nem kizáró ok, hogy még dolgozni is lehet mellette részmunkaidőben.
A munkaviszonyom 2005 szeptembere óta folyamatos. 2010.06.23-án szültem a 2. gyermekemet. Vele 86.000Ft körüli gyedet kaptam, mivel a bruttó bérem 145.000Ft volt a szülés előtt. 2012.06.23án lejárt a gyedem, 2012.08.02-tól 6 órában dolgozom gyes mellett. A 6 órás munkabérem bruttó 127.000Ft. Szeretnénk egy 3. gyereket, és ehhez szeretném tudni hogy kaphatnám a legjobb gyedet.
Mivel a munkáltatóm csak a gyes időtartama alatt, 2013.06.23-ig engedélyezte a 6 órás munkaidőt, júniusban szeretnék felmondani, mivel 8 órában nem szeretnék ott dolgozni.Van egy Kft-nk (amiben ügyvezető vagyok, nem tudom számít-e), és a kft foglalkoztatna a felmondás után. Kérdésem az lenne, hogy gyed szempontjából hogy járok a legjobban.
1. ha még 2013-ban szülök
2. azonnal átvesz a kft, és 2014 elején szülök
3. szüneteltetem a munkaviszonyt és 2014 elején szülök
Mivel diplomás vagyok, a kft-ben a munkabérem bruttó 190-200.000Ft lesz.
Köszönettel!!!!
Röviden vázolom a helyzetem, aztán jönnek a kérdéseim.
Első gyermekünket 2013 márciusára várjuk. Közalkalmazottként, főállásban iskolában dolgozom, bruttó havi bérem 145.000 Ft, ill. volt egyszeri bruttó 70.000 Ft jutalmam. Ezen kívül egyéni vállalkozóként is dolgozom. 2012 decemberére realizáltam kivétet (270.000 Ft-ot, ami után be is fizettem az adókat, stb.), azért, hogy magasabb TGYÁS-ra és GYED-re legyek jogosult.
- Az első kérdésem, hogy hová kell benyújtanom a TGYÁS iránti igényemet? (Az iskola szerint az iskolába, mert ott vagyok főállású; a könyvelőm szerint az OEP-hez, mert az egyéni vállalkozás „erősebb”, mint a főállás…)?
- 2. Ha az iskolánál nyújtom be, akkor a MÁK-nál végzik a TGYÁS kiszámítását. Ebben az esetben milyen papírt/igazolást/kimutatást kell mellékelnem, hogy lássák és figyelembe vegyék az egyéni vállalkozóként szerzett jövedelmemet is?
- 3. Ha tényleg az OEP-hez kell benyújtanom, oda kell vinnem valami papírt/igazolást, vagy ők látnak mindent?
- Más kérdés. Mikortól kell szüneteltetnem az egyéni vállalkozói tevékenységemet? A TGYÁS megkezdésétől?
- Megint más kérdés. Ha a TGYÁS alatt lejár a szerződésem (tényleg lejár, de kaptam ígéretet a hosszabbításra), és már nem leszek biztosított, hogyan lehetnék mégis biztosított? (Már a második babára gondolva…)
Válaszodat minden, a TB útvesztőiben tévelygő sorstársam nevében is köszönöm! Köszönjük az időt és energiát, amit ránk fordítasz!
Üdvözlettel:
A
Nincs rá előírás, hogy milyen formában igazold a vállalkozóként jövedelmedet. Én csinálnék egy 2 oszlopos, 12 soros táblázatot, ahova beírnék 2012. januártól novemberig nullákat, decemberre 270.000-et, idénre is minden sorba 0-t, és mellékelném a decemberi 1258-as bevallást meg a folyószámlát, amin látszik, hogy tényleg be lett vallva és be lett fizetve. Ennek elégnek kell lennie.
Az ev jogviszonyból 270.000/366*0,7=napi bruttó 516 Ft tgyást és gyedet fogsz kapni. Havi szinten ez nettó 13.000 Ft-ot jelent (gyednél még ennyit sem). Ez ugyan 2 év alatt több, mint az a 162.000 Ft, amit befizettél a kivét után, de akkor sem volt ez olyan nagy üzlet.
Nem kell szüneteltetni a vállalkozást, legalábbis abban az értelemben nem, hogy nem kell a szünetelést bejelenteni. Egyszerűen csak ún. kieső időket jelentesz majd magadról, vagyis kódokkal leírod, hogy mi miatt nem vállalkoztál. Nem azért, mert felhagytál a szándékkal, hanem mert egy baba mellől nem tudtál vállalkozni, kb így tudnám érzékeltetni a különbséget a kettő között, ami elismerem, hogy kismama esetében tényleg sántít egy kicsit, de ez akkor sem szüneteltetés.
Ha szünetelést jelentenél be, akkor a biztosítási jogviszonyod sem ketyegne, ez pedig azt jelentené, hogy ketteskével csak gyest kaphatsz. Ha nem jelentesz szünetelést, csak kieső időt, akkor ugyanúgy nem fizetsz semmit - az ellátások folyósítása alatt nem kell, kivéve a gyes melletti munkát - , de rendben lesz az előzetes biztosításod ketteskéig. (Ha ezt is a könyvelő mondta, akkor ez csak ebben a témában a 3. hülyeség, ami elgondolkodtató...)
Fogyatékos gyermek után 2 nap pótszabadság jár a szülőknek. Jár pótszabadság tartós betegségben lévő gyermek után is? (Magasabb összegű családi pótlékot kapunk. )
Mt. 118. §
(2) Az (1) bekezdés szerinti pótszabadság fogyatékos gyermekenként két munkanappal nő, ha a munkavállaló gyermeke fogyatékos
294. § (1) E törvény alkalmazásában
c) fogyatékos gyermek: az a gyermek, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra
A 2. gyermekemet 2010.06.23-án szültem. A szülés előtt kapott fizetésem bruttó 145ezer Ft volt, így kb 86.000Ft volt a gyedem. 2012.08.02-tól 6 órában munkába álltam gyes mellett. Most szeretnénk 3. babát. 6 órában a bruttó bérem 127.000Ft. Mivel csak a gyes alatt engedélyezték a 6 órás munkaidőt, így az a tervünk, hogy legkésőbb júniusban felmondok. Van egy kft-nk, amiben ügyvezető vagyok, és ott dolgoznék a felmondás után. Kérdésem az lenne, mikor járok a legjobban. Ha még szülök idén. VAGY ha esetleg szünetet tartok a 2 munkaviszony között, a kft-ben dolgozok utána, és jövő év elején szülök. Mindenképpen szeretnék a legjobban járni. Sajnálatos, hogy a mai világban ezt is figyelembe kell venni gyermekvállaláskor:( köszönettel!!!!!!!!
Úgy tudom, hogy az új munkatörvény szerint 10 éves gyes lejárta után még két év fizetetlen szabadságot lehet igényelni a munkáltatótól. Én ebben a helyzetben vagyok, és szeretnék a súlyos halmozottan sérült gyermekemmel itthon maradni még. Kérdésem, hogy erre az időszakra semmilyen pénzjuttatást nem kapnék, csak a családi pótlékot?
Előre is köszönöm a választ!
Éva
Mt. 130. § A munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében - a 128. §-ban foglaltakon túl - fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának tartama alatt.
Ápolási díjra viszont jogosult lehetsz, bár ehhez nem nagyon értek.
Szt. 40. § Az ápolási díj a tartósan gondozásra szoruló személy otthoni ápolását ellátó nagykorú hozzátartozó részére biztosított anyagi hozzájárulás.
41. § (1)Ápolási díjra jogosult - a jegyes kivételével - a hozzátartozó [Ptk. 685. § b) pontja], ha állandó és tartós gondozásra szoruló
a) súlyosan fogyatékos, vagy
b) tartósan beteg 18 év alatti
személy gondozását, ápolását végzi.
(2) Az ápolási díjat - a 43/B. § (1) bekezdésében foglaltak kivételével - az ápolást végző személy lakóhelye szerint illetékes járási hivatal állapítja meg.
(3) Az (1) bekezdés alkalmazása során
a) súlyosan fogyatékos személy az, akinek
aa) segédeszközzel vagy műtéti úton nem korrigálható módon látóképessége teljesen hiányzik, vagy aliglátóként minimális látásmaradvánnyal rendelkezik, és ezért kizárólag tapintó - halló - életmód folytatására képes,
ab) hallásvesztesége olyan mértékű, hogy a beszédnek hallás útján történő megértésére és spontán elsajátítására segédeszközzel sem képes és halláskárosodása miatt a hangzó beszéd érthető ejtése elmarad,
ac) értelmi akadályozottsága genetikai, illetőleg magzati károsodás vagy szülési trauma következtében, továbbá tizennegyedik életévét megelőzően bekövetkező súlyos betegség miatt középsúlyos vagy annál nagyobb mértékű, továbbá aki IQ értékétől függetlenül a személyiség egészét érintő (pervazív) fejlődési zavarban szenved, és az autonómiai tesztek alapján állapota súlyosnak vagy középsúlyosnak minősíthető (BNO szerinti besorolása: F84.0-F84.9),
ad) mozgásszervi károsodása, illetőleg funkciózavara olyan mértékű, hogy helyváltoztatása a külön jogszabályban meghatározott segédeszköz állandó és szükségszerű használatát igényli, vagy állapota miatt helyváltoztatásra még segédeszközzel sem képes, vagy végtaghiánya miatt önmaga ellátására nem képes
és állandó ápolásra, gondozásra szorul;
b) tartósan beteg az a személy, aki előreláthatólag három hónapnál hosszabb időtartamban állandó ápolást, gondozást igényel.
Az ápolási díj állapottól függően a minimálbér 80-130%-a,nyugdíjjárulékot vonnak belőle. 4 órában lehet mellette dolgozni és a kötelező foglalkozások idejére lehet iskolában a gyermek.
Az alább leírt helyzetünkre még eddig semmilyen TB szakértő nem tudott értelmes választ adni, remélem tud nekem segíteni. Van egy 3 éves kisfiam aki tavaly októberben töltötte be a 3. életévét. Feleségem gyesen volt vele, október óta visszament dolgozni a korábbi munkahelyére. Idén júliusra várjuk a 2. gyerekünk születését. Feleségem szeretne május végéig dolgozni. A kérdés az, hogy ebben az esetben mi lesz a tgyás számítás alapja. Volt-e neki az előző évben olyan 180 nap jövedelme ami alapján számolják, vagy a tgyás kezdetétől visszamenőleg a 180 nap munkaviszonnyal kell számolni? A különbség egyáltalán nem elhanyagolható sajnos. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
1. Előző évben van 180 nap - neki nincs
2. Közvetlenül visszafelé van 180 nap - ez meglehet, ha nem lesz soka táppénzen
3. 1-179 bérezett napja van - sok táppénznél ez lesz a helyzet
4. 0 bérezett napja van - ez semmiképpen sem lesz, csak a teljesség kedvéért írom.
2 lehetőség sanszos. Ha lesz ennyije, akkor a tgyás alapja az utolsó 180 bérezett naptári nap átlaga, ez durván 2012. december - 2013. május lesz, ha júniustól megy táppénzre. (A táppénz maga semmit nem befolyásol.) +180 nappal korlátlan lehet a tgyás. Ha nem lesz 180 bérezett napja, mert hamarabb megy táppénzre, akkor a kevesebb napi átlag, de legeljebb a minimálbér kétszerese lesz a tgyás alapja.
Ha korlátlan tgyásra pályáztok, akkor kb. áprilisig kell dolgozni.
Gyed ill. Gyes alatt születendő 2. gyermek utáni ellátások témakörben szeretnék kérdést feltenni.
Első gyermekem 2012.január 7-én született, jelenleg Gyed-en vagyok vele. Több éve folyamatos munkaviszonyban állok határozatlan idejű szerződéssel, így az ellátások jogosultságához a biztosításom rendben van, a cégem nem fog megszűnni stb. A gyermekem születése napjáig dolgoztam, így a Tgyás-t a születése napjától kaptam. Bruttó bérem 276ezer ft, ez alapján nettó 160-165ezer ft Tgyás-t, most pedig max. Gyed-et (nettó 96ezer ft-ot) kapok. Az volna a kérdésem, hogy milyen Tgyás-ra ill. Gyed-re számíthatok a 2. gyermek születésénél, amennyiben az még a Gyed időszak alatt (azaz 2013.január 7-ig) vagy már a Gyes időszak alatt születik meg? Hallottam a kedvezményszabályról, hogy a 2. gyermeknél is ugyanaz lenne a Tgyás ill. Gyed alapja, mint az első gyermeknél, csak azt nem tudom pontosan, milyen feltételek mellett tudom elérni azt, hogy a bérem alapján számolják a Tgyást újra, és ne a minimálbér 2x-ese legyen az alap.
Válaszod előre is nagyon köszönöm!
Kedvezményszabály táppénznél és gyednél van és azt jelenti, hogy a minimálbér helyett az előző ellátás alapja jön be akkor, amikor nincs 180 bérezett nap és olyan ok miatt nincs, amit a jogszabály - mondjuk így - méltányol.
A tgyást 180-nál kevesebb - akár 0 - bérezett napból is megállapítják és ha ennél kevesebből számolódik, akkor magasabb bér esetén sem sem lehet több az alapja a minimálbér kétszeresénél.
Harmadik gyermekünket 2013. július közepére várjuk.
Jelenleg (augusztusig) második gyerekemmel vagyok itthon GYES-en.
Folyamatos munkaviszonyom van 2000. augusztusa óta, ahonnan 2007. júniusában mentem GYED-re az első gyerekkel, azóta folyamatosan itthon vagyok GYED-en, GYES-en.
Br fizetésem 130 000 Ft volt. (Ez azóta nem változott.)
Kérdéseim:
-Érdemes-e táppénzre menni a harmadikkal szülésig? Az idő alatt megszüntethetik-e a munkaviszonyomat?
-Vegyem-e ki az eddig összegyűlt szabadságaimat? Az idő alatt megszüntethetik-e a munkaviszonyomat?
-Befolyásolják-e a fentiek a TGYÁS, GYED összegét?
Köszönöm szépen a válaszokat!
Minimálbér kétszerese alatti bérrel minden mindegy, sem több, sem kevesebb nem lesz a szabadság miatt. A táppénz meg egyáltalán nem befolyásol semmit. A következő tgyás és gyed alapja a mostani béred.
Ne legyél benne biztos, hogy nem változott a béred. Ha a munkáltató az adókedvezmény érdekében végrehajtotta az ún. elvárt béremelést, akkor a passzív állományban lévők bérét is kötelező volt emelni.
A terhesség felmondási tilalom, úgyhogy nem kell attól félned, hogy megszüntetik a munkaviszonyodat, jogszerűen ezt nem lehet megtenni.
2004.-től állok egy Bt alkalmazásában. A munkaviszonyom azóta ott folyamatos.
Egy gyermekem van.
2010.01.01-től 2012.01.01-ig: tgyás illetve gyedet kaptam.
2012.01.02-től 2013.01.01-ig: gyest kaptam.
2013.01.02-től: Visszavesznek dolgozni, jelenleg a felgyűlt szabadságomat veszem ki. A részleteket (pl. fizetés) még nem egyeztettük.
Kérdéseim:
ha 2013. szeptemberében megszületne a második gyermekünk, akkor a tgyás illetve a gyed jogosultsági feltételéhez "a szülést megelőző két évben 365 naptári nap biztosítással kell rendelkezni" feltételt teljesítem? Azaz a gyes beleszámít a biztosítási napokba, ha a Bt-nél a munkaviszonyom fennállt?
Köszönettel, Olga
2009.November 05-től vagyok munkaviszonyban egy kft-nél, bruttó 39.000 Ft a bérem.
Másik munkahelyem, szintén kft-nél, 2011.Április 01-2012-Január 15-ig volt, bruttó bérem:650.000 Ft.
2012.Január 16-án szültem első gyermekemet, jelenleg maximális gyed-et kapok.
A második gyermeket tervezzük.
Kérdésem a következő:
Anyagi szempontból a gyed, vagy a gyes ideje alatt érdemes a szülést tervezni?
Válaszát előre is köszönöm: Üdvözlettel: Krisztina
Szeretném a segítségét kérni az ügyemben amit részletesen
leírnék.
2009.01.31-2011.08.31-ig GYET-en voltam,ez idő alatt nem volt más
jövedelmem,majd 2011.08.31-től ez megszűnt és munkaviszonyom sem
volt,tehát semmiféle jövedelmem nem volt ami után járulékot fizettem
volna.ezt követően 2012.01.25-től munkába álltam egészen
2012.06.30-ig majd munkahelyet váltottam és ismét munkába álltam
2012.07.05-től,a munkaviszonyom jelenleg is fennáll.
2012.november 15 óta
keresőképtelen vagyok,a munkáltatóm a rendszeresen leadott táppénzes
papírok ellenére november hónapra 7 nap betegszabadságot és 4 nap
táppénzt állapított meg majd decemberre pedig 21munkanapra számolt el
táppénzt.kérném szépen a segítségét mert egyszerűen képtelen
vagyok eligazodni,először is nem értem hogy miért csak munkanapokra
számolt táppénzt ugy tusom az a hónap minden naptári napjára jár,és
nem értem a 7 nap betegszabit sem,mert egész évben nem voltam beteg és
az éves betegszabadság az ugytudom 15 nap.
még abban is kérnék
segítséget hogy ha lehet hogy mennyi lenne a jogos táppénzem havi
összege 2012.01.25-2012.06.30-ig a járulék alapot képező jövedelmem
havi 102000 FT volt 2012.07.05-től pedig a rendszeres jövedelmem 127235
FT a nem rendszeres pedig 12000FT havonta. a munkáltatóm novemberre a 4
napra 11150 Ft táppénzt számolt el decemberre pedig a 21 munkanapot
tüntetett fel erre kaptam 57590 ft. kérném szépen mihamarabbi
segítségét és válaszát.
Táppénz naptári napra - annyira, amennyiről az igazolás bérszámfejtésig beérkezik. Ezt az orvosok néha nagyon össze-vissza tudják kiállítani, úgyhogy hiába indulnék ki abból, hogy milyen időközönként kellett volna táppénzes papírt kapni, és azt sem tudom, hogy mikor zárják a hónapot Nálatok, így nem tudom megmondani, hogy rendben van-e a 7, illetve a 21 napra a táppénz.
A táppénz alapja az utolsó 180 napi átlag, mértéke a hosszú folyamatos biztosítás miatt 60%, kivéve, ha kórházban voltál, mert akkor mindenképpen 50%. Nagyságrendileg rendben van a táppénz, amit kapsz.
Unokám 5 hónapos. Februárig angol anyasági ellátást kap az anyukája, ennek letelte után kérvényezik a magyar ellátásokat. Az apuka magyar Kft. alkalmazottja és kérik a családi kedvezmény igénybevételéhez a nyilatkozatokat. Hogyan töltsék ezeket ki?
Köszönettel: Liptákné
II. blokk: anyuka adatai, nincs munkáltatóhoz X.
III. blokk: apuka munkahelye tölti ki
Jelenleg 12. hetes terhes vagyok, április 19-ig van munkaszerződésem. Bruttó havi bérem 370000 ft/hó.
Folyamatosan dolgozok 2005 óta. Augusztus 5-re vagyok kiírva.
A kérdésem arra vonatkozna, hogy ha nem hosszabbítanak a munkahelyemen, akkor áthidaló megoldás lehet a munkanélküli segély igénylése, és annak vége előtt pár nappal a TGYÁS? Így is a maximális TGYÁS, GYED összegeket fogom kapni?
Hat hónapos terhesen nem valószínű, hogy más munkahelyre fel vesznek, szeretnék addig dolgozni, amíg lehet.
Válaszodat előre is nagyon köszönöm.
Anna