SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Horváthné Pelyva Erzsébet


Horváthné Pelyva Erzsébet
Javadalmazási tanácsadó és TB szakértő

Fő szakterületeim: egészségbiztosítási pénzbeli ellátások (CSED, GYED, táppénz), családtámogatási ellátások (GYES/GYSE, GYET, családi pótlék, anyasági támogatás), ellátások folyósítása mellett végzett keresőtevékenység, egyéni és társas vállalkozók járulékkötelezettségei, munkabér, családi kedvezmény igénybevétele.

A szakértőnk jelenleg nem fogad kérdéseket, ezért csak az eddig neki feltett kérdéseket és az ezekre adott válaszokat tudod megtekinteni!

Témakörök

összes téma      180 nap     365 nap     42 nap     70%     adómentes     alapbér     álláskeresési járadék     álláskeresõ     anyasági támogatás     átalányadó     bérpapír     betegszabadság     bizotsítás     biztosítás     biztosítási jogviszony     biztosított     bölcsõde     bónusz     brexit     családi kedvezmény     családi pótlék     csed     csoportos létszámcsökkentés     egészségügyi szolgáltatás     egészsegügyi szolgáltatási járulék     egészségügyi szolgáltatási járulék     egt     egyedülálló     egyéni vállalkozás     egyéni vállalkozó     egyenlõ bánásmód     egyidejûleg több biztosítással járó jogviszonyban álló személy; csed     felmondás     felmondási tilalom     felmondási védelem     fizetés nélküli     fizetés nélküli sszabadság     fizetés nélküli szabadság     gondozott gyermek     gyed     gyed exra     gyed extra     gyed maximum     gyermek gondozása     gyermekek otthongondozási díja     gyermekgondozási díj     gyes     gyet     gyod     illetménypótlék     járulékfizetés     jogelõd     jogutód     jogviszony     jövedelem     jutalék     jutalom     kata     kata egyéni vállalkozó     kedvezményszabály     keresõképtelenség     keresõtevékenység     kezdvezményszabály     kft     kilépési megállapodás     kisadózó     könyvelõ     közös megegyezés     köztisztviselõ     magasabb összegû családi pótlék     magzati kedvezmény     megbízás     megbízási jogviszony     megbízási szerzõdés     minimálbér     munka     munkában töltött idõ     munkabér     munkanélküli     munkarend     munkaszerzõdés     munkaszerzõdés módosítás     munkavégzés     munkaviszony     naptári napi alap     passzív gyed     pótszabadság     próba idõ     részmunkaidõ     saját háztartás     saját háztartásban nevelt     szabadság     szabadság megváltás     személyi jövedelemadó-elõleg     szja     szja-visszatérítés     szülés     szülés várható idõpontja     szülési szabadság     tápénz     táppénz     társadalombiztosítási járulék     távolléti díj     ügyvezetõ     vállalkozás     várandós     várandósság     védelem     végkielégítés     veszélyeztetett terhes     veszélyeztett terhes  

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

CSED igénybevétele és számítása, táppénz.

Tisztelt Szakértő!

CSED kiszámítása, várandóssági táppénzre menetel időpontja (és az ezek közötti összefüggés a 180 napos számítási időszak szempontjából), a CSED igénybevételének lehetséges variációi ügyében szeretném a véleményét kikérni.
Próbáltam a csaladinet.hu-n más forrásból információt szerezni, de sajnos sem megerősítő, sem megcáfoló választ nem kaptam.
A szülés várható időpontja 2023. július 27.
Biztosítási jogviszonyom rendben van, sokadik éve ennél a cégnél dolgozok folyamatosan.
Több ok miatt is mindenképp várandóssági táppénzem lesz, az időpontot valamennyire ki tudom tolni, de most már nem sokáig.
Nem egyforma a munkaviszonyból származó havi jövedelmem, a különbségek havi szinten elég
nagyok, százezres tételekről van szó (alapbér + prémium, bónusz, jutalék stb. miatt).
Minden ilyen kifizetés járulékköteles és a befizetés havonta meg is történik.
Úgy gondolom, aminek lehetett utánanéztem (vagy megpróbáltam).
Amit le sikerült szűrni, hogy HA VAN illetve LESZ VALAMENNYI VÁLASZTÁSI LEHETŐSÉGEM, akkor nem mindegy mikortól menjek várandóssági táppénzre.
Egész konkrét számításokat végeztem, természetesen megpróbáltam minden általam ismert vagy gondolt szempontot figyelembe venni és egy ideálisnak tűnő "menetrendet" kialakítani és
számításokat is levezettem.
Ha jól értelmeztem és gondoltam mindent, elég egy kisebb "figyelmetlenség" vagy rosszul gondolt időponti lépés a várandóssági táppénznél, ami komoly különbségekhez vezethet a CSED összegében.
Ez azért is fordulhat elő, mert vannak olyan hónapok, amikor több mint kétszeres eltérés van a havi jövedelmeim között.

Ami nagyon lényeges:
igen erős a 2022. október – november hónap jövedelme, erős a 2023. január és várhatóan valamivel erősebb lesz a 2023. február hónap is az átlagnál.
Tehát ezeket a hónapokat kellene „behozni” a 180 napos számítási időszakba.

Megadnék a jogszabály értelmezésem alapján egy általam gondolt variációt:
- a szülés időpontja 2023. július 27.
- a várandóssági táppénz kezdő időpontja 2023. március 1.

Ebben az esetben, ha nem lenne a táppénz, akkor a CSED számítási időszak az általam olvasott
szabályok szerint:
a CSED kezdetét (alapesetben a szülés időpontját) megelőző 3. hónap vége és vissza 180 nap,
azaz 2023. április 30-tól visszafelé 180 nap, ami 2022. november 2.
Így tehát a CSED számítási alapja alaphelyzetben elméletileg a 2022. november 2. és 2023. április 30. közé eső időszak lenne.

De mivel 2023. március 1-től várandóssági táppénz lesz:
Ezért 2023. február 28. lesz az első megtalálható „jövedelmes nap” és innen keresnek visszafelé 180 napot.
Azaz: a CSED számolási időszak esetemben: 2022. szeptember 2. – 2023. február 28. lesz.
Így gyakorlatilag mind a 4 fontos és erősebb jövedelmű hónapom benne lesz a számítási alapban.
Az időszakban csak 4 nap betegszabadságon voltam (ami az olvasottak szerint jövedelemalapot képez, így azok nem esnek ki), egyéb táppénzes napjaim nem voltak.

Úgy számoltam, annyi variációs lehetőségem marad, hogy legkésőbb 2023. március 30-tól el kell kezdenem a táppénzt, mert ezzel a dátummal számítódik be még a teljes októberi hónap a CSED-hez.
Ehhez egy kiegészítés: ha a 2023. márciusi bérem sokkal jobb lenne, mint a 2022. szeptember havi, akkor esetleg érdemes elgondolkodniom a március 30-i táppénz kezdeten és ha lehet és tudom, halasztani a március 1-jei kezdő dátumot, pár ezer forintot ez is jelentene.
(Plusz ehhez értelemszerűen hozzájön a táppénz és a bér közötti különbözet.)
Ezt is jól feltételezem?

A táppénzt illetően, ha ismét jól gondolom, mindkét kezdő dátummal a 2022. július 5. - 2022. december 31. közé eső időszakot veszik majd figyelembe számítási időszaknak.
Mivel a 2022. július hónapom is igen erős volt, az igénybe vehető táppénz maximumot el fogom érni.

Kedves Erzsébet!
Kérem, hogy erősítsen meg abban, hogy a jogszabályoknak megfelelően és jól gondolom a CSED-ig tartó időszakot, illetve hogy a számítási alapok időpontjai ezek és helyesek.

Válaszát előre is tisztelettel köszönöm!
Táppénz számítási időszak valóban 2022.07.05-2022.12.31., ha ez idő alatt nem volt kieső ideje (pl. táppénz, biztosítás szünetelés).

Csed:
A.)
- csed folyósítás kezdő napja: július hó
- táppénz kezdő napja: március 30.
- csed számítási időszak: 2022.10.01.-2023.04.30., amely időszak alatt 180 nap osztószámmal „ellátott”, és osztószám nélküli munkabért veszik figyelembe; a táppénzt (nap és összeg) kiejtik a számításból

B.)
- csed folyósítás kezdő napja: július hó
- táppénz kezdő napja: március 1.
- csed számítási időszak: 2022.09.02.-2023.04.30., amely időszak alatt 180 nap osztószámmal „ellátott”, és osztószám nélküli munkabért veszik figyelembe; a táppénzt (nap és összeg) kiejtik a számításból

C.)
- folyósítás kezdő napja: június hó
- táppénz kezdő napja: március 30.
- csed számítási időszak: 2022.10.01.-2023.03.31., amely időszak alatt 180 nap osztószámmal „ellátott” munkabért veszik figyelembe; a táppénzt (idő és összeg) kiejtik a számításból

D.)
- folyósítás kezdő napja: június hó
- táppénz kezdő napja: március 1.
- csed számítási időszak: 2022.09.02.-2023.03.31., amely időszak alatt 180 nap osztószámmal „ellátott” munkabért veszik figyelembe; táppénzt kiejtik a számításból.


Horváthné Pelyva Erzsébet
2023-02-06 14:00:35
Olvasói értékelés: 5/5

CSED

Kedves Szakértő!

CSED számításával kapcsolatban szeretnék kérdezni.
A szülés időpontja várhatóan június vége 2023.
2023 január 2-ával orvosi javaslatra szeretnék elmenni táppénzre 9-es kóddal. Viszont február 23-án kerül kifizetésre a negyedéves jutalmam (ami 2022 negyedik negyedévére vonatkozik).

Ebben az esetben a CSED hogyan számolódna?
Beleszámolódik a februári jutalom is és így számolnának vissza 180 napi jövedelmet január 2-ától visszamenőleg?
(A bérpapíromon jutalom szerepel majd a vonatkozó időszak nem. Nem tudom ennek van-e jelentősége).

Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm.


Számítási időszakra esik, ezért osztószám nélküli jövedelemként veszik figyelembe, tehát a táppénz napjait kiejtik a 180 napból, de a jutalom bruttó összege hozzáadódik a 180 napi jövedelemhez. A táppénz összegét természetesen figyelmen kívül hagyják.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-12-10 15:19:19
Olvasói értékelés: 5/5

CSED-GYED

Kedves Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, hogy jelenleg van egy főállásom és mellette 2 megbizási szerződéses munkám is. Azon gondolkozok, hogy átmenjek a főállásban rész munka időben hiszen ez így sok egyszerre. Beleszámít a csed összegébe a 2 másod állásom? Minkét helyen havi netto 100 felett keresek.
Hálás köszönet előre is a segítségért!

Noémi
Kedves Nomémi!

A megbízási jogviszony alapján szerzett jövedelmet nem számítják hozzá a munkaviszony jövedelméhez, fordítva sem. CSED, GYED biztosítási jogviszonyként külön-külön igényelhető, jogviszonyként kerül elbírálásra a jogosultság és az ellátás összege.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-12-10 15:11:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Lehet?

Kedves Szakértő!
A beteg fogyatékos gyermekemmel vagyok ápolási díjon, nettó 180 e Ft-ot kapok. Emellett lehet dolgozni 4 órát (addig más vigyáz rá) és többet nem? Úgy hallottam, hogy lehet emellett 8 órát is dolgozni, csak feltétel az, hogy 4 óránál többet nem lehet "házon kívül", a másik 4 órát lehet "home office"-ban? Jól tudom?
Tehát a kérdés az, hogy lehet-e úgy 8 órát dolgozni emellett, hogy 4 órát vagyok távol a munkahelyen, a másik 4 órát otthoni szgépes munkavégzésben?
Köszönöm

Nem jogosult gyermekek otthongondozási díjára a szülő, ha keresőtevékenységet folytat és munkaideje – az otthon történő munkavégzés kivételével – a napi 4 órát meghaladja.
 



Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-11-30 09:32:21
Olvasói értékelés: 5/5

Csed többes jogviszony

Tisztelt Szakértő!

Előző kérdésem pontosítása:

Jelenleg 3.babámat várom, 2023 április végére várható. Jelenleg GYES-en vagyok a 2. gyermekem után aki 2020 augusztus végén született. (2018 április 11-én született az első gyermekem). Jogviszonyom továbbra is fennáll ahonnan az első gyermekemmel jöttem el csed, gyed, gyesre. (2. gyermekem után élt a kedvezmény szabály az ellátások után)
Kérdésem az lenne, hogy 3. gyermeknél is megmarad-e ez a kedvezmény szabály, mert 2022. április 1-jén új részmunkidős jogviszonyom keletkezett egy másik vállalkozásnál, ami jelenleg is fennáll. Illetve hogy mindkét jogviszonyom után jogosult lehetek a csed-re?

Előre is köszönöm szépen válaszukat.

Üdvözlettel: Katalin
Amennyiben a korábban kezdődött biztosítási jogviszonya nem szűnik meg, amely alapjánján az első és második gyermek után járó ellátásokat megállapították, a kedvezményszabály a harmadik gyermekkel is megmarad.
Egyidejűleg fennálló több biztosítással járó jogviszony esetén a részmunkaidős munkaviszonyban akkor jogosult csedre, gyedre, ha gyermeke születéséig ezen jogviszonyviszonyban is megvan 365 biztosított nap, ami 2023. március 31-én teljesül.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-11-07 14:20:58
Olvasói értékelés: 5/5

Többes jogviszony CSED

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 3.babámat várom, 2023 április végére várható. Jelenleg GYES-en vagyok a 2. gyermekem után aki 2022 augusztus végén született. (2018 április 11-én született az első gyermekem). Jogviszonyom továbbra is fennáll ahonnan az első gyermekemmel jöttem el csed, gyed, gyesre. (2. gyermekem után élt a kedvezmény szabály az ellátások után)
Kérdésem az lenne, hogy 3. gyermeknél is megmarad-e ez a kedvezmény szabály, mert 2022. április 1-jén új részmunkidős jogviszonyom keletkezett egy másik vállalkozásnál, ami jelenleg is fennáll. Illetve hogy mindkét jogviszonyom után jogosult lehetek a csed-re?

Előre is köszönöm szépen válaszukat.

Üdvözlettel: Katalin
Az információkat kérem pontosítsa, mert ellentmondás van a kérdésében. Konkrétan a második gyermeke 2022. augusztus végén született, míg az első gyermek 2018 április 11-én, de a második gyermek utáni ellátásoknál élt a kedvezményszabály, miközben jelenleg GYES-en van. A második gyermek születése biztos, hogy 2022. augusztus vége? Ehhez a dátumhoz az új baba születése is korai. Vagy hol van elírás?

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-11-02 09:27:55
Olvasói értékelés: 5/5

Csed ellátás

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni, hogy melyik megoldás lenne a legmegfelelőbb.

2020. áprilisban létre jött ?A? munkaviszonyom 8 órás havi br. 250 000.-
2021. Jan született első gyermekem
2021. Jan - 2021 Jún -ig CSED
2021. Jún - 2023 Jan -ig. GYED
2022. májusban létre jött ?B? munkaviszonyom 6 órás br. 300 000.-
?A? jogviszonyomban továbbra is fent áll a fizetés nélküli szabadságom.
2023. Januári születéssel várom második gyermekem.
Mivel így jelenleg többes jogviszony áll fent, ?B? jogviszonyomba előzmény hiányában nem vagyok jogosult CSED, GYED ellátásra (ha jól tudom).

Kérdésem az lenne melyik jogviszonyomat lenne célszerűbb lassan meg szüntetnem (hogy járnék jobban)?
?A? jogviszonyt és maradni ?B?-be?
Vagy ?B? jogviszonyt és maradni ?A?-ba meg szüntetve a fizetés nélküli szabadságot?

Köszönöm válaszát!
CSED, GYED összegét tekintve az alacsonyabb jövedelmű biztosítási jogviszonyt javaslom megszüntetni. Döntés előtt vegye figyelembe, hogy az A jogviszonyban mennyi lenne a szerződés szerinti jövedelme a CSED folyósítás kezdő hónapjában munkába visszatérés nélkül, vagy munkába visszatérés esetén bérrendezéssel (pl. fizetés nélküli szabadság megszüntetése és szabadság letöltése). Továbbá a 2021-ben mennyi volt a megállapított CSED naptári napi alap, és azt csak alapbérből számolták, vagy a számítás alapját képező tényleges bére tartalmazott-e pótlékot, illetőleg jutalmat, prémiumot, stb.

Egyidejűleg fennálló A és B jogviszony esetén B jogviszonyban valóban nem jogosult CSED, GYED ellátásra, mert megszűnt biztosítás hozzászámítása nélkül nincs 365 nap biztosítása a gyermek születéséig.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-10-08 09:19:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Bent maradt szabadság

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm az eddigi segítségét! Most azzal a kérdésekkel fordulnék önhöz........
A munkáltatóm megszüntette a céget ahol dolgoztam 2015 óta és elméletileg bejelentett az új cégbe 2022.07.01el. Szóval folyamatos lesz a munkaviszonyom.(bár még papírt nem kaptam róla.) Az első baba 2020. februárjában született. A 2.babát aug. 25.re várom.Most gyesen vagyok.
A kérdésem az hogy akkor a bentmaradt szabiaimmail ilyenkor mi van? Valami olyasmit mondott, hogy felírja és a többivel majd kifizeti. Ilyet csinálhat? Nem gondolnám, hogy közel 80 napot szívesen fizetne ki. Ha már bejelentett a másik cégbe akkor nem rúghat ki? Válaszát előre is köszönöm!
Szabályosan akkor jár el a munkáltató, ha ki nem adott szabadságot a munkaviszony megszűnésekor pénzben kifizeti.
Munkáltató tudomására hozott várandósság, szülési szabadság, gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság ideje alatt felmondást nem közölhet a foglalkoztató, azonban próbaidő alatt azonnali hatállyal megszüntethető a munkaviszony.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-07-29 20:44:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyet alatt újabb terhesség

Tisztelt Szakértő!
Gyet alatt újabb gyermek vállalása miatt szeretném kérni a segítséget.
Egyéni vállalkozóként dolgoztam, ami után jogosult voltam a 3. gyermekem után Csedre, Gyedre, Gyesre, majd 2020. 02. 02-ától Gyeten vagyok. A vállalkozásom még megvan, de nullás bevallásaim vannak minden hónapban.
Most újra gyermeket várok, aki várhatóan 2023. 02. 08-án fog megszületni.
A kérdésem az lenne, hogy el lehet-e valahogy érni, hogy a negyedik gyermekem születése után is megkapjam a Csedet, Gyedet?
Köszönöm szépen!
Nullás `58-as bevallások esetén a CSED, GYED alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér, önnél a 2023. évi minimálbér.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-07-15 20:29:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyet alatt újabb terhesség

Tisztelt Szakértő!
Gyet alatt újabb gyermek vállalása miatt szeretném kérni a segítséget.
Egyéni vállalkozóként dolgoztam, ami után jogosult voltam a 3. gyermekem után Csedre, Gyedre, Gyesre, majd 2020. 02. 02-ától Gyeten vagyok. A vállalkozásom még megvan, de nullás bevallásaim vannak minden hónapban.
Most újra gyermeket várok, aki várhatóan 2023. 02. 08-án fog megszületni.
A kérdésem az lenne, hogy el lehet-e valahogy érni, hogy a negyedik gyermekem születése után is megkapjam a Csedet, Gyedet?
Köszönöm szépen!


Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-07-15 20:09:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedvezmény szabály

Tisztelt Szakértő!
A következő ügyben szeretném a tanácsát kérni:
Jelenleg GYED-en vagyok 1 éves kisfiammal és szeptembertől lehetőséget kaphatnék részmunkaidős (megbízási szerződés szeptembertől júniusig, havi bruttó kb. 148 800 fizetés) állás betöltésére. Emellett tervezzük a tesó érkezését a kisfiam 2-3 éves kora között és szeretnék élni a testvéri kedvezmény szabállyal, mivel az előző jogviszony alapján jó CSED-et és max. GYED-et kapok. A részmunkaidős állás kvázi új munkahely és jogviszony lenne, nem ugyanaz, mint ami alapján a jelenlegi juttatásokat számolták. Ebben az esetben élhetek-e a kedvezmény szabállyal, ha elvállalom a részmunkaidős állást vagy a különböző jogviszony kizáró ok? Akkor is kizáró ok, ha a fizetés esetleg nem ad biztosítási jogviszonyt (amit nem tudom, hogyan számolnak)?
Előre is hálásan köszönöm a segítségét!
Üdvözlettel,
Olga


Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-07-10 23:57:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedvezmény szabály

Tisztelt Szakértő!
A következő ügyben szeretném a tanácsát kérni:
Jelenleg GYED-en vagyok 1 éves kisfiammal és szeptembertől lehetőséget kaphatnék részmunkaidős (megbízási szerződés szeptembertől júniusig, havi bruttó kb. 148 800 fizetés) állás betöltésére. Emellett tervezzük a tesó érkezését a kisfiam 2-3 éves kora között és szeretnék élni a testvéri kedvezmény szabállyal, mivel az előző jogviszony alapján jó CSED-et és max. GYED-et kapok. A részmunkaidős állás kvázi új munkahely és jogviszony lenne, nem ugyanaz, mint ami alapján a jelenlegi juttatásokat számolták. Ebben az esetben élhetek-e a kedvezmény szabállyal, ha elvállalom a részmunkaidős állást vagy a különböző jogviszony kizáró ok? Akkor is kizáró ok, ha a fizetés esetleg nem ad biztosítási jogviszonyt (amit nem tudom, hogyan számolnak)?
Előre is hálásan köszönöm a segítségét!
Üdvözlettel,
Olga
Kedves Olga!

Ha folyamatosan fennáll az a biztosítási jogviszony és nem szűnt meg (szűnik meg), amely alapján igényelte a CSED-et, jelenlegi GYED-et, és az új gyermekkel is ezen jogviszony alapján igényli az ellátásokat, a kedvezményszabály alapján állapítják meg az ellátásokat, feltéve, ha az új gyermek a kisfiával folyósított GYED/GYES, vagy legkésőbb az utolsó ellátás megszűnését követő egy éven belül születik. Ha ezen fennálló biztosítási jogviszony mellett egyidejűleg rövid ideig, vagy tartósan másik foglalkoztatási jogviszonyt is létesít, ez nem befolyásolja a kedvezményszabályt.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-07-10 21:58:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyes és táppénz veszélyeztett terhesként

Kedves Szakértő!

Jelenleg gyesen lévő anya vagyok, aki 13 hetes veszélyeztett terhes.
A kérdésem a következő: azt jól tudom, hogy úgy leszek táppénzre jogosult, ha kérem a fizetés nélküli szabadságom felfüggesztését és egyúttal közlöm a tényt, hogy veszélyeztetett terhes vagyok? Ezt megtehetem csak írásban? Mit tartalmazzon mindenképp a levél? Van határidő, amit be kell tartanom? A Gyes-re ekkor már nem leszek jogosult?

Segítséget előre is köszönöm!
A fizetés nélküli szabadság megszüntetésének dátumát mindenképpen írásban, és legalább 30 nappal korábban közölni kell a munkáltatóval. A levél az ön és munkáltató adatait, a fizetés nélküli szabadság megszüntetésének tényét, dátumát tartalmazza. Minta:
https://www.anyabarat.hu/2017/03/fizetes-nelkuli-szabadsag-megszuntetese-minta-nyomtatvany/

A várandósságát jelentse be. A veszélyeztetett terhesség tényét orvos állapítja meg és igazolja, ezt nem javaslom előre írásban bejelenteni, szóban utalhat rá. A táppénz időszakában GYES-t apuka is igényelhet, majd a CSED folyósítás kezdetétől átadja önnek.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-07-03 21:53:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Csempe,gyed,gyes

Üdvözlöm!
2015 óta dolgoztam folyamatos jogviszonyban egy cégnél. 2020.februárjában született meg az első gyermekem. Jelenleg Gyesen vagyok. A 2.babámat augusztus végére várom. A munkáltatóm a napokban felhívott, hogy meg fog szűnni a cég, már csak én egyedül vagyok benne. (Vagyis újat csinál gondolom másik névvel, mert tudom jól, hogy nem zár be és nincs felszámolás alatt)
Azt mondta, hogy nem akar problémát nekem. Ez mind oké..de akkor az új cégbe be kell jelentenie?
Mi van a bentmaradt szabiaimmal? Ugyanúgy megkapom a Csedet,Gyedet, Gyest?
Mire kell odafigyelni?
Válaszát előre is köszönöm!
Egy cég jogutód nélküli megszüntetésének/végelszámolásának folyamata több hónap, és a munkaviszony a cég megszűnésének dátumával szűnik meg, addig a munkáltató jogszerűen nem mondhat fel. A baba várhatóan megszületik a cég megszűnése előtt, a munkaviszony fennállása alatt, és biztosítottként kérelmezhet CSED folyósítást, majd passzív jogon GYED-et. GYES-hez nem szükséges munkaviszony. A ki nem adott szabadságot a munkaviszony megszűnésekor pénzben köteles kifizetni a munkáltató.
Ha később szeretne további gyermeket vállalni, és a munkáltató együttműködő, "támogatja" ebben, akkor a jelenlegi munkaviszonyt közös megegyezéssel megszüntetve, az új cégbe átjelentve folyamatos marad a biztosítása. Ez esetben az új cég szerződéses bére lesz a CSED, GYED alap, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-07-03 21:49:40
Olvasói értékelés: 5/5

Kistesó

Tisztelt Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy kislányom 20 hónapos és úton van a kistesó! Határozatlan idejű munkaszerződésem van, és szeretnék a jelenleg fizetés nélküli szabadságról táppénzre menni.
Kérdésem az lenne, hogy hogyan, milyen formában kell ezt jelezni a munkáltatóm felé, egyáltalán lehetséges-e GYED mellett táppénzre menni? Ha igen, milyen formában kell kérelmeznem a táppénzt a munkáltatónál? Van erre valami hivatalos nyomtatvány?
Köszönöm szépen a választ és a segítséget!
A keresőképtelenség elbírálása orvos-szakmai kérdés, erről a kezelőorvosával beszéljen, hogy önnél fennáll-e a veszélyeztetett terhesség.
Veszélyeztetett terhességgel az első naptól táppénz jár, de csak abban az esetben, ha nincs fizetés nélküli szabadságon, tehát visszaáll a munkavégzési kötelezettsége. Munka törvénykönyve hatálya alá tartozó munkaviszonynál a fizetés nélküli szabadság megszüntetésének dátumát írásban, legalább 30 nappal korábban közölni kell a munkáltatóval. Van olyan foglalkoztatás, ahol más a határidő, pl. pedagógusoknál. A fizetés nélküli szabadság megszűnése után a munkáltató kiadja a felhalmozott szabadságát, de rögtön kezdődhet a keresőképtelenség, ha az orvos indokoltnak tartja. A munkáltató felé jelzi a keresőképteleség kezdetét, és időszakonként leadja az orvostól kapott keresőképtelenség igazolásokat. A táppénz kérelmet a munkáltató továbbítja az elbíráló szerv felé.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-07-03 21:43:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Táppénz csed gyed gyes

Szeretném a segítségét kérni. Táppenzes ügyben.

Folyamatos munkaviszonyom van 2015-től ugyanazon a munkahelyen vagyok.

2019 október 18-án született meg az első gyermekem. Most 2,5 éves elmúlt.
Jelenleg gyes-en vagyok itthon vele.
Most újra babát várok és veszélyeztetett terhes vagyok kb. december 29.-ére van kiírva a szülés időpontja.

A munkahelyemen bejelentettem a terhességem tényét és szerettem volna kivenni a felgyülemlett szabadságomat, de a munkáltatóm ezt megtagadta tőlem pedig papír alapon is megírtam és azt vittem magammal nem csak szóban közöltem, és ő nem hajlandó fizetni ezt a választ kaptam?.hogy csak akkor fizetne ha visszamegyek dolgozni.
Na most olyan fizikai munkát kell ott végezni hogy 30-40 kg-s nagy dobozokkal teli árut kell cipelni pakolni stb.. (én:- ez csak egy lábjegyzet: kb 160 cm 46 kg vagyok) veszélyeztetett terhesként az orvosom sem enged így dolgozni. Ezért nem is megyek vissza nyilvánvalóan.

De ha visszamennék dolgozni gondolom egyből kirúg mert közöltem a terhesség tényét és ő nem akar fizetni utánam egy ft-ot sem.

A kérdésem az az lenne ha lejár a gyes-em idén október 18.-án (és a munkáltató nem hajlandó kiadni a felgyűlt szabadságomat) akkor
Arra az egy-két hónapra (november, december) ha van papírom arról hogy veszélyeztetett terhes vagyok az szakorvosi velemyenyem is van az orvosomtól akkor arra az időszakra a háziorvos kiírhat táppénzre? Vagy ez egyáltalán nem lehetséges így?? Vagy ilyenkor mi a teendőm mert senki se tudott nekem segiteni ebben.???

A további kérdésem az lenne ha folyamatos a munkaviszonyom akkor erre a második gyermekre ha megszületik fog járni ugyanúgy a Csed meg a Gyed és a Gyes is mint az előzőnél???

Azóta ugye emelkedett a minimálbér és nem tudom hogy a mostani magasabb minimálbér alapján fogják majd nekem kiszámolni Csedet illetve a Gyedet.?? Vagy marad az előző bérem amit az előző gyermekemre kaptam????

Válaszát előre is köszönöm!
Amíg fizetés nélküli szabadságon van, nem jár táppénz. Szakorvosi vélemény alapján veszélyeztetett terhességgel kiírhatja a háziorvos a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő első naptól. Amennyiben a fizetés nélküli szabadság megszűnésének dátuma korábbi, mint a GYES lejárata (október 18.), a megszűnés dátumát írásban 30 nappal korábban közölni kell a munkáltatóval.
Fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a munkáltató a munkabér módosításra köteles ajánlatot tenni, a minimálbért köteles megadni. Jelenlegi munkáltatónál folyamatos munkaviszony esetén a CSED, GYED alap számításnál az új bruttó bér alapján számított ellátás alapot hasonlítják a korábbi CSED alaphoz, és a magasabb összeg lesz az új ellátások alapja.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-07-03 21:35:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

2.baba

Szia.2020-ban kaptam a kereset pótló jutattást a képzés miatt. Mikor annak vége lett akkor fizettem 2 hónapig tbt magam után majd szülés előtt 3 hónnappal kaptam álláskeresési járadékot, hogy jogosult legyek csedre. Most GYEDET kapok december 21-ig, dolgozni mellette nemtudok mert probléma van a kislányommal. A kisbabámmal pedig pont december végére vagyok kiírva. Az érdekelne, hogy így alapvetően mire lennék jogosult? Azt gondoltuk, hogy a gyedet majd a férjem igényelné mert neki jó a fizetése. Ez gondolom lehetséges? Nekem mi a kiskapu, hogy kapjak csedet? A CSED-hez kell 365 nap biztosítási jogviszony. Ez az én esetemben bele számít a CSED Gyed? Köszönöm.

Alapvetően GYES-re jogosult. Amennyiben biztosítási jogviszonyt létesít (pl. munkaviszony), biztosítottá válik, és jogosult lehet CSED-re, ha gyermeke a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül születik. A CSED jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani a biztosítás (álláskeresési járadék folyósítás) megszűnését követő CSED, GYED folyósítás idejét. A GYED jogosultságnál ez az időszak nem vehető figyelembe, és GYED-re biztosan nem lesz jogosult. Apuka GYED-et a CSED folyósítás lejáratát követő naptól kérelmezhet, ha ön nem szerez CSED jogosultságot és GYES-t kap, akkor a gyermek születését követő 169. naptól.
 



Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-06-20 21:09:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

CSED GYED Kulfoldi munkavegzes alapjan

Kedves Erzsebet, tizen eve elek Angliaban. Most babat varunk es felmerult a hazakoltozes lehetosege, hogy igy is kozelebb legyunk a csaladhoz. Erdeklodnek, hogy angliai munkavegzes utan ha a baba otthon szuletik meg Magyarorszagon van-e lehetoseget a GYEDet es a CSEDet otthon igenyelni, mi a feltetele es hol tudnek errol bovebben informaciot szerezni?

Tisztelettel,
A jogosultságok megállapításához magyar munkaalapú biztosítást kell létesítenie a CSED kezdete előtt, és gyermeke születését megelőző 2 éven belül 365 nap biztosításban töltött idővel kell rendelkeznie. A magyar biztosítás alapján nem jön össze a 365 nap, de amennyiben 2020. december 31-ét megelőzően létesített brit biztosítást és az folyamatosan megszakítás nélkül fennállt -Kilépési Megállapodásban meghatározott helyzetek egyikében maradt-, és Magyarországra történő hazaköltözéssel megszűnik, a pénzbeli egészségbiztosítási ellátás iránti kérelem elbírálása során a brit biztosítás idejét figyelembe kell venni.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-05-31 19:36:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Ellátásra jogosultság

Kedves Erzsébet!
16 hetes terhes vagyok most, november 1-re vagyok kiírva. 2017. januártól határozott, majd 2018. május 14-től határozatlan idejű szerződéssel dolgoztam külföldön, de hazaköltözésem miatt idén március 31-én szűnt meg a külföldi munkaviszonyom. Április 11-től itthon munkanélküliként vagyok, 90 napra kaptam meg. Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy ezek alapján jogosult leszek-e itthon a gyermek születésekor bármilyen ellátásra?
Válaszát előre is köszönöm.
A 90 nap álláskeresési járadékra való jogosultság alapján (pl. külszolgálat, EGT tagállamban munkaalapú biztosítás), és a járadék folyósítás ideje alatt fennálló biztosítás alapján van elegendő előzetes biztosítási ideje a gyermek születését megelőző két éven belül. A járadék folyósítás számításaim szerint augusztus 9-én szűnik meg, ezzel egyidejűleg a biztosítása is. A szülés várható időpontja november 1-je, ezért a CSED, GYED jogosultság megállapításához a jogosultság kezdő napján, de legalább a CSED kezdő napján fennálló biztosítási jogviszony szükséges, ami lehet pl. munkaviszony, egyéni vállalkozói jogviszony. Amennyiben lehetséges, az "ideális" bruttó munkabér legalább a minimálbér kétszerese. Egyéni vállalkozói jogviszonynál némivel bonyolultabb a helyzet, és alacsonyabb figyelembe vehető járulékalappal lehet számolni.
Amennyiben egyéni tanácsadásra van szüksége, keressen bizalommal: https://www.anyabarat.hu/tanacsadas/

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-05-21 14:47:57
Olvasói értékelés: 5/5

Munkáltató által aláírt szerzõdés

Tisztelt Szakértő!
Segítséget szeretném kérni a következőben.
Polgármesteri Hivatalban dolgozom köztisztviselőként.
2022 január 1-től Csed-re vagyok jogosult az első gyermekemmel.
Munkáltatóm január 1. dátummal szerződés módosítást szeretett volna(amit februárban adott a kezembe), amiben csökkenti a béremet én ezt nem írtam alá.
Bérpaíron a csökkentett összeg szerepel.
Jól gondolom, hogy helyettem aláírták?
Milyen jogi lépéseket tehetek?
Előre is köszönöm a segítséget!



Javaslom írásban vegye fel a kapcsolatot a munkáltatójával, írja le a tényeket pontosan, mikor kapta kézhez a szerződés módosítást, és ezt ön nem írta alá, illetőleg a módosítás kézhezvételétől számítva milyen visszajelzést küldött a munkáltatója fel, ha volt ilyen. A választól függően kérjen kivizsgálást -pl. ha az ön nevében aláírt példánnyal rendelkezik a munkáltató-, illetőleg forduljon ügyvédhez.

Horváthné Pelyva Erzsébet
2022-05-21 14:39:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja