![]() |
Kovács KrisztiánGyógytornász, gyermekrehabilitációs szakgyógytornász, McKenzie terapeutaElérhetőségeim: Telefon: 06-30/983-62-67 E-mail: fiziobarcika@gmail.com Honlap: http://fiziobarcika.ucoz.hu Facebook: https://www.facebook.com/fiziobarcika |
Kérdezz-felelek
36 éves építész vagyok, elég keveset mozgok sajnos nap közben. Csak sétálni szoktam, azt elég sokat. Úgy 30 éves koromban jelentkezett az, hogy bár nem fája hátam, de ha kiegyenesítem nagyon magam, a gerincem pattog, mármint ki tudom kattintani, több kis pattanó hangot is hallok pl ha homorítok egy jót, és ez nagyon jól esik. Reggel felkelés után is ha jobbra vagy balra nyújtózkodom, vagy döntöm a fejem, hallom, hogy a gerincem reccsen párat, persze nagyon halkan, mint mikor valaki az ujjait recsegteti. Kérdésem, hogy ez mennyire normális, régen nem recsegtem így. :D Ez a korral járhat együtt? Többet kéne mozognom, vagy ez normális? Lehet belőle bajom, ha így kireccsentem a hátam? Válaszát előre is köszönöm.
A gerinc úgynevezett kisízületein hallható ropogás, mint ahogy Ön is nagyon jól elírta, praktikusan ugyan az a mechanizmus mint az ujjak ropogtatása. A jelenség háttere illetve mechnizmusa még nem pontosan tisztázott, több teória is van arra, hogy mi okozza. Az egyik ezek közül, hogy a mozgás hatására az ízüeleten belüli nyomásváltozás következtében keletkező kis gázbuborékok szétpukkanása adja ki ezt a jellegzetes hangot.
Ha minden előzetes pathológia nélkül pattognak az ízületek, akkor azt nem kell kórosnak tekinteni.
A munkájából adódó statikus testhelyzetek sajnos nem tesznek a legjobbat a gerincének. Ezen változások és az általuk okozott hatás nem akutan fog jelentkezni, hanem szépen az évek alatt alakul ki. Klasszikus példa mivel jól lehet szemléltetni az ízületekre ható terhelést a következő. Képzelje el a következőt. Hátrahúzva tartja a mutató újját 1 percig. Kis kellemetlenségen kívül semmi komolyat nem fog érezni. De ha 1 óráig tartja úgy az ujját, akkor a folyamatos túlfeszítés hatására az ízületi tokban található receptorok állandó ingert kapnak ami jelentős fájdalomban, diszkomfortérzetben fog megnyílvánulni. Ugyan ez történik a gerincben lévő szallagokkal is, csak az időfaktor az esetükben években mérhető. Ezek a hoszzú ideig fennálló nem megfelelő mechanikai hatások ugyanolyan károsan hatnak a gerincére, mint a rosszul megterveze épületekre ható erők. De ezt Ön jobban tudja :).
A káros hatások mérséklése érdekében fontos az ergonómiai szempontból megfelően kialakított munkakörnyezet, valamint a rendszeres testmozgás. Én személy szerint az úszást javasolnám Önnek.
Tehát kérdésérére válaszolva, a pattogás a gerincében nem egy kóros folyamat, viszont a nem megfelelő mechanikai terhelés ami rá hat az igen. Melynek hatásai, ha nem tesz ellenük megfelelő lépéseket, sajnos egyre gyakrabban fognak jelentkezni.
Üdvözlettel Kovács Krisztián 2018. 06. 20. 22:10
Azt szeretném öntől kérdezni , hogy az anyósom nemrég kapott egy agyi szrokot , és a két fia a napokban fölállitották a lábára.A bal oldalára bénult le teljesen. A kezét egyáltalán nem tudja mozgatni , mig a lábát kb 20 centire tudja fölemelni.A fia szokta maszirozni a béna lábát de más testrészt nem.Milyen gyogytornáztatást kéne végezni ,hogy érzékelhető változás álljon be az anyosom állapotában?Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Táncos
Az agyi érkatasztrófa (stroke) következtében kialalkult funkciókárosodások nagyon széles skálán mozognak, melynek következtében ezek rehbailitációs ellátása is változó. A leírtak alapján kedves anyósának mindenféleképpen intézményi keretek között végzett rebailitációra lenne szükség, mely során a kollegák, a rehabilitációs team, a számára megfelelő, személyre szólóan összeállított ellátást tudna biztostani. Ha szükséges ellátnák segédeszközzel.
Amennyiben még nem tették meg egyesztessenek a háziorvosukkal, hogy a területileg illetékes Rehabilitációs intézménybe vagy annak szakrendelésére beutalóval lássa el Önöket.
Kifejezett gyógytornaprogramot így a távolból nem tudok Önöknek mondani, viszont az időfaktor miatt csak javasolni tudom a fentebb említett lépés mielőbbi megtételét!
Üdvözlettel Kovács Krisztián 2017. 11. 20. 23:14
Nagylányom poliallergiás, sokszor kapkodja a levegőt. Belégzéskor többször fájlalja a lapockái közötti területet; feszesnek és rigidnek érzi, ahogy a tüdő izmait is. Sokszor van letapadva a hörgőiben váladék. Rendszeresen edz (yoga/kardio/tánc) és egészségesen, fitten él. Mit javasol a panaszára, van esetleg valamilyen speciális gyógytorna/nyújtógyakorlat a panaszaira? Köszönöm megtisztelő válaszát! Üdvözlettel: Ildikó
Nagyon jó hogy gyermeke sokat sportol, de ha az allergia miatt sokszor kapkodja a levegőt, akkor mindenféleképpen szüksége a megfelelő légzőtorna végzése is.
A helyes légzőtornával nem csak a légzőizmainkat tudjuk trenírozni, hanem a tüdő átlélegzésével, helyi tágító gyakorlatokkal a légzésfunkcióban is javulást lehet elérni. Vannak speciális feladatok, gyakorlatok, melyek az esetlegsen letapadt váladékot tudják leválasztani, mobilizálni. Ezeknek a helyes elsajátításához szükséges szakember aki ezt meg tudja Önöknek tanítani.
A feszesnek érzett ízmokat lazítani kell. A légzőtornába be lehet kapcsolnia a felső végtag és a háti gerincszakasz mozgásait is, melyekkel a vállízület és amár említett háti gerinc ízületeitnek a megfelelő funkciója tartható fent. Fontos az esetlegesen beszűkült, megrövidült mellkasi izmok nyújtása, a háti szakaszon pedig inkább az izmok erősítése.
Ha javasolhatom, akkor ússzon a lánya minél többet.
Üdvözlettel Kovács Krisztián 2017. 10. 13. 21:26
18 hetes kismama vagyok és ma tudtam meg a korionbiopsziám eredményét, a kislányom tripla x szindrómával rendelkezik. Amennyire azóta tudtam tájékozódni, ez a betegség hipotóniával, a motorikus képességek fejletlenségével, így ülés, állás, mozgási nehézségek, stb. fordulhatnak elő. Nem értek hozzá, de talán emiatt is aztán beszédtanulási nehézségek, tanulási nehézségek... De túl sok információt sajnos nem találtam róla.
Nyilván korai, hisz még azt sem tudom hogy milyen fokúak lesznek ezek, de máris azon jár az eszem, hogy hogyan lehetne majd a lemaradást csökkenteni. Ezért fordultam Önhöz, illetve talán egy kis biztatásért, hogy hátha találkozott már a praxisában hasonló kis betegekkel, akik ha idejében elkezdték a terápiát, nem maradtak le annyira az átlagtól.
Előre is nagyon köszönöm, ha tud nekem segíteni néhány információval!
Üdvözlettel,
Viola
Ennyire az elején még nem lehet semmit konkrétan megjósolni. Ha bármilyen mozgásfejlődési probléma merülne fel, akkor annak a felismerése a házi gyermekorvos illetve a védőnő feladata, aki ebben az esetben elirányítja majd Önöket a megfelelő helyre.
Addig is minden jót és panaszmentes terhességet kívánok Önnek!
Üdvözlettel Kovács Krisztián 2017. 01. 12. 08:04
Gyógytorna témában szeretném a segítségét kérni. 45 éves nő vagyok, ülő munkát végzek.
CT vizsgálaton a következőket állapították meg: „A csigolyaperemen osteophyta felrakódás van. A csontokon degeneratív eltérések láthatók. Az L.IV. csigolya a felette levő szakasszak együtt 4 mm-nyit ventralis irányba helyezett, egyértelmű lysis nem igazolható.
Spondylosis lumbalis min. grad.
Spondylolisthesis L.IV.
Gyógytornát javasoltak.
Otthon szeretnék tornászni, kérdésem az lenne, milyen gyakorlatokat kell és milyen gyakorlatokat tilos végeznem?
Köszönettel:
Timea
Az Ön esetében kifejezetten fontos szerepe van a mozgásnak, a rendszeresen végzett gyógytornának, az úszásnak, valamint a megfelelően kialakított munkakörülményeknek is.
Általánosságban elmondható, hogy kerülni kell minden olyan tevékenységet, legyen az hétköznapi vagy sportmozgás, mely fokozza a gerinc alsó, ágyéki szakaszára eső terhelést. Mindemellett viszont ki kell építeni egy megfelelő izomfűzőt, mely stabilizálja ezt a szakaszt. Így hangsúlyt kell fektetni a hátizom erősítő gyakorlatok mellett az alsó hasizmok erősítésére is. Ezek megfelelő ereje, tónusa lesz az, ami segít a medence hátrabillentése révén kellő ellenhatást képezni az előre csúszással szemben. Kerülni kell a homorítást forszírozó gyakorlatokat. A hátizmok erősítését ennek a tükrében kell végezni.
Fontos az ergonómiailag megfelelően kialakított munkakörnyezet is, így a megfelelő szék is. Amennyiben megteheti érdemes olyat választani, mely a lehető legfiziológiásabb helyzetben tudja tartani a gerincét, kímélve ezzel az ágyéki szakaszt.
Javasolnám viszont mielőtt az otthoni tornába belekezd, mindenféleképp keressen fel egy gyógytornászt aki meg tudja tanítani Önnek a gyakorlatok helyes kivitelezését.
Üdvözlettel Kovács Krisztián 2016. 08. 01. 22:26
Engem a Scheuermann kezelése (megelőzése?) érdekelne. Férjemnek egyértelműen az van, orvos megállapította, a gerince - sajnos - görbült. Van két fiúgyermekünk, még kicsik (3,5 éves és lassan 2 éves a kisebbik), és érdekelne, hogy van-e olyan gyakorlat, amit már nekik is meg lehet tanítani, illetve van-e értelme? Amikor ülnek, főleg a nagynak, elég görbe a háta. Hogyan lehet/érdemes ösztönözni és segíteni?
Orthopédián azt mondták nem kell vele foglalkozni...
Köszönöm előre is a segítségét!
Üdvözlettel:
Timi
A Scheuermann-kór a csigolyák másodlagos csontosodási magjának a károsodása következtében kialakuló deformitás. Ezen csontmag 8 éves kor után jelenik meg így 10 év alatti nem fordul elő a betegség. Tehát a gyermekeinél még semmilyen teendőjük nincs ezen a téren. Majd ha elérik a 10 év körüli kort, érdemes gyermekorvossal, ortopéd szakorvossal megvizsgáltatni őket.
Ellenben, ha már most látszódik, hogy hanyagabb a tartás, akkor szóba jöhet a gyerekek életkorának megfelelően összeállított hátizom erősítő, tartásjavító torna. 5 éves kortól az úszás is nagyon jól tudja ezt segíteni. Fontos lesz majd a megfelelő, a gerincet nem terhelő sport kiválasztása. Valamint az ergonómiailag megfelelő irodaszerek (íróasztal, szék) megválasztása is.
És persze a férjét is csak biztatni tudom, hogy rendszeresen végezzen ő is célzott gyógytornát.
Üdvözlettel Kovács Krisztián 2016. 06. 24. 20:36
Kisfiam 18 hónapos, de még nem jár önállóan, és meg sem áll egyedül.Bútorok mentén,fal mellett szépen közlekedik, felmászni fel tud mindenhová. Minden mozgása kicsit késett, mászni 13 hónaposan kezdett el. Álló helyzetben nem teszi le a sarkát, végig lábujjhegyen áll. A gyermekorvos szerint ne aggódjak,hamarosan el fog indulni. Ön szerint meddig várjak? Káros a lábujjhegyezés?Esetleg ez miatt nem indult még el? Otthonra adjunk rá szupinált cipőt? Köszönöm válaszát!
Nagykönyv szerint 18 hónapos az a korhatár, amikorra már önállóan járni kell tudni a gyerekeknek. Mint írja is, kisfia mozgásfejlődése megkésett volt, amiből adódhat az, hogy a járás megindulása is csúszik. Az viszont jó jel, hogy tereptárgyakba kapaszkodva már közlekedik. A lábujjhegyezés viszont nem jó, azzal foglalkozni kell, lábfej és bokatornát kell végezni. Illetve van még egy-két olyan fogás mellyel fejleszthető, ösztönözhető kisfia mozgása. Mindenféleképp javaslom, hogy keressen a környéken egy gyerekekkel foglalkozó gyógytornászt, aki személyesen meg is tudja mutatni Önnek a gyakorlatokat.
Cipőt addig ne adjanak a gyermek lábára amíg önállóan nem jár. A szuppinált kivitelű lábbeliket viszont csak ajánlani tudom.
Üdvözlettel Kovács Krisztián 2016. 06. 16. 21:16