Kedves Fórumozók!

Sajnos a Családinet.hu fóruma 2013 dec. 5-én spamtámadás áldozatává vált, ezért a fórumhozzászólásoknál lehetnek problémák. Kollégáink igyekeznek a lehető legkevesebb veszteséggel visszaállítani egy korábbi állapotot.
Az ebből fakadó kellemetlenségekért elnézést kérünk Tőletek!

Megértéseteket köszönjük!

Családinet szerkesztők

Gy.I.K.Gy.I.K.     KeresésKeresés     TaglistaTaglista     CsoportokCsoportok    
ProfilProfil     Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned
GYED-GYES....
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Következő

Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Gyerekekről - babavárók, kismamák, szülők
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
abygél

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 18:38    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sopánka:nagyon szépen köszönöm gyors válaszodat! Very Happy
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
sopanka

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 18:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves Pkagi!

Köszi a segítséget, így legalább nincs lelkiismeret furdalásom, hogy nem tudtam mindenkinek válaszolni.

Üdv!
Smile
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
sopanka

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 18:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

micimacko-17 írta:
szia sopanka!köszönöm a válaszodat.azt szeretném még kérdezni hogy van egy ismerősöm aki ugyan ezt a felvilágosítást kapta és már több hónapja kapja a táppénzt és a gyest is.akkor neki visszamenőleg vissza kell fizetnie a gyest?köszi

NEM!

Az Ő helyzete és a Te általad leírtak valószínűleg hasonlítanak, de nem egyeznek meg.

Ha az Ő gyereke 2008.08.01-én volt 2 éves 2008.08.02-tól 2009.08.02-ig kaphat GYES-t. Ha 2008.08.02-án munkába állt és dolgozott 2008.11.30-ig, akkor Ő nyugodtan lehet táppénzen 2009.március végéig, hiszen Ő a GYES mellett 4 hónapot dolgozott tehát 4 hónap táppénzre jogosult.

A fenti adatok tetszés szerint variálhatóak. Ha az ismerősöd GYES mellett 6 hónapot dolgozott 6 hónapig kaphatja a GYES-t ÉS a táppénzt is.

Te viszont most azonnal szeretnél elmenni táppénzre. Táppénz és GYES fő szabály szerint egyszerre nem jár.
Azt mondja a jogszabály, hogy az kaphat csak a GYES mellett táppénzt, aki a GYES mellett munkába áll, dolgozik, majd megbetegszik, aminek a következtében a munkáját -a betegsége miatt- nem tudja ellátni.

Ekkor azonban csak annyi napra ahány napot dolgozott.

Ha jól értem az ismerősöd dolgozott a gYES mellett, tehát táppénzt is kaphat, Te viszont nem dolgoztál a GYES mellett, tehát a GYES mellett táppénzt sem kaphatsz.

Mindennek az a tb. jogi háttere, hogy aki a GYES mellett dolgozik attól, illetve annak a munkabéréből vontak pézbeli egészségbiztosítási járulékot, amiért betegség esetén "cserébe" egészségbiztosítási pénzbeli ellátás, jelen esetben táppénz jár.

Ha az ismerősöd úgy kap GYES-t és táppénzt egyszerre, hogy csak 1 jogviszonya van, ahonnan fizetésnélküli szabadságot kért és abból GYES-en van akkor szerintem táppénz nem illeti meg. Ebben azonban nem kívánok állást foglalni, mivel nem állnak rendelkezésre hitelt érdemlő adatok, dokumentumok. A szomszéd, vagy az ismerős azt mondta, úgy hallottam alapján érdemben nyilatkozni nem tudok.

Egy-egy eset bár egyszerűnek látszik, mégis sok lehetséges kimenetele is előfordulhat, minden variációra így írásban nem tudok kitérni, az nagyon sok időt vesz igénybe és nincs értelme belemenni. Ha pontos adatokat tudsz pl. Mikortól, meddig, hol dolgozott, mikor állt munkába, hol, a gyermeke mikor született, mettől-meddig, honnan mit kapott... stb. akkor érdemes csak belemenni abba, hogy a szomszéd, ismerős esete megegyezik-e a tiéddel.

Fontos tudni azt is, hogy a GYES-t a Kincstár, a táppénzt pedig az FPEP/MEP, vagy kifizetőhely folyósítja. Ha az ügyfél, vagy munkáltató az egyik, vagy másik szerv előlvalamit eltitkol, nem közöl, tájékoztatási, bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget az természetesen eredményezhet kettős ellátás folyósítását, de ha 5 éven belül kiderül a jegybanki alapkamat kétszeresével terhelt kamattal kell visszafizetnie az ellátást+ha rosszhiszemű volt bírságra is számíthat.

Végül megjegyzem, hogy a véleményemet, neked adott eredeti válaszomat jogszabályokkal támasztottam alá, legjobb tudomásom szerint a válaszom jogilag megalapozott, helyes, de ha úgy gondolod bemehetsz a lakóhelyed szerinti Megyei Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályára, ahol kérheted az osztályvezetőtől, hogy szánjon rád negyed órát és válaszolja meg a kérdéseded, mert egymásnak ellentmondó tájékoztatást kaptál.

Remélem valamit sikerült segítenem

Üdv. Smile
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 17:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

abygél írta:
Kedves Sopánka!

2007,10.06-án születet a kisfiam akivel most Gyeden vagyok/96600/.
A kistesó 2009.09.02-án érkezik!
Kérdésem,hogy mennyi gyed jár majd utánna?
Köszönöm válaszod

Először THGY-t kapsz 168 napig, majd a 169. naptól a gyerek 2 éves koráig GYED-et.
Ha fennáll a jogviszonyod és jelenleg így vagy GYED-en, valamint ha a köv. szülésig nem állsz munkába, nem mész táppénzre az ellátás alapja durva számítással a munkaszerződésben szereplő személyi alapbéred 70%-a lesz. Van azonban egy felső korlát. A 2008-ban hatályos jogszabály alapján bármennyi is a szerződésben szereplő béred az max. csak 138.000Ft-ig vehető figyelembe.

Magyarul: Hiába van 200.000Ft/hó bruttó szerződés szerinti béred max a 138.000. Ft-ot vehetik figyelembe és ennek veszik a 70%-át. Ez a bruttó ellátás. Ebből még adóelőleget vonnak.

Ha csak 69.000 Ft. a szerződés szerinti jövedelmed akkor ennek a 70%-a minusz az adóelőleg.

Üdv. Smile
Vissza az elejére
micimacko-17

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 15:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

szia sopanka!köszönöm a válaszodat.azt szeretném még kérdezni hogy van egy ismerősöm aki ugyan ezt a felvilágosítást kapta és már több hónapja kapja a táppénzt és a gyest is.akkor neki visszamenőleg vissza kell fizetnie a gyest?köszi
Vissza az elejére
Erzsi25

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 15:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Pkagi!
Ha a minimálbér kétszereséből számolják, az több lenne mint az első gyermeknél kapott gyed! Biankánál 75 400 Ft-ot kaptam!
Ez lehetséges??
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 14:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!
Kedves Sopanka!
Jelenleg 6 órában dolgozom Önkormányzatnál, mellette GYES-t kapok, de szeretnénk még egy babát. Az a kérdésem, hogy mennyi idővel kellene szülés előtt 8 órába visszamenni dolgozni, hogy magasabb összegű GYED-et kapja (a 8 órás munkaviszony után). Válaszodat előre is köszönöm.

emese26 írta:
sopanka írta:

Én pedig azt szeretném kérdezni, hogy
-mikortól dolgozol 6 órában,
-mennyit keresel,
-mikorra várható a következő baba,
-az Önkormányzat az eredeti munkahelyed, vagy egy másik munkáltatónál fennálló jogviszonyból vagy GYES-en?

A fentiek mindegyike fontos a kérdés pontos megválaszolásához.

Smile

-2008. június 16 - án mentem vissza dolgozni, azóta dolgozom 6 órában.
-A bruttó bérem 80.000.- Ft körül van.
-Szeretnénk, ha 2010-ben megszületne a következő baba.
-Az Önkormányzat az eredeti munkahelyem, onnan mentem el 2006-ban szülni.

Segítőkészségedet köszönöm. Razz

Ha jól értem, akkor van egy eredeti jogviszonyod az Önkormányzatnál. Onnan GYES-en vagy, de kihasználod azt a lehetőséget, hogy a gyermek 1 éves korától a GYES mellett korlátlanul lehet dolgozni és visszamentél ugyanoda 6 órába.
A jogi állásfoglalás az, hogy 1 munkavállalónak ugyanannál a munkáltatónál csak 1 munkaszerződése lehet - ebből pedig au következik, hogy a 2010-es szülésed esetén az ellátás alapja a 2009.01.01-től 2009.12.31-ig elért kereseted lesz az ellátás alapja. Ha ebben az időszakban 6 órára csak 80.000 Ft-ot keresel, akkor sajnos nem jársz jól, ez lesz az ellátás alapja.

Ha 2009 januárban, februárban, 6 órás vagy, majd márciustól 8 órás és a béred pl. 100.000 Ft-ra nő, és kieső időd (táppénz stb. nincs) fő szabály szerint akkor is az egész évi kereseted az ellátás alapja.
Számítási mód: éves bér osztva 365 és ennek veszik a 70%-át kb. ennyi az 1 havi bruttó thgy, amiből adóelőleget vonnak.

Üdv. Smile
Vissza az elejére
abygél

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 14:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves Sopánka!

2007,10.06-án születet a kisfiam akivel most Gyeden vagyok/96600/.
A kistesó 2009.09.02-án érkezik!
Kérdésem,hogy mennyi gyed jár majd utánna?
Köszönöm válaszod
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
Pkagi

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 14:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Erzsi25 írta:
Sziasztok!!!
A gyed összege után szeretnék érdeklődni!! Munka helyemen nem tudták pontosan megmondani!!
Folyamatos munka viszonyom van már 2000 óta!!
2005. dec. 14-én született a kislányom 75000 Ft volt a gyedem!! 2 éves kor betöltése után gyesen voltam eközbe lettem terhes!! Mivel gond volt a terheséggemel azt javasolák 12 hetes korig maradjak gyesen nehogy baj legyen a babával!! 16 hetes kismama voltam mior lejárt a gyes, 2008.dec. 14-én!! Onnantól szabadságon vagyok ami március elsejéig van előreláthatóan!! Majd tápénz a baba megszületéséig!! 2009. május 29-re vagyok kiirva!!
Kérdésem az lenni hogy mi lesz a gyed összege, miből számolják nálam???
Előre is köszönöm a válaszokat!!! Nagyon sokat segitenétek!!

Neked nem merem 100%-ra mondani, de szerintem a minimálbér kétszereséből számolnak majd mindent.

[^]  
Vissza az elejére
Pkagi

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 13:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sosyke írta:
augusztusban szültem,és ha szeretnék még egy gyereket tényleg csak akor kapok újra gyedet illetve gyest,ha nem nagyobb a ket gyerek közti korkülönbség 2 évnél?másik kérdésem hogy január 12 én lejár a tgyás,gyedet a 2008as bérem utan kapom?mivel 2008 januárjától 160ezerre voltam bejelentve előtte meg minimálbérre.köszike a válaszodat.

ui.mennyi lezs a gyedem?

Szia

A Gyedet mivel 2008-ban szültél a 2007-s béredből számolják. Azt szorozd meg 0,7-l és kijön mennyi pénzt kapsz. Ha minimálbérre és megvolt a 180 bérezett napod, akkor sajna csak a minimálbér után kapsz gyedet, de ez a gyásodnál is így volt nemde?
Ez hogy mennyi legyen a korkülömbség ezt gondolom arra érted, ha nem akarsz visszamenni dolgozni. Akkor jó lenne ha legkésőbb Gyes alatt megszületne ketteske.

[^]  
Vissza az elejére
Pkagi

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 13:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ana írta:
Szia Sopánka
Abban kérném a segítséged,h én 2008.12.15-től vagyok gyeden.
Az alapbérem 2008-ban 211000ft volt.2007-ben 199000ft.
Mennyi gyedre számíthatok?Köszi a választ előre is.

Szia!
A gyeded a fizetésed 70%-a, de maximum a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a. Maximum így a gyed: 2008-ban bruttó 96600, míg ez 2009-ben: bruttó: 100100 Ft. Ez a maximum ennél többen nem kaphatsz.

[^]  
Vissza az elejére
Erzsi25

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 13:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!!!
A gyed összege után szeretnék érdeklődni!! Munka helyemen nem tudták pontosan megmondani!!
Folyamatos munka viszonyom van már 2000 óta!!
2005. dec. 14-én született a kislányom 75000 Ft volt a gyedem!! 2 éves kor betöltése után gyesen voltam eközbe lettem terhes!! Mivel gond volt a terheséggemel azt javasolák 12 hetes korig maradjak gyesen nehogy baj legyen a babával!! 16 hetes kismama voltam mior lejárt a gyes, 2008.dec. 14-én!! Onnantól szabadságon vagyok ami március elsejéig van előreláthatóan!! Majd tápénz a baba megszületéséig!! 2009. május 29-re vagyok kiirva!!
Kérdésem az lenni hogy mi lesz a gyed összege, miből számolják nálam???
Előre is köszönöm a válaszokat!!! Nagyon sokat segitenétek!!
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 07, 08:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves Mindenki!

Megtisztelő, hogy a kérdéseiteket kifejezetten nekem címezitek, de
ilyen mennyiségű kérdésre -időhiány miatt- nem tudok teljeskörű választ adni.
Én is csak egy egyszerű fórumozó vagyok, ha van időm és tudok naponta 1-1 kérdésre szívesen válaszolok, de ettől többre nem vállalkozom, amiért mindenkitől elnézést kérek.

Üdv. Smile
Vissza az elejére
emese26

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 06, 19:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sopanka írta:

-mennyit keresel,
-az Önkormányzat az eredeti munkahelyed, vagy egy másik munkáltatónál fennálló jogviszonyból vagy GYES-en?

Smile

-2008. június 16 - án mentem vissza dolgozni, azóta dolgozom 6 órában.
-A bruttó bérem 80.000.- Ft körül van.
-Szeretnénk, ha 2010-ben megszületne a következő baba.
-Az Önkormányzat az eredeti munkahelyem, onnan mentem el 2006-ban szülni.

Segítőkészségedet köszönöm. Razz
sosyke

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 06, 17:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

augusztusban szültem,és ha szeretnék még egy gyereket tényleg csak akor kapok újra gyedet illetve gyest,ha nem nagyobb a ket gyerek közti korkülönbség 2 évnél?másik kérdésem hogy január 12 én lejár a tgyás,gyedet a 2008as bérem utan kapom?mivel 2008 januárjától 160ezerre voltam bejelentve előtte meg minimálbérre.köszike a válaszodat.

ui.mennyi lezs a gyedem?
Vissza az elejére
Ana

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 06, 16:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szia Sopánka
Abban kérném a segítséged,h én 2008.12.15-től vagyok gyeden.
Az alapbérem 2008-ban 211000ft volt.2007-ben 199000ft.
Mennyi gyedre számíthatok?Köszi a választ előre is.
sopanka

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 06, 15:56    Hozzászólás témája: Re: GYES GYED Hozzászólás az előzmény idézésével

micimacko-17 írta:
szia Sopanka!
Abban kérném a segítségedet hogy az első babám 2.5 éves gyesen vagyok vele várom a második babánkat a munkahelyemen azt mondták mondjam le a gyest és kérjem a táppénzt mert az mégis csak több.bementem az államkincstárhoz hogy lemondja a gyest de ott a hölgy nagyon segítőkész volt és mondta hogy nem kell lemondanom a gyest kaphatom azt is meg táppénzre is mehetek nyugodtan merthogy ha teljes munkaidőben vissza lehet menni dolgozni akkor táppénzre is lehet menni.ez tényleg így van?ha megszületik a második babánk akkor mennyi összegre számíthatok?kértem a táppénzt a munkáltató rendezte a béremet 86500 ft.ra a kicsi júniusban fog születni.válaszodat előrre is köszönöm.szép napot

1. Igen, a családtámogatásról szóló 1998.évi LXXXIV. törvény 21.§. szerint a GYES mellett időkorlátozás nélkül lehet dolgozni, ha a gyermek betöltötte az 1. életévét.

2. Aki a Gyes mellett dolgozik az jogosult mind saját jogú, mind gyermekápolási táppénzre ebből a "másik" jogviszonyából.

3.Táppénzre a GYES meletti jogviszonyból viszont csak annyi napra mehetsz, ahány napot ledolgoztál. Magyarul: Ha ma elmész GYES mellett 8 órában dolgozni, dolgozol 5 napot, majd elmész az orvoshoz, Ő kiír, mert veszélyeztetett terhes vagy kb. 1/2 évig azaz a köv. baba születéséig akkor a betegszabadság lejártát követően -ebből a jogviszonyból- csak 5 nap táppénre leszel jogosult.

Az államkincstáros kolléganő jószándékú volt, ha pár napos betegségről lenne szó igaza is volna, de a Te esetedben ha a köv. szülésig (ha jól értem kb. fél évig) szeretnél táppénzen lenni, mert az több, mint a GYES akkor ez a variáció a fentiek miatt nem jöhet szóba, a megoldás az, amit Te is elkezdtél, azaz a GYES-ről le kell mondani és ebből az eredeti jogviszonyból kell táppénzre menni. Itt jogosult vagy akár 365 napig is táppénzre, összege a Te esetedben a minimálbér (vagy ha a szerződésedben ettől kevesebb bér szerepel akkor annak a) 70%-a, amiből még adóelőleget is vonnak.

2009-es szülés esetén a thgy összege (durván) a betegszabadságos béred 70%-a lesz.
Magyarázat:2008-ban nem dolgoztál, munkabéred nem volt, 2009-ben ugyanez a helyzet, amikor táppénzre kerülsz először betegszabadságos bért kapsz, ez durván a béred 80%-a. A thgy alapja a betegszabadságra kapott bér osztva a a betegszabadság naptári napjainak számával az az 1 napi 100%-os thgy, ennek veszik a 70%-át az az 1 napi thgy, ha azt 30-al megszorozzuk, kapjuk az 1 havi bruttó thgy-t. Ebből vonnak még adóelőleget.

Hát nagyvonalakban ennyit tudtam segíteni.
A GYES és a táppénz közötti választásról az 1997. évi LXXXIII. törvény 39.§-a , a GYES melletti táppénzről pedig 49.§. rendelkezik. (A netről letölthető, ha esetleg szeretnéd részletesen is megismerni.)

A táppénz és a THGY összegét a 42. §. és a 48.§. alapján kell kiszámítani.

Üdv. Smile
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 06, 14:33    Hozzászólás témája: Re: Szia Hozzászólás az előzmény idézésével

Csilla35 írta:
Én egy 35 éves, 2. gyermekét váró nő vagyok!
Tavaly augusztus végéig minimálbérrel, szeptembertől 138000 ft-os brutto bérrel voltam bejelentve! Meg tudnád mondani, hogy mennyi tgyást, illetve gyedet fogok kapni?
Szülni július elején fogok!
Segítségedet köszönöm, és boldog új évet kívánok!

2009. júliusi szülés esetén a THGY összegét a 2008. évi béredből számítják, ami durván 8*69.000+4*138.000=966.000 Ft.-
Ha kieső idő nem volt (pl. táppénz, fizetésnélküli, igazolatlan távollét stb) akkor ezt 365-el elosztják és veszik a 70%-át. Ez napi bruttó 1852 ft.-
Egy 30 napos hónap esetén tehát durván bruttó 55.578Ft-ot fogsz kapni.
Ez adóköteles ellátás, azaz adóelőleget kell/lehet belőle vonni.

