SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

A terhesség lehetséges jelei

[cikkei] - 2004-01-29
A terhességet általában az utolsó menstruáció első napjától számolják, bár a fogamzás csak kb. két héttel később történik.Ezért, mikor teherbe esel, már kéthetes terhes vagy!
  • elmaradt menstruáció (igaz, pár csepp terhesség esetén is előfordulhat az első elmaradt menstruáció idején)
  • reggeli rosszullét (sok nőnek egész nap hányingere van, egyeseknek egyáltalán nincs)
  • gyakori vizelési inger
  • mell megnövekszik, érzékennyé válik
  • a méh nagyobbnak érződik
  • a mellbimbó körüli terület, az anyajegyek sötétebbé válhatnak
  • a mellen előtűnnek a vérerek kék csíkjai (később a hasfalon is)
  • a mellbimbón a bőr szárazzá válik
  • előtej szivárgás
  • folyamatos éhségérzet
  • nagymértékű fáradtság
  • ha terhesnek érzed magad

    Ha csak egy is jelentkezik ezek közül, érdemes gyanakodni és venni egy tesztet.

    A szülés várható időpontjának kiszámítása

    A terhességet általában az utolsó menstruáció első napjától számolják, bár a fogamzás csak kb. két héttel később történik. Ezért, mikor teherbe esel, már kéthetes terhes vagy!

    A leggyakrabban használt módszer a szülés várható időpontjának kiszámítására azt feltételezi, hogy a megtermékenyítés az utolsó menstruáció kezdete után 14 nappal történt. A körülbelüli időpontot így számolhatod ki:
    Vedd az utolsó menstruációd első napját, adj hozzá 7 napot, aztán számolj vissza belőle 3 hónapot, majd adj hozzá egy teljes évet!
    Ez ugyan egy elég jó módszer, de az orvosod más módszerekhez is folyamodhat, pl. ha tudja a megtermékenyítés pontos dátumát, vagy a méh nagysága alapján. (A terhesség első felében az ultrahang 7 napos pontossággal meg tudja határozni az időpontot.)

betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Hogyan fegyelmezzünk szeretettel? – Válaszkereső Pécsi Rita neveléskutatóval

Szeretettel fegyelmezni nem ridegséget jelent, és a határok sem a gyerek ellen vannak. Pécsi Rita neveléskutató szerint a gyerek akkor érzi magát biztonságban, ha a szülő nem tűnik el mellőle a "baráti" szerep mögé, hanem nyugodt, következetes vezetést ad neki.

Amit a képernyő elvesz a gyerekedtől, és észre sem veszed

A telefon és a tablet sok családban a leggyorsabb béketeremtő: előkerül étteremben, autóban, várakozás közben, vagy akkor, amikor a szülőnek végre két szabad percre lenne szüksége. Uzsalyné Dr. Pécsi Rita neveléskutató szerint éppen ez a látszólag ártatlan szokás veheti el a gyerekektől azt, amiből az idegrendszerük, az önbizalmuk és a kapcsolati képességük épül.

A túlzásba vitt bőrápolás kamaszkorban többet árthat, mint használ

Egyre több tizenéves használ felnőtteknek szánt, aktív hatóanyagokat tartalmazó kozmetikumokat - pedig a túlzásba vitt bőrápolás ebben az életkorban akár ronthat is a helyzeten. Tinédzserkorban a rosszul megválasztott bőrápolási rutin bőrszárazsághoz, irritációhoz, sőt akár fájdalmas vagy viszkető allergiás reakcióhoz is vezethet- mondja dr. Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika bőrgyógyásza.

Képernyő vagy kaland? Így találjuk meg az egyensúlyt a gyerekek digitális és offline világa között

A digitális világban élünk, de a gyerekkor varázsa továbbra is a képernyőkön kívül történik. Hogyan találhatjuk meg az egészséges egyensúlyt szülőként anélkül, hogy démonizálnánk az okoseszközöket? Mutatunk néhány bevált, gyakorlatias tippet, és elmeséljük, hogyan segíthet a közös játék akár a legnehezebb helyzetekben is.

Az embrióból szűrték ki a súlyos SMA betegséget - egészségesen született a kisfiú a Semmelweisen

Egészségesen született és jól van az a kisfiú a Semmelweis Egyetemen, aki azért fogant mesterséges megtermékenyítéssel, hogy még embrió korában kiszűrhessék az orvosok a családban öröklődő SMA betegséget egy modern eljárásnak köszönhetően. Az úgynevezett preimplantációs genetikai vizsgálat azoknak a pároknak segít, akik az ismert genetikai betegségüket szeretnék kiszűrni az embriókból, annak érdekében, hogy egészséges gyermekük születhessen. A hazai orvosegyetemek közül elsőként a Semmelweis Egyetemen vált elérhetővé tavaly ez a korszerű diagnosztikai módszer a lombikprogramban részt vevő párok számára. És ez az első eset hazánkban amikor ezzel az eljárással, teljes egészében állami keretek között, egészséges gyermeknek adott életet egy édesanya.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja