SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Szeretném a tanácsukat kérni, cseddel kapcsolatban.
A jelenlegi munkahelyemen 2014. április 23.-tól dolgozok br. 105.000-re vagyok bejelentve.
A kérdésem az lenne, hogy járok jobban, ha szülés előtt vagy szülés után igénylem a csedet?
Táppénzen vagyok február 1.-től. A szülés várható ideje június 22.
Előtte is dolgoztam, de többször váltottam munkahelyet, melyek között telt el idő, így lehet hogy nem folyamatos a munkaviszonyom.
Még két kérdésem lenne, hogy a gyedet minden esetben 2éves koráig kapom? Az én esetemben is, ha szülés előtt igénylem 28 nappal a csed-t? Nem lesz az ellátások között szünet, mert a szülés előtt igényeltem a csed-t?
Ha a gyermek egy éves kora után a férjem igényelné a gyedet, mivel ő többre van bejelentve, akkor ténylegesen van 2-3 hónap átfutási idő, ami alatt nem kapunk gyedet vagy kaphatunk de akkor az alatt nem dolgozhat?
Előre is köszönöm válaszát!
Ha 30 napnál több szünet nem volt 2 munkaviszony között, akkor a biztosításod folyamatos. Ez a táppénz mértéke miatt fontos. Ha megszakadt a biztosítás és most 50%-os táppénzt kapsz, akkor érdemes a csedet a sülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelni, mert akkor az utolsó hónapban az 50%-os táppénz helyett a 70%-os csedet kaphatod.
Ha nem volt 30 napnál nagyobb lyuk a biztosításban, akkor ilyen alacsony bérrel nem érdekes, hogy mikor kezdődik a csed, mert az mindenképpen 168 nap, ami változik, az előtte a táppénz és utána a gyed aránya, de ezek - annak ellenére, hogy a mértékük más - , az őket terhelő eltérő levonások miatt nettóban nagyjából egyformák. Ilyen esetben az egyszerűbb ügyintézés miatt praktikusabb csak szüléstől kérni a csedet.

A gyed hossza a szülés előtti 2 évben biztosításban töltött napoktól függ. Hamarabb indított csednél több előzetes biztosítás kell ahhoz, hogy kitartson 2 éves korig a gyedjogosultság. Kb. 590 vs 562 nap. Ha 2 éven belül nem volt 2*365-590=140 napnál több szünet a biztosításodban, akkor korábban induló csednél is kitart a baba 2 éves koráig a gyedjogosultság.

Szakbarbár
2015-05-07 21:53:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Eléggé utánajártam a lehetőségeknek, de pár kérdésemre nem találtam választ, ezért kérném segítségét! 2012.09.02-től van munkaviszonyom és 2014 januárjától a fizetésem bruttó 420 000 Ft (nettó 275 000Ft) (fizetéselmaradással). 2015 februárjában fogantak ikerbabáink és 2015. március 2-tól vagyok táppénzen, mint veszélyeztetett kismama. Munkáltatóm adószámát 2015. március végétől felfüggesztette a NAV, amit várhatóan 180 nap elteltével az adószám törlése követ. Ez azt jelenti, hogy munkaviszonyom szeptember körül megszűnik. Amennyiben így lesz és én jelentkezem álláskeresési járadékra, a CSED összege csak a minimálbérből fog számítódni? Ha 42 napon belül szülök, akkor pedig a béremből? Jogosult leszek így GYED-re? Mekkora összegre számíthatok? Hogyan tudom úgy megoldani (szabadság, stb.), hogy a legjobban járjak? A CSED és GYED számításába beleszámít a táppénz összege? Nagyon szépen köszönöm válaszát! Üdvözlettel!
A cég valami olyat csinálhatott, ha felfüggesztették az adószámát, hogy abból ha nem happy end, akkor felszámolás lesz, utóbbi pedig sokáig tart. Ha a csednek legalább az 1. napján még él a munkaviszonyod, akkor utána ha megszűnik, akkor is ugyanolyan összegben és ugyanannyi ideig kapod a csedet és a gyedet, mintha nem szűnt volna meg.

Ez eddig biztos. Az már nem, mert ez egy elég speciális helyzet, hogy a 42 napon belül szülést szét kell választani és más lesz a helyzet akkor, ha 30 napon belül szülsz, illetve más, ha 31-42 napon belül. 30 napnál nagyobb szünet esetén ugyanis megszakad a biztosítás és ezután minden csak minimálbér alapú lehet.

A gyedhez mindenképpen muszáj lesz járadékot igényelni, aminél bejön az általad is ismert minimálbéres szabály.

Egyik ellátás nem számít bele a másiknak az alapjába, tehát a táppénz nem rontja a csedet, a táppénz és a csed pedig nem befolyásolja a gyedet.

Hogy mit tennék a helyedben? Először is elhinném Szakbarbárnak, hogy a felszámolás az egy nagyon lassan zajló folyamat és ezért több, mint nagy a valószínűsége annak, hogy nem lesz semmi gond, mert még bőven élni fog a cég, amikor szülsz. Ha mégsem így lenne, akkor meg nem járadékon, hanem egyéni vállalkozóként folytatnám a munkaviszony megszűnése után, mert abból pontosan duplaannyi (minimálbér kétszerese alapú) csed és gyed tud lenni - anélkül, hogy kamu munkaviszonyt kellene kreálni.

Szakbarbár
2015-05-07 21:40:32
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

CSED-del kapcsolatos a kérdésem.
Röviden a helyzetem: május 7.-én lejár a GYED-em, utána GYES-en leszek, június 1-től kiveszem az összes szabimat (27 nap), utána táppénzen lennék, szülés kiírt időpontja előtt 28 nappal megigényelném a CSED-et, szeptember 7 körül érkezik a második baba. Hogy számolják majd a CSED-et? Jobban járok, ha visszamegyek a fentiek szerint, vagy ha maradok GYES-en a szülésig?
Köszönettel:
Lívia
Ez most egy olyan helyzet, hogy akármit csinálsz és azt bármilyen sorrendben teszed, az összes létező esetben ugyanaz lesz a vége: a csed és a gyed alapja a mostani bér, de - ha az ennél több, akkor - legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2015-04-30 18:53:52
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő! A gyermekem várható születési időpontja 2015. dec. 18. Határozott idejű munkaviszonyomat töltöm 2014.04.25-2015.10.31. között. Jelenleg a munkaviszony meghosszabbítására nincs mód. 2012.01.01 és 2014.04.24 között folyamatos munkaviszonyom volt, ezt megelőzően fél év átmeneti munkanélküli állapotot 2009.05.01 és 2011.07.01 között folyamatos munkaviszonyom volt. Érdeklődöm, milyen ellátásra számíthatok. Az OEP-ben azt a tájékoztatást kaptam, hiába volt folyamatos munkaviszonyom 2012.01.01 és 2015.10.31 között, de a szülés időpontjában, ill. az azt megelőző 28. napon nincs munkaviszonyom, nem vagyok jogosult az utolsó fizetésemnek megfelelő CSED és GYED ellátásra, csak a minimálisra. Mi a teendő, hogy a sok évnyi munka ne vesszen kárba? Köszönettel,
A tájékoztatás, amit kaptál, helyes, úgyhogy ezt a részét nem is ismételem el, illetve annyit teszek hozzá, hogy a minimálbér alapú csed és gyed is csak akkor pálya, ha álláskeresési járadékot igényelsz és ezt szüneteltetve kéred ezeket. Koncentráljunk a kérdésre, hogy mit lehet tenni: ha a táppénz munkáltatót terhelő részének az előre megfizetésével sem tartható fenn a munkaviszony, akkor egy másik munkaviszony kell, vagy ha ez nem megoldható, akkor egyéni vállalkozás. Mindenképpen kell valami aktuális jogviszony, csak így lesz normális összegű cseded, gyeded.

Szakbarbár
2015-04-30 18:40:50
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt szakértő.
Azt szeretném kérdezni,hogy januàrtól folyamatosan tàppénzen vagyok veszélyeztetett terhességgel.Eddig az első hét kivételével 2hetenként kaptam meg a tàppénzes papiromat 9es koddal a körzetiorvosunktól.Most meg màr majdnem 2hete korhàzba vagyok még màsfél hét szülésig addig bent kell maradnom és ami aggaszt hogy 2szobatàrsam màr ment haza zàro meg minden ès nem 9 koddal kapta meg a papirjàt hanem 8-as kód volt rajta.Én ha jól tudom az meg elég fontos hogy 9es kód legyen.ha igy kapnàm meg énis kötelességük 9es kódra javitani?
Köszönöm szépen
A kórház másképp adja az igazolást (és máshogy is néz ki.) Ahányszor kéred, annyiszor leigazolják, hogy mióta vagy bent és mindig az 1. naptól fog szólni az igazolás. Az elsőnél a bemenet és az igazolás kiállításának dátuma közötti időszakra kapod a táppénzt, következő alkalommal pedig az előző igazolás és az aktuális kiállítási dátuma közötti időszakra.
A kód fontos, hogy 9-es legyen, mert a 8-asnál betegszabit kéne fizetni a munkáltatónak és mire ez le lesz levelezve, hogy nem történt diagnózisváltás, csak el van írva, addig hiába vársz a táppénzedre. Ha veszélyeztetett terhesség miatt vagy bent, és egy kórházba kerülés előtt is már veszélyeztetett terhes kismama nyilvánvalóan továbbra is az, akkor a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet szerint 9-es kód "jár neki". A jogszabályt az orvos figyelmébe kell ajánlani, ha nem ismeri.

Szakbarbár
2015-04-30 18:37:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
Jelenleg (2015.11.14-ig) GYES-en lévő anyuka vagyok. 2010.októberétől-2015.04.07-ig folyamatos volt a munkaviszonyom, most viszont elküldtek a munkahelyemről 9 hetes terhesként.
A munkaügyi központban azt mondták, hogy álláskeresési járadékra nem vagyok jogosult jelenleg, de ha a szülés előtt kb. 1-2 hónappal átveszi a férjem a GYES-t, akkor kérhetem az álláskeresési járadékot, s így jogosult leszek a CSED-re is és a GYED-re is, hiszen a Munkaügyi központ a szülés idején, mint munkáltató lesz rögzítve.

A munkaügyi központ ügyintézője azért ebben nem volt olyan biztos, ezért kérdezném most Önt, hogy mi a teendőm, ha szeretnék CSED-et és GYED-et (2 évre) kapni. Állást nem hiszem, hogy kapni fogok jelen állapotomban.
/S még annyi kérdésem lenne, hogy mi alapján fogják számítani a CSED-et és a GYED-et, ha egyáltalán valahogy járni fog./

Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel.
Járadékot azért nem kaphatsz, mert vagy járadék, vagy gyes, a kettő együtt nem megy. Ahogy a munkaügyi központban is mondták, előbb le kell mondani a gyest, így már járni fog a járadék. Viszont tudjál róla, hogy mielőtt csedet igényelnél, akkor meg apukának kell lemondania, mert az ellátások csak egy kézben halmozódhatnak.

A munkaügyi központ soha nem lesz a munkáltatód, de a járadék folyósítása alatt biztosított vagy és mivel az előzetes biztosításod is rendben van, így a járadékot szüneteltetve valóban jogosult leszel csedre és gyedre. Viszont ebben az esetben legfeljebb a minimálbér után, vagyis ha a járadékhoz beszámító átlagkereset ennél több, akkor a minimálbér lesz az alap, ha pedig - leginkább részmunkaidő miatt - kevesebb, akkor a minimálbérnél kevesebb tényleges átlag után kapod az ellátásokat.

Szakbarbár
2015-04-30 18:29:46
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!2012.08.18. született az első gyermekem, 2014.08.18.-ig voltam GYED-en jelenleg GYES-en vagyok.A második gyermekem 2015.09.29.-én fog megszületni elvileg. 2012.12.31.-én lejárt a szerződésem tehát passzív gyeden voltam. Beleszek jelentve 4 órás munkaidőbe, de ez csed alapnak nagyon kevés. Az a kérdésem hogy mikortól legyek bejelentve, hogy a minimálbérből számítsák ki a CSED-emet?
Remélem nem volt túl kusza a megfogalmazásom. Köszönettel Angela31
Ha lesz is most egy új munkaviszonyod, kizárólag csedre leszel jogosult, az itteni bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese után. Emiatt az optimális bér az kicsivel több, mint a minimálbér kétszerese, mert ha több, akkor az úgysem számít, kevesebb meg miért lenne.

A csed után viszont csak gyest tudsz igénylni, a gyed esélytelen, mert annak szigorúbbak a jogosultsági feltételei. Ehhez a passzív gyed nem számítható bele a 2 éven belül szükséges 365 nap biztosításban töltött időbe, annyi idő pedig nincs hátra szülésig, hogy 0-ról indulva meglegyen a 365 nap.

Minél hamarabb munkaviszonyba kerülsz, annál hamarabb el tudsz menni táppénzre és így valamivel többet tudsz realizálni össz-szempontból.

Szakbarbár
2015-04-30 18:20:41
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
Határozott idejű munkaviszony július 31-én jár le, a szülés várható ideje július 10. Évek óta folyamatos a biztosítási jogviszony, csed-re jogosult, de gyedre is, mert a szerződést nem fogják meghosszabbítani?
Előre is köszönöm a választ!
Üdv
Erika
Ha a munkaviszony legalább a csed 1. napján még fennáll, akkor utána ugyanannyi ideig és ugyanolyan összegben jár a csed és a gyed, mintha nem szűnt volna meg a munkaviszony. Viszont a passzív gyeddel nem gyűlik az előzetes biztosítás egy következő baba utáni ellátásokhoz.

Szakbarbár
2015-04-30 06:47:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
üdvözlöm csaba vagyok érdeklődnék,hogy jogosult vagyok e táppénzre,ha magam fizetem be a tb járulékot?köszönettel.ugyanis április 30 án megszünik a munkaviszonyom,és május 15 én műtenek,jogosult vagyok e igy?
Ha április 30-án megszűnik a munkaviszonyod, akkor utána 45 napig még jár az egészségügyi ellátás. Csak a természetbeni ellátásra vagy jogosult, pénzbelire, tehát táppénzre nem, az csak a biztosítási jogviszony fennállása alatt jár. Az egészségügyi szolgáltatási járulékot a 46. naptól kell fizetni, ezért cserébe szintén csak a természetbeni ellátás jár.

Szakbarbár
2015-04-23 21:22:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Arról szeretnék érdeklődni, hogy 2015. augusztus 31 óta dolgozom a munkahelyemen, ami elméletileg júliusban megszűnik, vállalkozás megszűnés miatt. Babát várok, a baba érkezése november vége. Érdeklődnék, hogy mikre számítsak, milyen juttatásokra? Nem teljesen vagyok tisztában a lehetőségeimmel. Bruttó bérem most 138.000Ft.
Köszönettel: Tündi
Ha ez nem egy egyik napról a másikra megszüntethető egyéni vállalkozás, hanem egy cég, akkor az nem valószínű, hogy meg fog megszűnni 3 hónap alatt, ennél még egy végelszámolás is sokkal tovább tart.
Ha akkor ha jogosult vagy álláskeresési járadékra - 3 éven belül legalább 1 év munka, 10 nap után 1 nap járadék -, akkor ha ezt úgy igényeled meg, hogy kapd a csed kezdetén, ami a szülés várható idejét megelőző 28. nap és a szülés napja között bármikor lehet,akkor a járadék szünetelése mellett jár a csed és a gyed, de ilyenkor az alapja csak a minimálbér.
Másik munkaviszony után kellene nézni, az optimális bér 220.000 Ft.

Szakbarbár
2015-04-23 21:19:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYES-en vagyok októberig, tervezzük a második babát. Az lenne a kérdésem, ha a GYES ideje alatt esem teherbe, és a GYED ideje alatt születik meg a második baba, akkor mi lesz a CSED és a második babával kapott GYES összegének alapja, amennyiben nem megyek vissza dolgozni a második terhesség alatt. A bérem bruttó 193000 ft volt.
Köszönöm válaszát.
Belekeveredtél a rövidítésekbe. Szerintem inkább azt akartad kérdezni, hogyha most gyeden vagy, ennek a tartama alatt leszel terhes és a gyes alatt szülsz, akkor mennyi lesz a csed és a gyed. Erre a válasz az, hogy az ezek kezdetén érvényes szerződés szerinti bér de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2015-04-23 20:50:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Az előző levelem után még azt szeretném kérdezni,hogy mivel a munkáltatóm "egyéni vállalkozó" járulékot nem nagyon akar utánam fizetni mivel nem dolgozom,25 hetes terhes vagyok és nem vagyok jogosult táppénzre . A munkaszerződésem 2015.09.30.-ig áll fent,elbocsájtani nem tud ,mivel terhes vagyok.Hogy tudnám megoldani,hogy a biztositási jogviszonyom fenn álljon legalább a szülésig 2015.08.04.-ig.Vagy magamnak fizessem ki a járulékokat?
Vagy esetleg ki tudnám huzni az időt a CSED igénylés napjáig /2015.07.07.-ig/ ha kiveszem az éves szabadságot ?38 éves vagyok már van egy 16 éves lányom.És szabadság után még igénybe tudok venni egy kis táppénzt???

Válaszát előre is köszönöm!!!!

Amennyit szabadságon vagy, annyi napot lehetsz még táppénzen, de ezzel még mindig nagyon messze vagy a csed kezdetétől. Mindenképpen lesz egy több hetes időszak, amikor fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot, mert táppénzre nem jogosul keresőképtelenként fizetés nélküli szabadságon lévőnek minősülsz, akinek szünetel a biztosítása és az 1. naptól kell fizetni a havi 6.910 Ft-ot. Ehhez a NAV-hoz kell elmenni és egy 15T1011-es számú nyomtatványt kell kitölteni. Határozattal megállapítják, kapsz csekket, azon kell fizetni.

Szakbarbár
2015-04-23 20:47:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakertő,
Több mint 3 év probalkozás után, 33 évesen vérge sikerült teherbe esnem, de sajnos nem a legkomplikációmentesebb szituációban. Jelenleg 8 hetes terhes vagyok (meglévő betegség miatt veszélyeztetett).
7 hónapja kint élek/dolgozom Angliában, de szeretném otthon világrahozni és felnevelni a gyermekemet, mert otthon van háttér (család, lakás, páromnak lesz állandó munka, mert őt visszavarjak a régi munkahelyére) itt kint ezek közül egyik sincs.
Pár lehetőséget szeretnék felvázolni és ebben szeretném segitséget kérni, hogy melyik mivel jár az otthoni (és ha van rálátása az angliai) TB/munkaviszonyokat figyelembe véve

Munkaviszonyom eddigi alakulása:
Magyarországon folyamatosan ugyanannál a cégnél 2006 okt-2014 szeptemberig dolgoztam.
Angliában ugyanannál a fent említett cégnél, de teljesen új angol munkaszerződéssel, 2014 októbere óta dolgozom, tehát azóta itt fizetem az egészségbiztosításom is, a magyarországit azóta nem fizetem.

Variációk a folytatásra:
1.) Munkahelyemen rendesen bejelentem, hogy szeretnék szülési szabadságra menni, a bejelentéstől számítva 15. hét múlva engednek el legkorábban a céges szabályzat szerint (nem tudom az ittni szabályt erre, de lehet, hogy kérelmezhetem, hogy korábban engedjenek el tekintettel a veszélyeztetettségre)
Szóval az utolsó munkanapomtól számolva 1 év áll rendelkezésemre szülésre+gyereknevelésre (addig kapom a fizetésem x%-át), azután ha nem jövök vissza ide az Angol céghez megszűnik a munkaviszonyom.
Ez azt jelenti, hogy itt angliában fizetni fogják utánam az angol egészségbiztosítást 1 évig, de mivel jogszabály szerint nem lehet 2 helyre fizetni egészségbiztosítást EU-n belül, ezért én nem fizethetném be magam után otthon is a TB-t, csak hogy otthon zökkenőmentes legyen az ellátásom.
Ígyhát ha jól gondolom, marad az a verzió, hogy itt angliában benyújtok egy kérelmet az itteni egésszégügyhöz, hogy finanszírozzák a magyarországi szülést. Ezt a kérelmet 12 hét orvosilag igazolt várandóság után lehet benyújtani, indoklással, és ezt vagy elfogadják, vagy nem. Ha el is fogadják attól tartok, hogy az Angol bürokrácia idebéklyózna ide kellene rohangálnom/telefonálgatnom 2-3 havonta ügyet intézni.
2.) Munkahelyemen pillanatnyilag leépítés zajlik mind itt angliában, mind Magyarországon. Angliában május végén lesznek a bejelentések kit építenek le/ki marad (akkor pont 12-13 hetes leszek)
Így elgondolkoztam azon, hogy még mielőtt ez megtörténne, bejelentem a terhességem és felajánlom, hogy 1 év szülési szabi helyett inkáb építsenek le és így 1 évi x% fizetés helyett szeretném csak a 6 havi fizetésemet megkapni leépítési pénz gyanánt. Ebből meg tudom finanzírozni hazaköltözést/gyermekvállalást, így már júliustól Magyarországom tudnám folytatni a terhességem, fizetni a TB-t magam után, vizsgálatokra járni...stb.
Ennek az a hátulütője, hogy így nem lesz munkahelyem ahova vissza kellene, hogy vegyenek pár év múlva.
3.) Megkérem az angliai munkahelyi HR-t, hogy beszéljenek a magyarral, hátha visszavennének a magyar részleghez? Persze dolgozni, már csak szülés után mennék vissza, számomra ez lenne a legproblémamentesebb, legtisztább verzió. De attól tartok a ezt variációt a cég annyira nem díjazná. De gondolom azért ezt is érdemes megpróbálni.

A legfőbb kérdésem az lenne Öntől, hogy a 1 vagy 2 variációt javasolná (ha a hármas nem jönne össze)?
Abban az esetben, ha hazamegyek július/augusztusban és elkezdem fizetni a magyar TB-t, adódhat-e bármi probléma/kifogás a TB-mmel az ellátásom során (pl. valamilyen ellátásra/támogatásra nem leszek jogosult)? Kell-e valamilyen formanyomtatványon bizonyítanom az itteni munkaviszonyom a magyar hatóságok felé?

Az 1-es verziót mennyire gondolja zökkenőmentesnek bürokratikus szempontból? Elfogadnák a magyar kórházban az angliában kiállított EUs egészségkártyámat és a hozzá tratozó okiratot, hogy az Angol egészségügy állja a szülés költségeit is?

Van-e valami amit minnél hamarabb meg kell tennem annak érdekében, hogy zökkenőmentes legyen Magyarországon az ellátásom?

Előre is köszönöm a válaszát.
Ez a terjedelem már nem a vicc kategória, hanem pofátlanság.

Szakbarbár
2015-04-23 20:42:45
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Szakértő!
TGYÁS és GYED-del kapcsolatban szeretnék feltenni kérdést.2015.08.04. a szülés várható időpontja.Bejelentett munkaviszonyom 2013.09.15.-től 2014.07.16.-ig volt utánna megszakitott munkaviszony volt 2015.01.01.-től határozott idejű munkaszerződésem van 2015.09.30.-ig. 01.30-tól veszélyeztettet terhesként elmentem táppénzre de csak 02.28.-ig voltam jogosult táppénzre.Azt szeretném megtudni,hogy TGYÁS-t vagy GYED-re jogosult leszek -e? A táppénz idő bele számít-e abba a 365 napba és hogy mennyi napot kellene még dolgoznom,hogy ezeket megkaphassam??? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel egy aggódó édesanya
A táppénz beleszámít a 365 napba. Ha a csed kezdetéig (a szülés várható idejét megelőző 28. naptól, 2015.07.07-től már igényelheted) nem kapsz semmit - erre az időre fizetni kell a havi 6.910 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot -, akkor pont 1 nap fog hiányozni, mert 2013.07.07 és 2015.07.06 között 364 napot töltöttél biztosításban.
Ahány napot dolgozol, annyi napra kaphatsz még táppénzt, vagyis minden ledolgozott nap duplán növeli az előzetes biztosítást.
A csed kezdete előtt vedd ki a szabadságodat, ez már elég lesz. De ezt előrébb hozhatod és akkor a szabadság és a csed közé még egy kis táppénzt is be lehet iktatni, annyi napot, amennyit szabadságon voltál, ez segítség lesz a nyilvánvalóan saját zsebből fizetett közterhekhez.

Szakbarbár
2015-04-19 23:33:00
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő

Az lenne a kérdésem hogy 2013aprilis 29en születtek ikreink. Most jar le a gyeden es megyek gyesre. Kistesot szeretnénk aki még várat magára. Most mar biztos hogy csak jovore fog megszületni ugye. Nekem az a kérdésem hogy barmikor is születik meg a tervezett kisteso 12napos tappenzzel a Csed elott elkerulhetem ugye a minimálbér alapu gyedet.? Mindig irja hogy a datumktol fugg hogy kell e 12 napos táppénz...de ha amint megfogan a kisteso ea eltudok menni táppénzre akkor mar semmiképp nem maradhat minimálbér alapu.
A bruttó berem 200.000ft volt.
Köszönöm válaszát
A dátumoktól az függ, hogy szükség van-e erre a legalább 12 napos mókára, mert van, hogy enélkül sincs gond. Ha beiktattad a 12 napot, akkor ha egyébként sem veszélyeztetett volna a minimálbér alapú gyed, akkor ettől ugyanúgy nem fog, ha viszont nem jöttek volna jól ki a dátumok, akkor elkerülhető vele. Vagyis ha letudtad a legalább 12 napot, akkor akár szükség volt rá, akár nem, semmiképpen sem jársz rosszul később a gyednél.

Szakbarbár
2015-04-19 23:23:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szeretném megkérdezni, hogyha a Csed et szülés előtt szeretném néhány nappal megigényelni van-e annak határideje, hogy mikor kell a munkáltatónak beadni. Ha például áprlis 20-tól szeretném, elég-e, ha csak aznap adom le a papirokat.
Hogy mennyivel előtte lehet igényt beadni, arról rémlik egy 30 nap, amit most nem találtam meg a jogszabályban. Ez valami újdonság volt pár éve, korábban erről nem esett szó. Hogy mennyivel később lehet igényelni, az viszont mindig is állandó volt, erre az ellátás 1. napját magában foglaló hónapot követő 6. hónap végéig van időd.

Szakbarbár
2015-04-19 23:18:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Ha az anyuka most szült és CSED-et kap. Közbe az apuka a másik gyerekkel gyest kap (igaz már a kicsi elmúlt 3 éves de tartósan beteg, fogyatékos) és így az apuka maradt otthon.
A kérdés jár-e továbbra is az apukának a GYES? Mi a teendő, ha van? Az apukának 216-ig lett megállapítva a gyes.
Járhat egyszerre több ellátás, de ezek csak egy szülőnél lehetnek. Szerencsére már lehet visszamenőleg is variálni, apuka mondja le a csed kezdete előtti nappal, anyuka pedig igényelje meg a gyest is a csed kezdőnapjával.

Szakbarbár
2015-04-19 23:00:28
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakerto! Olyan kerdessel fordulok Onhoz, amelyekben a foglalkoztatom sem tud segiteni. Kerdeseim Csed-del es Gyed-del kapcsolatosak.
Elozmeny: 2013 ota dolgozom egy Onkormanyzatnal hosszutavu megbizasi szerzodessel, amely 2015. 04. 25-en fog lejarni. Ugy dolgozom, hogy minden honapban az ellatott feleadat utan teljesitesi igazolast adok le, amelyet a polgarmester ir ala, es igy kapom meg a havi megbizasi dijamat. Havi megbizasi dijam 241.000 Ft. Most varom elso gyermekemet, akinek a varhato szuletesi ideje 2015. 05. 07.
1) Ha 2015. 04. 23-ikatol igenylem a Csed-et, akkor fog-e jarni nekem? valamint fog-e jarni nekem a kesobbi Gyed is?
2) Hova kell benyujtanom a papirokat a Csed igenyleshez? Koteles-e elvenni a papirjaimat a berszamfejtom? az oep-tol elkudtek, hogy az onkormanyzatnak kell benyujtani, a berszamfejtom meg nem tudja, hogy neki kelle-ne, azt mondja, hogy menjek a kormanyhivatalba. En ugy ertelmeztem, hogy jelen helyezetben is a foglalkoztatonak kell tovabbitani a papirokat.
3) Van egy olyan variacio is, hogy nekem meghosszabiatnak a megbizasi szerzodesem 2015. 06. 30-ig. Ebben az esetben a szuletes napjatol kernem a Csed folyositasat. Kerdesem az lenne, hogy ebben az esetben meg kell szuntetni a fennallo megbizasi jogviszonyt a szules napjatol? Az onkormanyzatttol azt a valaszt kaptam, hogy automatikusan nem szunik meg a szulessel. De en ugy ertelmezem, hogy a szulessel keresokeptelen leszek, igy a megbizasi jogviszonyom szunetek, es majusra csak az idoaranyos megbizasi dijat kapnam, es majd a hatarido lejartaval megszunik a megbizasi jogviszony. Velemenyem szerint nem kell egy kozos megegyezeses megszuntetes a szules napjra tekintettel.

Nagyon koszonom elore is a valaszokat!
Ha legkésőbb a megbízási szerződés utolsó napjától csedet igényelsz, ott már teheted, akkor utána végig jár a csed és a gyed.
A munkáltatónál kell igényelni, felteszem, hogy központosított illetményszámfejtésbe tartoztok a MÁK-nál, akkor oda fogják továbbítani, ott már tudják, hogy mit kezdjenek vele.
Ha meghosszabbítják a szerződést, akkor simán csak nem fogsz megdolgozni a megbízási díjadért az utolsó részében, megszűnni majd akkor szűnik meg, amikor a szerződés szerinti itt a vége.

Szakbarbár
2015-04-19 22:58:59
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő! A kérdéseim táppénz, csed, gyed és gyessel kapcsolatosak.
Röviden vázolom a helyzetet.
2006-2010 alkalmazottként volt munkaviszonyom külföldön.
2010ben született első fiam, utána igényeltem külföldön gyed-et.
2012.02.22-én született második fiam utána is gyed-et igényeltem, külföldön,majd 2014 február 23-ától Magyarországon igényeltem gyest, ami lejárt 2015 február 22vel.
2014 december 4-től van folyamatos munkaviszonyom, bérem 210000ft szerződés szerint, viszont február 1-től táppénzen vagyok, veszélyezetett terhesként, 9-es kóddal.
A harmadik gyermekünk várhatóan június 10 körül születik.
Egy hete kaptam meg az első táppénzt ( 2015.02.01-2015.02.22ig terjedő időszakra) 32340ft értékben. Ezt egy kicsit keveseltem, de nem is ez aggaszt igazán, hanem az, hogy meddig lehetek táppénzen és hogy mennyi lesz majd a CSED, GYED összege amit majd a harmadik gyerek születése után igényelek?
Még azt is meg kell említenem, hogy az e104-es nyomtatványt ( ami igazolja a külföldi munkaviszonyomat) sikerült beszereznem, de még nincs a NAV nyilvántartásába bevezetve. Holnap leadom. Befolyásolja majd a táppénz összegét ez a nyomtatvány? Tudom, hogy a csed és a gyed ettől is függ, de a táppénz is? Ha igen , akkor újraszámolják? Nagyon szépen köszönöm a válaszát. Üdvözlettel Imola
Amit kaptál, az Ft-ra pontosan a minimálbér 50%-a 22 napra. Ha csak ennyit látnak Rólad, hogy dec. 4 óta dolgozol, akkor azalapján ezt lehet csak megállapítani. Az E104-en igazolt időszak figyelembevételével a táppénz alapja, mértéke és hossza is barátságosabb lesz - feltéve, hogy a tagállamban szerzett biztosítás vége és a mostani munkaviszony kezdete között nincs több, mint 30 nap, vagy ha van, akkor ott gyest kaptál, mert az jogfenntartó idő.
Természetesen az új információ birtokában újra megállapítják a táppénzt. (A NAV-nak ehhez semmi köze, csak az egészségbiztosító fog az E104-essel foglalkozni.)
A táppénz nem számít bele a csed, gyed alapjába. A csedre, gyedre jogosultság szempontjából a a tagállamban szerzett előzetes biztosítás az itthonival egyenértékű.



Szakbarbár
2015-04-14 11:53:00
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

10 évig voltam/vagyok ugyanannál a cégnél alkalmazásban bruttó 180 ezer Ft-os fizetéssel, de mikor állapotos lettem kiírtak veszélyeztetett terhesnek, így 5 hónapos terhesen táppénzre mentem. Kislányom 2011. szeptemberében született, tehát már 7 hónapja lejárt a GYES-em, de nem mentem vissza dolgozni egy napot sem egészségügyi problémáim miatt, hanem először kivettem az összes szabadságomat 2014-re, majd utána táppénzre mentem és vagyok jelenleg is. Valószínűleg a korom és egészségügyi problémáim miatt veszélyeztetett terhes lennék a következő gyermekkel is. A táppénzjogosultságom hamarosan lejár, méltányossági táppénzre jogosult lehetek?
Első gyermekemnél a legmagasabb GYED-et, TGYÁS-t kaptam, ha most esnék újból teherbe úgy, hogy nem dolgoztam azóta, ugyanazt kapnám vagy szükség van valamennyi időszak aktív munkaviszonyra is vagy beleszámít a 26 nap szabadság, amit 2014-ben kivettem?

Válaszát előre is köszönöm,

Üdvözlettel:

V. Júlia
Méltányosságból táppénz azt kérhet, akinek rövid az előzetes biztosítása és ezért nem járna neki csak kevés táppénz. Az 1 év kimerítése után nem fogsz több táppénzt kapni.
A betegszabadság lejártát követő 1 év után a munkáltató felmondhat. Ezután 3 opció lehet - új munkahelyről, munkaviszony nélkül vagy járadékba szülés - , nem mondanám el mindent úgy, hogy egyelőre nincs miről beszélni, mert nem vagy terhes.

Szakbarbár
2015-04-14 11:30:44
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja