SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

Alvás várandósság idején

Kókai Kata [cikkei] - 2006-07-03
Rengeteg szülő tudja már, milyen nehéz egy jót aludni a szülést követő néhány hónapban. De nem egy nő már a várandósság idején is alvásproblémákkal küzd.

A várandósság első trimeszterében nem egyszer meghosszabbodik az alvás ideje. Ez természetes, hiszen a női test igyekszik gondoskodni a növekvőben lévő magzatról, s ez sokkal fáradtabbé teheti az édesanyát. A szívverés felgyorsul, a test több vért termel, s a méhlepény is megkezdi működését. A várandósság későbbi szakaszában azonban előfordulhat, hogy nehézzé válik a normális, mély alvás.

Miért olyan nehéz normálisan aludni?

A várandósság idején leginkább a test fizikai átalakulása jelenthet problémát. A megszokott pózok helyett kénytelenek vagyunk más testhelyzeteket keresni. Főleg azok helyzete nehéz, akik korábban szerettek hason feküdni. Az egyre növekvő has szinte lehetetlenné tesz a kényelmes elhelyezkedést, hiszen közben még a babára is ügyelni kell.

Emellett más tényezők is zavarhatják az alvást. A várandósság idején a szívverések száma növekszik, ez már magát az elalvást is nehezítheti. A méh növekedése a környező szervekre, izmokra is hatással lehet. Előfordulhat, hogy a megnövekedett méh nyomja a tüdő alatt található izmokat, így a lélegzés felületesebbé válik. A szervezet azonban igényli az több oxigént, így előbb-utóbb gyorsabbá válik a lélegzetvétel.

A megnövekedett pocak, a felszedett kilók megterhelik az izmokat is. Előfordulhat a várandósság későbbi szakaszában hát- és derékfájás, mely szintén megnehezíti az alvást. Az emésztőrendszer is lelassul, ezért nem tanácsos egyszerre nagyobb adag ételt elfogyasztani. Együnk két-három óránként egy keveset, így elkerülhetjük a gyomorégést.

Rémálmok várandósság idején



Rengeteg várandós nő panaszkodik rémálmokra, mely leginkább a szüléshez, vagy a babához kapcsolódik. Ez nem fizikai, hanem lelki probléma. Meg kell érteni, hogy az álmok nem a jövőt jelzik, hanem saját félelmeinket. Általában azoknál fordul elő rémálom, akik aggódnak gyermekük épsége miatt, vagy félnek a szüléstől. Erre mind van megoldás; az orvosi vizsgálatok megnyugtatóak, hiszen a baba és a várandós nő egészségének védelmét szolgálják, a szüléstől való félelem pedig általában elmúlik, ha részletesebben is tájékozódunk a témáról.

Teendők a jó alvás érdekében

- Igyekezzünk rájönni, mi táplálja félelmeinket, így könnyen véget vethetünk rémálmainknak.
- Hanyagoljuk a koffeintartalmú italokat (kávé, tea, kóla).
- Alvás előtt egy-két órával már ne fogyasszunk nagyobb mennyiségű ételt vagy italt.
- Próbáljunk kialakítani egy napi rutint. Igyekezzünk minden nap ugyanakkor lefeküdni és kelni.
- Igyekezzünk rendszeresen mozogni. Egy kevés úszás, vagy minden nap egy séta segíthet az elalvásban.

Ha semmi nem segít az elalvásban, akkor se rohanjunk gyorsan a patikába. Az álmatlan forgolódás helyett érdemes egy könyvet olvasni, vagy más, nyugodt elfoglaltságot találni. Legvégső esetben használhatunk gyógynövény teákat, de ezt természetesen meg kell beszélni a kezelőorvossal.

betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Hogyan fegyelmezzünk szeretettel? – Válaszkereső Pécsi Rita neveléskutatóval

Szeretettel fegyelmezni nem ridegséget jelent, és a határok sem a gyerek ellen vannak. Pécsi Rita neveléskutató szerint a gyerek akkor érzi magát biztonságban, ha a szülő nem tűnik el mellőle a "baráti" szerep mögé, hanem nyugodt, következetes vezetést ad neki.

Amit a képernyő elvesz a gyerekedtől, és észre sem veszed

A telefon és a tablet sok családban a leggyorsabb béketeremtő: előkerül étteremben, autóban, várakozás közben, vagy akkor, amikor a szülőnek végre két szabad percre lenne szüksége. Uzsalyné Dr. Pécsi Rita neveléskutató szerint éppen ez a látszólag ártatlan szokás veheti el a gyerekektől azt, amiből az idegrendszerük, az önbizalmuk és a kapcsolati képességük épül.

A túlzásba vitt bőrápolás kamaszkorban többet árthat, mint használ

Egyre több tizenéves használ felnőtteknek szánt, aktív hatóanyagokat tartalmazó kozmetikumokat - pedig a túlzásba vitt bőrápolás ebben az életkorban akár ronthat is a helyzeten. Tinédzserkorban a rosszul megválasztott bőrápolási rutin bőrszárazsághoz, irritációhoz, sőt akár fájdalmas vagy viszkető allergiás reakcióhoz is vezethet- mondja dr. Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika bőrgyógyásza.

Képernyő vagy kaland? Így találjuk meg az egyensúlyt a gyerekek digitális és offline világa között

A digitális világban élünk, de a gyerekkor varázsa továbbra is a képernyőkön kívül történik. Hogyan találhatjuk meg az egészséges egyensúlyt szülőként anélkül, hogy démonizálnánk az okoseszközöket? Mutatunk néhány bevált, gyakorlatias tippet, és elmeséljük, hogyan segíthet a közös játék akár a legnehezebb helyzetekben is.

Az embrióból szűrték ki a súlyos SMA betegséget - egészségesen született a kisfiú a Semmelweisen

Egészségesen született és jól van az a kisfiú a Semmelweis Egyetemen, aki azért fogant mesterséges megtermékenyítéssel, hogy még embrió korában kiszűrhessék az orvosok a családban öröklődő SMA betegséget egy modern eljárásnak köszönhetően. Az úgynevezett preimplantációs genetikai vizsgálat azoknak a pároknak segít, akik az ismert genetikai betegségüket szeretnék kiszűrni az embriókból, annak érdekében, hogy egészséges gyermekük születhessen. A hazai orvosegyetemek közül elsőként a Semmelweis Egyetemen vált elérhetővé tavaly ez a korszerű diagnosztikai módszer a lombikprogramban részt vevő párok számára. És ez az első eset hazánkban amikor ezzel az eljárással, teljes egészében állami keretek között, egészséges gyermeknek adott életet egy édesanya.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja