SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Férfiak, akik sohasem lehetnek gyengék - tragikus árat fogunk fizetni, ha továbbra sem hagyjuk nekik

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2023-01-31
2020-ban 1300 magyar férfi követett el öngyilkosságot, vagyis hetente 25 férfi fejezte be önszántából az életét - mutatta ki a KSH kutatása (Öngyilkosság - Fenntartható fejlődés indikátorai).
A férfiak mentális egészsége évek óta olyan mértékben romlik, hogy már a népegészségügy is felfigyelt rá, és nagy erőkkel kutatja a megoldás lehetőségeit.
Férfiak, akik sohasem lehetnek gyengék - tragikus árat fogunk fizetni, ha továbbra sem hagyjuk nekik

Minden női öngyilkosságra több mint három férfi öngyilkosság jut

Egy férfi "nem engedheti meg magának", hogy...

A kérdést kutató tanulmányok megegyeznek abban, hogy a hagyományos férfi gondolkodás megengedhetetlennek tartja a lelki problémák kifejezését, gyengeségként kezeli a férfiak mentális problémáját, és a segítségkérést szinte lehetetlenné teszi számukra.

A magyar férfilakosság annyira rossz mentális állapotban van, hogy szinte alig van olyan család, ahol ne küzdenének alkohollal, szerhasználattal, depresszióval, szorongással, pánikrohamokkal, vagy kényszerbetegséggel.

A tanulmány szerint a magyarok jelentős részénél hiányzik a mindennapi élet kihívásaival való megküzdéshez való képesség, és ha ebben a romló állapotban a férfiak nem kapnak segítséget, beláthatatlan következményekkel kell szembesülnünk.


Mi gátolja a férfiak részéről a segítségkérést?

Miért tabu a társadalmunkban az, hogy egy férfi az érzelmeiről beszéljen, netán sírjon? Miért pont azért válnak gyenge, családok megtartásra képtelen emberekké a férfiak, mert erős, talpraesett, határozott irányítók képét kell mutatniuk? Miért a civilizált, viszonylagos jólétben élő társadalmakban olyan magas a mentális betegségek aránya? Mi hiányzik a boldogságunkhoz?

A kérdés már csak azért is izgatja a kutatókat, mert komoly gazdasági következménye van. Magyarország az egyik azon országok között, ahol az aktív korúak foglalkoztatása érthetetlenül alacsony szintű.

A férfiak egészségén tehát javítanunk kell, ez kulcsfontosságú terület – írják a tanulmányok. Hamarosan nem lesznek funkcionális családok, csak düledező, aládúcolt kapcsolatok.

Az, hogy a férfiak a lelki problémáikra miért nem keresnek segítséget, messzire vezető kérdés. A történet ott kezdődik, hogy az oktatásunkból hiányzik

  • a stresszel való megküzdés tanítása,
  • a határtartás képességének és technikájának megtanítása,
  • a konfliktusok kezelésének megtanítása,
  • és az érdekérvényesítő, de agressziómentes kommunikáció kialakításának módszere.

Ezért is része a problémának a rossz mentális állapot mentén kialakuló bántalmazás, ami mint a búvópatak, nagy részben láthatatlan, de alámossa a talajt, ami egy idő után beomlik.

A stresszes férfi kibillen egyensúlyából, és legtöbb esetben segítségkérés helyett pótszerekhez nyúl, depressziós lesz, vagy ámokfutásba kezd a kapcsolataiban, és felőrli azt a közeget, ami segíthetne rajta.

Az, hogy a hagyományos nézőpont gyengeségnek tartja a férfiak segítségkérését, csak része a problémának. Ez a tabu odáig terjed, hogy hogy a férfiak azt sem engedik meg maguknak, hogy a lelki egészségről olvassanak, ismeretet szerezzenek.

Bizonyos esetekben a segítségkérés lehetősége teljesen elveszik számukra, ilyen helyzet a hagyományosan férfias munkahelyen dolgozók esete. Külön tanulmányok készülnek arról, hogy az egyenruhás férfijaink – rendőrök, katonák, tűzoltók – mennyire ritkán fordulnak szakemberhez, és mennyire fordulnak inkább alkoholhoz vagy droghoz. A kutatások azt találták, hogy a férfias erőt sugárzó munkakörökben dolgozók szinte egyáltalán nem jelennek meg a segítő szolgálatoknál, és persze férfias munkakörnek élhetnek meg a férfiak az egyenruhás hivatástól eltérő szakmákat is. Sírhat egy informatikus? Vagy egy vállalkozó?

A kisebbségi csoportokhoz tartozók: menekültek, bevándorlók, melegek, kisebbségi etnikai származású férfiak, sőt, a vidéki férfiak körében szintén alig van segítségkérés.

A szakemberhez fordulásban hátráltatja a férfiakat a családi szégyenérzet, a kirekesztéstől való félelem, vagy a rasszizmussal és homofóbiával kapcsolatos félelmek. Ők sem jelennek meg a pszichológus rendelőjében.


A házasságuk felbomlása vagy gyászeset után egyedül maradó férfiak mentális egészsége kriminális 

Ők olyan mértékben elszigetelődhetnek az emberi közösségtől, hogy az állapotromlást nem is jelzi vissza nekik senki. A segítségkérést gátolhatja az előítélet mellett az egyszerű szegénység is. Nagyon szomorú az a folyamat, ahogy a fogorvosi ellátás, a gyógytornász, a szemüvegkészítés és a pszichológusi szakellátás már a luxuskategóriába csúszik, és az életminőségünk olyan tényezők miatt romlik le, amelyek elérhetőek lennének.

A magyarországi rászorulók legalább 50%-a semmilyen kezelést nem kap: vagy nem keresi, vagy nem tartja elérhetőnek, illetve valóban elérhetetlen a számára. Az ingyenes pszichológusok elérhetősége sírnivalóan csekély.


Mit tehetünk a férfiakért?

A folyamatba társadalmi és egyéni szinten is be kell avatkozni, és ebben nagy szerepe lesz a pszichológiai szakmai szervezeteknek és a lelki segítő szolgálatoknak.

A segítségkérést támogató tényezők közül első helyen a közösség szerepel. Legyenek a férfiaknak közösségeik! A közösség akkor működik jól, ha ott az érzelmek kifejezése elfogadott, ha ott szabad annak lennünk, akik vagyunk, ha megmutatkozhatnak a gyengeségeink, harcaink, küzdelmeink. Ilyen közösség a család is. A család szerepe a férfiak érdekében a támogatás.

A kutatások megoldási lehetőséget látnak abban a tényben is, hogy a férfiak zöme az interneten keres forrásokat a lelki problémái megoldására. Erre az lehetne a válaszlépés, hogy bővüljön az online, anonim módon felkereshető lelkisegélyt nyújtó webhelyek száma, legyenek ezek informatívak, könnyen elérhetők.

Az internet nyújtotta lehetőségek közé tartozik a közismert példaképek által nyújtott minta, akik segítségkérésre ösztönözhetnek. Ma már vannak olyan sokak által követett férfi közszereplők, akik a másokkal törődő, egészséges érzelmeket kimutató férfiasságról adnak modellt.

A támogató környezet nagyon fontos: azt érdemes sugallni, hogy a segítségkérés vagy a sérülékenység az emberi viselkedés része, és a kérés a férfias viselkedés elfogadható eleme. Ha egy férfi számára sehol nincs biztosítva a megnyílás lehetősége, előbb-utóbb lelki problémába zuhan – és vele a család is.

A férfiak megdőlése mögött az a téveszme is áll, hogy boldogságunk legfontosabb része az élvezetek elérhetősége. A boldogságkutatók szerint azonban a vágyott boldogságállapotnak ez csupán a legalapvetőbb szintje, a gyönyörök, ösztönös késztetések boldogsága, mint amit az alkohol vagy a drog is nyújtani tud. A boldogság következő lépcsőfoka a bevonódás, vagyis amikor az ember teljesen be tud vonódni az életfeladatába, helyén érzi magát a világban. A boldogság csúcsa az értelmes élet érzése, ami egy aktív állapot, cselekvő, dinamikus – tehát a férfilétbe illeszkedő élmény. Igazából ez az, ami boldoggá és egészségessé tesz minket, nem az élvezetek hajszolása.


Miért vagyunk boldogtalanok?


A tudomány Közép-Európai paradoxonnak nevezi azt a jelenséget, hogy a mentális panaszok a civilizált országokban a leggyakoribbak, és ahol a legtöbb a pénz, ott a legrosszabb a valódi életminőség. Krónikus stresszben élünk, melyre egyenes válasz a depresszió, amely egyfajta tanult tehetetlenség. Ha nem vagyunk képesek az életben adódó problémáinkat megoldani, megharcolni, akkor valamiféle lelki csigaházba vonulunk, ahol a külvilág számára elérhetetlenné válunk.

A mai magyar lakosság harmada szenved ettől, él emiatt súlyosan nehezített életkörülmények között, és hal bele korábban az életébe… Nem az önmagában is nehéz szociális helyzet tesz minket boldogtalanná, hanem a másoktól való lemaradás teljesen magunk gyártotta érzete.


Magyarországon követik el a legtöbb öngyilkosságot

A WHO szerint ma már az egészségügy legsúlyosabb problémája és legnagyobb kihívása a mentális problémák, és annak következményei. Magyarországon a korai nyugdíjba vonulások okai között is ez szerepel elsősorban. Az élettel való elégedettségünk tekintetében 156 ország közül mi a 110. helyen vagyunk. (forrás: 2013. évi World Happiness Report), Európában csak Bulgária, Macedónia, és a kaukázusi országok állnak mögöttünk. A 65 év fölötti népesség körében a befejezett öngyilkosságaink számát illetően világviszonylatban az első helyen állunk.

Magyarországon a férfiak által elkövetett öngyilkosságok zöme önakasztással történik. Minden önmagát felakasztó öngyilkos férfira jut legalább egy ember - többnyire nő -, aki megtalálja.

Engedjük a férfiakat sebezhetőnek lenni, és segítséghez juttatni.

Indexékép: Depositphotos.com

Felhasznált szakirodalom:

  • https://index.hu/fomo/2022/05/02/tabu-ferfiak-mentalis-egeszseg-pszichoterapeuta/
  • A magyar társadalom mentális egészségi állapotának bemutatása
  • Borbély Zsuzsanna: Egészségmagatartás és mentális egészség – nemi különbségek a munkahelyi stressz megélésében
  • Tőzsér, Anett (2019) A magyar társadalom mentális egészségi állapotának bemutatása. POLGÁRI SZEMLE: GAZDASÁGI ÉS TÁRSADALMI FOLYÓIRAT, 15 (4-6). pp. 370-382. ISSN 1786-6553
  • Cikkismertetés: Hogyan befolyásolja a férfiasság a mentális problémákkal kapcsolatos segítségkérést? Article review: How does masculinity relate to men’s mental health-seeking behaviour? Ismertető: Dolhai Máté

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja