A győri Petz Aladár Kórház gyermekintenzív osztálya jelenleg nem tud fogadni bizonyos problémával érkező csecsemőket és gyerekeket – számolt be róla a Magyar Hang.
Intenzív ellátás és átszervezett ellátási lánc
Az érintett esetek között szerepelnek az alábbi, intenzív ellátást igénylő problémák:
- Gyermektraumatológiai esetek
- Égési sérülések
- Sebészeti beavatkozást igénylő helyzetek
Bár az intézmény köteles biztosítani a primer sürgősségi ellátást, az összetettebb, intenzív terápiát igénylő gyermekeket már más városokba kell továbbítani:
- Érsebészeti ellátás: Az érsebészeti terápia szükségességét igénylő betegek esetében a budapesti Bethesda Kórház vagy Pécs városában található intézményekhez fordulnak.
- Csecsemő- és gyermekgyógyászati intenzív terápia: Az úgynevezett II. és III. progresszivitási szintű ellátást igénylő kicsiket Tatabányára, Szombathelyre vagy Budapestre, pontosabban a Semmelweis Egyetem Üllői úti intézményébe küldik.
Ezekről az átirányítási intézkedésekről a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a honlapján adott tájékoztatást.
Kapcsolódó problémák Zalasszentgróton és környékén
Hasonló gondokkal küzdenek a zalaszentgróti egészségügyi intézmények is. Itt a bőr- és nemibeteg-járóbeteg-ellátás szünetel, mivel a szükséges szakorvosi személyi feltétel hiányzik. Fontos kiemelni, hogy ez a probléma nem csupán Zalaszentgrótra korlátozódik, hanem további 24 környékbeli települést is érint.
Az NNGYK honlapjára folyamatosan kerülnek ki úgynevezett kijelölő határozatok, amelyek során egy adott intézmény bejelenti, hogy nem tudja elvégezni a szükséges ellátást, és ezért egy másik kórházat bíznak meg a feladattal.
Mit jelent mindez a családok számára?
Bár elsőre elriaszthat a hír, fontos tudni, hogy az ellátási lánc átszervezése révén a sürgősségi és intenzív terápiás ellátás továbbra is biztosított – csak a betegeknek más városokba kell utazniuk a szükséges szakellátásért. Ez különösen a kisgyermekes családok számára jelenthet kihívást, hiszen a biztonságos és gyors ellátás mindenek felett áll.
Ez a helyzet rávilágít arra, hogy az egészségügyi rendszerben mennyire fontos a folyamatos kapacitásbővítés és a szakorvosi személyzet pótlása – mindez pedig a betegek biztonságos és időben történő ellátását szolgálja.
Nyitókép: Regasterios / Wikipedia
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)