Kérdezz-felelek
GYED EXTRA bevezetésével számíthatunk-e kislányunk után is GYED-re 2014 szeptemberig, miközben a kisfiunk után a TGYÁS-t kapjuk?
Köszönettel:
Kérdésem az lenne, hogy lehet-e végrehajtás egyszerűsített foglalkoztatásból származó munkabérre? Ha igen mennyi?
Köszönettel
1. Az egyszerűsített foglalkoztatással alkalmazott munkavállaló is munkaviszonyban áll a munkáltatóval. Mt. 202. § (1) bek. A törvényben meghatározott munkáltató és munkavállaló egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaviszonyt létesíthetnek.
2. Ha munkaviszonyban áll, akkor a pénz, amit kap, az munkabér. Mt. 42. § (1) b) a munkáltató köteles a munkavállalót foglalkoztatni és munkabért fizetni.
3. Az Mt. 203. §-ban le van írva, hogy az Mt. mely rendelkezéseit nem kell alkalmazni az egyszerűsített foglalkoztatásnál. Nincs benne a "listában" a 161. §, ami azt mondja, hogy
4. Mt. 161. § (1) A munkabérből való levonásnak jogszabály vagy – a levonásmentes munkabérrészig – végrehajtható határozat alapján van helye.
5. A végrehajtó által kibocsátott letiltási rendelvény az végrehatható határozatnak minősül.
Ezekből azt raktam össze, hogy lehet a letiltást foganatosítani az egyszerűsített foglalkoztatottként kapott bérből. Akkor most sakkozzuk ki, hogy mennyit. Ehhez megnézzük a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. tv-t.
Ez rögtön az elején azt mondja, hogy Vht. 2. § A munkabérre és egyéb járandóságra, valamint a pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt összegre vezetett végrehajtás foganatosítása esetén a bírósági végrehajtás szabályai irányadók akkor is, ha a pénzkövetelést közigazgatási végrehajtás vagy közvetlen végrehajtás útján hajtják be. Tehát ha végrehajtó kereste meg a munkáltatót, akkor arra lehet letiltani.
Vht. 61. § (1) A végrehajtás során a munkabérből történő levonásnál azt az összeget kell alapul venni, amely a munkabért terhelő, abból a külön jogszabály szerint levonással teljesítendő adónak (adóelőlegnek), egészségbiztosítási és nyugdíjjáruléknak, magánnyugdíj-pénztári tagdíjnak, továbbá egyéb járuléknak a levonása után fennmarad.
Mivel az egyszerűsített foglalkoztatott járulékokat egyáltalán nem fizet, SZJA-t meg max a bevallásban, a munkáltatónak nem kell levonnia adóelőleget, ezért bruttó=nettó, tehát a teljes megkapott összeg a letiltás alapja.
Ebből megvan, hogy mennyit lehet levonni:
Vht. 65. § (1) A munkaviszony alapján kapott munkabérből (a továbbiakban: munkavállalói munkabér) legfeljebb 33%-ot lehet levonni.
(2) A levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50%-áig terjedhet az alábbi követelések fejében:
a) tartásdíj,
b) az adóssal szemben fennálló munkavállalói munkabér követelés,
c) jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás.
(3) Több letiltás esetén a levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50%-áig terjedhet.
Ez röviden az jelenti, hogy 1 letiltásnál (ami nem tartásdíj) 33%, többnél 50% a levonható.
De nem a teljes bérnek kell a 33 illetve az 50%-át venni, mert van egy olyan szabály is, hogy
Vht. 62. § (1) A 61. § szerinti levonás során mentes a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely megfelel az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének. Ez a mentesség nem áll fenn a gyermektartásdíj és a szüléssel járó költség (a továbbiakban: gyermektartásdíj) végrehajtása esetén.
(2) Ha az adós több munkáltatótól kap munkabért, az (1) bekezdés szerinti mentesség őt abból a munkabérből illeti meg, amelyet elsőként tiltottak le.
(3) Ha az adós ugyanattól a munkáltatótól egyidejűleg több jogcímen kap munkabért, ezeket az (1) bekezdés szerinti mentesség szempontjából összevontan kell figyelembe venni.
63. § A 61. § szerinti levonás után fennmaradó összegből korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely meghaladja az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét.
Mit jelent ez röviden és magyarul?Ha nem tartásdíj letiltásról van szó, akkor havonta az első 28.500 Ft-ból nem lehet letiltani. A 28.500 és 142.500 Ft közötti részből lehet 1 letiltásnál 33%-ot vonni, többnél 50%-ot. 142.500 Ft fölött ami van, az mind letiltható. Ha tartásdíj (is) van a történetben, akkor pedig az első 28.500 Ft sem mentes a letiltás alól.
Mostmár tudjuk, hogy le lehet tiltani, a bruttó=nettó az alapja, azzal, hogy az első 28.500 Ft nem vonható végrehajtás alá, mostmár csak az bonyolítja a helyzetet, hogy ha klasszikus alkalmi munkás vagy, tehát nem turisztikai vagy mezőgazdasági idénymunkás, aki akár teljes hónapokra kap fizetést, hanem a minden más kategóriába tartozó, akkor 1-5 napokra kapod a béredet, mert ennyikre lehet szerződést kötni.
Emiatt én azt csinálnám, ha én számfejtenélek, hogy havonta gyűjteném, hogy hol járnak a kifizetések és amikor túlmegy a 28.500-on, akkor az efölötti elsőből és a továbbiakból 33%-ot vonnék (ha 1 letiltás van és az nem tartásdíj). Pl. ha napi 5.000 a bér, akkor először ott vonnék, ahol a 28.500-et meghaladtad, ez a 6. nap, a 30.000. Ft kifizetésnél (30.000-28.500)*0,33=500 Ft-ot vonnék. A következő kfizetésekből pedig az egésznek a 33%-át. Felteszem, a 142.500 Ft-os határ nem érint, így az nem érdekes, hogy afölött viszont 100%-ot.
Szakbarbár 2013. 12. 30. 17:34
Az iránt érdeklődöm, hogy első gyermekem után méltányossági tgyás-t és gyed-et kapok, lehetséges ha lesz második baba utáni is megkapjam a méltányosságot? A gyed extra vonatkozik rám is így, hogy méltányossági ellátásban részesülök?
Válaszát előre is köszönöm!
Bár ha tudsz annyit szabadságon és/vagy táppénzen lenni, hogy ezzel a 365-höz egyeske előtt hiányzó napokat összeszedd, akkor valószínűsítem, hogy így jogosult lehetsz ketteskével gyedre és akkor még az is lehet, hogy mehet együtt a 2 gyed. Van vagy volt egy ilyen rendelkezés, hogy a méltányossági ellátás újabb ellátásra nem jogosít, de ez erre az esetre nem vonatkoztatható, mert a méltányossági ellátás eleve nem adott semmi olyat, amivel közelebb lennél egy következő tgyáshoz és gyedhez. (Még a "normál" tgyás és gyed sem növeli meg azt az időt, amit gyedbe, gyesbe szülve a következő babával gyeden tölthetsz akkor, ha előtte nem dolgoztál annyit, hogy egyeskével 2 éves korig járt volna végig a gyed.) Szakbarbár 2013. 12. 27. 17:35
A gyed extrán belül van egy olyan törvénytervezet, hogy a gyermek után járó gyermekgondozási ellátások továbbfolyósításra kerülnek abban az esetben, ha 2014. jan. 1. után újabb gyermek születik a családba, aki után a szülő szintén jogosult lesz az ellátásokra.
Gyesen vagyok itthon az első gyermekemmel, jelenleg terhes vagyok, de az orvos veszélyeztetett táppénzre vesz. A kérdésem az lenne, hogy a táppénz mellett is ugyanúgy kapnám tovább a 2 éves kisfiam után a gyest? Nem kell akkor lemondanom róla, ahogy táppénzre vesznek 3 éves koráig?
Várom válaszát!
Előre is köszönöm!
Előreláthatóan 2014 június végén fog a babánk születni. Én 2013 november közepétől táppénzen vagyok és már nem is fogok tudni visszamenni dolgozni. Érdeklődnék hogy a táppénz beleszámít-e a TGYÁS és a GYED összegébe, illetve hogy esetemben ezeket mi alapján határozzák meg?
Köszönöm szépen
Ha nem leszel szabadságon a gyed után, akkor jelenleg nem tudom megmondani, hogy kapod-e a kettőt együtt. Lehet, hogy igen, de ez több más mellett egy olyan részletkérdés, aminek a rendezésére várjuk, hogy az Ebtv. vagy a Cst. végrehajtási rendeletét mikor és hogyan módosítják. A gyakorlati dolgok mindig ezekben vannak leírva, de még csak a törvényeket módosították, a Vhr-eket nem. Szakbarbár 2013. 12. 23. 08:09
A GYED extrával kapcsolatban szeretnék kérdezni. Három gyermeket nevelünk, a legidősebb 2009.02.03.-án, a középső 2012.01.23.-án, a legkisebb pedig 2013.12.14.-én született. A kérdés az lenne, hogy a középső gyermekük után jár -e a január hónap 23 napjára GYED és utána egy évig a GYES, valamint mellette a picire a TGYÁS, GYED majd később a GYES is? A picire járó ellátásokat akkor is megkapjuk -e, ha egy éves kora után visszamegyek dolgozni? Köszönöm szépen.
Hármaska 1 éves kora után akár teljes munkaidőben is olgozhatsz a gyed, gyes megtartása mellett. Szakbarbár 2013. 12. 21. 20:39
2010. áprilisától van munkaviszonyom, a havi bérem bruttó 480.000 ft. A kisfiam születéséig 2012.01.26. végig dolgoztam, illetve kivettem a szabadnapjaimat. Jövőre, 2014.01.26-án lejár a GYED-em és azon gondolkozom, hogy mit kellene tennem a második gyermekünk megszületéséig, aki 2014.06.08-ra várható, hogy anyagilag a legjobban járjunk. Kezdjek-e el újra "dolgozni" (kivenni a felhalmozott szabadságaimat) 2014.01.27-től, majd a szabadnapjaim lejárta után menjek-e el táppénzre veszélyeztetett terhesként? Elegendő lehet-e a szabadnapjaim "ledolgozása" a korlátlan TGYÁS-hoz? Okoz-e a táppénz bármilyen hátrányt a későbbi TGYÁS, GYED számításakor?
Előre is köszönöm a válaszát:
Márta
A táppénz semmit nem befolyásol hátrányosan. Szakbarbár 2013. 12. 21. 20:35
Pedagógusként dolgozom és 2012-ben két 4 órás státuszom volt, mert nem mind a két munkaköröm volt pedagógusi, így nem lehetett összevonni őket. 2012.júl.1-től megszüntették az egyik jogviszonyomat, míg a másikat módosították 8 órásra. Júl.19-től TGYÁS-on voltam a kisfiammal, de van 180 bérezett napom (pontosan 200). Idén visszamentem dolgozni, majd szeptembertől veszélyeztetett terhesként vagyok táppénzén. A bérszámfejtő az új táppénz számításra hivatkozva a 2012-es béremből csak az egyik részállásból származó jövedelmet vette alapul a táppénz számításánál. Helyesen járt el? Egy munkahelyen dolgoztam, mindössze adminisztratív okokból nem lehetett 1 státuszként kezelni a részállásokat és járulékot is fizettem mindkettő után.
Köszönöm válaszát előre is.
Era
2010.10.15-től vagyok bejelenve a munkahelyemen,ami felszámolás alatt áll.2012.02.29-én született meg a kislányom.
Jelenleg még Gyeden vagyok.Szeretnénk még egy babát.Érdeklőnék,hogy a második babával is megkapnám-e a Tgyes-t,
Gyedet,gyest?
Nagyon szépen köszönöm a gyors segítséget! Egyetlen kérdésem lenne, mégpedig, hogy a tgyás/gyed igénylésekor a 365 biztosításban töltött időbe figyelembe vehető az egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett munka napjainak száma? Próbáltam utána nézni, de sajnos nem találtam egyértelmű válasz, ezért fordultam hozzád.
Válaszodat előre is köszönöm!
Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok Neked!
Üdvözlettel: Dóri
Érdeklődni szeretnék, hogy 2012.februárban születtek az iker gyerekeim. 2014.febr.-ban töltik a 2.életévüket addig jár a gyed és utána gyesre vagyok jogosult. Most a gyed extra ránk is vonatkozik? Jár a gyed 3 éves korukig? Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: bogika
Érdeklődni szeretnék, hogy 2012.februárban születtek az iker gyerekeim. 2014.febr.-ban töltik a 2.életévüket addig jár a gyed és utána gyesre vagyok jogosult. Most a gyed extra ránk is vonatkozik? Jár a gyed 3 éves korukig? Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: bogika
Ha az ikreknek az iskolakezdés évének vége előtt - ameddig jár velük a gyes - kistestvérük születik, akkor az ikrek után járó gyes mellett kaphatsz a kicsi után is valamilyen ellátást - ha akkor még lesz munkaviszonyod, akkor tgyást, gyedet is.
Szakbarbár 2013. 12. 19. 14:13
köszönöm a választ!!!
Még valamire szeretnék választ kapni 2014augusztusában születendö gyermekemnél a 2013as bruttomat nézik a tgyás gyed stb.hez?köszönöm
2009.02-től folyamatos jogviszonyban állok, 2011-ben született 1. gyermekem, 2013. 10.10-től jöttem vissza dolgozni 6 órában, bruttó 180.000 Ft-ért. Ha a 2. terhességemmel 2014. júniusától táppénzen leszek, 2015. évi várható szüléssel, jár-e tgyás, illetve utána gyed, annak ellenére, hogy nem lesz meg 2014.10.10-től 365 nap biztosított nap? Illetve ha igen, akkor mennyi lesz a gyedem? Mivel a számítás alapja 2014. év lesz, amiben javarészt táppénzen leszek tehát nem lesz meg 180 nap.( a 180, illetve a 365 biztosított napot naptári nap alapján vagy munkanapok alapján kell számolni, az első 15 nap - betegszabadságnak számít ugye? vagyis beleszámít?)
A biztosításban töltött időt és a bérezett napokat naptári napban számoljuk. A betegszabadság mindkettőbe beletartozik - viszont veszélyeztetett terhességnél nincs betegszabi, ott rögtön táppénzt kapsz.
Minimálbér kétszerese alatti bérrel lényegtelen, hogy lesz-e a számítási időszaban 180 bérezett napod, ez csak annak érdekes, aki a magas bére után korlátlan tgyást akar kapni. Szakbarbár 2013. 12. 19. 12:34
Az lenne a kérdésem, hogy az tényleg igaz, hogy nem mindegy, hogy mikor esik teherbe(melyik hónapban) valaki, úgy értve hogy a szülésnek át kell esnie a következő évre, mert akkor máshogy számolják a gyedet?(úgy halottam akkor a több a gyed).Ha első terhességnél mondjuk egy-két hónapot bírom a munkahelyemen(mert elég sok idegeskedéssel jár a munkaköröm)és úgy döntök abbahagyom, akkor utána ,hogy lesz táppénzre megyek? és a gyed mennyi lesz?Ha veszélyeztetett terhes leszek(már volt sajnos vetélésem), akkor mennyit kaphat az ember(nem sok br. 150 ezer a fizetésem, 5 éve folyamatos a munkaviszonyom)az biztos, hogy a legfontosabb az , hogy a munkahelyem végett(mert sok a meló sok ideggel), nem fogom kockára tenni a gyermekem életét meg a magamét sem ,de azért tudni szeretném anyagilag hogy járok jobban.Várom válaszát és előre is köszönöm!
A táppénz semmit nem befolyásol, mert az nem számít bele az átlagba, ráadásul így, hogy a minimálbér kétszerese alatt keresel, még annak sincs jelentősége, hogy meddig dolgozol, mert a 180 bérezett nap megléte csak annál érdekes, aki magas bérből korlátlan tgyásra pályázik. Te mindenből ugyanannyit kapsz akkor is, ha 0 és akkor is ha 365 napot dolgoztál az irányadó időszakban. Szakbarbár 2013. 12. 19. 12:29
Szeretném kérni a segitségét 2013 szept végén eljöttema munkahelyemröl 3év után ezután nov közepéig munkanélkülin voltam mostpedig dolgozom 2014 febr 13-án telik le a próba idöm. kiderült gyermeket várok augusztusra . 2kérdésem lenne.próba idö után elküldthetnek ha megmondom terhes vagyok?illetve hogy ha igen munkanélkül maradok egész szülésig .Mi után kaphatok én bármit is tgyás gyed gyes??? kérem segitsen azzal hogy válaszol köszönettel Andrea
Én egy friss munkaviszonyból szülésnél azt tartanám korrektnek, ha addig marad fenn a munkaviszony, amíg megszerzi a kismama a jogot a tgyásra és a gyedre, tehát mondjuk a tgyás megkezdésének hónapjának a végéig. Ez persze nem egyezik az érdekeiddel, de azért elmondtam.
Ez volt a gyakorlat, most nézzük az elméletet. A próbaidő alatt nem véd felmondási tilalom. Az egyenlő bánásmód követelményét - nem kerülhetsz hátrányos helyzetbe a terhesség miatt - ugyan a próbaidő alatt is meg kell tartani és a jogokat ilyenkor is rendeltetésszerűen kell gyakorolni, tehát nem lehet erre hivatkozni, de ha egyetlen szó nélkül küld el a munkáltató, márpedig próbaidő alatt nem kell indokolnia a felmondását, akkor még bírósághoz sem fordulhatsz amiatt, hogy az előbbieket megsértette.
Egyébként ha a béred nem túl magas, akkor lehet, hogy Neked is előnyös lenne, ha megszűnne a munkaviszonyod és kihasználva azt, hogy csak az utolsó jogviszony jövedelme számít, valamilyen más formában esélyed lenne több tgyást és gyedet kapni. Szakbarbár 2013. 12. 18. 21:09