Gy.I.K.Gy.I.K.     KeresésKeresés     TaglistaTaglista     CsoportokCsoportok    
ProfilProfil     Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned
GYED-GYES....
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Következő

Lezárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Gyerekekről - babavárók, kismamák, szülők
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
szilardbetti

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 09:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

köszönöm sopánka az elözö kérdésemre a válaszát.de lenne még kérdésem.a thgy?meddig járna?és pontosan mia kiirt neve ennek?és ki tudja nekem számolni ezt?én nekem43 ezer amit gyedre kapok plussz a családi egy gyerek után.és van fennálo munkaviszonyom.kérlek segits.köszönöm szépen fontos lenne
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 16, 15:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

[quote="szilardbetti"]
szilardbetti írta:
taz lenne a kérdésem hogy nekem van egyy másfél éves babám,de mi 2 év után akarunk mégegyet és most gyedet kapok és fennála munkaviszonyom és ha nem mennék vissza dolgozni 2 év után mert terhes lennék akkor milyen ellátást kapnánk a már meglévő és pocakban lévö kisgyermekek után?.valaki segitsen nekünk aki bármit is tud eeröl.köszönöm és emailben ha lehet

GYED a gyerek kétéves koráig jár. Ezt követően a gyerek 3 éves koráig lehet igényelni a GYES-t. A pocakba lévő babára nem jár semmi, legfeljebb családi adókedvezmény, ha már van legalább 2 baba. (neked ha jól értem még csak 1 van)

A szüléstől lehet THGY ellátást igényelni az új babára.
Amit leírtál -ha közben csak GYES-en vagy és nem mész vissza dolgozni és a következő baba az első 3 éves kora előtt megszületik- annak alapján a THGY-t a munkaszerződésed szerinti személyi alapbéredből számolják ki: személyi alapbér osztva 30 annak veszik a 70 százalékát és szorozzák 30 napos hónap esetén 30-al. Ez lesz a bruttó thgy, amiből még adóelőleget is vonnak/vonhatnak.

Üdv.

Smile
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 16, 15:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

kaboci írta:
Kedves sopánka!

Nagyon köszönöm a válaszodat és a segítő szándékot! Elnézést, hogy nem adtam meg az alábbiakat-de nekem ez tényleg teljesen kimaradt és homály:)
1. Fennáll a munkaviszonyom
2. bruttó 120.000,- 2006-ban volt az utolsó bér, mert
3. Az 1. baba 2006.decemberben született
4. Ugyanoda, végül is bármikor visszavennének, a jövedelmem kb. hasonló lenne ésa következő baba születéséig dolgoznék
5. max. 8 (elsősorban tőlem függ)
6. ha minden jól megy 2009. decemberig szeretnénk ha megszületne:)

Amit közben sikerült kibogozni-ha jól értem:
ha minimálbér kétszerese feletti a jövedelem GYES alatt, akkor érdemes a tgyás miatt 180 napot vagy többet dolgozni, mert akkor nem jön be a minimálbér kétszerese, mint plafon. Ha kevesebbet dolgozna az ember, mint 180 nap, vagy egyáltalán nem dolgozik, akkor tgyás is minimálbér kétszerese után jár. Az új Gyed mindenképpen a minimálbér kétszerese után jár-mert hogy maximált összeg(?)

Még két kérdés felmerült bennem:
- a korábbi bent maradt szabikat ki kell-e vennem ha visszamegyek dolgozni?
- ha közben esetleg táppénzre kellene mennem (2009 folyamán), akkor az mennyiben fogja befolyásolni a tgyás és gyed összegét a 2. babánál?

Hálás köszönetem előre is!

Tények: Az 1 baba 2006. decemberben született azaz 2008 decemberig kaphatsz GYED-et, 2008 decembertől 2009. decemberig pedig GYES-t. Ekorra várható a 2 baba.

Válaszok. Ha nem mész vissza dolgozni 2009. decemberében a THGY alapja a szüléskor aktuális szerződés szerinti béred. Ez most 120.000.-Ft.
Számitási mód. 120.000:30*70%= 1 napi bruttó THGY 2.800Ft, 30 napos hónap esetén 84.000Ft.- Ez ugye kevesebb, mint a GYED max.

DE

A Munka Törvénykönyve lehetővé teszi, hogy a munkáltató a dolgozók bérét korrigálja. Ez általában minden év január 01-én szokott megtörténni munkaszerződés módosítással. A 84.§. kötelezően írja elő a GYED-ről, GYES-ről visszatérő dolgozó munkabérének a rendezését. Mivel a jogszabály nem zárja ki -szerintem munkaszerződés módosítással a Te 2006-os béred is emelhető 2009.01.01-én 120.000Ft-ról akármennyire. Ezt a felek (munkáltató-munkavállaló) megállapodása határozza meg. De mivel nem lesz 180 bérezett napod belép a felső korlát, azaz a minimálbér kétszerese. Ha jól tudom jövőre 71.500Ft lesz annak a kétszerese:143.000Ft.- ennyire érdemes kb. növelni a munkaszerződésben szereplő jövedelmeded és így megkapod a GYED max-ot. Fontos a GYED-ed 2010-ben fog indulni, addigra megint lehet, hogy nő a minimálbér, illetve mindezek a ma hatályos jogszabályok alapján igazak.

Konklúzió: Minden munkába állás nélkül is elérhető így a GYED max.

Ha mindenáron dolgozni akarsz, mert a GYES kevés és nem tudsz belőle kijönni és azt szeretnéd, hogy a GYED maxot megkapd, illetve szeretnéd, hogy a THGY-t ne korlátozzák célszerű havi 143.000Ft-os bérért dolgozni úgy, hogy 180 bérezett napod legyen.

A táppénzed alapja -ha táppénzre mennél- és ha közben a GYES melletti munkaviszonyodban a táppénzig nincs 180 bérezett napod fő szabály szerint, és durván a minimálbér 70%-a. Esetedben azonban bejön az előnyszabály, azaz a táppénzed alapja a GYED-ed alapja lesz, mivel az kedvezőbb. Magyarul a táppénzed kb. annyi lesz, mint amennyi GYED-et kaptál egy hónapra.

Amit leszürtél részben igaz, részben téves. Téves, mert nem kapja mindenki autómatikusan a minimálbér kétszerese után a thgy-t és a GYED-et. Ez is egy felső korlát.
Számolni vagy a tényleges jövedelemből, vagy ha nincs a szerződés szerinti jövedelemből számolnak. Lásd a Te 120.000Ft-os jövedelmedet és a 138000Ft-os korlátot.

Üdv. Smile
Vissza az elejére
szilardbetti

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 16, 14:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

[quote="szilardbetti"]taz lenne a kérdésem hogy nekem van egyy másfél éves babám,de mi 2 év után akarunk mégegyet és most gyedet kapok és fennála munkaviszonyom és ha nem mennék vissza dolgozni 2 év után mert terhes lennék akkor milyen ellátást kapnánk a már meglévő és pocakban lévö kisgyermekek után?.valaki segitsen nekünk aki bármit is tud eeröl.köszönöm és emailben ha lehet
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 16, 14:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

noarozsa írta:
Szia Sopanka!

ha lehet én is kérdeznék.

Nálunk az a szitu, hogy a férjem külföldön dolgozik, de nem kap semmilyen ellátást a gyerek után, hanem én igényltem meg a gyest de még júliusban, azóta nem utaltak, egyszer beszéltem velük, azt mondták novemberben utalnak de semmi.
egy levelet kaptam miserint a családi pótlék igényemet átadják a nemzetközi kapcsolatok osztályának de azt sem utalták régen.

Mi nem lakunk még külföldön, január 1-től fogom lemondani a járadékokat, de szeretném ha addig ami jár kifizetnék, szerinted hol a bibi?

Üdv: Noémi

Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk óta az ellátás megállapításánál -ha az igénylő, vagy valamely családtagja- külföldön dolgozik az EU szabályok szerint kell eljárni. Az egy joghatóság elve érvényesülése érdekében a nemzetközi kapcsolatok osztálya azt vizsgálja, hogy az EU-s szabályok alapján kinek a kötelessége az ellátás folyósítása, azaz ki az illetékes. Ez időt vesz igénybe. A "bibi" ebből adódik. Jó tudni, hogy amennyiben más jogszabály ettől eltérően nem rendelkezik a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. éci CXL. törvény szerint az ügyintézési idő 30 nap. Ha az ügyre vonatkozóan felfüggesztő határozatot nem kaptál és az igény benyújtását követően 30 naptári nap eltelt javasolom, hogy írásban sürgesd meg az elbírálást.

Üdv. Smile
Vissza az elejére
noarozsa

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 16, 02:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia Sopanka!

ha lehet én is kérdeznék.

Nálunk az a szitu, hogy a férjem külföldön dolgozik, de nem kap semmilyen ellátást a gyerek után, hanem én igényltem meg a gyest de még júliusban, azóta nem utaltak, egyszer beszéltem velük, azt mondták novemberben utalnak de semmi.
egy levelet kaptam miserint a családi pótlék igényemet átadják a nemzetközi kapcsolatok osztályának de azt sem utalták régen.

Mi nem lakunk még külföldön, január 1-től fogom lemondani a járadékokat, de szeretném ha addig ami jár kifizetnék, szerinted hol a bibi?

Üdv: Noémi
Bendi 2006.06.12. 18:40, 2950g, 52 cm
[^]   Hanna 2010.05.21. 18:30, 3286g, 52 cm
[^]  
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
szilardbetti

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 15, 09:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

tiszteletem.nekem ezzel a cikkel az lenne a kérdésem hogy nekem van egyy másfél éves babám,de mi 2 év után akarunk mégegyet és most gyedet kapok és fennála munkaviszonyom és ha nem mennék vissza dolgozni 2 év után mert terhes lennék akkor milyen ellátást kapnánk a már meglévő és pocakban lévö kisgyermekek után?válaszát köszönöm elöre is kérem emailbe válaszát
Vissza az elejére
kaboci

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 12, 21:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves sopánka!

Nagyon köszönöm a válaszodat és a segítő szándékot! Elnézést, hogy nem adtam meg az alábbiakat-de nekem ez tényleg teljesen kimaradt és homály:)
1. Fennáll a munkaviszonyom
2. bruttó 120.000,- 2006-ban volt az utolsó bér, mert
3. Az 1. baba 2006.decemberben született
4. Ugyanoda, végül is bármikor visszavennének, a jövedelmem kb. hasonló lenne ésa következő baba születéséig dolgoznék
5. max. 8 (elsősorban tőlem függ)
6. ha minden jól megy 2009. decemberig szeretnénk ha megszületne:)

Amit közben sikerült kibogozni-ha jól értem:
ha minimálbér kétszerese feletti a jövedelem GYES alatt, akkor érdemes a tgyás miatt 180 napot vagy többet dolgozni, mert akkor nem jön be a minimálbér kétszerese, mint plafon. Ha kevesebbet dolgozna az ember, mint 180 nap, vagy egyáltalán nem dolgozik, akkor tgyás is minimálbér kétszerese után jár. Az új Gyed mindenképpen a minimálbér kétszerese után jár-mert hogy maximált összeg(?)

Még két kérdés felmerült bennem:
- a korábbi bent maradt szabikat ki kell-e vennem ha visszamegyek dolgozni?
- ha közben esetleg táppénzre kellene mennem (2009 folyamán), akkor az mennyiben fogja befolyásolni a tgyás és gyed összegét a 2. babánál?

Hálás köszönetem előre is!
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 12, 18:11    Hozzászólás témája: Re: GYES alatti szülés esetén TGYÁS, GYED számítása Hozzászólás az előzmény idézésével

kaboci írta:
Sziasztok!

TGYÁS, GYED számítása ügyben szeretném kérni a segítségeteket.
Gyermekünk 2 éves, így utána GYES-t igényeltem, viszont jövőre 2009-ben tervezzük a 2. baba születését.

Az első gyermekünk után 2 éves koráig folyósított GYED alapján (180 nap itt megvan), ha 2009-ben megszületik 2. gyermekünk jogosult leszek utána 2. TGYÁS, majd 2. GYED igénylésére. (gondolom)

Kérdésem, hogy azok összege majd mi alapján kerül kiszámításra?

- az 1. gyermek után 2008-ban folyósított GYED összeg alapján vagy
- ha 2009-ben visszamennék dolgozni GYES mellett akkor az alapján?
(összeadódik a GYES és munkabér összege ilyenkor a későbbi (2. gyermek utáni) TGYÁS és GYED összegének kiszámításakor?)

Tehát tul.képp a kérdés, érdemes-e visszamennem dolgozni GYES mellett 2009-ben, s ha igen mikor (elég a szülés előtt kb.180 nappal), hány órában és milyen összeggel, hogy megkapjam a maximált GYED-et a 2. gyermek után.
Elnézést az esetleg triviális kérdésért:)

Megpróbálok segíteni, de pontos adatokat szeretnék kérni, mivel az összes lehetőséget nem tudom végigtotózni; érdemi válaszhoz érdemi, pontos és teljeskörű adatok szükségesek. Smile

1.Fennáll-e a jogviszonyod?
2.Mennyi a munkaszerződésben szereplő személyi alapbéred?
3.Az 1 baba pontosan mikor született?
4.Mikor mennél vissza pontosan dolgozni? Hova? Ugyanoda, vagy egy másik munkahelyre? Várhatóan 1 hónapban mennyit keresnél? Várható-e nem rendszeres jövedelem (jutalom, prémium)? Mettől-meddig állna itt fenn a jogviszonyod?

5.Hány órában foglalkoztatnának?
6.A következő baba mikorra várható? (Jó lenne egy dátum, amihez tudnék viszonyítani)

Amire már most tudok válaszlni: A GYES, a GYED, a THGY, a táppénz, a családi pótlék nem ellátás alap, azaz nem ezek összegéből számítják az új ellátások összegét.
Az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások alapját az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelemből (nagyon leegyszerűsítve csak a munkabérből) számolják, ahhoz nem adják hozzá sem a GYES, sem a GYED összegét.
Smile
Vissza az elejére
kaboci

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 12, 11:03    Hozzászólás témája: GYES alatti szülés esetén TGYÁS, GYED számítása Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

TGYÁS, GYED számítása ügyben szeretném kérni a segítségeteket.
Gyermekünk 2 éves, így utána GYES-t igényeltem, viszont jövőre 2009-ben tervezzük a 2. baba születését.

Az első gyermekünk után 2 éves koráig folyósított GYED alapján (180 nap itt megvan), ha 2009-ben megszületik 2. gyermekünk jogosult leszek utána 2. TGYÁS, majd 2. GYED igénylésére. (gondolom)

Kérdésem, hogy azok összege majd mi alapján kerül kiszámításra?

- az 1. gyermek után 2008-ban folyósított GYED összeg alapján vagy
- ha 2009-ben visszamennék dolgozni GYES mellett akkor az alapján?
(összeadódik a GYES és munkabér összege ilyenkor a későbbi (2. gyermek utáni) TGYÁS és GYED összegének kiszámításakor?)

Tehát tul.képp a kérdés, érdemes-e visszamennem dolgozni GYES mellett 2009-ben, s ha igen mikor (elég a szülés előtt kb.180 nappal), hány órában és milyen összeggel, hogy megkapjam a maximált GYED-et a 2. gyermek után.
Elnézést az esetleg triviális kérdésért:)
Vissza az elejére
nermal

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 11, 17:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszönöm !
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 11, 17:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

nermal írta:
Még egy gondolat.Mivel én még 2008.jan.1 előtt igényeltem ezeket az ellátásokat,nem lehet,hogy aszerint van elbírálva?Mert áprilisig Tágy-ot kaptam és a 2008.január 1.-i módosítás alapján már nem járt volna Gyed,hanem rögtön Gyes a Tágy után.Mivel azonban én még előbb igényeltem,rám nem vonatkozott!Pedig lábon kihordtam egy infarktust a Munkaügytől a OEP-ig!Smile
Mit gondolsz?Tényleg bemegyek a Tb-hez,az lesz a tiszta.Sajnos ebben a mai világban nem mindegy,hogy 28.500,vagy 82e ft:-(

Azt gondolom, hogy a thgy és a GYEd feltétele, hogy a SZÜLÉST megelőző 2 éven belül legyen 180 biztosításban töltött időd. Amikor az 1 babára igényelted a thgy-t, majd a GYED-et ennek a feltételnek megfeleltél. Jól bírálták el az igényedet ezért is kapod azt amit kapsz. Attól, hogy a jogszabály 2008.01.01-től úgy változott ahogy leírtam Te még jogosult voltál mindenre, a Te ellátásodat akkor még az a módosítás nem befolyásolta.
A következő baba viszont ehhez képest kb. 2 év múlva várható. Ekkor már téged is érint majd ez a változás, hiszen az egy új ellátás lesz és az új szülés dátumához viszonyítva kell a feltételeket vizsgálni.
Ettől érthetőbben sajnos nem tudom megfogalmazni.
Smile
Vissza az elejére
nermal

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 11, 11:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Még egy gondolat.Mivel én még 2008.jan.1 előtt igényeltem ezeket az ellátásokat,nem lehet,hogy aszerint van elbírálva?Mert áprilisig Tágy-ot kaptam és a 2008.január 1.-i módosítás alapján már nem járt volna Gyed,hanem rögtön Gyes a Tágy után.Mivel azonban én még előbb igényeltem,rám nem vonatkozott!Pedig lábon kihordtam egy infarktust a Munkaügytől a OEP-ig!Smile
Mit gondolsz?Tényleg bemegyek a Tb-hez,az lesz a tiszta.Sajnos ebben a mai világban nem mindegy,hogy 28.500,vagy 82e ft:-(
Vissza az elejére
nermal

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 11, 10:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Nagyon szépen köszönöm a körültekintő választ!Elég valószínű,hogy igazad van,sajnos,de egy kört megér.Bemegyek a Tb-hez,úgy tudom,hogy segítőkészek.
Mégegyszer köszönöm!
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 10, 18:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

nermal írta:
Sziasztok!

Kicsit bonyolult a helyzetem,segítség kellene,hogy ki tudjam bogozni a szálakat.
2007.márciusában tudtuk meg,hogy kisbabánk lesz és sajnos azonnal veszélyeztetett terhes voltam,tehát táppénzre kényszerültem.Csakhogy a szerződésemet évről-évre írtam alá és 2007.júliusában lejárt.Egyértelmű volt,hogy nem kell visszamennem.Másfél hónapig passzív táppénzen voltam,aztán munkanélküli segélyt kaptam a Kisfiunk megszületéséig(durván 40napig),2007.október 22-ig.Ekkor a Munkaügyi Hivatalnál szüneltették az "álláskeresési járadék" folyósítását és azóta is Gyed-en vagyok.Azt hiszem a maximális gyedet kapom(3év közalkalmazottként)81.190ft-ot.Közben háromhavonta be kellett mennem aMunkaügyi Hivatalba egy pecsétért,aztán 2008 október 2-án,mikor bementem,közölték,hogy eltörölték ezt a kötelező bejárkálást és mostantól törölnek az álláskeresők nyilvántartásából is.Amikor úgy érzem,hogy szeretnék visszamenni dolgozni,mert nem akarok,vagy nem tudok tovább otthon maradni a Kicsivel,akkor menjek be ismét.
A kérdésem a következő lenne.Nagyon szeretnénk megint babát,de anyagilag sajnos nem mindegy,hogy hogy jönne ki a lépés.Ha akkor születik a második babuci,amikor már GYES-en vagyok,akkor mennyit kapnék?Így,hogy nincs munkahelyem.Vagy menjek el dolgozni,és csak utána gondolkozzunk másik babán?
Előre is köszönöm a segítségeteket!

Szia!

Sajnos 2008.01.01-től változott a jogszabály. (1997. évi LXXX. törvény 5.§.) A változás szerint a folyamatos biztosítási időbe nem számít bele, ha a munkanélküli ellátás szünetelése alatt megy valaki gyes-re, vagy részesül thgy-ban, gyed-ben. 2007.12.31-ig ezen ellátások folyósításának az időtartama beszámított a biztosítási időben.

Ha jól értem Te munkanélküli ellátást igényeltél, amit kb. 40 nap után a szülés napjától (2007.10.22)kértél szüneteltetni, de a munkanélküliségre jogosító napokat még nem merítetted ki.

Ha jól számoltam a baba 2008.10.22-én lesz 1 éves, 2009.10.22-én 2 éves és 2010.10.22-én lesz 3 éves.

A GYES a gyerek 2. éves korától jár, addig kapod a GYED-et ha jól értettem. Kérdésed, hogy ha 2009.10.22 után kezdődő GYES alatt szülnél egy másik babát mennyit kapnál.

Nos thgy-ra az jogosult, aki biztosított ÉS a szülést megelőző 2 éven belül 180 bitosításban töltött nappal rendelkezik. Itt van jelentősége annak amit az elején írtam, azaz nem biztosítási idő a munkanélküli ellátás szünetelése alatt folyósított thgy és gyed időtartama. Ha tehát 2009.10.22-én, vagy az után szülsz akkor azt kell megnézni, hogy a szülést megelőző két éven belül (jelen esetben 2007.10.22 és 2009.10.22 között van-e 180 biztosításban töltött időd?
Sajnos nincs, nemhogy 180, de 1 se, mert te ezalatt végig thgy-n és gyed-en voltál úgy, hogy közben szünetelt a munkanélküli ellátásod.

Ebből az következik, hogy az új babára sem thgy, sem GYED ellátásra nem leszel jogosult, csak alanyi jogú GYES-t kaphatsz, ami elég kevés, jelenleg megegyezik az öregségi nyugdíjminimum összegével, 2008-ban bruttó 28.500Ft.

Sajnos "jó" tanácsot nem tudok adni. Ahhoz hogy újra thgy-ra és GYED-re legyél jogosult ennek a 2 feltételnek -fő szabály szerint- fenn kell álni: 1 legyen munkaviszonyod és a szülés előtt kell lenni legalább 180 biztosításban töltött időnek.

Sajnálom, hogy nem tudtam jó hírrel szolgálni. Legjobb tudásom szerint a fentiek vonatkoznak az esetedre. Azért érdeklődjél mástól is, hátha van olyan aki nálam többet tud erről a témáról és esetleg mégis van más lehetőség.

A fórumtagok gyakran ajánlják a "szakbarbár" nevű szakértőt őt is megkérdezheted.

Üdv. Smile
Vissza az elejére
nermal

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 10, 13:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!Az én bajomra nincs orvosság?Smile)
Vissza az elejére
baratodildi

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 10, 13:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sopanka:
Annyira, de annyira kedves vagy!!! Nagyon nagyon nagyon koszonom, ezek szuper jo hirek!!!
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Yahoo Messenger MSN Messenger
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 10, 13:00    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

baratodildi írta:
sopanka:
A cegem mar regen letezik. Ez egy Bt, en vagyok az egyetlen beltagja. Mielott Timi szuletett mar itt voltam foallasban, innen mentem anno tappenzre, majd thgyra, majd GYED-re is, ahol jelenleg is vagyok. Azota nem fizettem magam utan jarulekot, de a ceg felallasan nem valtozott semmi.
Bocsanat tenyleg igaz, hogy vagy jar a Thgy vagy nem. Ha igen,akkor meg 168 nap. Mindenkeppen nagyon szuper a tipp, amit adtal. Azt mindenkeppen fogom tudni igenyelni a leirtaid alapjan.
A kerdesem utobbi resze inkabb arra vonatkozott, hogy hogyan tudnam elerni, hogy GYED-et is kapjak es ne csak GYES-t a THGY utan?

Úgy ahogy leírtam. Először kapsz thgy-t 168 napig, aztán GYED-et. Ha a köv. baba kb. 2009.08.15-én fog születni a 168 nap (kb. fél év) 2010.02.15 körül jár le. Ha a 169. naptól igényled a GYED et annak az alapja a 2009. évi jövedelmed. Ha itt 1,5 hónapig kerestél/a vállalkozásból kivettél minimálbér kétszeresét/hó, (úgy ahogy leírtam) akkor a GYED alapja megegyezik a thgy alapjával, az összege meg -a 2008-as szabályozás szerint- 9.5%-al lesz kevesebb, mint a thgy összege. Ok: a GYED-ből 9,5% nyugdíjjárulékot vonnak.

Ha tehát megfogadod a tanácsot GYED-re is és THGY-ra is jogosult leszel és az összege is a maximum körül lesz.

Azért beszéld meg a könyvelőddel, kérdezz meg másokat is és nem győzöm hangsúlyozni, hogy a ma hatályos jogszabályok és az általad közölt információk alapján igaz mindez. Üdv. Smile
Vissza az elejére
baratodildi

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 10, 09:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sopanka:
A cegem mar regen letezik. Ez egy Bt, en vagyok az egyetlen beltagja. Mielott Timi szuletett mar itt voltam foallasban, innen mentem anno tappenzre, majd thgyra, majd GYED-re is, ahol jelenleg is vagyok. Azota nem fizettem magam utan jarulekot, de a ceg felallasan nem valtozott semmi.
Bocsanat tenyleg igaz, hogy vagy jar a Thgy vagy nem. Ha igen,akkor meg 168 nap. Mindenkeppen nagyon szuper a tipp, amit adtal. Azt mindenkeppen fogom tudni igenyelni a leirtaid alapjan.
A kerdesem utobbi resze inkabb arra vonatkozott, hogy hogyan tudnam elerni, hogy GYED-et is kapjak es ne csak GYES-t a THGY utan?
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Yahoo Messenger MSN Messenger
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 10, 09:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

baratodildi írta:
sopanka:
Csak azert gondoltam, hogy mar iden novembertol esetleg a gyedet megszakitva fizetnem a jarulekot, mert akkor a thgy utan nem gyes, hanem gyed jarna (meglenne a 180 nap biztositott ido)???
Vagy tevedek? Igy az 1. , 2. 3. pontod alapjan is csak a 4 havi thgy jar es utana mar csak a gyes. Jol ertelmezem? Annyira kedves vagy, hogy ellatsz engem tanaccsal. Koszonom nagyon!

Vagy én értettem valamit nagyon félre, vagy Te. Ez a csak 4 havi thgy jár totál nem igaz. Valakinek vagy jár thgy és akkor 168 napig, vagy egyáltalán nem jár.

A leírásodból számomra az derült ki, hogy neked céged van, azaz vagy főállású egyéni vállalkozó, vagy pedig társas vállalkozás tagja vagy, amely jogviszony alapján kapod jelenleg a GYED-et, illetve hogy ez a biztosítási jogviszonyod jelenleg is fennáll.
Ha ez így van akkor nem kell megszakítani a GYED-et, minden úgy igaz, ahogy leírtam, mivel mind a 2 jogszabályi feltétel fennáll, van biztosítási jogviszonyod és az új baba születése előtt 2 éven belül van 180 biztosításban töltött idő.

Ha most nincs jogviszonyod és még csak most akarsz vállalkozásba kezdeni, céget alapítani, a családi vállalkozásba bejelenteni magadat akkor egészen más a helyzet, úgyhogy akkor tisztázzuk van-e jelenleg munkaviszonyod, vagy vállakozó vagy, mit jelent, hogy járulékot fizetni megam után a cégemben, mettől-meddig állt fenn a jogviszonyod az utolsó 2 évben? Ha ez megvan akkor tudok csak segíteni.

Minden tanácsot kérőt szeretnék kérni, hogy nagyon pontos adatokat adjon meg, egy kicsi félreértésen százezreket lehet bukni. Nem mindegy, hogy fennáll a jogviszony, vagy csak most akarok létesíteni, mind a kettőre eltérő szabály vonatkozik.....
Smile
Vissza az elejére
baratodildi

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 09, 18:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sopanka:
Csak azert gondoltam, hogy mar iden novembertol esetleg a gyedet megszakitva fizetnem a jarulekot, mert akkor a thgy utan nem gyes, hanem gyed jarna (meglenne a 180 nap biztositott ido)???
Vagy tevedek? Igy az 1. , 2. 3. pontod alapjan is csak a 4 havi thgy jar es utana mar csak a gyes. Jol ertelmezem? Annyira kedves vagy, hogy ellatsz engem tanaccsal. Koszonom nagyon!
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 09, 17:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

baratodildi írta:
Sziasztok!
A kovetkezo kerdesem van.
Az lanyom juni 30-an lesz 2 eves, az uj babucinkat meg augusztus 15 korulre varjuk. Addig erdemes megszakitanom a Gyedet illetve nem kerni a GYES-t es fizetni magam utan a jarulekot a cegemben, vagy nem eri meg es akkor csak GYES-t fogok kapni ha jol ertem? Meg a novemberi jarulekot is tudnam fizetni idoben elvileg???

Még 1 gondolat. A 138.000Ft ebben az évben érvényes. Ha emelik a minimálbért akkor valószínüleg a GYED felső korlát is emelkedik. Lényeg. A jövedelemkivéted összege havonta a minimálbér kétszerese legyen.
(egész hónapra ennyi, az augusztusi törthónapra a fele)

Fontos még, hogy a fentiek a ma hatályos jogszabályok alapján igazak. Hogy mi lesz 2009-ben azt nem tudni. Smile
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 09, 17:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

baratodildi írta:
Sziasztok!
Az lanyom juni 30-an lesz 2 eves, az uj babucinkat meg augusztus 15 korulre varjuk. Addig erdemes megszakitanom a Gyedet illetve nem kerni a GYES-t es fizetni magam utan a jarulekot a cegemben, vagy nem eri meg es akkor csak GYES-t fogok kapni ha jol ertem? Meg a novemberi jarulekot is tudnam fizetni idoben elvileg???

1. variáció. Gyes-en vagy a szülést megelőző napig és a szülés napjától igényeled a THGY-t. Ekkor a thgy-t (főállású egyéni vállalkozó és társas vállalkozás tagja esetén) a jogosultság kezdő napján minimálbér alapján kell megállapítani. Magyarul a thgy összege 69.000:30x70%x30=kb. bruttó 48.300Ft.- (Előírja a 217/1997 (XII.1. kormányrendelet 26.§)
Ez több, mint a GYES, de gondolom nem az igazi.

2. variáció, hogy a GYED lejárta után munkába állsz és legalább havi 138.000Ft. tagi jövedelemet veszel ki a vállalkozásból, ami után a járulékokat is befizeted. Ekkor a thgy alapja:
138.000Ft júliusra+kb.69.000Ft augusztusra=kb 207.000Ft:46 nap=4.500Ft/nap ennek a 70%-a3150Ft/nap
30napx31500Ft.=94.500Ft. lesz így kb. a bruttó thgy.

3. variáció, hogy GYED lejárta után a következő baba születését megelőző napig dolgozol (lásd fent) és erre az időre GYES-t is igényelsz.
Lehetővé teszi az 1998. évi LXXXIV. törvény 21.§. "A gyesben részesülő szülő a gyermek 1 éves kora után időkorlátozás nélkül folytathat keresőtevékenységet"

Persze csak a 2. baba születéséig veheted igénybe. A szülés napjával (arra a napra is) már le kell róla mondani, meg kell szüntettettni!

Megjegyzés: Ezt a novemberi járulék dolgot nem értem. Ha 2008 novemberben GYED-en vagy akkor miért kellene fizetni erre a hónapra járulékot? Ha 2009 novemberéről beszélsz, de 2009. 08.15-én megszülsz, akkor sem értem?
Ha arra gondolsz, hogy most megszakítod a GYED-et és már novembertől fizetnél járulékot szerintem ettől jobb megoldás a 2. és a 3. variáció.

Azért beszéld át a könyvelőddel, vagy a szakbarbár nevezetű szakértővel. Very Happy

Üdv. Sopánka
Vissza az elejére
nermal

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 09, 17:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Kicsit bonyolult a helyzetem,segítség kellene,hogy ki tudjam bogozni a szálakat.
2007.márciusában tudtuk meg,hogy kisbabánk lesz és sajnos azonnal veszélyeztetett terhes voltam,tehát táppénzre kényszerültem.Csakhogy a szerződésemet évről-évre írtam alá és 2007.júliusában lejárt.Egyértelmű volt,hogy nem kell visszamennem.Másfél hónapig passzív táppénzen voltam,aztán munkanélküli segélyt kaptam a Kisfiunk megszületéséig(durván 40napig),2007.október 22-ig.Ekkor a Munkaügyi Hivatalnál szüneltették az "álláskeresési járadék" folyósítását és azóta is Gyed-en vagyok.Azt hiszem a maximális gyedet kapom(3év közalkalmazottként)81.190ft-ot.Közben háromhavonta be kellett mennem aMunkaügyi Hivatalba egy pecsétért,aztán 2008 október 2-án,mikor bementem,közölték,hogy eltörölték ezt a kötelező bejárkálást és mostantól törölnek az álláskeresők nyilvántartásából is.Amikor úgy érzem,hogy szeretnék visszamenni dolgozni,mert nem akarok,vagy nem tudok tovább otthon maradni a Kicsivel,akkor menjek be ismét.
A kérdésem a következő lenne.Nagyon szeretnénk megint babát,de anyagilag sajnos nem mindegy,hogy hogy jönne ki a lépés.Ha akkor születik a második babuci,amikor már GYES-en vagyok,akkor mennyit kapnék?Így,hogy nincs munkahelyem.Vagy menjek el dolgozni,és csak utána gondolkozzunk másik babán?
Előre is köszönöm a segítségeteket!
Vissza az elejére
baratodildi

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 09, 14:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 09, 14:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

mamoca23 írta:
Coconut írta:
Kedves lányok és Szakbarbár!

Szeretném a segítségeteket kérni, hogy második gyerek érkezésekor hogy alakul a GYES/GYED viszonylat?

Most GYED-en vagyok november végéig, akkor lesz két éves Petim. Szeretnénk kistesót 2008-ban, reméljük sikerül. Jövő novemberig GYES-en leszek, mindenképp szeretnék itthon maradni vele 3 éves koráig/oviig.

Mit érdemes lépni, hogy a 2. GYED is lehetőleg a maximum legyen, mint most? Tudtommal a 2. GYED kiszámításakor az utolsó év átlagjövedelmét veszik alapul és ha az a GYES vagy GYED, akkor iszonyú kevés. Most a maximumot kapom, mert elég magas volt a bruttó fizetésem. Mi a teendő? Hogy járok a legjobban? Vissza kell/lehet menni táppénzre szülésig amikor már biztos a baba és az javít az átlagon? Járni fog TGYÁS, egyszeri anyasági segély?

Köszönöm előre is az infókat, üdv ANNA
Szia Sopanka!

Köszönöm szépen a válaszod, most már értem is.

Bocs, de a dátumokat nem tudom követni.
Melyik novemberig vagy GYED-en 2008, vagy 2009?
Hogy szeretnél kistesót 2008-ban, amikor 2008 december van?
Pontosan mikor született az 1 baba?

Ha jól értem nem tudod jól. Maga a ténylegesen kapott GYED, vagy GYES nem olyan, mint a munkabér, ezért nem képezi az új ellátás alapját.

Magyarul nem az elő gyerek után kapott Gyes-ből, GYED-ből számítják az új babára járó ellátást.

Ha pontos adatokat közölsz megpróbálok segíteni, de így nem megy.
Üdv. Smile
Vissza az elejére
mamoca23

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 09, 09:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Coconut írta:
Kedves lányok és Szakbarbár!

Szeretném a segítségeteket kérni, hogy második gyerek érkezésekor hogy alakul a GYES/GYED viszonylat?

Most GYED-en vagyok november végéig, akkor lesz két éves Petim. Szeretnénk kistesót 2008-ban, reméljük sikerül. Jövő novemberig GYES-en leszek, mindenképp szeretnék itthon maradni vele 3 éves koráig/oviig.

Mit érdemes lépni, hogy a 2. GYED is lehetőleg a maximum legyen, mint most? Tudtommal a 2. GYED kiszámításakor az utolsó év átlagjövedelmét veszik alapul és ha az a GYES vagy GYED, akkor iszonyú kevés. Most a maximumot kapom, mert elég magas volt a bruttó fizetésem. Mi a teendő? Hogy járok a legjobban? Vissza kell/lehet menni táppénzre szülésig amikor már biztos a baba és az javít az átlagon? Járni fog TGYÁS, egyszeri anyasági segély?

Köszönöm előre is az infókat, üdv ANNA
Szia Sopanka!

Köszönöm szépen a válaszod, most már értem is.
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 07, 18:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

mamoca23 írta:
brikcsi írta:
Szia Rita!

Ezen a fórumon felteheted a kérdéseidet a Szakbarbárnak!

Üdv.:Brigi
Szia sopanka!

Kicsit hülye vagyok az értelmezéshez, de akkor írok konkrétumokat. Szóval április 23-án született a lányom. A szülést megelőző 1 hónapban voltam bejelentve a minimálbér kétszeresére, és még az elött 1 hónappal nem volt semmim. Ez azért volt, mert így csak a szülést megelőző 1 hónapot vetteék figyelembe és így kapok most 73000 ft. gyedet. Ez azért szerintem egész jó. Ha így nem játszom ki az oepet vagy kit akkor tényleges ledolgozott munkabérem után úgy kb. 30000 ft-ot kapnék. A munkaviszonyom fenn áll, egy ismerősömnél vagyok bejelentve. Akkor már, hogy egy kicsit bonyolítsam még van 1 havi fogamzásgátlóm amit még beszedek, de utána mennyit kell várni? Szóval csak ezután jöhet szóba a második. Köszönöm az előző válaszod azért még megpróbálom értelmezni. A következőt is előre köszönöm. Ja és még azt szeretném kérdezni, hogy ha meg van a második gyerek akkor az elsővel a gyedem veszik? Tehát két pénzt nem kaphatok csak ami a második után jár?

1. Nagyon leegyszerűsítve a dolgot -ha a jogszabályok 2009-ben és 2010-ben a jelenlegihez képest nem változnak- az általad megadott minimálbér kétszeresét (138000Ft-ot) figyelembevéve mind a terhességi gyermekágyi segélyed (thgy), mind pedig a gyermekgondozási díjad (GYED) kb. bruttó 96.600Ft lesz, ami adóköteles ellátás, azaz adóelőleget vonnak belőle. Ezen túlmenően a GYED nyugdíjjárulék köteles is, azaz plusz 9,5%-ot ezen a címen is levonnak belőle, azaz kb. a mostani 73.000Ft. körüli nettót fogod kapni.

2.Nem vagyok orvos, így a fogamzásgátló utáni "várakozással" kapcsolatos kérdésedre nem tudok válaszolni.

3.Ha jól látom neked a "szakbarbárt" javasolták. A félreértések elkerülése végett az nem én vagyok.

4. Jól tudod, egyszerre "két pénzt" nem kaphatsz. Ezt az egészségbiztosítási törvény valahogy úgy fogalmazza, hogy aki egyidejűleg több pénzbeli ellátásra jogosult az az ellátások közül választhat, hogy melyiket veszi igénybe, de csak egyet kaphat.

Ha tehát a GYED alatt szülsz megteheted azt is, hogy nem igényled meg az új babára a thgy-t, hanem GYED-en maradsz az elsővel annak a 2 éves koráig, majd a következő naptól kéred csak az új babára járó thgy-t.
(Ezt nem javasolnám, mert a Te esetedben a thgy minimum 9,5%-al több, mint a GYED.)

Remélem talán ez a válasz érthetőbbre sikerült.

Wink

.
Vissza az elejére
mamoca23

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 07, 11:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

brikcsi írta:
Szia Rita!

Ezen a fórumon felteheted a kérdéseidet a Szakbarbárnak!

Üdv.:Brigi
Szia sopanka!

Kicsit hülye vagyok az értelmezéshez, de akkor írok konkrétumokat. Szóval április 23-án született a lányom. A szülést megelőző 1 hónapban voltam bejelentve a minimálbér kétszeresére, és még az elött 1 hónappal nem volt semmim. Ez azért volt, mert így csak a szülést megelőző 1 hónapot vetteék figyelembe és így kapok most 73000 ft. gyedet. Ez azért szerintem egész jó. Ha így nem játszom ki az oepet vagy kit akkor tényleges ledolgozott munkabérem után úgy kb. 30000 ft-ot kapnék. A munkaviszonyom fenn áll, egy ismerősömnél vagyok bejelentve. Akkor már, hogy egy kicsit bonyolítsam még van 1 havi fogamzásgátlóm amit még beszedek, de utána mennyit kell várni? Szóval csak ezután jöhet szóba a második. Köszönöm az előző válaszod azért még megpróbálom értelmezni. A következőt is előre köszönöm. Ja és még azt szeretném kérdezni, hogy ha meg van a második gyerek akkor az elsővel a gyedem veszik? Tehát két pénzt nem kaphatok csak ami a második után jár?
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 06, 20:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

mamoca23 írta:
Sziasztok!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy szeretnénk a párommal még egy csöpséget, de nem tudjuk, hogy mikor és hogyan jövünk ki jól anyagilag. Szóval a kislányom most 8 hónapos és gyedet kapok utána. Szóval mikorra kéne időziteni, hogy maradjon a jól fizető gyedem?

Pontos adatok nélkül nehéz pontos választ adni.
Nem tudom pl., hogy mit értesz jól fizető GYED alatt? Mennyi a munkaszerződés szerinti jövedelmed, fennáll-e jelenleg a munkaviszonyod......., ezért egy-két dolgot feltételezek.

1. Ha most 8 hónapos az első baba, akkor 12-8=kb. áprilisban született.
Szintén jó lenne tudni, hogy januártól áprilisig dolgoztál, vagy táppénzen voltál? Ha dolgoztál mettől-meddig, illetve mennyi volt a jövedelmed?
Feltételezem, hogy a munkaviszonyod jelenleg is fennáll és a szülésig megmarad.

2. Amennyiben már elindult a "baba projekt" akkor legkorábban 2009. szeptemberre várható az érkezése. Ekkor még GYED-en vagy, azaz GYED alatt - csúnya szakzsargonnal GYED-be - szülsz. Ha a szülés napjával az új babára thgy-t igényelsz annak az alapja a 2008.01.01-től 12.31-ig elért kereseted. Mivel 2008 áprilistól, az 1. baba szüléséig (kb. áprilisig) van kereseted ez lesz a thgy alapja. Össz rendszeres bruttó jövedelem osztva annyi nappal, ahány naptári napra ezt kaptad. Ennek veszik a 70%-át, ez lesz az 1 napi thgy. 30 napos hónap esetén ezt 30-al szorozzák és megvan az 1 havi bruttó thgy-d. Mivel nincs 180 munkabérrel ellátott korlát a minimálbér kétszerese. Részletesen lásd az előző válaszomat.(Persze csak ha nem voltál 2008.01.01 és április között végig táppénzen)

Ekkor a thgy alapját a munkaszerződésed szerinti személyi alapbérből számolják. Bér:30*70%=1 napi bruttó thgy.
Itt is korlát a 138.000 Ft. Azaz ha ettől több szerepel a munkaszerződésedben/kinevezésedben akkor is max 138.000Ft-ot vesznek figyelembe.
Hangsúlyozom, hogy ez a 2008-ban hatályos szabály, 2009.01.01-től változhat.

3. A thgy-t 168 napig kapod. (durván 6 hónapig) Ha 2009 szeptemberében szülsz a GYED, ami a szülést követő 169. naptól indul, ami esetünkben (feltételezésünk alapján) 2010. februárjában indul. Mivel 2009-ben GYED-en voltál az 1 babával, majd thgy-n a 2 babával kereseted nincs, így a GYED alapját a szerődés szerinti béredből számítják, úgy ahogy azt a thgy-nál leírtam, azaz max. a minimálbér kétszeresét, 2008-ban 138.000Ft-ot vesznek figyelembe.
(Néhány általános, kiegészítő információ: A thgy és a GYED mértéke 70%, a thgy a szülés napjától 168 napig, a GYED a 169. naptól a gyerek 2 éves koráig jár, a Munka törvénykönyve lehetővé teszi, hogy a thgy-t a szülés várható időpontja előtt 28 nappal igénybe lehessen venni, ebben az esetben a 168 nap ekkortól indul. Mindíg az új ellátás kezdetekor hatályos szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni.)

4. Azt, hogy anyagilag így jól jöttök-e ki nem tudom, de általánosságban igaz, hogy akinek van egy 8 órás fennálló munkaviszonya az még a minimálbéres keresettel is többet kap, mint akinek nincs munkaviszonya és az alanyi jogú GYES-t kapja.

Remélem segítettem, sajnos minden lehetséges variációt nem tudok kitotózni, kiszámolni a válaszadó helyzetét könnyítitek meg, ha minnél több, pontos, konkrét adatot adtok meg.

Wink
Vissza az elejére
mamoca23

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 06, 15:37    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!
Nekem az lenne a kérdésem, hogy szeretnénk a párommal még egy csöpséget, de nem tudjuk, hogy mikor és hogyan jövünk ki jól anyagilag. Szóval a kislányom most 8 hónapos és gyedet kapok utána. Szóval mikorra kéne időziteni, hogy maradjon a jól fizető gyedem?
Vissza az elejére
Szonibaba

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 06, 12:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sopanka!
Nagyon köszönöm a válaszod, sokat segítettél.
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 05, 16:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szonibaba írta:
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, hátha vki tudja a kérdéseimre a választ:
Jelenleg a 3. babámat várom, második gyerkőcömmel éppen gyes-en vagyok. Van egy ismerősöm, aki bejelentene, hogy a születendő baba után ne csak a gyest kapjam. Kérdéseim:
-Megéri-e befizetni a mindenféle járulékot, adót? Nyilván a munkáltatót terhelőket is én fizetem ebben az esetben.
-Mekkora összeggel éri meg bejelenteni?
-Gyes mellett lehet-e munkaviszony (hány órás)?
-Szülés előtt meddig kell fennállnia a munkaviszonynak?

Előre is köszönöm, ha tud vki segíteni.

Időhiány miatt csak röviden:

1.Az alanyi jogú GYES helyett THGY és GYED -fő szabály szerint- akkor jár, ha valahol fennáll a biztosításod, magyarul ha van egy fennálló munkaviszonyod ÉS a szülést megelőző 2 éven belül van 180 biztosításban töltött napod, azaz 180 naptári nappal a szülés előtt be kell, hogy jelentsenek.

(A pontos válaszhoz persze jó lenne tudni, hogy volt-e munkaviszonyod, mikor szűnt meg, erre a babára csak GYES-t kaptál, vagy volt thgy, GYED is.......????? Mivel ilyenről nem írtál 180 napra minimum be kell, hogy jelentsenek)

2. A GYES mellett lehet dolgozni, ha a baba betöltötte az 1 évet. A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 21.§. szerint a GYES-ben részesülő anya keresőtevékenységet a gyermek 1 éves kora után időkorlátozás nélkül folytathat.

3. A bejelentésnél célszerű figyelni a a GYED maximumra, ami 2008-ban 138.000. Ft. Azaz hiába van valakinek 150.000Ft-os havi bruttó rendszeres jövedelme a GYED-nél max. a 138000Ft-ot lehet figyelembe venni.
Persze jó tudni, hogy annak, akinek van az irányadó időszakban 180 bérezett napja a thgy-nál (azaz a szüléstől 168 napig) nincs felső korlát, azaz ha havi 500.000-ret keresett akkor a thgy-t abból számolják, de a 169.naptól, a GYED-nél belép a korlát.

4. Durván számolva tehát ha bejelentenek 6 hónapra (kb.6*30=180 nap) 138.000Ft bruttó rendszeres jövedelemmel, akkor a thgy-d és a GYED-ed (ha nincs figyelembe vehető előző jogviszonyod) az ellátás alapja 138000:180=4600 4600*70%=3220 Ft/nap 1 hónapra tehát kapsz durván, bruttó 30*3220=96.600Ft-ot Ez adóköteles.
Ha az adót figyelmen kívül hagyom 2 év alatt 24*96.600=2.318.400Ft-ot fizetnek ki a részedre.

A munkabéred, amit a foglalkoztatód ad 180 napig: 6*138000Ft= 828.000Ft.
Ebből ő fizet 29% TB járulékot és 3% munkaadói járulékot, valamint tételes EHO-t. 828000*32%= Ez 264.960 Ft. + 6*1.950 Ft- =11.700=276.660Ft.-

Te fizetsz adót durván 36%-ot 1.5% munkavállalói járulékot, 9.5% nyugdíjjárulékot és 2+4=6% egészségbiztosítási járulékot. Ez kb. 52%
828000x52%=431.000Ft.

Remélem jól számoltam és nem hagytam ki semmit, így a közterhek ami a dolgozót és a munkáltatót terhelik összesen 707.660 Ft.

5. Hogy megéri-e döntsd el te, DE csendben és halkan megjegyzem, hogyha az imerős "csak" bejelent úgy, hogy Te nem is dolgozol, sőt a járulékaidat is Te fizeted akkor ez kimeríti a joggal való visszaélés, illetve a munkajog nem rendeltetésszerű használatának a fogalmát. Az OEP Ellenőrzési Főosztálya az úgynevezett szivességi bejelentéseket kiemelten kezeli, így ha a fentieknek a gyanúja a körülményekből az igény benyújtása után az illetékes MEP-nél felmerül előfordulhat, hogy az igényelbíráló szakosztály kéri a foglalkoztató ellenőrzését, a tényleges munkavégzés vizsgálatát.

Mégegyszer remélem, hogy segítettem és hogy teljeskörű választ adtam, illetve hogy jól számoltam és nem hagytam ki semmit.

Smile
Vissza az elejére
vivileni

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 05, 16:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sopanka, nagyon köszönöm!
Ne viccelj, nagyon sokat segítettél és a lényeg, hogy nem lesz sokkal kevesebb a pénzem és nem is gyes jár.
Köszi!
Majd folytatod, ha lesz időd!
Köszi, még egyszer!Smile))
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 05, 16:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

[quote="vivileni"]sopanka, köszi!

Akkor mondok pontos adatokat, úgy könnyebb lesz!
Tehát április 5-én jár le a gyedem.
A harmadik lányom 25-re van kiírva, de mivel programozott császár lesz, mert a másik kettő is császáros volt, így pár nappal biztosan előbb, de 5-e után.
A jövedelmem: bruttó 148 ezer forint.

Most kaptam egy olyan infót, de ha jól értelmezem, Te is ezt írtad, hogy szülés előtt 1 hónappal kérem a tgyás kezdetét.
Akkor elvileg szülés után 140 napig fog járni, tehát ott egy hónap kiesik, mivel a gyed a 168. naptól igényelhető.
De a 148 ezer lesz az alap.

1. Én azt javasolnám, hogy 2009.04.05-ig vedd igénybe a GYED-et, 2009.04.06-val a háziorvosod vegyen terhes állományba, ettől a naptól (ezen terhesállománybavételről szóló orvosi igazolással) igényeljél thgy ellátást.

2.Az 1997. évi LXXXIII-as törvény 42.§. és a 217/1997 (XII.1) kormányrendelet 26.§. alapján a thgy alapja a fenti esetben valóban a bruttó 148.000Ft.- os munkaszerződésben szereplő jövedelem, de mivel 2 éven belül nincs 180 munkabérrel ellátott napod, (mivel GYED-en voltál) ezért ugyanezen jogszabályi helyek alapján a jogalkotó korlátozza az ellátás alapját, mégpedig a minimálbér kétszeresében, azaz hiába 148.000Ft.- a szerződés szerinti béred, ebből 2008-ban csak (2*69.000) = 138.000Ft-ot lehet figyelembe venni.

138.000:30=4600Ft/nap lesz a bruttó thgy alap. Ennek a 70%-a 3220Ft. Ez az 1 napi bruttó thgy. Egy 30 napos hónap esetén 30*3220=96.600Ft. lesz a bruttó thgy, ami adóköteles ellátás.

A GYED is 2009-ben indul, tehát azt is így kell kiszámolni (a jelenleg hatályos jogszabályok alapján) azaz annak is ugyanennyi lesz az összege, bár a nettó 9,5%-al kevesebb, mivel abból 2008-ban 9,5% nyugdíjjárulékot is levonnak. (A thgy-ból ilyen levonás nincs)

3. 1 hónap tényleg "kiesik", és igaz, hogy a thgy-t a szülés után kb. 140 napig fogsz kapni, de ami jár, a 168 napot összességében megkapod! Aztán a thgy-d korlátozva van így is, úgy is, , illetve a két ellátást együttesen a gyerek két éves koráig jár.
A max veszteség 28 napra a 9,5% -os plusz nyugdíjjárulék lehet.

4. Megpróbálhatod a szabadságos variációt is. Bocs, de mennem kell ezt most nem tudom kiszámolni, majd visszatérünk rá.

5. Ha már van 2 gyerek a 3., illetve a családi adókedvezmény figyelembevételéhez tudomásom szerint elégséges az orvosi igazolás a 91. napról.

Remélem egy kicsit segítettem.
Üdv. Sopánka.
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 05, 15:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

vivileni írta:
sopanka, kérlek, ne feledkezz el rólam!Smile))
Köszönöm előre is!

Smile nem, dehogy csak néha dolgoznom is kell.

Mindjárt jön a válasz... Wink
Vissza az elejére
Szonibaba

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 05, 15:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, hátha vki tudja a kérdéseimre a választ:
Jelenleg a 3. babámat várom, második gyerkőcömmel éppen gyes-en vagyok. Van egy ismerősöm, aki bejelentene, hogy a születendő baba után ne csak a gyest kapjam. Kérdéseim:
-Megéri-e befizetni a mindenféle járulékot, adót? Nyilván a munkáltatót terhelőket is én fizetem ebben az esetben.
-Mekkora összeggel éri meg bejelenteni?
-Gyes mellett lehet-e munkaviszony (hány órás)?
-Szülés előtt meddig kell fennállnia a munkaviszonynak?

Előre is köszönöm, ha tud vki segíteni.
Vissza az elejére
vivileni

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 05, 14:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sopanka, kérlek, ne feledkezz el rólam!Smile))
Köszönöm előre is!
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 05, 13:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

ol.ga28 írta:
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, ha baba miatt megyek táppénzre, de a baba megszületése elött megszűnik a munkahelyem akkor mi alapján kapom majd a pénzt. Számítani fog akkor, hogy elötte 1,5évet megszakítás nélkül dolgoztam vagy munkanélküliként kezelnek?

Ha meg nem is szűnik a munkám a hír hallatán biztos megválnak tőlem Confused , egyenlőre csak tervben van a baba, de elötte tájékozódni szeretnék!

Rlőre is köszönöm a segítséget!

Melyik pénzre gondolsz? A táppénzre, a thgy-ra vagy a GYED-re?

Ha a táppénz ideje alatt megszűnik a munkaviszonyod és a szülésig az orvos keresőképtelen állományban tart továbbá ha erre az időre ténylegesen táppénzt is kapsz (van elég munkában töltött napod) akkor thgy-ra (terhességi gyermekágyi segély) még jogosult vagy, de GYED ellátásra már nem leszel.

Mindhárom ellátásnál az a fő szabály, -figyelembe véve azt, hogy van 1,5 éves folyamatos munkaviszonyod- az ellátás alapja a megelőző évi kereset, ha az előző évben volt 180 munkabérrel ellátott nap.

Magyarul: A baba csak tervben van, tehát csak 2009-ben fogsz táppénzre menni. Annak az alapja a 2008.01.01-től 2008.12.31-ig elért kereseted.
Ha havonta kerestél 100.000Ft bruttót akkor az 1.200.000Ft. Ha az egész évet kieső nap nélkül végigdolgoztad, akkor ezt osztják 365 nappal. Ha eddigre lesz 2 éves biztosításod, akkor ennek veszik a 70%-át. Ez az 1 napi táppénz alapod. 1200000:365*70%=2301,37Ft/nap a bruttó táppénzed. Ez egy 30 napos hónapban 30*2301,37=69041Ft.-

Ha a thgy is 2009-ben indul akkor azt is ugyanígy számolják.

Fontos: Mindez a ma hatályos jogszabályok alapján igaz.
Nem adtál konkrét adatokat ezért feltételeztem 1-2 dolgot.
A számítás nem tartalmazza az esetleges jutalmat, prémiumot stb.
Vissza az elejére
ol.ga28

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 05, 12:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, ha baba miatt megyek táppénzre, de a baba megszületése elött megszűnik a munkahelyem akkor mi alapján kapom majd a pénzt. Számítani fog akkor, hogy elötte 1,5évet megszakítás nélkül dolgoztam vagy munkanélküliként kezelnek?

Ha meg nem is szűnik a munkám a hír hallatán biztos megválnak tőlem Confused , egyenlőre csak tervben van a baba, de elötte tájékozódni szeretnék!

Rlőre is köszönöm a segítséget!
Vissza az elejére
vivileni

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 05, 12:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sopanka, köszi!

Akkor mondok pontos adatokat, úgy könnyebb lesz!
Tehát április 5-én jár le a gyedem.
A harmadik lányom 25-re van kiírva, de mivel programozott császár lesz, mert a másik kettő is császáros volt, így pár nappal biztosan előbb, de 5-e után.
A jövedelmem: bruttó 148 ezer forint.

Most kaptam egy olyan infót, de ha jól értelmezem, Te is ezt írtad, hogy szülés előtt 1 hónappal kérem a tgyás kezdetét.
Akkor elvileg szülés után 140 napig fog járni, tehát ott egy hónap kiesik, mivel a gyed a 168. naptól igényelhető.
De a 148 ezer lesz az alap.

Jók az infóim?

Még egy kérdés?
A családi adókedvezményhez változatlanul orvosi igazolás szükséges, melyben igazolja, hogy betöltöttük a 91. napot?

Köszönöm!
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 05, 11:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

vivileni írta:
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni!
Két kislányom van, az elsővel 2004-ben jöttem el gyedre.
A másodikat még a gyed alatt szültem, tehát minden ugyanúgy járt.
Most várom a harmadik kislányunkat, de Ő már nem a gyedbe születik, kb. 20 nappal a lejárta után.
Tudtok segíteni, hogy ilyen esetben mennyi gyed jár, mi az alap?
Vagy hogy tudok ebből legjobban kijönni?
Előre is köszönöm!

Szia!
1. lehetőség hogy a GYED lejárta után "visszamész" dolgozni, illetve kiveszed a szabadságodat a szülést megelőző napig. Ekkor az új babára 168 napig járó thgy alapja az ebben az időszakban keresett béred (szabadságos béred) összege osztva annyi nappal, ahány naptári nap ez az időszak, ha 20, akkor hússzal. Ez a 100%-os alap, annak veszik a 70%-át, ez lesz az 1 napi thgy alap. Fontos. Ha "sokat" keresel a 100%-os alapnak van egy felső korlátja, ami ebben az évben 4600Ft.
Magyarul: Ha a szerződés szerinti jövedelmed havi 80.000Ft és ha pl. 2008.11.30-án lejárt a GYED-ed, valamint ha mondjuk 2008.12.20-án fogsz szülni, akkor 12.01-től 12.19-ig szabadságon leszel akkor a thgy alapja: 80.000:23*15=52.174 52.174:19=2.746Ft/nap
Ennek a 70%-a 1922,19 Ft.- Egy 30 napos hónapban a thgy összege bruttó 57.665 Ft.-

2. lehetőség: A Munka Törvénykönyvének (1992. évi XXII.tv) 138. szakasza szerint a terhes nőt 24 hét (168nap) szülési szabadság illeti meg, amit úgy kell kiadni, hogy 4 hét (28 nap) lehetőleg a szülés elé essen.

Ezen rendelkezés kihasználásával ha lejár a Gyed-ed mondjuk 2008.11.30-án kérheted a háziorvost, hogy 2008.12.01-től vegyen terhes állományba. (Az általad megadott 20 nap kevesebb, mint a törvény által előírt 28, ezért ez lehetséges). Mivel 2 éven belül nincs rendszeres jövedelmed a thgy alapja a szerződés szerinti jövedelmed lesz, de nem vehető figyelembe több, mint 138.000Ft.-.
Magyarul ha a thgy 1 napján érvényes munkaszerződésedben szereplő személyi alapbéred 80.000 Ft.-, akkor a thgy alapja 80.000:30=2666,67 Ft.- Ennek a 70%-a 1866,67Ft.- Egy 30 napos hónap esetén 30*1866,67=56.000Ft.- lesz a bruttó thgy-d.

-Mindez a jelenleg hatályos jogszabály alapján igaz, feltételezve, hogy a munkaviszonyod jelenleg is fennáll.

-A fentiekbe több feltételezés van, mivel nem adtál meg sem pontos GYED lejáratot, sem pontos szülés várható idejét, sem szerződésszerinti jövedelmet.
Üdv. D.
Vissza az elejére
vivileni

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 05, 10:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni!
Két kislányom van, az elsővel 2004-ben jöttem el gyedre.
A másodikat még a gyed alatt szültem, tehát minden ugyanúgy járt.
Most várom a harmadik kislányunkat, de Ő már nem a gyedbe születik, kb. 20 nappal a lejárta után.
Tudtok segíteni, hogy ilyen esetben mennyi gyed jár, mi az alap?
Vagy hogy tudok ebből legjobban kijönni?
Előre is köszönöm!
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 01, 17:37    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

melania79 írta:
sziasztok!!!új vagyok és szeretném a segítségeteket kérni !!!nagyon fontos lenne a pontos válasz februárban be zár a cégem ahol dolgozok,ami nagyon hirtelen bejelentésvolt számunkra!!az lenne a kérdésem ha a bezárás napjáig sikerülne teherbe esnem akkor hogy jár gyed?mivel számolnak??az előző két év átlag bérrel vagy államilag adnak valami összeget??megtudná ezt nekem valaki mondani hogy hogyan is van ez pontosan??

1. Ha még csak most fogsz teherbe esni, akkor a baba valószínűleg 9 hónap múlva, azaz kb. augusztusban érkezik. Ha februárban bezár a céged az -ha jól értem- azt jelenti, hogy megszűnik a munkaviszonyod.
A gyermekre ellátás (168 napig terhességi gyermekágyi segély (THGY), majd a 168. naptól a gyerek kétéves koráig gyermekgondozási díj (GYED) csak a szülés napjától jár, azaz februártól augusztusig táppénzen kell lenned. Ilyen hosszú ideig táppénzre akkor vagy jogosult, ha az orvos a munkaviszony fennállása alatt, vagy a munkaviszony megszűnését követő 1., 2., vagy 3. napon (naptári nap!) keresőképtelen állományba vesz. Fontos, hogy ha februártól augusztusig táppénzen szeretnél lenni legyen legalább 7 hónap folyamatos munkaviszonyod.

THGY-ra jogosult az is, akinek megszűnt a munkaviszonya, ha a munkaviszony megszűnését követő 42 napon belül szül (ez a te esetedben nem jön szóba), vagy akkor, ha a munkaviszony megszűnése után táppénzben részesül, és a táppénz folyósításának beszüntetését követő 28 napon belül megszül. Magyarul ha elintézed az orvosoddal, hogy a szülést megelőző napig táppénzes állományban tart jogosult leszel thgy-ra.
Feltétel még, hogy a szülést megelőző két éven belül legyen 180 biztosításban (munkaviszonyban) töltött napod.

Van egy rossz hírem -ha a fentiek nem változnak, azaz ha a thgy után nem állsz valahol munkába- GYED-re viszont már nem leszel jogosult, csak az alanyi jogú GYES-t kaphatod, aminek az összege 2008-ban bruttó 28.500Ft.-, ami nyugdíjjárulék köteles.

A jelenlegi jogi szabályozás szerint a thgy összegét -fő szabály szerint-a 2008-as évi béredből számolják ki, ha 2008-ban volt 180 bérezett napod.

Hát röviden tömören "így van ez".

Smile
Vissza az elejére
Moderátor

HozzászólásElküldve: 2008, Nov. 27, 11:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

A Családineten is megvan minden: http://www.csaladinet.hu/kisokos/gyed-gyes/
Vissza az elejére
ntdia

HozzászólásElküldve: 2008, Nov. 26, 19:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok.
A budapesti XXII kerületi védőnők honlapján elég jól össze van szedve a lényeg a GYED GYES TGYÁS, GYET-ről, Családipótlékról. + letölthető nyomtatványok

http://www.keruletivedonok.hu
Vissza az elejére
mary0318

HozzászólásElküldve: 2008, Nov. 16, 14:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ezt én is hasonlóképp tudom sajnos Sad de legjobb lenne,ha bemennél a lakhelyed szerint illetékes MEP-hez,és ott pontos felvilágosítást adnak.
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése MSN Messenger
melania79

HozzászólásElküldve: 2008, Nov. 14, 18:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Dee írta:
Gondoltam índítok egy új topicot ennek kitárgyalására, mert a múltkor felmerült egy-két kérdés. Nos, én utána néztem és hasznos infókat találtam az Eg.ügyi , Szoc, és Csal. Minisztérium honlapján.
Most bemásolom ide az alapinfókat!

gyermekgondozási díj (GYED): a biztosított szülőt megillető ellátás, mely a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosító időtartam (168 nap) leteltét követő naptól a gyermek második életévének betöltéséig jár. A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 %-a (2004-ben max. 83.000,- Ft).
1997. évi LXXXIII. törvény
gyermekgondozási díjra (GYED-re) jogosult:
- a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt, (a szülő alatt érteni kell: a vér szerinti és az örökbefogadó szülőt, továbbá a szülővel együtt élő házastársat, azt a személyt, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van, és a gyámot),
- a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett, és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,
és a gyermeket saját háztartásában neveli.
1997. évi LXXXIII. törvény

gyermekgondozási segély (GYES): családtámogatási ellátási forma, melyre a gyermeket nevelő szülő, nevelőszülő és gyám (és bizonyos esetben a nagyszülő) jogosult. Havi rendszerességgel járó juttatás.
1998. évi LXXXIV. törvény

gyermekgondozási segély-re (GYES) jogosult: a szülő, a nevelőszülő, a gyám saját háztartásában nevelt
- gyermek 3. életévének betöltéséig,
- ikergyermekek esetén a gyermekek tankötelessé válása évének végéig (legfeljebb 10 éves koráig),
- tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig.
- a nagyszülő a szülő jogán akkor, ha a gyermek
- 1. életévét betöltötte
- gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik, valamint
- a szülők a GYES-ről lemondanak és egyetértenek abban, hogy az ellátást a nagyszülő vegye igénybe, feltéve, hogy ő maga megfelel az ellátásra való jogosultság feltételeinek és a szülő esetében is fennállnak – ide nem értve a kereső tevékenység folytatásából adódó körülményeket – a jogosultsági feltételek.
1998. évi LXXXIV. törvény
Kedves Mary köszönöm válaszod 180 munka nap bőven meg van!amit szeretnék tudni az az hogy a gyedet hogy számolják ha megszűnik a munkahelyem mert mindenki mást mond!!sokan mondják azt hogy ha be zár a cég attól a naptól számított 42 napon belül meg kell szülni csak úgy lesz a gyed átlag alapján számolva!!viszont ha utána szülök akkor már csak nagyon minimális összeget fizet az állam!!remélem érthetően írtam le!!erről mit tudsz??
Vissza az elejére
mary0318

HozzászólásElküldve: 2008, Nov. 13, 20:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves melania,akkor leszel jogosult gyedre,ha a szülést megelőző 2éven belül volt legalább 180nap biztosításban töltött időd. Ha sikerül teherbe esned,menj el azonnal táppénzre,mert ha megszűnik a jogviszony,és esetleg nem leszel biztosított,nem fogod tudni megigényelni a többi biztosítási jogviszonyhoz kötött ellátást sem.
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése MSN Messenger
melania79

HozzászólásElküldve: 2008, Nov. 13, 19:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sziasztok!!!új vagyok és szeretném a segítségeteket kérni !!!nagyon fontos lenne a pontos válasz februárban be zár a cégem ahol dolgozok,ami nagyon hirtelen bejelentésvolt számunkra!!az lenne a kérdésem ha a bezárás napjáig sikerülne teherbe esnem akkor hogy jár gyed?mivel számolnak??az előző két év átlag bérrel vagy államilag adnak valami összeget??megtudná ezt nekem valaki mondani hogy hogyan is van ez pontosan??
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Lezárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Gyerekekről - babavárók, kismamák, szülők Időzóna: (GMT +2 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Következő
10 / 11 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.

Ezt olvastad már?Elrejtés