Ha volt nem rendszeres jövedelmed (13.havi előleg, egyszeri keresetkiegészítés, jutalom, stb.) az még növelheti ezt az összeget. Ha 2009.07.16-ig megszülsz és a szülés napjától kéred a thgy-t, akkor a GYED is 2009-ben indul és azt is így számolják ki, de abból még vonnak kb. 9,5% nyugdíjjárulékot is.
Üdv. Smile
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 06, 14:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

emese26 írta:
Sziasztok!
Kedves Sopanka!
Jelenleg 6 órában dolgozom Önkormányzatnál, mellette GYES-t kapok, de szeretnénk még egy babát. Az a kérdésem, hogy mennyi idővel kellene szülés előtt 8 órába visszamenni dolgozni, hogy magasabb összegű GYED-et kapja (a 8 órás munkaviszony után). Válaszodat előre is köszönöm.

-mennyit keresel,

Smile
Vissza az elejére
emese26

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 05, 17:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!
Kedves Sopanka!
Csilla35

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 05, 16:46    Hozzászólás témája: Szia Hozzászólás az előzmény idézésével

Én egy 35 éves, 2. gyermekét váró nő vagyok!
Tavaly augusztus végéig minimálbérrel, szeptembertől 138000 ft-os brutto bérrel voltam bejelentve! Meg tudnád mondani, hogy mennyi tgyást, illetve gyedet fogok kapni?
Szülni július elején fogok!
Segítségedet köszönöm, és boldog új évet kívánok!
Vissza az elejére
micimacko-17

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 05, 16:33    Hozzászólás témája: GYES GYED Hozzászólás az előzmény idézésével

szia Sopanka!
Abban kérném a segítségedet hogy az első babám 2.5 éves gyesen vagyok vele várom a második babánkat a munkahelyemen azt mondták mondjam le a gyest és kérjem a táppénzt mert az mégis csak több.bementem az államkincstárhoz hogy lemondja a gyest de ott a hölgy nagyon segítőkész volt és mondta hogy nem kell lemondanom a gyest kaphatom azt is meg táppénzre is mehetek nyugodtan merthogy ha teljes munkaidőben vissza lehet menni dolgozni akkor táppénzre is lehet menni.ez tényleg így van?ha megszületik a második babánk akkor mennyi összegre számíthatok?kértem a táppénzt a munkáltató rendezte a béremet 86500 ft.ra a kicsi júniusban fog születni.válaszodat előrre is köszönöm.szép napot
Vissza az elejére
Ancsunti

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 05, 14:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

szia,
az a baj hogy átlagoltak a béremböl mert volt 75.000 és volt minimálbér is.az utolso bér modositás 75.000.a gyedem most 65.000.
sajna maszek ,de nem megy bele már az elsö terhességnél is probálkoztam.
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 05, 14:43    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ancsunti írta:
Köszi szépen a választ.ha jol értelmeztem akkor majdhogynem annyit kapnék mint az elsö gyerekkel.nem mentem vissza dolgozni és táppénzre se mentem.ez jo hir.lehet hogy indul a babaproject?? Very Happy

Nem tudom, hogy mennyit kapnál, mert nem közölted a szerződés szerinti jövedelmedet.

Ha annak veszed a 70%-át akkor durván megvan a bruttó thgy, amiből adóelőleget vonnak.
Persze ez csak akkor igaz, ha nem mész vissza dolgozni, illetve a terhesség alatt nem mész táppénzre.

Javaslat: Ha "maszeknál" dolgozol érdemes vele megbeszélni, hogy munkaszerződés módosítással némileg (nem kiugróan, hogy aaz FPEP-nek/MEP-nek ne szúrjon szemet, max. azonban 138.000Ft-ig) emelje meg a munkaszerződésedben szereplő személyi alapbéredet. Így magasabb ellátást kapnál és a vállalkozónak sem kerül semmibe.
Erre (mármint az évenkénti emelésre) a Munka Törvénykönyve lehetőséget ad, hiszen az infláció miatt a minimálbért is évenként emelik.
Vissza az elejére
Ancsunti

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 05, 14:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszi szépen a választ.ha jol értelmeztem akkor majdhogynem annyit kapnék mint az elsö gyerekkel.nem mentem vissza dolgozni és táppénzre se mentem.ez jo hir.lehet hogy indul a babaproject?? Very Happy
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 05, 12:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ancsunti írta:
sziasztok.
jaj nagyon örülök hogy találtam egy ilyen forumot.én is szeretnék segitséget kérni.ez év február végén lejár a gyedem a kisfiam 2 éves lesz.az lenne a kérdésem hogy ha addig születne egy kistestvére mire a gyes is lejár(2010.02),akkor a 2.gyereknél hogyan számolnák a gyedet?munkaviszonyba állok a jelenlegi gyedem 65000.ft.vagy mi az amit kapnék ez esetben.Köszönöm Laughing

Ha a GYES ideje alatt szülsz, úgy hogy közbe nem mész vissza dolgozni, illetve nem mész táppénzre a köv. babával, akkor a thgy és az azt követő GYED alapja a munkaszerződésben szereplő személyi alapbéred lesz.

Például ha a munkaszerződésben havi 100.000Ft van, akkor a bruttó thgy összege ennek a 70%-a, azaz durván 70.000Ft. lesz.

Fontos tudni, hogy a 2008-ban hatályos szabályozás szerint legfeljebb 138.000Ft-ig lehet figyelembe venni a szerződésben szereplő összeget, azaz, ha a munkabéred havi 500.000 Ft, akkor is csak 138.000Ft-ot lehet max. figyelembe venni. Persze ha csak 75.000Ft.- akkor értelemszerűen ez lesz az alap.

Üdv. Smile
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 05, 12:22    Hozzászólás témája: Re: gyed Hozzászólás az előzmény idézésével

bser írta:
Sziasztok!

Kb. egy év múlva szeretnénk gyermeket vállalni, és az lenne a kérdésem, mire számíthatok. 2007. aug. 1-től dolgozom 4 órában bruttó 45000-t, mellette nappali tagozaton, főiskolán tanulok, jelenleg is. Milyen gyedre számíthatok így? Illetve jobban járnék-e ha kb 2009 közepétől nagyobb bérrel jelentenének be?

A választ előre is köszönöm

Ha a baba 2010-ben fog születni és a jogviszonyod folyamatosan fennáll, valamint ha a jogszabály nem változik a thgy alapja a 2009.01.01-től 2009.12.31-ig elért kereseted lesz. Minnél nagyobb a jövedelmed annál nagyobb lesz a thgy összege.
(Ha 2009-ben szülsz, akkor a 2008. évi jövedelmedből számolják ki az ellátást.)

A számítás metodikáját az előző hozzászólásaim részletesen tartalmazzák.
Röveden az elv: Össz. bruttó bér osztva a bérrel ellátott napokkal (ha nem voltál táppénzen, fiznélkülin stb. akkor ez 365 nap) Ez az 1 napi 100%-os thgy. Ennek veszik a 70%-át és szorozzák meg egy 30 napos hónap esetén 30-al. Ez az 1 havi bruttó thgy, amiből adóelőleg kerül (het) levonásra.

Smile
Vissza az elejére
Ancsunti

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 05, 11:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

sziasztok.
jaj nagyon örülök hogy találtam egy ilyen forumot.én is szeretnék segitséget kérni.ez év február végén lejár a gyedem a kisfiam 2 éves lesz.az lenne a kérdésem hogy ha addig születne egy kistestvére mire a gyes is lejár(2010.02),akkor a 2.gyereknél hogyan számolnák a gyedet?munkaviszonyba állok a jelenlegi gyedem 65000.ft.vagy mi az amit kapnék ez esetben.Köszönöm Laughing
Vissza az elejére
bser

HozzászólásElküldve: 2009, Jan. 03, 15:37    Hozzászólás témája: gyed Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Kb. egy év múlva szeretnénk gyermeket vállalni, és az lenne a kérdésem, mire számíthatok. 2007. aug. 1-től dolgozom 4 órában bruttó 45000-t, mellette nappali tagozaton, főiskolán tanulok, jelenleg is. Milyen gyedre számíthatok így? Illetve jobban járnék-e ha kb 2009 közepétől nagyobb bérrel jelentenének be?

A választ előre is köszönöm
Vissza az elejére
Szandi21

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 23, 12:37    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszönöm szépe a választ. Nagy segítség volt! Very Happy
Nagyon Boldog Karácsonyt és sikerekben gazdag új évet kívánok!
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 22, 12:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

nemetherika írta:
Köszönöm szépen. KELLEMES ÜNNEPEKET ÉS BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNOK.
Erika

Nagyon szívesen; viszont kívánom. Smile
Vissza az elejére
nemetherika

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 21, 20:45    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Köszönöm szépen. KELLEMES ÜNNEPEKET ÉS BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNOK.
Erika
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 21, 19:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Remélem végre utolértem magam és mindenkinek válaszoltam. Ha véletlenül valaki mégis kimaradt az a figyelmetlenségem műve. Ez esetben kérném újra feltenni.
Üdv. Smile
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 21, 18:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

nemetherika írta:
Tisztelt sopánka!

Előzmény:
-2004.06.01.- 4 órásban munka
-2006.03.20-2006.09.23.-ig táppénz
-2006.09.23-tól GYES
-2008.02.18.-án felmondtam mert a cég végelsz. alatt de nem dolgoztam így kiirták a szabadság
megváltást (amit azóta sem kaptam meg.)
-2008.03.20.-2008.04.04-ig dolgoztam 6 órában gyes alatt.
-2008.10.01-én elhelyezkedtem 8 órában Br. 160 000.- a bérem
-2008.11.01-el lemondtam a gyest anyósom nevére.

Kérdésem a következő lenne:

-2009.jan. 19-től leszek betegszabin feb. 6ig.Utána táppénzen.
A táppénz alapja a minimálbér lesz ugye? /A SZÜLÉS NAPJA :2009.05.09/
Április 17én lemondom a gyest és április 20-tól igényelném a TGYÁST megvan a biztosított 180
napom? És a Tgyás alapja a min. bér kétszerese lesz? a GYEDnél is a min. bér. kétszerese lesz
az alap? A gyes ugyan összeköti a szabadságmegváltást és a munkabéreket Ön szerint
beleszámít az alapba? Vagy a szabadságmegváltás nem számít bele a többi munkabér /talán a
betegszab.) beleszámít?

Előre is köszönöm a válaszát:

Tisztelettel:

Bagotainé Erika

Kedves Erika!

Álláspontom szerint:

1. A táppénz alapja valóban a minimálbér lesz.

2. Igen, már ebben a jogviszonyban is meglesz a 180 biztosításban töltött nap, (de a szülést megelőző 2 éven belül bőven megvan.)

3.A thgy és a GYED összegét az alábbiak szerint kell kiszámolni:
Ha van 2008.01.01 és 2008.12.31 között 180 napi jövedelme, akkor a 2008-as bére az ellátás alapja. Ha az Ön munkaviszonya 2008.02.18-án ténylegesen is megszűnt (csak azt írta, hogy felmondott) és 2008.01.01-2008.02.18 között nem dolgozott, sőt munkabért, vagy szabadságos bért sem kapott ez a szabály Önnél nem alkalmazható. (A szabadságmegváltás a járulék törvény szerint nem egészségbiztosítási járulékalap, azaz nem számít be a táppénz, thgy, Gyed alapjába)

A 2. számítási szabály szerint a THGY és a GYED alapja a szülést/thgyra való jogosultságot megelőző 180 napi kereset lesz az ellátás alapja. Önnek van bére: 2008.10.01-től 2009.02.06-ig 129 napra. Mivel a GYES összeköti a jogviszonyokat -álláspontom szerint- az Ön esetében ellátás alap még a 2008.03.20 és a 2008.04.04. között elért kereset is. Ez még 16 nap, összesen 145 nap. Összes bér:145 nap=1 napi 100%-os thgy, illetve GYED alap.

Mivel nincs 180 napi jövedelme és mivel 160.000Ft.- a bére valóban korlát a minimálbér kétszerese, (a napi 100%-os alap így 4.600Ft.-) azaz attól többet nem kaphat, de ha a fenti számításnál esetleg 4.600 nál kisebb összeg jön ki az lesz az ellátás alapja. (azaz annak veszik a 70%-át és szorozzák meg egy 30 napos hónap esetén 30-al.)

(A betegszabadságra csak 80%-os távolléti díj jár, illetve 2008-ban bár csak rövid ideig, de 6 órás volt, így ad abszurdum a fentiek előfordulhatnak, bár nem valószínű. )

4. Utolsó kérdésére válaszolva a szabadságmegváltás a járulék törvény szerint nem ellátás alap, a betegszabadságra járó bér viszont igen. (Ez utóbbi munkabérként viselkedik, abból pénzbeli eb. járulékot kell vonni, azaz pénzbeli ellátás alapját képezi.

Üdv. Smile
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 21, 18:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Szandi21 írta:
Sziasztok

SEgítséget szeretnék kérni. 2008 július 3-án kezdtem dolgozni az egészségügyben. 4 órásként dolgozom, három havonta hosszabbítanak meg, tehát határozott idejű szerződésem van. Február , március körül szeretnénk babát a férjemmel ha sikerül. Szeretnék dolgozni a terhességem alatt, mert nem végzem veszélyes, károsító ill. fárasztó munkát, persze csak ha ezt a terhesség lehetővé teszi. Érdekelni hogy a szülés után mi járna nekünk ill. mit igényelhetnék? És ha jár így is GYED mennyi lenne amit kapnánk .

Köszönettel: Szandi21

Szia!

1. A szülés napjától, vagy a szülés várható időpontja előtti 28. naptól igényelheted a terhességi gyermekágyi segélyt. (Ha fennáll a szülés időpontjában a munkaviszonyod.) (Ha megszűnt és megszűnést követő 42 napon belül szülsz még akkor is jár a thgy.)

2. Az ellátás összegét a 2008.07.03-tól 2008.12.31-ig elért jövedelmedből fogják kiszámolni. (bejön az esetleges jutalom és a 13. havi előleg is, valamint az egyszeri keresetkiegészítés is.)
A pontos összeget adatok hiányában nem tudom kiszámolni. Fő szabály szerint a béreid összege osztva annyi nappal ahány nap 07.03-tól 12.31-ig van. Annak veszik a 70%-át. Ez az 1 napi thgy. Egy 30 napos hónap esetén ezt szorozzák meg 30-al. Ez lesz a bruttó 1 havi thgy-d. Sajnos ha 4 órába vagy folalkoztatva és csak a minimálért kapod az nem sok. Ha volt műszakpótlék, túlóra, jutalom, 13. havi előleg, akkor azért némileg mégis többre jön ki mint a GYES.

3. A 169. naptól kaphatsz GYED-et, ezt is így számolják ki, a TE esetedben a thgy és a GYED összege közel azonos, a GYED kb. 9,5%-al lesz kevesebb, mivel abból nyugdíjjárulékot is vonnak, DE GYED-re csak akkor vagy jogosult, ha akkor is fennáll a munkaviszonyod, amikor azt igényled, VAGY ha megszűnt ugyan a munkaviszonyod, de a megszűnés már a thgy folyósításának az idejére eseik. Ez a fő szabály. Mivel nem írtad, hogy a szerződésed pontosan meddig szól, illetve mikorra várható a szülés többet nem tudok segíteni. Talán még 1 tanács. Ha a szülés előtt jár le a szerződésed és nem hosszabbítják meg élj a lehetőséggel és a szülés várható időpotja (ez a terhesgondozási kiskönyvbe be van írva) előtt 28 nappal vetesd magad a háziorvosoddal terhes állományba és attól a naptól kérd a terhességi gyermekágyi segélyt. Smile
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 21, 17:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Ildi7 írta:
Sziasztok!

Második baba utáni járadékokkal kapcsolatban szeretnék feltenni kérdést, mégpedig azt, hogy munkabér vagy minimálbér alapú lesz a tgyás és gyed. A paramétereim:
2007. szeptember 3-ig bruttó munkabér: 400.000 ft (több éve)
2007. szeptember 4-től (szülés dátuma) tgyás munkabér 70%-a 2008. február 15-ig.
2008. februártól maximált gyed 2009. szept-ben lesz a baba 2 éves.

Ha 2009-ben születik kistestvére, akkor mi alapján számolódik a tgyás?

Érdemes 2009-ben a benntmaradt szabadság (2.5 hónap) idejére lemondani a gyedről és papíron visszamenni dolgozni? Ezt az eseményt a terhesség végére kell időzíteni, vagy "váltogathatom", hogy gyed-munkabér (szabadság) - megint gyed a szülésig?

Nagyon köszönöm előre is a segítséget

Szia!

1. A GYED-ről bármikor le lehet mondani, illetve munkába állás miatt annak a folyósítását lehet szüneteltetni, azaz akár azt is megteheted, hogy a GYED-et szünetelteted, kiveszed a szabadságodat, majd újból visszakéred a GYED-et. DE a jövedelmedet ismerve szerintem butaság lenne. Fontos még, hogy a GYED összege mindíg az lesz -akárhányszor kéred a szüneteltetést, majd pedig kéred ismét a folyósítást- amit az első alkalommal megállapítottak, azaz amit most kapsz.

2.Ha a következő baba a GYED alatt 2009 szeptember előtt születik az új babára járó thgy-t a 140.000Ft-ból számolják ki. 140.000:30*70%= 1 napi bruttó thgy. 31 napos hónap esetén ezt 31-el szorozzák az lesz az 1 havi bruttó thgy. (28 napos hónap esetén 28 nappal szorozzák stb.)
2009-ben a minimálbér tudomásom szerint 71.500Ft- lesz. Ha januártól nem változnak a jogszabályok ezzel a 140.000Ft-al majdnem eléred a GYED maximumot. (2008-ban 2*69000=138000., 2009-ben 71.500*2=143.000Ft. az a jövedelem amit a GYED kiszámításánál legfeljebb figyelembe lehet venni. Neked 2010-ben indul majd a GYED, akkor ki tudja mennyi lesz a minimálbér, illetve hogy alakul a GYED maximum. Tanács: Jelen esetben érdemes a munkaszerződésed szerinti személyi alapbéredet 2009.01.01-től 143.000Ft-ra emelni. (Persze csak ha a versenyszférában dolgozol és megoldható.

3. A fenti esetben nem érdemes a szabadsággal bűvészkedni. Más a helyzet, ha a baba 2009. szeptember után születik. Ekkor vagy maradsz GYES-en és az új babára a thgy-t szintén a fentiek alapján számolják, vagy kiveszed a szabadságodat. Akkor ebből a bérből fogják a thgy-t és a GYED-et kiszámolni úgy hogy a jövedelmedet osztják annyi naptári nappal ahány napra ezt kaptad és annak veszik a 70%-át. Nagy különbség nincs a kettő között ezért mondtam, hogy kár megszakítani emiatt a GYED-et.

Üdv. Smile

Bocsánat. Most, hogy átolvastam látom elnéztem és nem 140.000 a béred, hanem 400.000.Ft.-

Nos mind a thgy, mind a GYED korlátozva lesz a minimálbér kétszeresében. Ok: A GYED esetében mindenkinél ez a felső korlát.
THGY esetében pedig ha az irányadó időszakban (a TE esetedben 2008.01.01-2009.szeptembere között) nincs 180 bérezett napod, akkor a thgy-nál is van felső korlát.

Ha van 2.5 hónap szabadságod, akkor: a 2,5 hónap kb. 75 munkanap. Havonta átlag 22 munkanap van. 75:22=3.5 hónapra elegendő szabadságod van, azaz 3.5*30 nap=105 napra lenne így munkabéred a szükséges 180 helyett.

Összegezve: Ha szabadsággal és munkával van/lesz 180 bérezett napod a thgy-nál nincs felső korlát, a havi 400.000-ból számítják a Thgy-t. Bér:annyi nappal ahány naptári napra kaptad* 7o%.

Ha nincs bejön a minimálbér kétszerese korlát.
Hangsúlyozom ez a 2008 decemberben hatályos jogszabályok alapján igaz.

Mégegyszer bocs, hogy elnéztem a bért. Smile
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 21, 16:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

aniko26 írta:
Sziasztok.Hát én itt olvasgatok,és szörnyülködök.
Szerintem mindenki nézze meg az OEP honlapját.
Ha kapod a tgys-t akkor kapsz gyedet is ami a brutto fizud 70%-a
mármint átlagot számítanak és annak a 70%-a.Ha nem volt 2 éven belül minimum 180 napod ledolgozva/az teljesen mindegy hogy megszakításal vagy anélkül./összesen 180 akkor csak gyesre vagy jogosult.ami 26000 ft körül van.
De ezt ki lehet magunk is számolni.
Ja a gyedből már adózol,tehát olyan mintha dolgoznál

Szia!

Ha nem haragszol néhány észrevétel.

1. Az OEP honlap jó ötlet. Smile

2. Az az állítás, hogy ha kapod a thgy-t akkor kapsz GYED-et is csak bizonyos esetekben igaz. Nem jogosult pl. GYED-re az, akinek a szülés előtt (akár a terhességgel összefüggő táppénz ideje alatt) megszűnt a munkaviszonya. Ettől még thgy-ra jogosult lehet, de GYED-re már nem.

3. Nem csak a GYED, hanem minden egészségbiztosítási pénzellátás adóköteles, de nem biztos, hogy vonnak is belőle adót. (Függ az ellátás összegétől és a kedvezményektől pl. 3 gyerek stb.)

4. Az összeg pontos kiszámítása a még a szakemberek számára sem mindíg egyszerű, mivel a jogi szabályozás bonyolult, különösen a nem rendszeres jövedelmek tekintetében, ennek ellenére nagyon leegyszerűsítve igazad van az átlagokra vonatkozóan.

5. Akit érdekel a jogi háttér az 1997. évi LXXXIII-as törvény 39-61§-ban található.

Üdv. Smile
Vissza az elejére
nemetherika

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 18, 20:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Tisztelt sopánka!

Előzmény:
-2004.06.01.- 4 órásban munka
-2006.03.20-2006.09.23.-ig táppénz
-2006.09.23-tól GYES
-2008.02.18.-án felmondtam mert a cég végelsz. alatt de nem dolgoztam így kiirták a szabadság
megváltást (amit azóta sem kaptam meg.)
-2008.03.20.-2008.04.04-ig dolgoztam 6 órában gyes alatt.
-2008.10.01-én elhelyezkedtem 8 órában Br. 160 000.- a bérem
-2008.11.01-el lemondtam a gyest anyósom nevére.

Kérdésem a következő lenne:

-2009.jan. 19-től leszek betegszabin feb. 6ig.Utána táppénzen.
A táppénz alapja a minimálbér lesz ugye? /A SZÜLÉS NAPJA :2009.05.09/
Április 17én lemondom a gyest és április 20-tól igényelném a TGYÁST megvan a biztosított 180
napom? És a Tgyás alapja a min. bér kétszerese lesz? a GYEDnél is a min. bér. kétszerese lesz
az alap? A gyes ugyan összeköti a szabadságmegváltást és a munkabéreket Ön szerint
beleszámít az alapba? Vagy a szabadságmegváltás nem számít bele a többi munkabér /talán a
betegszab.) beleszámít?

Előre is köszönöm a válaszát:

Tisztelettel:

Bagotainé Erika
Vissza az elejére
Szandi21

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 21:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok

SEgítséget szeretnék kérni. 2008 július 3-án kezdtem dolgozni az egészségügyben. 4 órásként dolgozom, három havonta hosszabbítanak meg, tehát határozott idejű szerződésem van. Február , március körül szeretnénk babát a férjemmel ha sikerül. Szeretnék dolgozni a terhességem alatt, mert nem végzem veszélyes, károsító ill. fárasztó munkát, persze csak ha ezt a terhesség lehetővé teszi. Érdekelni hogy a szülés után mi járna nekünk ill. mit igényelhetnék? És ha jár így is GYED mennyi lenne amit kapnánk .

Köszönettel: Szandi21
Vissza az elejére
aniko26

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 21:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok.Hát én itt olvasgatok,és szörnyülködök.
Szerintem mindenki nézze meg az OEP honlapját.
Ha kapod a tgys-t akkor kapsz gyedet is ami a brutto fizud 70%-a
mármint átlagot számítanak és annak a 70%-a.Ha nem volt 2 éven belül minimum 180 napod ledolgozva/az teljesen mindegy hogy megszakításal vagy anélkül./összesen 180 akkor csak gyesre vagy jogosult.ami 26000 ft körül van.
De ezt ki lehet magunk is számolni.
Ja a gyedből már adózol,tehát olyan mintha dolgoznál
Vissza az elejére
noarozsa

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 18:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves Sopánka!

Köszönöm, hogy segítettél, megpróbálok utánajárni akkor a dolognak.
Puszi: noémi
Bendi 2006.06.12. 18:40, 2950g, 52 cm
[^]   Hanna 2010.05.21. 18:30, 3286g, 52 cm
[^]  
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
szilardbetti

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 16:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

kedves sopanka.ne haragudjon ha tul dulakodonak tüntem .köszönöm segitségét amiket eddig nyujtott.csak kétségbe voltam esve.örülök hogy mostmár tisztábban látom a helyyzetünket.és ezekután is ugyanugy szertnénk babát és tervezni fogjuk.köszönök mindent
Vissza az elejére
Kismano

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 15:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves Sopanka!

Nagyon köszönöm a gyors válaszodat.
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 15:15    Hozzászólás témája: Re: mi lenne a jobb? Hozzászólás az előzmény idézésével

Kismano írta:
Sziasztok!

Kérdezni szeretném mi lenne a legjobb választás a thgy vagy a gyed?
Nekem két csmetém van (2001,2003) a gyes lejárta után elhelyezkedtem mostmár több mint egy éve dolgozom 6órás munkaviszonyban és a bruttóm az 130.000.
Jövőre vagyis 2009-ben szeretnénk a 3 gyermeket,kistestvért és szeretném tudni hogy melyik választás lenne a jobb.

Segítségeteket és válaszotokat előre is köszönöm.
Üdvözlettel:Kismano

Szia Kismanó! A Te esetedben nem lehet választani a thgy és a GYED között. Akkor ismét néhány alapfogalom.

Az új baba születésének napjától az akinek nincs munkaviszonya, vagy van, de fő szabály szerint a szülést megelőző 2 éven belül nem dolgozott legalább 180 naptári napot csak az alanyi jogú GYES jár. Összege a mindenkori öregségi nyugdíjminimum összege.

Akinek -fő szabály szerint- van munkaviszonya és a baba születését megelőző 2 éven belül van 180 munkában (biztosításban) töltött napja az a szülés napjától 168 napig (ez kb. fél év, a tartamát a Munka Törvénykönyve határozza meg lásd a 138.§.) terhességi gyermekágyi segélyt igényelhet. Ezt a munkabére alapján számolják és aki legalább minimálbért keresi ezzel többet kap, mint az alanyi jogú GYES összege.

A 169. naptól lehet igényelni a GYED-et. Ugyanarra a gyerekre azonban nincs lehetőség thgy helyett GYED-et kérni, vagy GYED helyett thgy-t!!!

A GYED a baba 2 éves koráig jár. Ennek az összegét is a munkabérből számítják.

A gyerek 2 éves korától lehet GYES-t igényelni a gyerek 3 éves koráig.

A konkrét válaszok. Az új babára csak THGY-t igényelhetsz a szüléstől számított 168 napig. GYED-et erre az időre nem kaphatsz, nincs választási lehetőséged e kettő között! (A szülés napjától GYED-et csak akkor kaphat más arra illetékes személy, ha az anya a szülés közben meghal.)

A THGY összegét a 130.000Ft-os bruttódból fogják kiszámolni.

(A fő szabály azt jelenti, hogy vannak kivételek, azaz eltérő esetek is, de a törvény ezzel foglalkozó 6 oldalát nem tudom minden esetben leírni, illetve a különböző lehetőségek mindegyikére kitérni)

Röviden ennyit tudtam segíteni. Smile
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 14:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

szilardbetti írta:
kedves sopanka!én azt irtam hogy a43ezerft ot most kapom gyeden.és akkor mondja meg nekem hogy mért lenne érdemes szülni?ha nem tudnám miböl eltartani azt a gyereket?mert ami a thgy fél évig jár azután meg nem jár semmi?és akkor miböl éljünk?mert a családi magában megint nem nagy összeg. várom válaszát

Ki mondta, hogy utánna nem jár semmi?

A 169. naptól -ha a törvényi feltételek fennállnak- igényelhető a GYED, a gyerek 2 éves koráig, azt követően pedig ismét a GYES a gyerek 3 éves koráig.

Politizálni, azaz arra válaszolni, hogy érdemes-e szülni, vagy nem, illetve, hogy a gyereket miből lehet, vagy nem lehet eltartani nem kívánok.

A feltett szakmai kérdésekre ha tudok és ha az időm engedi, valamint ha az érdemi válaszhoz megfelelő adatokat közölnek megpróbálok válaszolni, de vitázni, nem szakmai kérdésekbe belebonyolódni nem kívánok.

A TB ellátások útvesztői az átlag ember számára valóban bonyolultak ezért próbálok segíteni, bár ugyanolyan fórumozó vagyok mint itt bárki, így a feltett kérdésekre a válaszadás számomra nem kötelező. Sajnálom, ha esetleg félreérthetően fogalmaztam. Azt azért egy kérdés feltevésénél feltételeztem, hogy a kérdés felvetője a témában megjelent hozzászólásokat végigolvassa és egy-két alapismeretre -jelen esetben arra, hogy az ellátások hogyan következnek egymás után-szert tesz.

Részemről ezzel a válaszadást befejezettnek tekintem.

Üdv. Smile
Vissza az elejére
Kismano

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 14:11    Hozzászólás témája: mi lenne a jobb? Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Kérdezni szeretném mi lenne a legjobb választás a thgy vagy a gyed?
Nekem két csmetém van (2001,2003) a gyes lejárta után elhelyezkedtem mostmár több mint egy éve dolgozom 6órás munkaviszonyban és a bruttóm az 130.000.
Jövőre vagyis 2009-ben szeretnénk a 3 gyermeket,kistestvért és szeretném tudni hogy melyik választás lenne a jobb.

Segítségeteket és válaszotokat előre is köszönöm.
Üdvözlettel:Kismano
Vissza az elejére
szilardbetti

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 14:00    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

kedves sopanka!én azt irtam hogy a43ezerft ot most kapom gyeden.és akkor mondja meg nekem hogy mért lenne érdemes szülni?ha nem tudnám miböl eltartani azt a gyereket?mert ami a thgy fél évig jár azután meg nem jár semmi?és akkor miböl éljünk?mert a családi magában megint nem nagy összeg. várom válaszát
Vissza az elejére
sopanka

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 12:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

szilardbetti írta:
köszönöm sopánka az elözö kérdésemre a válaszát.de lenne még kérdésem.a thgy?meddig járna?és pontosan mia kiirt neve ennek?és ki tudja nekem számolni ezt?én nekem43 ezer amit gyedre kapok plussz a családi egy gyerek után.és van fennálo munkaviszonyom.kérlek segits.köszönöm szépen fontos lenne

THGY=Terhességi gyermekágyi segély
Ez fő szabály szerint a szülési szabadság tartamára jár
magyarul és általában a szülés napjától a szülést követő 168 napig, ami kb. fél év.
A kiszámítás módját az előző hozzászólásomban leírtam. Abba kell a munkaszerződésben szereplő személyi alapbért behelyettesíteni.
Mivel annak összege nem lett közölve pontosan kiszámolni nem tudom..
Azt, hogy fent közölt 43.000Ft hogy jött ki szintén nem tudom.

Feltételezve, hogy a munkaszerződésben a minimálbér szerepel 2009-ben ez alapján a thgy összege várhatóan a következő lesz. 71.500:30*70%=1688,33 Ft/nap. Az egy 30 napos hónap esetén 50.049Ft.- Ez a bruttó 1 havi thgy, ami adóköteles ellátás, azaz a jövő évi adótörvénytől függően kell belőle még adóelőleget vonni. A maradék az amit nettó, azaz "tisztán" kifizetnek.

Smile
Vissza az elejére
Ildi7

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 10:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

Sziasztok!

Második baba utáni járadékokkal kapcsolatban szeretnék feltenni kérdést, mégpedig azt, hogy munkabér vagy minimálbér alapú lesz a tgyás és gyed. A paramétereim:
2007. szeptember 3-ig bruttó munkabér: 400.000 ft (több éve)
2007. szeptember 4-től (szülés dátuma) tgyás munkabér 70%-a 2008. február 15-ig.
2008. februártól maximált gyed 2009. szept-ben lesz a baba 2 éves.

Ha 2009-ben születik kistestvére, akkor mi alapján számolódik a tgyás?

Érdemes 2009-ben a benntmaradt szabadság (2.5 hónap) idejére lemondani a gyedről és papíron visszamenni dolgozni? Ezt az eseményt a terhesség végére kell időzíteni, vagy "váltogathatom", hogy gyed-munkabér (szabadság) - megint gyed a szülésig?

Nagyon köszönöm előre is a segítséget
Vissza az elejére
szilardbetti

HozzászólásElküldve: 2008, Dec. 17, 09:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás az előzmény idézésével

köszönöm sopánka az elözö kérdésemre a válaszát.de lenne még kérdésem.a thgy?meddig járna?és pontosan mia kiirt neve ennek?és ki tudja nekem számolni ezt?én nekem43 ezer amit gyedre kapok plussz a családi egy gyerek után.és van fennálo munkaviszonyom.kérlek segits.köszönöm szépen fontos lenne
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Gyerekekről - babavárók, kismamák, szülők Időzóna: (GMT +2 óra)
Ugrás a köv. oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Következő
9 / 11 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban.
Nem szavazhatsz ebben fórumban.