SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Ádám Olga


Ádám Olga
Képességfejlesztés a sakktáblán

A Sakk-Ovi oktatói gárdája egyelőre csak Budapesten és környékén, de remélhetőleg hamarosan kicsit távolabbi településeken is sakkozni tanítja a legfiatalabb (3-8 év közötti) korosztályt.
Óvodákban, iskolákban és más helyszíneken szervezünk heti rendszerességgel sakkfoglalkozást.

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/544-77-76
E-mail: info@sakkovi.hu
Honlap: http://www.sakkovi.hu/

Témakörök

összes téma      düh     foglalkozás     képességfejlesztés     képzés     kudarc     módszertani tanfolyam     óvoda     sakk     sakk könyv otthoni tanulás     sikerélmény     szolnok     tanfolyam     vereség     vidék  

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Hány éves kortól ajánlott a sakk?

Tisztelt Szakértő!
Én az 5 éves kisfiammal kapcsolatban írok. Megtanítottuk sakkozni, viszonylag könnyen elsajátította a szabályokat, viszont azt vettük észre, hogy nem tud veszíteni. Almikor elveszti a játékot nagyon szomorú és egyben dühös lesz, lesöpri a sakktáblát, dobálja a bábukat, stb.
Az lenne a kérdésem, hogy milyen idős korára érheti el azt a szintet, hogy a játék végkimenetelétől függetlenül (akár veszít, akár nyer) élvezze a játék szépségét?
Kedves Kérdező!

Ez nem ritka nehézség. A gyerek személyiségén is múlik, nem csak az életkoron. Van, aki 5-6 évesen is tud mosolyogva nyerni és újra kezdeni, és van, aki kamasz koráig nehezebben viseli a kudarcot. (Igazából azután is, csak akkor már másképp dolgozza fel a bánatát, nem olyan feltűnően. Sőt magában dühöngő - mégis lelkesen sakkozó - felnőttet is sokat látok :D )

Ezzel együtt azt tartom, hogy nem kell teljesen megóvni a gyermeket ettől, viszont én tudatosan szoktam figyelni rá, hogy több legyen a sikerélménye, mint a kudarca. (Tehát többször hagyom nyerni, mint ahányszor nem.) Amikor ő a győztes, akkor példát mutathatok neki abból, hogyan kell a vereséget kezelni. Nagy segítség a játszma utáni kézfogás, ami nem csak egy sportszerű jelkép, hanem a feszültség egyfajta levezetése, a játszma lezárása is. "Gratulálok, legközelebb visszavágok!" - szoktuk mondani ritmusosan, és céltudatosan!

A rövidebb, kevés bábos játékok - gyalogcsata, nyuszikás, mérges gyöngyös -, arra is jók, hogy a sikerek-kudarcok sűrűn kövessék egymást. Egy rosszul sikerült játszma után nem egy újabb fél órás küzdelemben kell visszaszereznie a dicsőséget, hanem egy rövid, pár perces kis csata is elég lehet hozzá, így könnyebb elviselni, hogy ezúttal nem ő nyert.

Azt is fontos tudni, hogy amikor vesztett és dühös és épp dobálja a bábukat, valószínűleg semmilyen szép szó nem fog rá hatni. Ezekről az érzésekről utólag, illetve egy nyugodt pillanatban, a következő játszma előtt érdemes beszélni!

A kudarcokra a legjobb gyógyír a siker, de ha soha nem veszít, nem tanulja meg azt feldolgozni, mindegy, hogy mennyi idős. Egyszerűen sokat kell játszani, és beszélni róla, akár már játszma előtt, hogy mi a helyes viselkedés, hogyha nem úgy sikerül a parti, ahogy szeretné. Mosolyt nem várhatunk el, akármilyen izgalmas játszma volt, de a bábuk szétdobálása sem helyes. Beszéljük meg pl. előre, hogy ha illedelmes gratulációval zárja az esetleges vereséget, akkor azért elismerő dicséret, vagy egy másik klassz közös játék jár.

Remélem tudtam egy kicsit segíteni, beindítani a megoldáshoz vezető utat. Az egyre több önálló sikerélményhez pedig szeretettel ajánlom foglalkozásainkat!

http://www.sakkmatyi.hu

Ádám Olga
2022-02-07 23:18:42
Olvasói értékelés: 5/5

5 éves

Kedves Olga!
Kisfiam 6 éves, nagypapával sokat sakkoznak nagyon szereti a játékot és ügyesen is játszik.
Tekintve, hogy jobban érdekli, mint bármilyen más játék így arra gondoltunk kicsit "komolyabban" is foglalkoztatnánk.
Itthon már ehhez többet nem tudun k hozzátenni.
Jelenleg Önök működnek a COVIDra való tekintettel?
ÜDvözlet
Kedves Szülő!
Köszönöm a kérdését!
Igen, most is működünk, egyrészt rengeteg online kiscsoportunk van folyamatosan ennek a korosztálynak (is). :) Nyáron táborok is lesznek, illetve személyes jelenléti foglalkozásra a II. kerület Bécsi útra akár azonnal be tud csatlakozni az otthon már sakkozó 6 éves péntek délutánonként, és hamarosan más időpontban is!
Kérem írjon levelet a szervezes@sakkmatyi.hu címre! Nyári csoportokért pedig a https://sakkmatyi.hu/beiratkozas oldalt érdemes meglátogatni.


Ádám Olga
2021-05-18 17:53:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

nincs türelme végigjátszani egy sakkpartit

4 éves kislányom már nagyon ügyesen tud minden sakkszabályt, de mégsem tudunk lejátszani egy partit, úgy tűnik nincs hozzá türelme. Mindig félbehagyja. Pedig hagynám őt nyerni, de nem jutunk el odáig. Mit csináljak, hogy végigjátsszon egy komplett sakkpartit?

Valószínűleg azért hagyja félbe a játszmát, mert még nem érti, nem "veszi fel a fonalat" és így unalmas neki. Ne játsszatok még teljes játszmákat! Játsszatok rövid sakktáblás játékokat, amiket ő is megért. Ezeknek hamar vége, és sok sikerélményt nyújtanak. Miközben játszotok épp olyan gondolkodási képességeket, logikai stukturákat gyakoroltok, amik az "igazi" partiban is hasznára válnak majd. Így ahogy egyre ügyesebb lesz a sakktáblás játékokban, egyszercsak megérik az igazi sakkpartihoz is. Ne erőltesd, de időről időre megpróbálhatjátok újra.
Azt nagyon jól teszed, hogy hagyod nyerni. Nem kell mindig ő nyerjen, de azért az esetek többségében ebben a korban nagyon fontos, hogy meglegyen a sikerélménye.
Sakktáblás játékokra itt találsz egy-két ötletet: sakkmatyi.hu/sakktablasjatekok.php
Vagy gyere el a 3 napos tanfolyamra, és próbáld ki, értsd meg, tanuld meg az összeset! :)
>>> sakkmatyi.hu/modszertan >>>



Ádám Olga
2015-11-18 11:25:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Könyv otthoni sakk tanuláshoz

Kecskemét mellett Helvécián jár óvodába kislányom aki 4 és fél éves, egy héten egyszer van sakk az oviban külön délutáni fizetős foglalkozás keretében. Elvittem a kislányom, tetszett neki, de már később csatlakoztunk, van lemaradásunk, kérdezném, ha itthon én szeretném felzárkóztatni milyen könyvet ajánl hozzá, mert most karácsonyra vettünk neki sakktáblát és itthon könyv segítségével szeretnénk vele sakkozni játékosan. Családban én sem, férjem sem tud sakkozni, mi is most tanulnánk meg a gyermekkel, tehát kezdő könyv kellene? Nézegettem az interneten, de olyan sokféle van, nem tudom melyik lenne számunkra az ideális. köszönöm tanácsát, üdvözlettel.

Kedves Anyuka!

Köszönöm kérdését! Az otthoni közös tanuláshoz a egyik legjobb most szerintem a Pepita Kódex könyv. Mesével, és közösen kipróbálható tanuló-játékokkal. (http://www.eshop-gyorsan.hu/sakkovi/eshop/0/0/5/37-Pepita-Kodex)
Egy kicsit "intenzívebb" gyakorláshoz pedig Mészáros András munkafüzetét ajánlanám, hozzá pedig főleg "szülői segédletnek" a tankönyvet is. (http://www.eshop-gyorsan.hu/sakkovi/eshop/0/0/5/4-Sakkpeldatar-1 és http://www.eshop-gyorsan.hu/sakkovi/eshop/0/0/5/3-Sakk-Matt-1 )
Szintén jó alap a közös tanuláshoz Herpai József, Sakóca című könyve, de a fentiek mellett nem gondolom hogy még az is szükséges lenne. ( http://www.eshop-gyorsan.hu/sakkovi/eshop/0/0/5/26-Sakoca )

Saját feladatgyűjteményeimet pedig kinyomtatva lehet tetszőleges tempóban oldani. A különböző szintű "Állatos feladatsorok" közül az oviban sakkozó 4 és fél évesnek a Kisegerest ajánlanám.
( http://www.eshop-gyorsan.hu/sakkovi/eshop/0/0/5/15-Kisegeres-feladvanysorozat-zip-csomagban )

Remélem tudtam segíteni.

Üdvözlettel,
Ádám Olga
http://www.sakkovi.hu



Ádám Olga
2014-02-12 23:38:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Sakk képzés

Kedves Katalin!
Szegedről írok Önnek. Van egy két éves és egy hat éves gyermekem akiket nagyon szeretnék megtanítani sakkozni. olvastam a levelekben, hogy képzés is idul ami átadja a tematikát. Nagyon jó ötletnek találjuk a "sakkovit". MIkor lenne ez a képzés? Mennyi ideig tartana? Milyen árban lenne? előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel Apáti Kata
Kedves Kata!

Örülök érdeklődésének!

Januárban lesz a következő Sakktáblás Játékok Módszertani képzésünk, Budapesten.
A képzés 3 témakört dolgoz fel. Az első rész a teljesen alapokról szól, ahhoz ad számtalan ötletet és tanácsot, hogyan ismertessük meg a sakkjáték szabályait az óvodás- kisiskolás gyermekekkel.
Ez a témakör két napos. A címe "Sakktáblás Játékok" Részvételi díj: 18.000 Ft.

A következő két témakör az elsőre épül rá, 1-1 nap az időtartamuk, és további játékos ötleteket, hasznos tanácsokat lehet elsajátítani, amelyekkel az alapokat már ismerő gyerekeket lehet élvezetesen tovább tanítani. Mindkét témakörhöz egy-egy "gyorstalpaló sakknap" is tartozik, amellyel közelebbről megismerkedhet a sakktjáték elméletével a hozzá-nem-annyira-értő szülő :-) A gyorstalpaló sakknapok fél-fél naposak.
a 2. témakör címe: "Első igazi sakkjátszmáim", részvételi díj (gyorstalpalóval együtt): 9500 Ft
a 3. témakor címe: "Kicsi a bors, de erős", részvételi díj: 9500 Ft

Szívesen küldök részletes tájékoztatót e-mailen, kérem küldjön egy levelet az info@sakkovi.hu címre.

Üdvözlettel,

Ádám Olga
2010-12-11 23:06:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Sakk-ovis foglalkoztatás

Kedves Szakértő!
Tordason a Művelődési Házban szeretnénk Sakk-ovis foglalkoztatásokat tartani.
Az igény a szülők részéről merült fel.
Ehhez szeretnénk szakmai segítséget, útmutatást kérni!
Köszönöm segítségét!
Üdvözlettel: Németi László kulturális szervező
(+36-20-359-77-36)

Kedves László!

Úgy gondolom pillanatnyilag a mi oktatóink kapacitásába nem fér bele, hogy Tordasra bárki kiutazzon, így más lehetőséget ajánlok:
Keressenek egy ügyesen sakkozó pedagógust, lelkes szülőt, stb. aki szívesen vezetné a Sakk-Ovi foglalkozásokat. Nem kell, hogy legyen sakkozói múltja, de azért magabiztosan ismerje a játékot.

Januárra tervezzük a következő módszertani tanfolyamunkat, ahol a vállalkozó szellemű oktatójelöltet felvértezhetjük számos ötlettel, játékkal, módszertani tippekkel és trükkökkel, valamint némi sakkelméleti tudással is. Így szórakozva, játszva, mindannyiuk örömére el tudja kezdeni az ovisokat megismertetni a sakkjátékkal.

Természetesen, ha beindultak a foglalkozások, a továbbiakban is nyújtunk szakmai támogatást. :-)

További részletek egyeztetésére kérem használja az info@sakkovi.hu e-mail címet!

Üdvözlettel,



Ádám Olga
2010-12-11 22:54:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Sakkoktató keresése

Kedves Olga!

E-mailen megkerestem Önöket egy kérdéssel kapcsolatban, azonban levelemre azóta sem érkezett válasz. Röviden leírom ismét,kérdésünket: Solymáron II. ker szomszédságában) egy magán óvodában szeretnénk mi, szülők 6-7 éves gyerekek számára sakkoktatót szerezni. Nap közben, az óvodai programba beillesztve. Tudnának ebben segíteni?

Köszönettel:
Szitás Judit (szitasj@enternet.hu)
Kedves Judit!

Köszönöm megkeresését!
Természetesen tudunk segíteni, sakk oktatót küldeni óvodájukban. A nap közbeni időpont biztosan nem jelent problémát!
A dolog menete a következő: szükség van először is az óvoda vezetőségének hozzájárulására. Ha már a szülők felvetették igényüket az óvodában, gondolom erre meg lesz a lehetőség. Ezután szükségünk van az óvodából egy kompetens kapcsolattartó elérhetőségére - ez általában az óvoda vezetője. Kérünk hozzá egy nevet, telefonszámot. Felvesszük vele a kapcsolatot, és megbeszéljük a feltételeket, árat, időpontot. Ezután/közben felmérjük az igényeket, a létszámot.
Ha a héten megkapjuk a kapcsolattartó elérhetőségét, reális, hogy már októbertől indulhat is a sakk foglalkozás. :-)

E-mailes megkeresése hozzám nem jutott el. Utánanézek a levelező rendszerünknek, más problémát is jeleztek mostanában :-(
Az óvoda elérhetőségeivel és további szervezési kérdésekkel meg tudja keresni kolléganőmet +36/202-37-34-35 telefonszámon.

Üdvözlettel,

Ádám Olga
2010-09-14 19:55:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Könyv sakktanuláshoz

Kedves Olga!

Mi Szolnokon lakunk, és itt nem találtam óvodásoknak való (5 éves a nagyobbik lányom) sakkozási lehetőséget, pedig én és párom is nagyon szeretünk sakkozni és jó lenne, ha gyermekeinkek is tovább tudnánk adni a játék szeretetét.
Tudnál ajánlani egy könyvet vagy más anyagot, amiből megismerhetem az általad említett játékokat, hogy magam taníthassam meg a lányomat? Esetleg általad szervezett csoport nincs a közelünkben?

Előre is köszönöm segítséged!
Tünde

Kedves Tünde!

Köszönöm érdeklődésedet!
Egyelőre sajnos nincs csoportunk felétek, viszont több bíztató hírem is van:
Készül egy "online tanfolyam" amelynek segítségével együtt tudtok otthon játszva tanulni gyermekeddel. Remélem januárban útnak indíthatom...
A másik pedig, hogy a módszertanunk megismerhető, január végén tervezem indítani az újabb módszertani képzést. Igaz ez több napot fog igénybe venni, és Budapesten tartom, de Neked kell ellátogatnod rá párszor, és akkor magad taníthatod meg lányodat otthon, sőt akár beindíthatod a szolnoki Sakk-Ovit is majd :-)
Részletek hamarosan felkerülnek a weboldalra. www.sakkovi.hu

Üdvözlettel,



Ádám Olga
2009-11-23 13:37:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Könyv otthoni sakktanuláshoz

Kedves Olga!

Mi Szolnokon lakunk, és itt nem találtam óvodásoknak való (5 éves a nagyobbik lányom) sakkozási lehetőséget, pedig én és párom is nagyon szeretünk sakkozni és jó lenne, ha gyermekeinkek is tovább tudnánk adni a játék szeretetét.
Tudnál ajánlani egy könyvet vagy más anyagot, amiből megismerhetem az általad említett játékokat, hogy magam taníthassam meg a lányomat? Esetleg általad szervezett csoport nincs a közelünkben?

Előre is köszönöm segítséged!
Tünde

Kedves Tünde!

Sajnos Szolnokon még nincs foglalkozásunk, és egyelőre könyvanyag sem jelent meg a Sakktáblás Játékokról, azonban van egy jó hírem is :)
Épp a jövő hétvégén tartunk egy 4 napos módszertani tanfolyamot, amelyen mindenki megismerheti a Sakktáblás Játékok teljes tananyagát, sőt aki kedvet érez hozzá - és alkalmasnak bizonyul - még oktatónak is csatlakozhat csapatunkhoz!
Tehát akár Te magad, vagy párod indíthatjátok el a szolnoki Sakk-Ovi csoportot ;-) (még a megszervezésében is segítünk).

Tanfolyam időpontja szeptember 18-21. és Budapesten lesz.

Ha érdekel, a részleteket itt találod:
www.sakkovi.hu/index.php?belso=modszertani.txt

Várom jelentkezésed! (info@sakkovi.hu)

Üdvözlettel,



Ádám Olga
2009-09-12 20:25:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Sakk-ovi ára és helyszíne

Szia Olga!
Én érdeklődni szeretnék, hogy milyen árba van a sakk-ovi és helyileg hol van? Hánytól hányig tart?
Kb. hányan szoktak lenni, mikor lehet jelentkezni rá?
Előre is köszi!
Kriszta
(Vencel kisfiam 4 éves)
Szia!
A sakk-ovi (egyelőre) nem óvoda jelleggel üzemel, hanem óvodai- és külső csoportos foglalkozásokat tartunk heti rendszerességgel, többfelé Budapesten. Valamint nyáron 1 hetes táborokat és nyári-ovi turnusokat... (Ez utóbbit kifejezetten a 3-8 éves korosztálynak, óvoda-szerű körülményekkel, kis csoportban, a táborokba iskolások is többen jönnek. )
Mivel ezek a nyári ovik nagyon sikeresek (szeretik a gyerekek, és sakk szempontból is hihetetlen hatékonyak), ősztől tervben van, hogy 4 hetes sakk-ovi turnusokat indítok 4-8 gyereknek, és ha sikeres, úgy folytatólagosan, tehát ovi helyett is járhatna ide a gyerkőc... :)
Ha érdekelne ez a lehetőség benneteket, keressetek meg magánban (info@sakkovi.hu) a részletek végett.

Amit most ajánlhatok, pl. a jövő heti kis létszámú nyári ovi, amely a X. kerület Hárslevelű utcában egy családi házban lesz (ez lenne a jövőbeni hosszabb távú csoportok helyszíne is), valamint augusztus 3-tól Zuglóban (kisiskolások) és a XII. kerületben (itt főleg ovisok lesznek) is indul 1-1 tábor, augusztus 10-től pedig Kispestre jöhetnek megint elsősorban az ovisok.
Részletesebb információ és jelentkezési lap: www.sakkovi.hu/index.php?belso=jelentkezes.txt

A részvételi díj mindenhol 19.500 Ft/hét. A létszám 5-12 fő között mozog. A programok naponta fél 9-től 4-ig tartanak.

Szívesen várom további kérdéseidet!
Üdvözlettel,

Ádám Olga
2009-07-27 07:51:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Sakkozás 3 éves korban

Kedves Olga!
Látom weboldalukon, hogy már 3 éves kortól foglalkoznak a gyerekekkel. Azt szeretném kérdezni, hogy meg lehet tanítani egy 3 - 3 és fél éves gyereket sakkozni? Mármint úgy, hogy értse is, hogy mit csinál?
Köszönettel,
Petra
Kedves Petra!
Ez erősen gyerekfüggő, a többséget nem (csak 1 - másfél év alatt, de addigra már 5 éves lesz ;)).
De nem is ez a lényeg, hanem, hogy a 3 és fél évest NE AKARJUK megtanítatni tökéletesen szabályosan sakkozni. (Hiszen valószínű, hogy úgysem fogja érteni.)
Ellenben mivel már ő is érdeklődő, így alapozó játékokat játszunk vele a sakktáblán, amelyekből megtanulja, hogy:
- vannak szabályok, amiket be KELL tartani
- felváltva lépünk, mert van ott egy másik gyerek is :)
- van a játéknak célja; lesz győztes és vesztes
- érdemes terveket szőni (gondolkodni)
- győzni jó :D - veszteni nem jó, de nem is tragédia
- sakkozni jó (1 év múlva könnyen, lelkesen meg is tanulja; bár már most is hangoztatni fogja, hogy ő bizony már tud ) 
Plusz megtanuljuk a játékok alapján a legtöbb bábu menetmódját (elvileg mindet, de még nem biztos, és nem is elvárás, hogy ne felejtse el némelyiket). Megtanuljuk az alapállást, és hallunk a sakkról, mattról is, csak még nem biztos, hogy érteni fogjuk (de láttam már olyan 3 és fél évest, aki megértette, és még 4 sem volt, már szabályosan játszott, győzni is képes volt).

Viszont a 4 és fél - 5 évesek többsége már könnyűszerrel megérti a szabályokat úgy, hogy némely amatőr felnőttet legyőzni is képes! (Ettől még az 5 éveseket is játékokon keresztül tanítjuk, mert nálunk nem az a cél, hogy pár óra alatt tudjuk a szabályokat, hanem sakkozó módra gondolkodni tanítunk, és a játékban rejlő lehetőségeket kihasználva sok minden mást is.)
Üdvözlettel,

Ádám Olga
2009-07-08 11:25:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Otthoni sakktanítás

Kedves Olga!
Én nagyon szeretek sakkozni. A fiaimat (7, 5, 3, 1), főleg a két nagyobbat szeretném megtanítani sakkozni, de nem tudom, hogyan kezdjem el. Lehet máris a játékkal kezdeni, és közben megtanulják a lépéseket? Próbálkoztam külön külön magyarázni a bábukat, de az unalmasnak tűnt nekik. Én már nem emlékszem, hogyan tanultam meg.
Köszönettel:
Réka

Kedves Réka!
Gratulálok fiaidhoz :) és köszönöm a kérdését, ez pont a kedvenc témám! :)
Jól látod a helyzetet, a gyerekek játszani szeretnek, nem tanulni. (Persze egy jó pedagógus mellett ez a két szó ugyanazt jelenti. ;)) Így a magyarázatok ritkán érnek el átütő sikert. Azonban ha elkezdünk játszmát játszani, könnyen tapasztalhatjuk, hogy a gyerekek nagyon sokáig értelem nélkül lépnek - hiszen épp elég gond nekik a választott bábu egy-egy lehetséges lépését átgondolni. A céltalan tologatás azonban megint csak hamar okozhatja az érdeklődés elvesztését. Éppen ezért szoktam én úgy tanítani a gyerekeket, hogy egy-két bábu mozgására, egy motívumra, egy gondolkodásmódra építve mintegy kiragadok játékokat a komplex sakkjátékból. Így mindössze néhány figurával, leegyszerűsített, lerövidített játékokat játszunk, ahol egyszerűen elsajátíthatók a szabályok és a célt sem nehéz elérni. Így a sikerélmény is garantált. Ezen játékok által - amit én Sakktáblás Játékoknak nevezek - a gyerekek megtanulják a bábuk mozgását, ugyanakkor bizonyos gondolkodási módokat is, az előre-számolást, az ellenfél tervének lesését, lépésünk következményeinek ellenőrzését, stb. Majd a jó alapok után elkezdhetünk "összes bábuval" is partit játszani, ekkor már azonban nem jelent gondot az, hogy mi hogyan lép... :)
A Sakktáblás Játékokból találsz ízelítőt a most induló sorozatban a www.sakkovi.hu oldalon (középen a híreknél).

Engedd meg, hogy figyelmedbe ajánljam nyári táborainkat, amelyek közül a "nyári sakk-ovikat" kifejezetten ovisokra "szabtuk", akár 3 éves kortól, de 7 éves gyermeked már akár az ott alvós táborokba is jöhet. És reményeim szerint 1 hét után már az alapokat ismerő gyerekeket adunk vissza. ;)

Bővebb információ ezen a linken olvasható:
www.sakkovi.hu/index.php?belso=jelentkezes.txt



Ádám Olga
2009-05-27 19:21:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

A sakk képesség fejlesztõ hatása kisgyermekkorban

Kedves Ádám Olga!
Szakdolgozatomat a gyerekkori sakkozásról írom. Szeretném megkérdezni mit gondol, milyen képesség fejlesztő hatása van a sakknak kisgyermekkorban, és Ön szerint milyen részképességeket fejleszthetünk vele?
Ha van rá lehetőség, szeretnék további kérdéseket is feltenni!
Üdvözlettel:
Katalin

Kedves Katalin!
Köszönöm, hogy megkeresett kérdésével! Szép témát választott szakdolgozatának. :)

A sakk egy igen komplex játék, nagyon sok mentális képességet használ az, aki ügyesen vezeti a bábokat, és ezek a képességek használat közben minden bizonnyal csiszolódnak is.
Mi a Sakk-Oviban a kisgyerekek oktatásakor nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a sakkjátékban fellelhető képességfejlesztő lehetőségeket kihasználjuk, a sakkjátékból mintegy momentumokat kiemelve játszva gyakoroltassuk azokat.

Bárki meg tudná említeni a logikai képességet, amikor a sakkjáték lépés-válaszlépés/védőlépés menetére gondol. A memóriát is sokan kiemelik pl. az egyes állástípusok, vagy megnyitások tanulásánál, felidézésénél.

Én ennél fontosabbnak tartom a kreativitást, ami személyes véleményem szerint talán a leghasznosabb képesség civilizált világunkban a boldoguláshoz. Ahogy a lurkók törik a fejüket, hogy egy-egy állásból hogyan lehetne bármi hasznosat kihozni, ötleteznek, terveket szőnek, kreatívvá válnak (gyerekekről lévén szó jó esetben ezzel a fantáziát megmozgató képességgel még nincs gond, ámde a sikeres játékhoz nélkülözhetetlen ;-)).

Türelmet is fejlesztenünk kell. Talán ez a legnehezebb... nem is a hosszú (unalmas?) játszma egy-helyben- ülése igényel nagy türelmet, ahogy ezt laikusok kívülről gondolnák; a játszmák ugyanis - ha érti a játékos - nagyon is izgalmasak, fordulatosak! Türelmesnek lenni a gyereknek saját magához kell megtanulnia, ugyanis a legtöbb gyerek-sakk hibát az első gondolatra megtett lépés okozza, míg türelmesen keresni kellett volna az ellenfél, védő válaszát, vagy épp az elszalasztott győzelmet stb.

Figyelem, problémamegoldó képesség, egymásra figyelés, győzelem- és vereség kezelése... lehetne még folytatni a sort. Javaslom, olvassa át weboldalunkon (www.sakkovi.hu) a "Tájékoztató" menüpontot, és szeretettel várom további kérdéseit (akár magánba az info@sakkovi.hu e-mailre is).
Üdvözlettel:



Ádám Olga
2009-04-21 09:35:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Vereségtõl való félelem a sakkban

Így sok-sok év távlatából... Én ott rontottam el gyerekkoromban, hogy nem szerettem veszíteni. Sem sakkban, sem malomban, sem más logikai játékban. Pedig a bátyám szinte mindig megvert, és tényleg nagyon sokat játszottunk. És nekem furcsa volt, hogy hatéves hugom 13 éves koromban már döntetlent játszik velem szemben, holott én tanítgattam.
Most, hogy ovis gyerekem van, és gondolkodom a sakk tanításán: hogyan tudom neki megtanítani, hogy ne féljen a vereségtől? Mit tehetek azért, hogy elfogadja, hogy kellő önbizalommal nézzen a következő játszma elé?

Kedves Kérdező!
Örülök, hogy feltetted ezt a kérdést, gyakran találkozom hasonló "nehézséggel".
Úgy tartom, a tanulás első lépcsőfoka, amikor a gyermek megérti a győzelem-vereség fogalmát és megtanul az előbbinek örülni, az utóbbitól pedig tartani. A következő feladat, hogy megtanulja ezeket az érzéseket kezelni. Az egyik véglet, aki úgy fél a vereségtől, hogy kerülni kezdi a játékot (is), a másik véglet, aki "túlzott önbizalomra" tesz szert. Nyilván az egészséges középutat kell megtalálnia, és ebben tudod Te segíteni. Ez nem csak a sakkjátékban, hanem az élet többi területén is hasznára fog válni.
Sokban függ a gyermek személyiségétől, hogy hogyan kezeli a problémát, amikor először szembesül vele és, hogy mennyi időbe telik "kinőni" azt -jelen esetben a vereség miatti félelmet-.
Hogyan segíthetsz?
Vedd le a gyerek válláról a vereség terhét: ne ti játsszatok egymás ellen, hanem kedvenc játékállatai vívjanak sakkcsatát. Az sem gond, ha közösen irányítjátok a játék alakulását. Nem állítod őt egyik állatkája pártjára sem, látszólag csak "nézők" vagytok, valójában persze nektek kell a "játékosok" gondolatait irányítani. A parti végén a vereség miatt szomorkodó játék babát közösen vigasztaljátok meg, mondjatok neki "okos dolgokat": "A játék a fontos, nem a győzelem.", "Legközelebb neked is sikerül, nem szabad feladni." stb. Lehetőleg a vesztes "játékos" kérjen -és kapjon- visszavágót, majd az igazságos 1:1 után menjenek közösen, békességben mást játszani, és akár adják át a sakktáblát nektek. ;)
Ha van lehetőségetek gyertek el az egyik szülő-gyerek közös foglalkozásunkra, tanulhattok olyan Sakktáblás Játékot, amelyben a gyermeket könnyen sikerélményhez juttathatod! A részletekért látogasd meg weboldalunkat! www.sakkovi.hu
Üdvözlettel,



Ádám Olga
2009-03-12 08:35:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja