Gy.I.K.Gy.I.K.     KeresésKeresés     TaglistaTaglista     CsoportokCsoportok    
ProfilProfil     Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned
GONDOLa

Lezárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Mindenkinek
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
abia

HozzászólásElküldve: 2008, Ápr. 11, 16:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia Kicsilány!Küldtem privit.
kicsilány

HozzászólásElküldve: 2008, Ápr. 10, 22:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszönöm, persze hogy érdekel, és ha arra járok, mindenképp szerét ejtem.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
feketeszív

HozzászólásElküldve: 2008, Ápr. 10, 19:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

feketeszív írta:
.
Nem értette félre, én fogalmaztam kissé félrevezetően.
Tehát így precíz: az előadás zenei anyagát Michalisz Terzisz és Mikisz Theodorakisz zenéiből állítottuk össze. Így önmagában a zene nem mond semmit, miként például a Cigányok ideje c. film zenéje is élvezhetetlen volna, ha az a filmről egy az egyben kerülne át a hanglemezre. (Kissé kancsi a hasonlat, de talán érti, mire gondolok.)
Ugyanakkor, ha el akarnám küldeni a zenét, akkor se tudnám. Nem vagyok hozzá technikailag eléggé fölkészült.

Ezt a hozzászólást megcenzúrázta a nejem. Azt mondja: zordon. Mire azt feleltem dacosan, nem zordon, hanem tárgyszerű. Mire a nejem: zordon, és a balszemöldökét megemelte hozzá egy picikét, de annyira obligát módon ám, hogy mindjárt tudtam, hol a helyem. Kukoricát hintettem a sarokba, rátérdepeltem, és fennhangon kimondtam magam is: zordon.

Komolyra fordítva: igaza van a feleségemnek (érzékenyebb nálam), valóban (ha nem is zordon, de) kissé távolságtartó a szöveg.
Tehát. Kicsilány, ha egyszer Pesten jár (vagy Szentendre környékén), és belefér az idejébe, föltétlenül keressen meg, szerét ejtjük, hogy összejöjjünk, és akkor megmutatjuk Magának az egész műsort, táncostul, zenéstül, mindenestül. Sőt dumálhatunk is róla (a nejemnek is vannak újabb ötletei). Persze, ha érdekli még egyáltalán a dolog.

.
Vissza az elejére
feketeszív

HozzászólásElküldve: 2008, Ápr. 10, 17:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

.
Nem értette félre, én fogalmaztam kissé félrevezetően.
Tehát így precíz: az előadás zenei anyagát Michalisz Terzisz és Mikisz Theodorakisz zenéiből állítottuk össze. Így önmagában a zene nem mond semmit, miként például a Cigányok ideje c. film zenéje is élvezhetetlen volna, ha az a filmről egy az egyben kerülne át a hanglemezre. (Kissé kancsi a hasonlat, de talán érti, mire gondolok.)
Ugyanakkor, ha el akarnám küldeni a zenét, akkor se tudnám. Nem vagyok hozzá technikailag eléggé fölkészült.

.
Vissza az elejére
kicsilány

HozzászólásElküldve: 2008, Ápr. 10, 10:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

[quote="feketeszív"].

Egészen konkrétan: a koreográfia szerint József Attila versét táncolhatná el Michalisz Terzisz és Theodorakisz (zsidó-balkáni-arab-keleti) zenéjére.

Valamit valószínüleg félreértettem, azt hittem, nevezett urak egy konkrét számáról van szó.
Így persze más a helyzet, és megértem, ha Ön a saját alkotását nem mutatja meg nekem ilyen formán, hogy a távolság akadályozza az együttműködést.
Vissza az elejére
feketeszív

HozzászólásElküldve: 2008, Ápr. 10, 08:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

.
Nem tudom a zenét megmutatni (nem is akarom), különféle elemekből áll össze, egy részét magam komponáltam. Ha térdre hullanék a fiam előtt, akkor persze elmagyarázná, hogy miként lehet a magnóról (annakidején szalagra ollóztam össze a műsort) átvinni számítógépre, s onnan „idelinkelni”, de egyrészt nem akarok térdre hullani (apai büszkeségből), másrészt a táncot a művemnek tekintem, nem fogom darabjaiban szétpötyögtetni, harmadrészt – higgye el! – nem menne vele semmire.

A tánc megalkotása munka. Ha többen csinálják, akkor műhelymunka. Aminek megvannak a szigorú szabályai. Ráadásul az én elképzelésem szerint a tánc (mint műalkotás) lényegi mozzanata az eszmeiség. Vagyishogy az érzelem művészetbéli (táncbéli) kifejezése csak akkor igazán hatásos, ha az indító érzelem az alkotás (majd az előadás) során eszmévé légiesül.

Ezért hangsúlyozom újra: ezt a topikot nem valamely konkrét tánccal kapcsolatos praktikumok információcseréjére nyitottam (értelme sem volna, ti. a nyilvános rovatban való publikálás nem azonos a műhelymunkával, sőt ellenkezőleg), hanem arra gondoltam, itt Önnek kis műalkotásokat, szellemi miniatűröket kellene közzétennie.

Merthogy ez nagyban segítené a táncának igazi művészetté fejlődését.

Talán egy kritikai megjegyzés által érthetővé válik, hogy mit próbálok itt Önnek eldadogni.
Ezt írja: „ Nagyon szeretem még Mitsourát, biztosan ismeri. Elmentem egy koncertjére, és egyszer csak bejött egy kicsi, sovány, jelentéktelen külsejü lány. Ahogy elkezdett énekelni, libabőrös lettem, és kicsordult a könny a szememből”.

Higgye el, az olvasó (néző) számára teljességgel érdektelen, hogy Ön szereti-e Mitsourát, vagy sem. Az pedig még kevésbé érdekes, hogy libabőrös lett-e az ének hallatán.
Nem azt kell leírnia (nem azt kell eltáncolnia), hogy Ön lett nagyon libabőrös, sőt még az is kevés volna, ha azt is leírná (szemléletesen), hogy miért csordult ki a könny a szeméből. Mert a művésznek az a feladata, hogy a néző (az olvasó) könnye csorogjon. Mint az Öné a koncerten.
Ez a művész dolga.

Képzelje csak el: beül Mitsoura koncertjére, „és egyszer csak bejön egy kicsi, sovány, jelentéktelen külsejű leány”, majd elkezdi mesélni, hogy hallotta Jonis Joplin előadását („kicsi, sovány…”), és libabőrös lett tőle, kicsordultak a könnyei...

Vallja be: rögvest visszakérné a koncertjegy árát!

Na most ugye az a helyzet, hogy én a táncára nem tudok reflektálni, ennek egyszerűen objektív okai vannak. A szövegeit viszont – mint potenciális műalkotásokat – képes vagyok kontrollálni az interneten is.
Arra gondoltam, úgy kellene fölfognia (használnia) ezt a topikot, mint a színpadot. Kialakít egy verbális „táncot”, azt előadja (mintha nyilvános főpróbán lennénk, közönség is van már, s mégsem ez az igazi előadás, hisz’ végül is nem ismerik még Önt, csak a nickjét), miközben én (mint „rendező”) időnként megszakítom a főpróbát, s elmondom, szerintem mi az, amin még változtatni kellene.
Ilyesmire gondoltam.
Ha van kedve hozzá, csináljuk, ha viszont nincs, akkor természetesen nem erőltetem. Miközben határozott meggyőződésem: nem válna a tánca kárára, ha megpróbálná az írásait művészi miniatűrökké alakítani. Ám egyáltalán nem biztos, hogy igazam van ebben. Elképzelhető, hogy az Ön esetében a táncos „őserő” a meghatározó, s amibe nem érdemes gondolatilag „belepiszkálni”.
Ezt Önnek kell eldöntenie.
Én egy puszta elvből indulok ki, mely szerint a tehetség nem azonos az adottsággal, de még a rátermettséggel, a képességgel, a képzettséggel, a készséggel sem. A tehetség nem kevesebb, mint sok-sok készségszinten gyakorolt képesség együttese.
Magyarán: a táncosnak is legalább valamennyire el kell tudnia mondani, hogy például Mitsoura éneke miért kelt a hallgatóban (nem benne, hanem a hallgatóban!) lúdbőröztető érzést.

Zelk Zoltán mesélte, József Attila rájött annakidején, hogy Babitsnak miért „kopognak” a versei. Mert botfülű a költő, nem tud énekelni, mondta József Attila. És valószínűleg igaza volt, s ami nyilván visszafelé is érvényes: a dalos érzelem széthájasul a lélekben, ha nem őrzi egybe a gondolat.
Így függ össze a költészet a dallal, a tánccal, a képzőművészettel…

„Előadóművésznek” igen, viszont igazi művésznek elképzelhetetlen az a táncos, aki gyakorlatilag néma, aki nem tudja megjeleníteni az érzelmeit, csak azt tudja „elrebegni” a színpadon, hogy vannak elementáris emóciói.

.
Vissza az elejére
kicsilány

HozzászólásElküldve: 2008, Ápr. 10, 00:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szeretném megkérdezni, mi a szám címe? Meghallgatnám, esetleg le tudnám tölteni valahonnan. Izgalmasnak hangzik.
Tegnap Palya Beát néztem/hallgattam a Youtube-n, szerintem fantasztikus.
Nagyon szeretem még Mitsourát, biztosan ismeri. Elmentem egy koncertjére, és egyszer csak bejött egy kicsi, sovány, jelentéktelen külsejü lány. Ahogy elkezdett énekelni, libabőrös lettem, és kicsordult a könny a szememből.
Olyan őserő , annyi érzelem, annyi fájdalom volt a hangjában, hogy az általa életre hozott varázslat teljesen elbűvölt. Olyan kisugárzása volt, hogy a lány hirtelen szép lett!!
Szeretem, ha egy zene ennyire tud hatni rám. Hasonlót a carmina Burána hallgatásakor érzek.
Vissza az elejére
feketeszív

HozzászólásElküldve: 2008, Ápr. 09, 23:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

.
Szerintem mellőzhetjük a megszólítást, biztos vagyok benne, mások is tiszteletben tartják majd, hogy itt kettőnk beszélgetése zajlik alapvetően, s amibe persze bárki beleszólhat, miközben a topikot nem tekintjük általános csevegési fórumnak.

Ezt írja: „El tudok képzelni indiai motívumokat a zenében, vagy például, most jutott eszembe a Makám zenekar, nekik van egy daluk, ami magyarul szól, zsidó téma, keleties dallamvilág. Igen, erre például tudnék táncolni.
Mivel Önnek jóval tágabb körűek az ismeretei mint nekem, köszönettel veszem, ha javasol valamit. Ön milyen zenét ajánlana a vershez, ami kifejezi a mondanivalóját, ugyanakkor nem áll abszolút távol a keleti zenék világától? Hú, ez izgalmas
.”

Erre a kérdésre április 1-én tulajdonképpen válaszoltam. Ön a levélre pozitívan reagált, s aminek nyomán fölajánlottam egy koreográfiát. Az ajánlott tánc lényegileg olyan, amely az Ön elképzelésének megfelel: „magyarul szól, [tágabb értelemben véve] zsidó téma, keleties dallamvilág”.
Egészen konkrétan: a koreográfia szerint József Attila versét táncolhatná el Michalisz Terzisz és Theodorakisz (zsidó-balkáni-arab-keleti) zenéjére.

Vagyis a tánc gyakorlatilag ki van találva, ezt írtam a múltkor.
Már rendesen beleéltem magam, hogy baromi jó táncot csinálunk együtt (az Ön balettos-hastáncos adottságát éppoly izgalmasnak véltem, mint a koreográfia zenei és eszmei anyagát), ezért igencsak lelombozott, hogy nem jön össze a munka (a földrajzi távolság miatt), de fegyelmezetten tudomásul vettem (merthogy mi mást is tehetnék).

Itt tehát „csupán” beszélgetésre, bölcselkedésre gondolok, s elsősorban Önnek nyitottam a rovatot, úgy érzékeltem, volna mondanivalója bőven, csak feszélyezi a másik topikon dúló konfliktussorozat, míg itt nyugodtam elmondhatja, megírhatja, ha eszébe jut valami fontos, értékes gondolat.

.
Vissza az elejére
kicsilány

HozzászólásElküldve: 2008, Ápr. 09, 14:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves Feketeszív!

Most találtam rá erre a "gondolára", köszönöm.

Nos akkor elmondom, mit gondolok férfi-nő kapcsolatról.

Lehet, hogy idealista vagyok, de ahogy korábban is írtam, a világ szép, kerek, addíg, míg az ember tönkre nem teszi. Úgy lenne jó, ha az emberek értékelnék azt az ajándékot, amit kaptak, vagyis azt, hogy élhetnek, és megtapasztalhatják a világ millió csodáját, sokszinüségét. Ehelyett mit tesznek az emberek? Gyűlölnek mindent, ami más.....

Így lehet, hogy gyűlölik azt, akinek más a bőrszíne, a szeme állása, a vallása, és így lehet, hogy férfiak és nők hadakoznak egymással.

Lehetnén egyformák. Azonos bőr-szem-hajszínnel, azonos szellemi és egyéb képességekkel. Lehetnénk egyneműek. Istenem, de unalmas lenne a világ.

Szerintem nagyszerű dolog, hogy mások vagyunk, nem csak az egyes népcsoportok, hanem azon belül is az egyes emberek. Nagyszerű, hogy vannak férfiak és nők. Az a csoda benne, hogy összepasszolnak.
Testileg, lelkileg. A férfiaknak megvan az a plusz, ami kiegyenlíti azt, ami a nőnél minusz-ért ugye...Ráadásul, örömérzetet ad ez a kiegészülés.

Mások vagyunk beállítottságunk alapján is, de ez nem baj. Ostobaság azon filózni, hogy ki ér többet, a férfi e avagy a nő? Én azt gondolom, azonos az értékünk. Mi nők tudunk gyermeket szülni, erre a férfiak nem képesek. De tudomásul kell venni, hogy férfi nélkül nem tudunk szülni.

A férfiak az élet bizonyos területein sokkal sikeresebbek mint a nők, például sokkal több férfi tudós van, mint nő. A nők viszont képesek otthont teremteni, összetartani a családot, és ez nem kevés.

Hány sikeres , ismert férfi nyilatkozik úgy, hogy azért (is) tudott eljutni oda, ahova, mert biztos, stabil háttér áll mögötte , a család!

A férfi oltalmazza a nőt, úgy ahogy tudja. Segít neki a fizikai munkákban, cipeli a szatyrát a piacról hazafele, stb. A nő oltalmazza a férfit. Puha fészket biztosít számára, érzékenyebb lelke kapcsán esetleg okos tanácsokkal segítheti , vigyázhat az egészségére.

Férfi és nő, együtt egy egész. vannak persze kivételek, vannak akik nem igénylik a másik nem társaságát, de ez nagyon ritka.
Annyira nevetséges, hogy magányos, elhagyott nők szidják a férfiakat, mert "mind szemetek" , de közben az interneten éjjel nappal társat keresnek. Ugyanilyen szánalmas, ha egy férfi vagánykodik, ostoba megjegyzéseket tesz a nőkre, közben pedig majd meggebed, hogy szerezzen magának egyet.

Alapvető baj az, hogy az emberek általánosítanak. Ahogy fentebb írtam, mondják a nők, hogy a férfiak szemetek. Így, általában. Holott csak arról van szó, hogy ők, pechjükre, csak ilyenekkel találkoztak. Esetleg, folyamatosan ilyeneket VÁLASZTANAK. Sőt: ilyenné teszik a párjukat.
Arról elfeledkeznek, hogy nők közt is vannak ugyanilyen szemetek.

Én azt vallom, férfiak és nők egyformán értékesek (vagy értéktelenek) , csak épp nem ugyanazt tudja nyújtani az egyik nem ,mint a másik.
Ez nem baj, mert így egészítjük ki egymást.

Ha elférfiasodunk, nem várhatjuk el, hogy nőként bánjanak velünk, és egy elnőiesedett puhány férfi se várjon túl nagy tiszteletet.

Egy olyan nő, aki úgy beszél, hogy "mondtam neki b.meg hogy gyere ide b.meg a k. anyád" az ne várja el, hogy kinyitják neki az ajtót, vagy lesegítik a kabátját. Lehet, van akinek ez nem fontos, én szeretem az ilyen megnyilvánulásokat.

Ha mindenki maradna a természet által rászabott szerepeknél, ha a saját neme sajátosságainak megfelelően viselkedne, ha nem harcolni akarna a másik nemmel, hanem együttműködni vele, ha a kapcsolatokat a tisztelet is átszőné, sokkal jobb lehetne férfi és nő viszonya.

A vers: nagyon szép. Nem tudnám eltáncolni. El sem tudom képzelni, hogy ezt mind el lehet táncolni. Vagy nem lehet, vagy nekem nincs hozzá affinitásom.

Egyrészt, mér a zeneválasztással gondban lennék.

Én eddigi táncaimnál a zene felől indultam, tehát nem a témához választottam zenét, hanem a zene "súgta meg" mit kellene táncolnom.

Bár manapság divat akár techno zenére is hastáncolni, én ennek nem vagyok híve. Az orientális tánchoz nekem orientális zene dukál.

Ez a tipusu zene nem illik egy ilyen vershez.
Persze, beszéltünk arról, hogy a táncot meg kell fűszerezni valami plusszal, amitől több, jobb, szebb, más, művészi lesz.

Nyilvánvalóan ez vonatkozik a zenére is. Azt nem tudom elképzelni, hogy egy merőben más zenére (mondjuk hip hop dallamokra) építsem a táncomat, de azt igen, hogy valami hasonlóra alkossak.

El tudok képzelni indiai motívumokat a zenében, vagy például, most jutott eszembe a Makám zenekar, nekik van egy daluk, ami magyarul szól, zsidó téma, keleties dallamvilág. Igen, erre például tudnék táncolni.

Mivel Önnek jóval tágabb körüek az ismeretei mint nekem, köszönettel veszem, ha javasol valamit. Ón milyen zenét ajánlana a vershez, ami kifejezi a mondanivalóját, ugyanakkor nem áll abszolút távol a keleti zenék világától? Hú, ez izgalmas.

További szép napot kívánok Önnek.
Vissza az elejére
feketeszív

HozzászólásElküldve: 2008, Ápr. 07, 22:38    Hozzászólás témája: GONDOLa Hozzászólás az előzmény idézésével

.
Kedves Kicsilány!

Ha van kedve írni értékekről… erkölcsről, családról, nőkről, férfiakról, gyerekekről, szeretetről, szerelemről, táncról, zenéről, irodalomról és más efféle lomról, akkor ezen a bárkán, ezen a gondolán zavartalanul megteheti.
És én biztosan elolvasom majd minden sorát.

Emlékezzék, ajánlottam egy József Attila-verset a napokban, gondolom, már elolvasta (könyvből az igazi), s ha van kedve hozzá, írjon róla (ezért a teljesség okán – utólag – idemásolom a költeményt).

Tiszazug

A báránybunda árnyakat
tűlevelű fák fércelik.
Szalad a puli pillanat,
fagyon koppantja körmeit.

Hümmögőn áhítgat a nép
s házacskák gondolkodnak, ím
zsuppjának zsíros süvegét
lehúzza ablakára mind.

Kárál a tyúk keservesen
az eresz alatt, mintha már
vénasszony lelke volna, mely
rimánkodóan visszajár.

Belül is pöttyös állatok,
ütődött, kékes öregek
guggolnak, mordulnak nagyot,
csupán hogy ne merengjenek.

Mert sok a révülni való,
ha már az ember nem kapál.
Szép, puha gond a pipaszó,
tört ujjak közt pamutfonál.

S mit ér a vén? A kanalat
elejti, csöppent, etetik
s ha ő etet, a malacok
habos vödröstül fellökik.

És lágy a tanya, langy az ól.
Csillagra akasztott homály!
Kemény a menny. A gally alól
bicegő cinke sírdogál.

Talán még emlékszik rá, a múltkor megkérdeztem, Ön szerint el lehet-e táncolni a szaladó puli-pillanatot, a hű puli pillantását, fagyon koppanó körmeit, el lehet-e táncolni a tört ujjak között hajló pamutfonált, a csillagokra akasztott homályt, a bicegő cinke sírdogálását?

Ha igen, milyen zenére, hogyan? El tudná-e táncolni egyedül?

Ilyesmire gondoltam, de írhat bármiről, amikor ideje és kedve tartja. Csak ne penzumnak tekintse a dolgot. Hanem alkotásnak. A gondosságra törekedjék elsősorban.
Meggyőződésem, hogy az írás, a gondolkodás a táncművészetének kialakításához elengedhetetlenül szükséges.

Elsősorban Önnek avattam és bocsátom vízre ezt a gondolát, de (s ha nem veszi tolakodásnak) olykor én is megjelennék itt egy-egy evezőcsapás erejéig.

.
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Lezárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Mindenkinek Időzóna: (GMT +2 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.

Ezt olvastad már?Elrejtés